Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsem proti vyplácení dávek nepracujícím Čechům, natož cizincům. Zeman burcoval před zaplněným náměstím: Argumentovat spodním prádlem, to je chabý argument. A zneužít státní svátek ke kampani na Staromáku...

07.11.2016
Jsem proti vyplácení dávek nepracujícím Čechům, natož cizincům. Zeman burcoval před zaplněným náměstím: Argumentovat spodním prádlem, to je chabý argument. A zneužít státní svátek ke kampani na Staromáku...

Foto: Hana Brožková - Kancelář prezidenta republiky

Popisek: Prezident Miloš Zeman na návštěvě Moravskoslezského kraje.

V rámci své návštěvy Moravskoslezského kraje navštívila koncem týdne hlava státu mimo jiné Rýmařov. S občany probral nejen prezidentské volby v USA, ale i migrační krizi. „A víte, co byl můj první ochutnaný alkoholický nápoj?“ zeptal se občanů. „Bylinný likér Praděd,“ svěřil se mimo jiné. Co ještě se událo?

Udržte si svůj domov

„V prvním volebním období se někdy volí na základě slibů. Ale chcete-li být zvolen podruhé nebo potřetí, tak už ty sliby musíte plnit,“ poblahopřál Zeman úvodem starostovi Rýmařova ke čtvrtému volebnímu období. Následně vyzval občany, aby z kraje neodcházeli. „Udržíte si svůj domov,“ řekl.

Psali jsme:
Politik, který se podělá z nějaké demonstrace, není politik. Praha se halí do tibetských vlajek, jenže na Ostravsku potřebujeme čínský kapitál. Jedu tam, kde je třikrát více jehel… Prezident během návštěvy kraje zase perlil

„Tibetská vlajka vznikla v roce 1912. Byla to vlajka otrokářsko-feudálního společenství. Nikoliv státu, protože Tibet nebyl stát. Chcete-li tedy mávat otrokářskou vlajkou, v klidu to dělejte. Ale musíte vědět, že je to vlajka otrokářů,“ vzkázal ještě před diskusí do publika, kde jeden z přítomných mával tibetskou vlajkou.

Jeden z místních občanů se zeptal na prezidentův postoj ke kroku ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a jeho přijetí dalajlámy. „Když jsem byl předsedou vlády, vyměnil jsem z nejrůznějších důvodů deset ministrů. Kdyby byl v mé vládě pan Herman, byl by jedenáctý. Důvod je velice prostý. Každý politik má hájit národní zájmy své země. V našem případě národní zájmy České republiky. Tím, že pan Herman poškodil Českou republiku, poškodil i národní zájmy, mimo jiné například národní zájmy českých zemědělců,“ poukázal na zrušenou cestu ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) do Číny.

Připomněl, že agrární komora vydala kritizující prohlášení na adresu i právě Mariana Jurečky, který se přidal na stranu Hermana. 

Ať kandidáti na prezidenta prokážou, zda jsou toho hodni...

„Jsem výborný prognostik, a proto vám mohu se stoprocentní pravděpodobností říci, že vyhraje ten nejlepší,“ řekl k výsledkům sněmovních voleb v příštím roce Zeman. „Se stoprocentní pravděpodobností vyhraje buď Donald Trump, nebo Hillary Clintonová. Kdybych já byl americký občan, volil bych Trumpa. Donald Trump je výraznějším odpůrcem islámského radikalismu, ať už v podobě Islámského státu,“ sdělil následně k prezidentským volbám v USA.

Sám své rozhodnutí, zda bude nebo nebude kandidovat, nesdělil. „To učiním až v březnu příštího roku. Pokud jde o kandidaturu kohokoliv dalšího, říkám jediné: Nebudu nikoho kritizovat, nebudu ani nikoho chválit. Ať všichni kandidáti prokážou, zda jsou hodni toho, aby si je lidé zvolili za prezidenta,“ sdělil Zeman.

Řeč přišla i na rozpočtové určení daní. „Dejme peníze úspěšným a seberme je neúspěšným,“ domnívá se hlava státu.

A jaký má názor na ukradenou prezidentskou standartu a místo ní vyvěšené prezidentské trenýrky? „Nejsem soudcem, abych rozhodoval o potrestání. Prezidentská standarta je jeden ze státních symbolů. Není to žádná osobní standarta. A jestli někdo argumentuje spodním prádlem, je to chabý argument. Stejně tak státní svátek není svátkem Milošem Zemana. Zneužít státní svátek k předvolební kampani na Staroměstském náměstí považuji za neúctu k tradici. Země, která si neváží svých tradic, nemá ani dobrou budoucnost,“ apeloval.

Politika se dělá mozkem, nikoliv nohama

Vyjádřil se i k proslulé lánské schůzce a také ke svému zdraví. „Mám bolavé nohy. Ale politika se dělá mozkem, nikoliv nohama,“ řekl.

Nechybělo ani ekonomické téma intervencí. „Jsem proti měnovým intervencím. Od začátku jsem proti nim vystupoval. Devalvací koruny každý z našich občanů zchudl asi o šest procent. Asi o šest procent se znehodnotily jeho úspory. A to poznáte, když vyjedete do zahraničí. Jsem pro ukončení měnových intervencí, neboť je pokládám za škodlivé pro naši ekonomiku,“ sdělil. Česká národní banka je podle jeho názoru až příliš nezávislá a může dělat i ty kroky, které nejsou v souladu s hospodářskou politikou vlády.

Jsem proti vyplácení dávek nepracujícím Čechům, natož cizincům

Závěrem se diskutovalo o muslimech i migrační krizi. „Ať si muslimové žijí pokojně ve svých zemích. Ať se každá kultura vyvíjí samostatně. Rozlišil bych imigranty, kteří sem jdou za prací a kteří sem jdou za sociálními dávkami. Jsem proti vyplácení sociálních dávek i našim občanům, kteří odmítají nabízenou práci. A tím více jsem proti vyplácení sociálních dávek cizincům,“ řekl.

Následně zmínil Ukrajince i Vietnamce. „Občas pěstují marihuanu. Ale jinak bych chtěl, aby pracovní morálka našich občanů byla stejně dobrá jako ta jejich,“ uzavřel Zeman, následně se podepsal do pamětní knihy, připjal prezidentskou stuhu na prapor města a převzal dary. „Slunce v duši,“ popřál občanům.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na . 

 

Vložil: Lucie Bartoš