Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Státní podnik Diamo zřídil pro propuštěné horníky na Dole Paskov pracoviště pro vyřizování příspěvků

04.04.2017
Státní podnik Diamo zřídil pro propuštěné horníky na Dole Paskov pracoviště pro vyřizování příspěvků

Autor: ČT

Popisek: Důl Paskov

Propuštění zaměstnanci společnosti OKD mohou od 3. dubna žádat o státní příspěvek ke zmírnění sociálních dopadů, souvisejících s restrukturalizací a útlumem těžby, přímo na Dole Paskov. Státní podnik DIAMO tam dočasně zřídil pobočku svého sociálního centra. Očekává až 900 žadatelů.

„Chtěli jsme vyhovět návrhu odborů OKD, aby odcházející zaměstnanci dolu mohli podat žádost  o státní příspěvek, vyřídit potřebné náležitosti, případně se poradit na místě, kam jsou zvyklí chodit. Naše pracovnice jim budou k dispozici přímo v sídle důlního závodu 3 v lokalitách Staříč a Chlebovice každý pracovní den během celého měsíce dubna,“ uvedl Tomáš Rychtařík, ředitel státního podniku DIAMO.

Výše příspěvku je diferencovaná podle převažující činnosti. V případě převažující práce v podzemí bude činit 8000 korun a na povrchu 7000 korun měsíčně. Příspěvek se vyplácí po omezenou dobu v závislosti na počtu odpracovaných let. Nejrizikovější skupina podle daných podmínek může dostávat příspěvek až 60 měsíců, ostatní 3 až 36 měsíců. „Většina zaměstnanců Dolu Paskov je v situaci, do které se dostali poprvé v životě, musí si vyřizovat výstupní záležitosti a řešit řadu věcí, spojených s hledáním nového zaměstnání. Chtěli jsme jim ulehčit náročné a stresující období a jsme rádi, že nám státní podnik DIAMO vyhověl a lidé nemusí jezdit do Ostravy,“ dodal Rostislav Palička, předseda odborů Dolu Paskov, OKD, a. s.

Dosud sociální centrum s. p. DIAMO od zahájení příjmu žádostí o příspěvek (1. 6. 2016) zaregistrovalo 440 žádostí a vyplatilo bývalým zaměstnancům společnosti OKD a dalších těžebních společností (stanovených nařízením vlády) 7,3 milionu korun. Pouze pět žádostí bylo z důvodu nesplnění podmínek zamítnuto. Příspěvek se vyplácí měsíčně, počínaje měsícem následujícím po měsíci, v němž byl příspěvek schválen. „Naším úkolem je žádosti přijmout, posoudit, případně žadatele vyzvat k doplnění potřebných dokladů. Následně posíláme návrh Ministerstvu průmyslu a obchodu ke schválení. Rozhodnutí o přiznání příspěvku by měli žadatelé dostat do 30 dnů od podání žádosti,“ doplnil Josef Havelka, ředitel odštěpného závodu ODRA státního podniku DIAMO.

Na příspěvek podle nařízení vlády č. 167/2016 Sb. mají nárok zaměstnanci OKD, a. s., kteří rozvázali pracovní poměr v důsledku snižování počtu zaměstnanců z důvodu restrukturalizace a organizačních změn, tj. výpovědí z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) zákoníku práce nebo dohodou podle § 49 z týchž důvodů, a ke dni skončení pracovního poměru jejich pracovní poměr trval nepřetržitě nejméně dva roky. Vztahuje se na pracovníky, propuštěné od 1. ledna 2016. S účinností od 1. prosince 2016 začal státní podnik DIAMO vyřizovat žádosti o příspěvek také pro propuštěné zaměstnance dalších těžebních společností podle nařízení vlády č. 342/2016 Sb., kterými jsou: DIAMO, státní podnik, odštěpný závod GEAM, Slezská důlní díla, a. s., OKD, HBZS, a. s. Za předpokladu splnění podmínek jim náleží příspěvek měsíčně 8000 korun u zaměstnanců s převažujícím výkonem práce v podzemí hlubinného dolu nebo 5300 korun, pokud se jedná o zaměstnance s výkonem práce mimo podzemí hlubinného dolu. Nárok na příspěvek může oprávněná osoba uplatnit ve lhůtě šesti měsíců od ukončení pracovního poměru u určené těžební společnosti. Po uplynutí této lhůty nárok na příspěvek zaniká.

Žádosti o příspěvek se nadále vyřizují i na sociálním centru odštěpného závodu ODRA státního podniku DIAMO v Ostravě-Vítkovicích, v ulici Sirotčí, v přízemí správní budovy bývalého Dolu Jeremenko. Zdejší pracoviště od roku 2004 administruje a vyplácí dříve schválené příspěvky pro tisíce bývalých horníků v řádech stovek milionů korun ročně. Příspěvek vychází ze stejného principu, který byl v minulosti použit v souvislosti s restrukturalizací a útlumem hnědouhelného hornictví a také restrukturalizací ocelářského průmyslu. Zvýhodněni jsou věkově nejstarší zaměstnanci, kteří mají na trhu práce nejmenší šanci na uplatnění.

Provozní doba na pracovištích sociálního centra na Dole Paskov

 • v pracovních dnech od 7:00 do 13:00
  (pondělí, úterý, čtvrtek, pátek)
 • ve středu od 9:00 do 15:00

Kontakty:

 • lokalita Staříč
  kancelář č. 122, 1. patro, tel. 558492643
  (v této kanceláři bylo dosud pracoviště ÚP)
 • lokalita Chlebovice
  kancelář č. 3, přízemí, tel. 558493227 nebo 558493211

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace