Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když se rozezní zvuk sirény požárního auta, většina z nás nemá dobrý pocit... Hasiči převzali čluny a hydraulická vyprošťovací zařízení

16.12.2016
Když se rozezní zvuk sirény požárního auta, většina z nás nemá dobrý pocit... Hasiči převzali čluny a hydraulická vyprošťovací zařízení

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Hasičský záchranný sbor už letos od kraje převzal vybavení za téměř osm milionů korun.

Moderní techniku za více než 19 milionů korun z krajského rozpočtu předali zástupci vedení Moravskoslezského kraje profesionálním i dobrovolným hasičům.

Když se rozezní zvuk sirény hasičského auta, většina z nás nemá dobrý pocit

Hasičský záchranný sbor (HZS) už letos od kraje převzal vybavení za 7,6 milionu korun, nyní k němu přibyla mimo jiné endoskopická kamera k prověření prostor s nesnadným, nebezpečným nebo nemožným přístupem, zařízení pro lokalizaci a detekci zavalených osob v těžko dostupných či zřícených budovách, telemetrické systémy pro monitoring staticky narušených stavebních konstrukcí, 200 kondenzačních vysoušečů a 14 sad figurín s příslušenstvím pro nácvik kardiopulmonální resuscitace. To vše za zhruba 9,73 milionu korun.

„Když se rozezní zvuk sirény hasičského auta, většina z nás nemá dobrý pocit a pro jistotu se rozhlédne, jestli třeba nehoří dům v sousedství nebo někdo nepotřebuje pomoc. Profesionální i dobrovolné hasiče tento zvuk provází za jejich posláním při záchraně životů a majetku. Tito lidé si zaslouží naši úctu a poděkování. Bez kvalitního vybavení a techniky by se jim pracovalo obtížněji, a proto se snažíme přispět k tomu, aby měli ke své práci spolehlivé partnery a co nejlepší podmínky,“ říká Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Hasiči převzali mimo jiné hydraulická vyprošťovací zařízení.

Techniku převzali i dobrovolní hasiči. Jednotky sboru dobrovolných hasičů (JSDH) předurčené pro zásahy u dopravních nehod s vyproštěním osob a JSDH předurčené pro práci na vodní hladině obdržely osm kompletních sad hydraulických vyprošťovacích zařízení, 10 doplňujících sad a 15 nafukovacích motorových člunů s přívěsy a potřebným vybavením za zhruba 9,3 milionu korun. Čluny byly přiděleny jednotkám na základě provedené analýzy vycházející z dlouhodobých statistických údajů o počtu mimořádných událostí se záchranou lidí a zvířat z vody.

Musí následovat i další speciální vybavení

„U předurčených jednotek sboru dobrovolných hasičů letos končí jedna etapa vybavování a začíná další. V první etapě je završen tříletý proces vybavování vyprošťovací technikou pro zásahy u dopravních nehod. To nepochybně - i vzhledem ke zkvalitňující se odborné přípravě - přinese větší efektivitu u těchto mimořádných událostí, kterých je ročně v Moravskoslezském kraji zhruba 2 200, obdobně jako požárů. Rozšíření předurčenosti jednotek sboru dobrovolných hasičů o zásahy na vodní hladině v případě povodní s sebou přináší také vyšší nároky na technické vybavení - patnáct sad lodí s motory na podvozcích a nezbytné ochranné prostředky jsou pro tuto činnost základem. Samozřejmě musí následovat i další speciální vybavení, které by mělo být předmětem vybavování v dalším období,“ říká plukovník Vladimír Vlček, ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje

Díky Moravskoslezskému kraji dochází i k dovybavení jednotek HZS kraje dýchacími přístroji, speciální technikou pro vyhledávání a záchranu osob a v oblasti ochrany obyvatelstva obnovou filtrů pro ochranu před nebezpečnými látkami a novými vysoušeči, použitelnými při povodních a záplavách. Bez této pomoci by byla úroveň zásahů ve prospěch obyvatel MSK na podstatně nižší úrovni,“ dodává plukovník Vladimír Vlček.


Sady pro práci na vodě: JSDH Baška, Bohumín-Starý Bohumín, Bruntál, Dolní Benešov, Dvorce, Frýdek-Místek, Háj ve Slezsku-Lhota u Opavy, Havířov-Životice, Hlučín, Lučina, Odry, Ostravice, Příbor, Raškovice, Vratimov.

Hydraulická vyprošťovací zařízení: JSDH Horní Benešov, Litultovice, Lomnice, Odry, Ostrava-Radvanice, Staré Hamry, Starý Jičín, Studénka.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace