Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Každý den bez smogu je pro dětský organismus nesmírně přínosný. Konšelé otevřeli krajskou kasu: Za čistějším ovzduším budou moci během topných sezon vyjet i předškoláci

04.10.2016
Každý den bez smogu je pro dětský organismus nesmírně přínosný. Konšelé otevřeli krajskou kasu: Za čistějším ovzduším budou moci během topných sezon vyjet i předškoláci

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Pobyt na čistém vzduchu vede ke zlepšení zdravotního stavu a předchází závažným onemocněním. Ilustrační foto

Krajští radní opět vyhlásili dotační program, který umožní i nejmenším dětem strávit minimálně čtrnáct dnů v přírodě. Za čistějším ovzduším budou moci během topných sezon vyjet i předškoláci.

Rada Moravskoslezského kraje už potřetí vyhlásila dotační program Příspěvky na ozdravné pobyty, zacílený na děti předškolního věku. Na jeho realizaci v letech 2016 až 2018 bylo vyčleněno 3,5 milionu korun. O dotace mohou žádat města a obce, případně svazky obcí, které ozdravné pobyty organizačně zajišťují. Podmínkou je, aby se pobyty, které mají přispět k prevenci onemocnění a regeneraci dýchacích cest předškolních dětí, uskutečnily během topné sezony, tedy v období s nejvyšší pravděpodobností vzniku a trvání smogových epizod.

Mám radost, říká hejtman

„Pilotní dotační program byl krajskou radou vyhlášen v roce 2013, následující pak v roce 2015.  Mám radost z toho, jaký měly tyto dotační programy, na které bylo celkem vyčleněno 5,5 milionu korun, ohlas a že se nám podařilo vykrýt mezeru ve stávajících dotačních programech obcí a Ministerstva životního prostředí. Ozdravných pobytů se za tu dobu zúčastnilo 880 dětí, přičemž ještě počítáme minimálně s 300 dětmi, které vyjedou do přírody v nadcházející topné sezóně,“ řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík. Oceňuje výbornou spolupráci s jednotlivými obcemi a městy, které jsou příjemci dotace, organizačně ozdravné pobyty zajišťují a dobrovolně přispívají finančními prostředky z vlastních rozpočtů. Věří, že ani tentokrát nebudou váhat s podáním žádostí a umožní tak předškolním dětem pobývat minimálně 14 dnů v příjemném prostředí hor, lázní či rekreačních středisek.

Je to účinný způsob, jak předejít například vzniku astmatu

Nový program je opět nastaven na dvě topné sezony. Zahájení příjmu žádostí je naplánováno na 28. 10. 2016, žádat o poskytnutí finančního příspěvku na ozdravný pobyt pak bude možné v průběhu příštího roku do 1. 9. 2017. Poslední ozdravné pobyty se musí uskutečnit nejpozději v dubnu 2018.

„Každý den bez smogu je pro dětský organismus maximálně přínosný. Pobyt na čistém vzduchu vede  ke zlepšení zdravotního stavu a předchází závažným onemocněním, která mohou v dospělosti vést až k chronickým projevům. Je to účinný způsob, jak předejít vzniku například astmatu, bronchitidy. Změna prostředí prospívá i při rekonvalescenci,“ potvrdila lékařka a vedoucí oddělení zdravotní správy moravskoslezského krajského úřadu Eva Misiačková.

Podrobnější informace o dotačním programu jsou dostupné na webových stránkách Moravskoslezského kraje: www.msk.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace