Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Jeden z nejhezčích pohledů na Ostravu je z vyhlídkové věže, na ni ale pár týdnů nikdo nesmí. Pech tak mají i ti, co potřebovali vystoupat do infocentra. V čem tkví bezpečnostní rizika?

02.02.2017
Jeden z nejhezčích pohledů na Ostravu je z vyhlídkové věže, na ni ale pár týdnů nikdo nesmí.  Pech tak mají i ti, co potřebovali vystoupat do infocentra. V čem tkví bezpečnostní rizika?

Autor: ostrava.cz/J. Zerzoň

Popisek: Jeden z nejhezčích pohledů na Ostravu je z vyhlídkové věže.

Vyhlídková věž nové radnice je od tohoto týdne dočasně uzavřena. Důvodem je kompletní výměna výtahu, která by měla trvat asi pět týdnů. Uzavřena pro veřejnost je také pobočka Ostravského informačního servisu (OIS) v 6. patře věže. Zájemci mohou využít služeb poboček OIS u Elektry, ve Foru Nová Karolina nebo na Hlavním nádraží.

Nový výtah bude mít i tlačítka s Braillovým písmem

Výtah ve Vyhlídkové věži je nejfrekventovanější zdviží v budově Nové radnice. Jeho poslední rekonstrukce proběhla v roce 2000. Protože inspekční zpráva vyčíslila nutnou revizi kvůli odstranění bezpečnostních rizik na 160 tisíc korun, zadalo město veřejnou zakázku na jeho výměnu.

V průběhu pěti týdnů bude stávající výtah demontován a instalován nový se zvukovým doprovodem, tlačítky s Braillovým písmem, novými dveřmi i řídící jednotkou. Cena rekonstrukce byla vyčíslena na 1,3 milionu korun s DPH a bude hrazena z rozpočtu města.

Mezi desítkami návštěvníků je třetina cizinců

Vyhlídková věž Nové radnice patří mezi dominanty města. Ročně si odtud prohlédne Ostravu nebo poslechne výklad průvodců více než 40 tisíc návštěvníků. Téměř čtvrtinu z nich tvoří cizinci.

Výtah ve Vyhlídkové věži Nové radnice, který za 38 sekund vyvezl nahoru 6 pasažérů, byl instalován v roce 1930 a v době svého vzniku byl nejrychlejším rychlovýtahem v Československu. Nejdříve sloužil pouze významným mimoostravským návštěvám a cizincům, o zpřístupnění ochozu rozhodla rada města 25. 9. 1933.

Běžně přístupná veřejnosti nebyla věž ani po roce 1945. Pravidelné vyhlídky z ochozu ve výšce 74,5 metru byly zavedeny 13. 8. 1990, celoročně je věž otevřena od 7. 1. 2002.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace