Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politik, který se podělá z nějaké demonstrace, není politik. Praha se halí do tibetských vlajek, jenže na Ostravsku potřebujeme čínský kapitál. Jedu tam, kde je třikrát více jehel… Prezident během návštěvy kraje zase perlil

03.11.2016
Politik, který se podělá z nějaké demonstrace, není politik. Praha se halí do tibetských vlajek, jenže na Ostravsku potřebujeme čínský kapitál. Jedu tam, kde je třikrát více jehel… Prezident během návštěvy kraje zase perlil

Foto: Moravskoslezský kraj.

Popisek: Hejtman Novák (na snímku vpravo) vítá manželský pár.

Do Moravskoslezského kraje včera přijel na návštěvu prezident republiky Miloš Zeman se svou manželkou Ivanou Zemanovou. Svými výroky tradičně zdvihl řadu emocí, a to na obou stranách barikád. Program prvního dne ukončil v lázních Darkov, kde debatoval se zaměstnanci a pacienty. Opět se hovořilo o Bakalovi a OKD. Z protestů proti své osobě si prý Zeman nic nedělá. „Politik, který se z takových demonstrací podělá, není politik,“ řekl rázně prezident v Darkově.

Prezidentský pár si návštěvu kraje rozvrhl do tří dnů, během nichž se hlava státu setká s obyvateli měst Orlová, Rýmařov, Bruntál a Frenštát pod Radhoštěm.

Politik by měl jezdit do míst, která jsou zatížená problémy

Během debaty na krajském úřadě prezident odpovídal na dotazy týkající se dovozu oceli z Číny, názoru na kauzu vhodnosti nošení muslimského šátku u studentky střední školy, účasti v senátních volbách nebo zaměstnanosti v kraji. Přiblížil také cíl své návštěvy. 

„Myslím si, že politik by měl jezdit do míst, která jsou zatížená problémy, proto navštívím i Orlovou, město, které mělo složitou minulost a kde je nyní vysoký počet drogově závislé mládeže. Počet použitých jehel je tam třikrát vyšší než v sousední Karviné,“ řekl prezident.                      

„Vzhledem k tomu, že rád provokuji, začnu dvěma provokacemi. Když jsem si přečetl, jaká je průměrná mzda v tomto léčebném zařízení, je to 16 tisíc korun hrubého, což je málo, a průměrná fluktuace je až 30 procent, takže třetina lidí odchází každý rok. Patrně kvůli nízké mzdě,“ zahájil Zeman své vystoupení v lázních Darkov.

„Skutečné řešení přinesou kromě domácích i zahraniční pacienti a sláva lázní je mimo jiné měřena i zahraničními pacienty. Aniž bych prozrazoval bližší podrobnosti, i když v Praze je kvůli čínským investicím hrozná panika, tak jako čínská firma kupuje lázně Pasohlávky na jižní Moravě, není důvod proti jejímu kapitálovému vstupu do Darkova,“ sdělil prezident s tím, že především je zásadní přivážení pacientů z Číny. Tomu mohou podle Zemana dopomoci i tři přímé letecké linky z ČR do Číny.

Rovněž v lázních se objevilo v debatě téma OKD. „Největším problémem je důl Paskov, kde nejvíce hrozí propouštění, dalším problémem jsou byty OKD a problémy jsou i s dalšími šachtami. První úkol je sehnat práci pro propuštěné horníky. Otázkou také je, kde sehnat peníze na udržení těžby. Důležité je, aby vedení OKD konečně podalo trestní oznámení na pana Zdeňka Bakalu, který OKD připravil o desítky miliard korun. Kdyby se aspoň část těchto peněz získala zpátky, problém by byl vyřešen,“ odpověděl Miloš Zeman na dotaz z publika.


„Jak vaše manželka snáší vaše aktivity, cestování a tak dále. A kolik zná vaše paní jazyků?“ ptala se hlavy státu postarší žena. „Manželka umí především francouzsky, na rozdíl ode mě. Trochu mluví rusky, a to je vše. Já zase mluvím anglicky a rusky, takže se doplňujeme. Můj pracovní čas tráví tak, že má svůj program, jezdí se mnou, ale má i jiný program. Navštěvuje dětské domovy, zdravotnická zařízení a i tady se vzájemně doplňujeme,“ reagoval prezident.

Prezident bavil publikum citacemi z Koránu

Na všech setkáních a poslední dobou čím dál častěji se opakuje otázka, zda bude Zeman znovu kandidovat. „Nepotkal jsem ještě lepšího prezidenta a má vás ráda i naše dcera,“ oznámil prezidentovi muž z publika. Na tuto otázku reaguje Miloš Zeman stále stejně, tedy že své rozhodnutí oznámí při čtvrtém výročí své inaugurace.

Věčným tématem při setkání prezidenta s lidmi je migrační krize. Diskuse k tomuto tématu se stočila i v lázních Darkov. Zeman zopakoval, že nesmíme cítit zášť ke všem cizincům, třeba Vietnamci a Ukrajinci tady podle jeho slov tvrdě pracují. Problém jsou ti, kdo chtějí žít ze sociálních dávek. „Takových lidí tu máme dost, nepotřebujeme dovážet další. Oni také vyznávají jinou kulturu. Není to ale kritika. Jestli chtějí vyznávat islám ve své zemi, nikdo jim v tom nebrání. Ale tady se chováme jinak třeba k ženám. Doporučuji četbu Koránu, třeba pasáž, kde se píše: je-li žena neposlušná, měl by ji muž pořádně zbít. Takže čeští muži by raději Korán číst neměli,“ uvedl za smíchu publika prezident Zeman. 

Chování k ženám ze strany muslimů je prý ale jen jeden z příkladů. „Ať si pokojně žijí ve svých zemích a my bychom se neměli vměšovat do jejich záležitostí. Nezapomeňte, co se rozhasilo vpádem do Iráku, do Sýrie, Libye. Ať sem jezdí jako turisté, ale rozhodně ne jako trvalí obyvatelé,“ řekl Zeman.

Jedna z posledních otázek se týkala dění kolem svátku 28. října. „Jak jste připraven na to, že útoky na vás budou asi i nadále pokračovat?“ zajímalo muže středního věku. „Nikdo nemá právo zakazovat komukoli, aby svolal pokojnou demonstraci pro i proti komukoli včetně prezidenta republiky. Žijeme ve svobodné společnosti. Na druhé straně politik, který se z těchto demonstrací podělá, není politik,“ konstatoval ostře prezident za hlasitého potlesku v sále. 

Poslední téma v diskusi se objevilo patrně poprvé. Občan se tázal hlavy státu na letní čas a zda by nebylo lepší ho zrušit. „Letní čas byl zaveden kvůli energetickým úsporám v době první světové války, což nyní už není nutné. A samozřejmě to působí na biologické hodinky uvnitř člověka,“ sdělil Zeman svůj negativní názor na letní čas. 

Tři obálky pro premiéra

Při setkání s nově zvolenými zastupiteli Moravskoslezského kraje, současnými členy rady kraje a starosty obcí se několikrát pokusil o anekdotu: „Je to poselství pro každého nově zvoleného politika bez ohledu na to, jestli je to úroveň krajská nebo celostátní, a bez ohledu na to, pro jakou zemi platí: Nastupuje nový premiér a odcházející premiér mu předává tři obálky a říká mu: ´Až bude krize, otevírej postupně tyto tři obálky.´ Tak přijde krize, nový premiér otevírá první obálku a tam je napsáno: ´Sveď všechno na mě.´ Tak nový premiér to tak udělá, všichni přede mnou byli úplně špatní, a já teď musím napravovat jejich chyby. Nějakou dobu mu to vydrží. Přichází druhá krize, a premiér otevírá druhou obálku, tam je napsáno: ´Vyhoď polovinu vlády.´ No tak premiér vyhodí polovinu vlády a život jde dál. A přichází třetí krize. Premiér pln naděje otevírá třetí obálku a tam je napsáno: ´Připrav tři obálky´….“

Hlava státu se setká s veterány i studenty

V dalších dnech prezident zamíří do hrabyňského památníku, kde se setká s velitelským sborem Krajského vojenského velitelství a aktivních záloh i s válečnými veterány, poté do Opavy na besedu se studenty Slezské univerzity, po ní je naplánována návštěva Rýmařova a Bruntálu. V pátek prezidenta čeká návštěva nošovického pivovaru a následně Frenštátu pod Radhoštěm.

Prezident během své návštěvy zmínil mimo jiné jednání s polskou vládou: „Připravuje se splavnění Odry a v této souvislosti i vybudování prvního úseku vodního koridoru Koźle-Ostrava-Mošnov. Myslím si, že i když je to dlouhodobá záležitost, jsem rád, že tuto myšlenku na jednání tripartity podpořili jak zaměstnavatelé, tak odbory, ale i Hospodářská komora a věřím, že i zde by se našly, byť v dlouhodobém horizontu, i některé nové pracovní příležitosti,“ uvedl.

První dáma jede po vlastní ose

Připraven je také program pro manželku prezidenta paní Ivanu Zemanovou. První dáma společně s prezidentem navštíví krajský úřad v Ostravě, poté už v rámci separátního programu navštíví sídlo mobilního hospicu Ondrášek v Ostravě, absolvuje exkurzi ve společnosti Marlenka International, s. r. o. ve Frýdku-Místku, zhlédne divadelní představení v Divadle Petra Bezruče v Ostravě.

Během návštěvy si prohlédne také Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovic, navštíví klienty Domova pro seniory ve Vrbně pod Pradědem a Domova pro seniory v Odrách. Prohlédne si také zámek v Kuníně.

Radim Panenka, Lucie Bartoš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na . 

Vložil: Lucie Bartoš