Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsou to recidivisté, co seděli za katrem. Měli konflikt se zákonem a teď se jim pomáhá, aby znovu neklopýtli

08.02.2017
Jsou to recidivisté, co seděli za katrem. Měli konflikt se zákonem a teď se jim pomáhá, aby znovu neklopýtli

Autor: vscr.cz

Popisek: Vazební věznice Ostrava

Lidem, kteří měli konflikt se zákonem a byli potrestáni za své protiprávní jednání, pomáhal loni Moravskoslezský kraj najít cestu zpátky do života bez kriminality. Díky Resocializačnímu programu MSK 2016, na který získal 310tisícovou dotaci Ministerstva vnitra, dostalo 30 pachatelů trestných činů šanci na život bez recidivy. O peníze kraj proto ministerstvo požádá znovu, aby v prevenci kriminality mohl pokračovat i letos. Včera o tom rozhodli krajští radní.

Pachatelů opakovaných trestných činů je tu víc, než je celostátní průměr

Moravskoslezský kraj se snaží podporovat taková opatření, která mají za cíl snižovat kriminalitu a působit na další související negativní společenské jevy. Na preventivně zaměřené aktivity vynakládá Moravskoslezský kraj finanční prostředky jak z vlastního rozpočtu, tak se také snaží realizovat je za pomoci zmíněného dotačního programu Ministerstva vnitra. A protože podíl osob, které se dopouštějí opakovaného páchaní trestných činů, v Moravskoslezském kraji převyšuje celorepublikový průměr, rozhodli jsme se právě tento projekt zrealizovat již podruhé,“ uvedl náměstek hejtmana pro sociální záležitosti Jiří Navrátil.

Resocializační program je několikaměsíční projekt, který kombinuje individuální psychologické konzultace s terapeutem a doprovod vyškoleného mentora. Jeho cílovou skupinou jsou mladistvé a dospělé osoby, které se dopustily protiprávního jednání včetně páchání trestné činnosti. Cílem je posílit silné stránky účastníků programu a učit je zvládat rizikové situace v běžném životě bez konfliktu se zákonem.

Programem prošli hlavně muži

„Snahou je rozvíjet sociální dovednosti účastníků programu, posilovat jejich schopnost přijímat společenské normy, podporovat sebepoznání a vést je k převzetí odpovědnosti za své chování. Všechny tyto aktivity by měly napomáhat k jejich opětovné sociální integraci do společnosti,“ upřesnil náměstek hejtmana Jiří Navrátil s tím, že klienti byli do programu zařazeni ve spolupráci se středisky Probační a mediační služby v MSK či kurátory pro mládež a pro dospělé.

Aktivity projektu zajišťovaly organizace Eurotopia.CZ a Centrum Labyrint. „Resocializačním programem vloni prošlo 27 mužů a 3 ženy, všichni jeho účastníci i odborní pracovníci ho vyhodnotili jako potřebný,“ dodal náměstek hejtmana.

Má to smysl, tvrdí mentorka, která vrací zločince do reality, kde je normální nekrást

„Role mentora jsem se v rámci tohoto projektu zhostila již podruhé, takže můžu seriózně říct, že tato práce měla a má smysl. S klienty, kteří opravdu chtějí pomoci znovu se plnohodnotně začlenit do společnosti, se vždy udělá spousta práce. Nejčastěji společně řešíme bydlení, hledáme zaměstnání a v případě předlužení klienta pomáháme komunikovat s věřiteli, úřady či  osobním bankrotem,“ řekla Jana Alžběta Mikulíková z Centra Labyrint.

„Díky účasti v resocializačním programu se zvýšila kvalita života jeho účastníků a postupně zvládají návrat z vězení do reality, kde je normální nekrást a nedopouštět se násilné trestné činnosti. Většina klientů nastoupila do práce, nebo si ji aktivně hledá, spravují si svoje vztahy a řeší dluhy. Zdá se to jednoduché, ale pro lidi s nálepkou kriminálníka velký pokrok k lepšímu,“ míní Petra Večerková z organizace Eurotopia.CZ.

Pomohli mi a ještě pomoc potřebuji, říká jedna z účastnic

Jednou z klientek, které se zúčastnily resocializačního programu v loňském roce, je i paní Martina Bělašková. „Moc mi to pomohlo ve chvíli, kdy jsem nemohla najít práci ani bydlení vzhledem ke své trestní minulosti.  Díky vám se mi podařilo vymazat část zápisu z trestního rejstříku, i díky projektu mě vzali do práce - pracuji u lisu - a našly jsme s dcerou vhodnější a levnější bydlení v azylovém domě. Snažím se řešit i svoje dluhy, proto bych byla ráda, kdyby projekt pokračoval, protože v této chvíli nevím, jak dál postupovat,“ sdělila účastnice resocializačního programu Martina Bělašková.


V roce 2016 bylo v Moravskoslezském kraji stíháno 8 477 recidivistů, což představuje 57,8 % všech stíhaných osob (14 678). Recidivisté spáchali 69,8 % z celkového počtu objasněných trestných činů. Tato kategorie pachatelů představuje v rámci MSK dlouhodobě mimořádně závažný problém. Jejich podíl na spáchané trestné činnosti je v MSK stabilně o cca 10 % vyšší, než je průměr pro celou ČR.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace