Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když se rozezní zvuk sirény požárního auta, většina z nás nemá dobrý pocit... Hasiči převzali čluny a hydraulická vyprošťovací zařízení

16.12.2016
Když se rozezní zvuk sirény požárního auta, většina z nás nemá dobrý pocit... Hasiči převzali čluny a hydraulická vyprošťovací zařízení

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Hasičský záchranný sbor už letos od kraje převzal vybavení za téměř osm milionů korun.

Moderní techniku za více než 19 milionů korun z krajského rozpočtu předali zástupci vedení Moravskoslezského kraje profesionálním i dobrovolným hasičům.

Když se rozezní zvuk sirény hasičského auta, většina z nás nemá dobrý pocit

Hasičský záchranný sbor (HZS) už letos od kraje převzal vybavení za 7,6 milionu korun, nyní k němu přibyla mimo jiné endoskopická kamera k prověření prostor s nesnadným, nebezpečným nebo nemožným přístupem, zařízení pro lokalizaci a detekci zavalených osob v těžko dostupných či zřícených budovách, telemetrické systémy pro monitoring staticky narušených stavebních konstrukcí, 200 kondenzačních vysoušečů a 14 sad figurín s příslušenstvím pro nácvik kardiopulmonální resuscitace. To vše za zhruba 9,73 milionu korun.

„Když se rozezní zvuk sirény hasičského auta, většina z nás nemá dobrý pocit a pro jistotu se rozhlédne, jestli třeba nehoří dům v sousedství nebo někdo nepotřebuje pomoc. Profesionální i dobrovolné hasiče tento zvuk provází za jejich posláním při záchraně životů a majetku. Tito lidé si zaslouží naši úctu a poděkování. Bez kvalitního vybavení a techniky by se jim pracovalo obtížněji, a proto se snažíme přispět k tomu, aby měli ke své práci spolehlivé partnery a co nejlepší podmínky,“ říká Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Hasiči převzali mimo jiné hydraulická vyprošťovací zařízení.

Techniku převzali i dobrovolní hasiči. Jednotky sboru dobrovolných hasičů (JSDH) předurčené pro zásahy u dopravních nehod s vyproštěním osob a JSDH předurčené pro práci na vodní hladině obdržely osm kompletních sad hydraulických vyprošťovacích zařízení, 10 doplňujících sad a 15 nafukovacích motorových člunů s přívěsy a potřebným vybavením za zhruba 9,3 milionu korun. Čluny byly přiděleny jednotkám na základě provedené analýzy vycházející z dlouhodobých statistických údajů o počtu mimořádných událostí se záchranou lidí a zvířat z vody.

Musí následovat i další speciální vybavení

„U předurčených jednotek sboru dobrovolných hasičů letos končí jedna etapa vybavování a začíná další. V první etapě je završen tříletý proces vybavování vyprošťovací technikou pro zásahy u dopravních nehod. To nepochybně - i vzhledem ke zkvalitňující se odborné přípravě - přinese větší efektivitu u těchto mimořádných událostí, kterých je ročně v Moravskoslezském kraji zhruba 2 200, obdobně jako požárů. Rozšíření předurčenosti jednotek sboru dobrovolných hasičů o zásahy na vodní hladině v případě povodní s sebou přináší také vyšší nároky na technické vybavení - patnáct sad lodí s motory na podvozcích a nezbytné ochranné prostředky jsou pro tuto činnost základem. Samozřejmě musí následovat i další speciální vybavení, které by mělo být předmětem vybavování v dalším období,“ říká plukovník Vladimír Vlček, ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje

Díky Moravskoslezskému kraji dochází i k dovybavení jednotek HZS kraje dýchacími přístroji, speciální technikou pro vyhledávání a záchranu osob a v oblasti ochrany obyvatelstva obnovou filtrů pro ochranu před nebezpečnými látkami a novými vysoušeči, použitelnými při povodních a záplavách. Bez této pomoci by byla úroveň zásahů ve prospěch obyvatel MSK na podstatně nižší úrovni,“ dodává plukovník Vladimír Vlček.


Sady pro práci na vodě: JSDH Baška, Bohumín-Starý Bohumín, Bruntál, Dolní Benešov, Dvorce, Frýdek-Místek, Háj ve Slezsku-Lhota u Opavy, Havířov-Životice, Hlučín, Lučina, Odry, Ostravice, Příbor, Raškovice, Vratimov.

Hydraulická vyprošťovací zařízení: JSDH Horní Benešov, Litultovice, Lomnice, Odry, Ostrava-Radvanice, Staré Hamry, Starý Jičín, Studénka.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace