Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Jak hodně jej nakupují, tak hodně jej třídí. Nejlepší obce kraje převzaly Oskara za to, jak nakládají s vysloužilým elektroodpadem. Každým rokem ho přibývá

09.11.2016
Jak hodně jej nakupují, tak hodně jej třídí. Nejlepší obce kraje převzaly Oskara za to, jak nakládají s vysloužilým elektroodpadem. Každým rokem ho přibývá

Autor: Moravskoslezský kraj.

Popisek: Nejlepší obce kraje převzaly ocenění za třídění vysloužilého elektra.

Obyvatelé Moravskoslezského kraje meziročně nakupují více nových elektrospotřebičů, současně jsou ale uvědomělí a vysloužilé elektro více třídí.

O Keramické sluchátko a Elektrooskar pro nej obce

Ukazují to výsledky soutěží O Keramické sluchátko a Elektrooskar, které oceňují nejlepší obce regionu v třídění elektroodpadu. Vítězství v soutěžích obhájila obec Tvrdkov na Bruntálsku a město Frýdlant nad Ostravicí, tradičně dobře třídí staré elektro i lidé v Ostravě.  

Výsledky obou soutěží byly 8. listopadu vyhlášeny v Červeném zámku v Hradci nad Moravicí. V přepočtu na jednoho obyvatele nejlépe třídí staré elektro občané Tvrdkova. Ti v uplynulém roce v přepočtu na jednoho obyvatele odevzdali k ekologické recyklaci celkem 6,3 kilogramu drobných elektrospotřebičů, počítačů a televizí a 22,8 kg objemných elektrospotřebičů a elektrických nástrojů. Celkem tak jeden obyvatel Tvrdkova za poslední rok vytřídil celkem 29,1 kilogramu vysloužilého elektra.

V soutěži O Keramické sluchátko, kterou pořádá nezisková společnost ASEKOL ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, uspěla kromě Tvrdkova také obec Raškovice. Ta zvítězila v kategorii obcí nad 2 tisíce obyvatel. Vítězství v kategorii obcí s rozšířenou působností již počtvrté obhájil Frýdlant nad Ostravicí. Primátem v soutěži se mohou pochlubit Ostravané, do červených kontejnerů umístěných v ulicích města vytřídili téměř 48 tun drobných elektrospotřebičů.

Skokan roku obhájil svou pozici

Velmi dobře třídí elektroodpad také v Kravařích. Město uspělo podobně jako Tvrdkov v soutěži Elektrooskar, kterou s podporou Moravskoslezského kraje pořádá společnost ELEKTROWIN. Obyvatelé Kravař získali první místo v kategorii nad 5 tisíc obyvatel. Velmi dobře třídí vysloužilé velké elektrospotřebiče také Ostravané. Meziročně vytřídili o 89 tun více objemných elektrospotřebičů a elektrických nástrojů, obhájili tak loňské vítězství v kategorii skokan roku.

„Čím dál více nových elektrospotřebičů se nakupuje, a proto starých vyhazuje, zároveň mají lidé k dispozici větší počet míst, kde mohou vysloužilé elektro odevzdat k ekologické recyklaci. V Moravskoslezském kraji nejen velmi dobře funguje síť sběrných dvorů, ale také červených kontejnerů. Těch je v ulicích měst a obcí regionu přes tři sta,“ vysvětluje, proč se v regionu více třídí, náměstek hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík.

Třídění lze zábavně spojit se sportem

K motivaci lidí přispívají také netradiční kampaně na podporu třídění elektroodpadu. V říjnu například bojovali fanoušci hokejových klubů Třince a Vítkovic v Elektroderby. Na dálku soutěžili před domácími zápasy o to, kdo vytřídí více starých spotřebičů.

Během tří hodin se podařilo lidem před hokejovými arénami nashromáždit 474 kilogramů vysloužilého elektra. V přestávkové střelbě na bránu pak dva účastníci vyhráli chytrou televizi, vylosovaný fanoušek vítězného Třince získal permanentku na celou sezónu. V červnu se pak na železničních tratích z Ostravy do Frýdku-Místku a do Opavy uskutečnila akce na podporu sběru malých spotřebičů nazvaná Jízda do stanice Recyklace. Za přinesený starý spotřebič obdrželo prvních 300 cestujících dárek, všichni pak los s možností vyhrát nový spotřebič v hodnotě tisíc korun. O pěti výhercích rozhodlo losování. 

Vítězové soutěže O KERAMICKÉ SLUCHÁTKO 2016 (drobné elektrospotřebiče, pc a tv):

Kategorie

Obec / město

Vytříděné elektrospotřebiče

Obce do 2000 obyvatel

Tvrdkov

6,3 kg / 1 obyv.

Obce nad 2000 obyvatel

Raškovice

4,6 kg / 1 obyv.

Obce s rozšířenou působností

Frýdlant nad Ostravicí

4,9 kg / 1 obyv.

Kategorie červené kontejnery

Ostrava

47 585 kg

Vítězové soutěže ELEKTROOSKAR 2016 (objemné elektrospotřebiče, elektrické nástroje):

Kategorie

Obec / město

Vytříděné elektrospotřebiče

Obce do 5000 obyvatel

Tvrdkov

22,8 kg / 1 obyv.

Obce nad 5000 obyvatel

Kravaře

4,2 kg / 1 obyv.

Skokan roku

Ostrava

nárůst o 89 000 kg

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace