Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Méně alergických záchvatů? V kraji se teď ovzduší řeší i čištěním silnic. Každá maličkost pomůže, potvrzuje lékař

23.02.2017
Méně alergických záchvatů? V kraji se teď ovzduší řeší i čištěním silnic. Každá maličkost pomůže, potvrzuje lékař

Foto: Moravskoslezský kraj

Popisek: Aby se lidem lépe dýchalo, začalo se už nyní s čištěním silnic. I taková věc po zimě pomůže k lepšímu ovzduší.

Aby se lidem lépe dýchalo, začala už teď Správa silnic Moravskoslezského kraje (SSMSK) čistit silnice. Poprvé tak už během zimy z cest zmizí inertní posypový materiál, který je po roztání sněhu zbytečný a navíc zdrojem prašnosti. V oblastech, které nejvíce trpí znečištěním ovzduší, začínají silničáři díky oteplení s úklidem tento týden.

Víc, než nařizuje zákon

Čistit komunikace nařizuje zákon dvakrát ročně. Vedení Moravskoslezského kraje ale rozhodlo, že se na velmi frekventovaných průjezdních úsecích silnic udržovaných inertním posypem budou cesty čistit i během zimy. Aby se lidem lépe dýchalo. Tříděné kamenivo, písek nebo struska, kterým se silnice v zimě sypou, jsou totiž za teplejších klimatických podmínek bez sněhu významným zdrojem prašnosti.

„Velký podíl na znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji mají emise z automobilové dopravy a sekundární prašnost z částic usazených na vozovce. Chceme, aby z cest zmizel inertní posypový materiál ihned, jakmile roztaje sníh a podle předpovědi počasí nebude v příštích dnech sněžit. Aby zbytečně neležel na cestě a nedostával se díky projíždějícím autům nebo větru do ovzduší. Reagujeme tak i na přání obcí, které žádají pružnější čištění frekventovaných úseků silnic v blízkosti obytné zástavby s vysokou hustotou obyvatel. Zvýšenou intenzitou čištění silnic smeteme navíc přibližně 1400 tun prašných částic všech frakcí, které se tak opětovným zvířením už nedostanou zpátky do ovzduší a lidé už je nebudou muset vdechovat,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu a smart region Jakub Unucka.

Smetený materiál bude vytříděn a použit pro posyp v příštím roce

„Ze silnic budeme uklízet inertní posypový materiál pouze za vhodných klimatických podmínek, jakmile to počasí a režim zimní údržby dovolí – podle předpovědi nebude sněžit, teploty budou i výhledově nad bodem mrazu, na silnicích nebudou zledovatělé zmrazky u krajnic a aplikovaný posyp nebude přimrzlý,“ uvedl ředitel SSMSK Tomáš Böhm. Dodal, že smetený materiál bude podle kvality znovu vytříděn a použit pro posyp v příštím zimním období.

Pilotní projekt čištění zahrnuje zhruba 674 kilometrů průjezdních úseků obcí a měst silnic II. a III. tříd ve vlastnictví kraje, udržovaných inertním posypovým materiálem. „Lokality čištění jsme určovali na základě dlouholetých zkušeností. Jde především o níže položené oblasti, protože ve vyšších polohách a horských oblastech se drží sníh nebo zůstávají ledové zmrazky u krajnic někdy až do jara,“ vysvětlil ředitel SSMSK Tomáš Böhm.

Dostane se i na vaši obec?

Harmonogram prací a seznam míst prioritního čištění mají v kompetenci vedoucí středisek SSMSK. Včera 21. 2. se začalo čistit v Darkovičkách, čištění v opavském okrese bude v nejbližších dnech pokračovat například v Chuchelné, Bělé, Háji ve Slezsku, Bolaticích, Jilešovicích nebo Koběřicích.

Karvinské středisko pojede zametat a čistit do Chotěbuzi a Albrechtic. S čištěním počítají i v Bruntále – tam je na programu lokalita u podniku Osram v Bruntále, Dlouhá Stráň, Sosnová, Česká Ves a Osoblaha. V okrese Nový Jičín zametače vyjedou do Starého Jičína, Janovic, Palčova, Dubu, Jakubčovic a dalších. Celkem se čištění týká 400 obcí v Moravskoslezském kraji.

Celkem se čištění týká čtyř stovek obcí v Moravskoslezském kraji.

Méně astmatických a alergických záchvatů díky častějšímu čištění

Toto čištění silnic nad rámec zákona, které skončí nejpozději v dubnu, financuje Moravskoslezský kraj částkou 4,4 milionu korun. V projektu bude pokračovat i příští rok. „Aby čištění silnic v zimě bylo efektivnější, pořídí kraj další speciální techniku. Chceme, aby každé středisko SSMSK mělo k dispozici samostatný čisticí vůz,“ upřesnil náměstek hejtmana Jakub Unucka.

„Častější čistění silnic by mohlo přispět ke zlepšení zdravotního stavu citlivých jedinců, tedy seniorů, dětí a těhotných žen a hlavně alergiků a astmatiků. Dá se totiž předpokládat, že díky čistějšímu ovzduší je postihne méně astmatických a alergických záchvatů,“ míní lékař plicní ambulance Nemocnice s Poliklinikou Karviná-Ráj Radoslav Alexa.

Seznam obcí pro prioritní čištění:

Středisko Nový Jičín: Albrechtičky, Bílovec, Dub, Hladké Životice, Hodslavice, Hostašovice, Hůrka, Jeseník n. O., Kateřinice, Libhošť, Mořkov, Mošnov, Odry, Petřvald, Příbor, Sedlnice, Studénka, Výškovice, Ženklava, Žilina u NJ,  Životice u NJ a čistit bude také v obcích spadajících do působnosti ostravského střediska – Klimkovice, Josefovice, Olbramice, Zbyslavice, Lubojaty (Lhotka), Vřesina. 

Středisko Frýdek-Místek: Sviadnov, Staříč Fryčovice, Rychaltice, Hukvaldy. 

Středisko Karviná: Petrovice u Karviné, Stonava a Albrechtice.

Středisko Opava: Otice, Slavkov, Hradec, Šilheřovice, Ludgeřovice, Markvartovice, Dolní Benešov, Kravaře, Komárov, Raduň, Branka.

Středisko Bruntál: Rýžoviště, Světlá Hora, Milotice, Moravskoslezský Kočov, Křišťanovice, Krasov, Býkov, Sosnová, Jindřichov, Osoblaha, Bohušov. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lucie Bartoš