Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká Janis Joplin svůj boj prohrála. Jaký byl život milované „Špinarky“? Jedním slovem, divoký. A která televize ji pohřbila?

27.03.2017
Česká Janis Joplin svůj boj prohrála. Jaký byl život milované „Špinarky“? Jedním slovem, divoký. A která televize ji pohřbila?

Foto: FTV Prima

Popisek: Věra Špinarová v Show Jana Krause

VIDEO Od minulé středy ležela Věra Špinarová v bezvědomí v nemocnici, poté co zkolabovala během vystoupení v Čáslavi. Po čtyřech dnech, v neděli 26. března, majitelka jedinečného hlasu boj o život prohrála. Paní Věro, budete nám moc chybět!

Majitelka mimořádného hlasu, které přezdívají česká Janis Joplin, přidělávala svým nejbližším, lékařům i fanouškům od minulé středy vrásky na čele. Minulou středu totiž zkolabovala během koncertu v Čáslavi. Udělalo se jí špatně na pódiu, přesto dokázala ještě dojít do zákulisí. A pak už s ní bylo zle. Její anděl strážný tehdy ale přece jen stál při ní, protože byla shodou náhod v publiku lékařka, která se okamžitě pustila do záchrany jejího života. Nebylo to vůbec jednoduché, protože zpěvaččino srdce odmítalo poslušnost a zastavilo se dokonce dvakrát. Poté byla paní Věra přepravena vrtulníkem do nemocnice v pražském Motole. Z bezvědomí se už ale neprobrala a v neděli 26. března 2017 svůj boj o život prohrála. Oznámil to její syn a kapelník Adam Pavlík.

Rodiče chtěli učitelku

Temperamentní Ostravanka začala již v šesti letech hrát na housle, k nimž později přidala i kytaru, rodiče z ní chtěli učitelku, protože to považovali za jisté zaměstnání. Jenže dcera si šla tvrdě za svým, což prý leckdy bývalo důvodem domácích bouřek. „Od maminky jsem kvůli němu občas dostala i pár facek. Nelíbilo se jí, že zpívám na čajích a chodím pozdě domů, protože jsem tenkrát byla hodně mladá,“ zavzpomínala před časem pro idnes.cz. Sice se vyučila chemičkou prádelen a čistíren, už v šestnácti ale nazpívala první písničku Já před tebou klečím a díky ní dostala v roce 1967 nabídku na pravidelné vystupování s kapelou Flamingo. Nejprve zpívala o víkendech na zábavách, koncertů však přibývalo, a tak si řekla, že by se mohla zpěvem živit profesionálně. Poté přešla ke skupině Majestic, která po převzetí Ivem Pavlíkem v roce 1971 změnila název na Orchestr Ivo Pavlíka. V roce 1984 začala spolupracovat se skupinou Speciál, aktivně vystupovala až do roku 1988, a pak se stáhla do ústraní. Teprve po spojení s manažerem Václavem Fischerem nastal očekávaný comeback – v roce 2010 konečně zase vyrazila na koncertní turné. V posledních letech ji doprovází skupina jejího syna Adam Pavlík Band.

Nešťastný Štědrý den

Nejkrutější životní ztráta ji potkala přímo na Štědrý den. Letos tomu bude již sedmatřicet let, přesto se s ní zpěvačka nikdy nedokázala vyrovnat. Tragický omyl policistů totiž tenkrát způsobil osudovou prodlevu, která připravila o život jejího mladšího bratra. V roce 1980 jezdil Luboš do Prahy za prací, a tak jako většina lidí o Vánocích i on nakoupil dárky a odešel na vlak. Domů už ale nikdy nedorazil. Právě 24. prosince dopoledne ho totiž na Smíchově kdosi napadl a zbil. Zmlácený Luboš se sice snažil vyhledat pomoc, jenže se tak potácel, že ho policisté místo do nemocnice odvezli na záchytku. Teprve tam lékaři odhalili jejich tragický omyl a nechali ho okamžitě převézt do nemocnice. Jenže už bylo pozdě. Následky zranění zemřel Luboš v nemocnici a okolnosti jeho smrti nikdy nebyly objasněny.

Televize ji předčasně pohřbila

Největší blamáže a naprostého amatérismu se dopustila soukromá moravskoslezská televize Polar TV, která Věru vzápětí po nešťastném kolapsu obratem pohřbila. Několik minut vysílala zprávu o její smrti, a dokonce ji umístila i na své webové stránky. Nejenže se nikdo neobtěžoval informaci ověřit, za otřesnou dezinformaci se ale vzápětí ani nikdo neomluvil. Událost je o to smutnější, že je tato televize právě ze zpěvaččina rodného kraje, kde ji lidé již dlouhá desetiletí milují. „Je vrchol, jakým způsobem tato regionální televize přistoupila ke zprávě. Někdo jim zavolal, že Věra Špinarová zemřela, neověřili si to a hned to pustili. A pak ještě i šéfredaktorka a produkční tvrdily, že vlastně o ničem nevědí,” řekl serveru bleskově.cz zpěvaččin promo manažer. Není divu, žesyn Věry Špinarové uvažuje, zda by neměl na televizi podat žalobu. Navíc by TV Polar mohla kvůli tak závažnému pochybení přijít o licenci.

Zůstává s námi dál

Jedna z nejvýraznějších stálic české populární hudby přinášela lidem radost dlouhá desetiletí a právě letos by oslavila padesáté výroční pravidelného účinkování. Její srdce vzdalo boj ve chvíli, kterou měla nejraději – během vystoupení, když si naplno užívala hudbu, radost ze života a nadšení i přízeň publika.  Její hity a vzpomínka na mimořádnou osobnost ale s námi navždy zůstanou. Paní Věro, budete nám všem strašně moc chybět!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská