Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zaslouží prý 350 tisíc měsíčně. Anebo pověsit za koule do průvanu, jak píší lidé. Exekutoři si z afér na titulních stránkách udělali sport

01.04.2017
Zaslouží prý 350 tisíc měsíčně. Anebo pověsit za koule do průvanu, jak píší lidé. Exekutoři si z afér na titulních stránkách udělali sport

Foto: Hans Štembera

Popisek: Exekuce, ilustrační foto

Bolestné případy lidí, kteří dojeli na kolotoč půjček a dostali se do rukou exekutorů, slýcháme bohužel skoro denně. Ruku v ruce s nimi jde ovšem také nehorázné chování exekutorů, zabavování majetku členů domácnosti, kteří o dluzích svých nejbližších neměli ani tušení nebo se bláhově domnívali, že stačí slušně vysvětlit, že tento počítač, tato televize, tento obraz není dlužníka, ale například jeho matky. Nestačí. Pokud nejste na exekuci dobře připraveni a nemáte sepsaný seznam věcí, které prokazatelně patří vám a ne dlužníkovi, exekutor bez zábran olepí cedulkami „předmět exekučního řízení“ i dětskou postýlku. Můžete lomit rukama, prosit, vysvětlovat, v naprosté většině případu se setkáte s chladným a neústupným konáním.

Exekutorská komora sice zavedla poradny, kde se můžete zeptat, jak se máte chovat v případě, že vám nebo někomu z vašich blízkých hrozí exekuce, tam se ovšem obracejí lidé většinou až ve chvíli, kdy už si svou hořkou chvilku s exekutorem prožili.

Obstavení účtů, kvůli kterému dlužníkovi nezůstane ani na suchý chleba, natož na zaplacení nájmu, vleklá jednání o oprávněnosti exekuce, o výši poplatků, marná snaha dovolat se na telefonní čísla exekutorské kanceláře, od níž dlužník obdržel vyrozumění o exekuci – to čeká každého, kdo se do rukou exekutorů dostane. Nejhorším případům exekutorské zvůle, které popisujeme dále, i mnoha dalším se věnuje i facebooková stránka, kterou najdete ZDE.

Vrcholné funkce, vrcholná zlodějna?

Od října loňského roku se táhne případ šéfa kontrolní komise exekutorů Milana Makariuse. Byl obviněn ve skupině dalších osob, mimo jiné notářů, insolvenčních správců a advokátů, v kauze jde o podvody a lichvářské praktiky. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán kvůli stíhání pozastavil výkon úřadu. Makarius na základě toho 17. února 2017 rezignoval na funkci předsedy kontrolní komise, jejím členem ale kupodivu zůstal. I když se prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková nechala slyšet, že celý případ vrhá na exekutory špatné světlo, ctí prý presumpci neviny a Makarius je tak dál členem komory i kontrolní komise. Možná už v tu chvíli paní prezidentka tušila, že mraky se stahují i nad její hlavou?

Byteček se hodí, vynese penízky

Pavla Fučíková se totiž v těchto dnech musí veřejně zpovídat z toho, že její manžel jako zástupce realitní kanceláře HICRA REALITY, a.s. byl exekutorskou kandidátkou v Ostravě připuštěn do dražby bytu – předmětu exekučního řízení. Jde jednoznačně o střet zájmů, tak případ označil i ministr spravedlnosti, který dlouhým dopisem prezidentku Exekuční komory pokáral a udělil jí výtku. Paní prezidentka výtku přijala, zjednala nápravu, věc vysvětlila pro Českou justici tak, že svého manžela neřídí. No jistě – oba mají asi tolik práce, že nějaká dražba bytu, která přinese do rodinného rozpočtu nějaké ty tisícovky navíc, se u večeře určitě neřeší.

Chudáci exekutoři půjdou asi žebrotou

Ke všem sledovaným aférám se přidává i spor mezi ministrem spravedlnosti Roberta Pelikána a Exekutorskou komorou o výši příjmů exekutorů. Ministr se domnívá, že jsou příliš vysoké a mohly by se snížit. Z obou stran létají různé částky –  viceprezident Exekutorské komory Vladimír Plášil v rozhovoru pro Radio Impuls řekl: „Pan ministr operoval s naprosto nepravdivou částkou, tuším 380 tisíc korun měsíčně. My jsme to rozporovali. Ty podnikatelské příjmy, nikoliv plat, se pohybují v průměru na částce 50 tisíc korun.“ Exekutor musí z těchto podnikatelských příjmů samozřejmě platit tým lidí a režii kanceláře. Jsou kanceláře větší a menší, s výdaji vyššími a nižšími. To ale nevysvětluje názor prezidentky Exekuční komory Pavly Fučíkové, která v rozhovoru pro DVTV řekla, že exekutoři by si zasloužili plat 350 000 Kč měsíčně. Jsou totiž denně vystavováni vysokému stresu, jejich práce je náročná a často riziková.

Jistě, kdybychom neustále nenaráželi na svérázný výkon práce exekutorů, jejich aféry s rozkrádáním a neetickým jednáním, byli bychom ochotní uznat, že to není jednoduchá práce. Jenže uvěřit, že exekutor je vystaven stresu, protože bytostně prožívá případy věřitelů a denně se trápí kvůli jejich smutným osudům, lze v současné době opravdu jen velmi, velmi těžko.

Ela Bedřichovská

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Vendula Kvochová