Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tlak na dostavbu obchvatů měst a obcí se zvyšuje. Odklonění tranzitní dopravy by si zasloužila Opava, Ostrava, ale i Třinec nebo Frýdek-Místek. Je to životně důležité, říká hejtman

12.12.2016
Tlak na dostavbu obchvatů měst a obcí se zvyšuje. Odklonění tranzitní dopravy by si zasloužila Opava, Ostrava, ale i Třinec nebo Frýdek-Místek. Je to životně důležité, říká hejtman

Autor: archiv KL

Popisek: Ilustrační foto

Představitelé Moravskoslezského kraje zintenzivňují jednání na Ministerstvu dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které spravuje dálnice a silnice I. třídy. Je třeba více bojovat za zájmy regionu v místech, kde je doprava komplikovaná.

Obchvaty - chronický problém kraje

Cílem je zlepšit jejich technický stav, urychlit stavbu obchvatů měst a dostavbu páteřní sítě dálnic a silnic pro motorová vozidla.

V současnosti řeší především spojení Ostravy s Opavou – silnici I/11, dostavbu Prodloužené Rudné, obchvat Opavy, dostavbu napojení silnic I/11 na Slovensko a modernizaci silnice  I/48 na dálnici. Zároveň začala jednání kolem studie proveditelnosti k silnici I/56, která v budoucnu uleví od nadměrné tranzitní dopravy zejména obyvatelům obcí na Kravařsku a Hlučínsku.

„Chronickým problémem Moravskoslezského kraje jsou obchvaty měst, které se sice stavět začaly, ale tempo jejich výstavby je nedostačující. Kraj životně potřebuje obchvat Třince, Frýdku-Místku, Ostravy-Poruby, Opavy a Krnova, po kvalitním silničním napojení volá také Novojičínsko, Karvinsko, Havířovsko a Bruntálsko. Krajská politická reprezentace sice v tomto směru nemá pravomoci rozhodovat, to je věc státu, ale zintenzivnili jsme jednání za zájmy regionu na Ministerstvu dopravy a ŘSD. Také moravskoslezský krajský úřad dělá maximum pro to, aby celý proces, pokud jde o formální stránku a nejrůznější povolení, urychlil,“ uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Stěžejní vliv mají také klimatické podmínky...

Severní obchvat Opavy (pozn: jihovýchodní v gesci kraje je již dokončen a v provozu), který je jednou z dopravních priorit kraje, je rozdělen na dvě části. Východní by měla být dokončena v roce 2019, po té západní by se první auta mohla projet v roce 2022. „Krajský úřad v těchto dnech vydal poslední povolení východní části obchvatu, týkalo se 100 metrů silnice a 90 metrů kanalizace. Předpokládám, že pokud to klimatické podmínky dovolí, mohl by se téměř dvoukilometrový úsek se sedmi mosty a přeložkami začít stavět ještě letos. Zároveň jsme ve vrcholné fázi přípravy na západní část severního obchvatu města,“ potvrdil náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka.

Komplikovanou dopravní situaci na Opavsku by podle náměstka hejtmana Jakuba Unucky mohla vyřešit i aktualizace trasy silnice I/56 v úseku Ostrava-Opava, která povede dopravu mimo obce trpící nadměrnou tranzitní přepravou. Moravskoslezský kraj v současné době připravuje zadání územní studie, která prověří potřebné parametry této komunikace. Studie by v návaznosti na již realizované stavby na souběžné silnici I/11 měla nově navrhnout plynulé propojení sídel, odklonění tranzitní dopravy mimo centra těchto sídel. Nabídne také optimální trasy pro různé rychlosti jízdy a harmonogram výstavby.

Uleví se od hlučnosti i prašnosti

„Nová trasa odkloní zejména tranzitní dopravu z obcí. Místním obyvatelům se uleví od dlouhotrvající hlučnosti a prašnosti. Zvýšení rychlosti a plynulý průjezd na nové komunikaci umožní řidičům i zkrácení jízdní doby. Nová trasa bude znamenat také vetší bezpečí,“ dodal náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Míní, že se vyskytla také šance dohodou vyřešit vlekoucí se majetkové spory spojené s takzvanou Prodlouženou Rudnou v Ostravě a příští rok dostavět i tuto pro krajské město klíčovou spojnici. A odklonit tak osobní a kamionovou dopravu z města.

„Teď je obrovská příležitost a chuť s tím něco udělat. Vlastníci věcných břemen mají poměrně jasné požadavky, které nejsou tak finančně náročné v porovnání s tím, kolik stojí zastavení stavby - třeba postavit vyšší protihlukovou stěnu. Vypadá to, že i největší odpůrce stavby je ochotný jednat, takže věřím, že nakonec nedojde na vyvlastnění, které navrhlo ŘSD,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka. Je přesvědčen o tom, že i Ministerstvo životního prostředí nakonec „posvětí“ rozhodnutí moravskoslezského krajského úřadu, podle kterého není nutná velká studie posouzení vlivu stavby na životní prostředí (takzvaná velká EIA). Posuzovací proces by totiž mohl trvat další roky a celou stavbu nadlouho zdržet.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

 
 
 
 

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace