Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poskytnout rodinu úplně všem klukům a holkám, kteří ji potřebují, není možné, říká hejtman. I díky kampani Dejme dětem rodinu najde v našem regionu domov sedmdesát ratolestí ročně

02.10.2016
Poskytnout rodinu úplně všem klukům a holkám, kteří ji potřebují, není možné, říká hejtman. I díky kampani Dejme dětem rodinu najde v našem regionu domov sedmdesát ratolestí ročně

Foto: Ilustrační foto Moravskoslezský kraj

Popisek: I díky kampani Dejme dětem rodinu najde v našem regionu domov 70 dětí ročně

Pomoc dětem, které nemohou vyrůstat ve vlastní rodině, se snaží Kampaň Dejme dětem rodinu, jejímž nositelem je Krajský úřad Moravskoslezského kraje.

Mnoho dalších dětí stále na pěstouny čeká

Za 15 let úřad zprostředkoval náhradní rodinnou péči už 1589 dětem, domov nalezne v moravskoslezském regionu každoročně zhruba 70 dětí. V evidenci krajského úřadu je však stále mnoho dalších dětí, které na pěstouny čekají. Kampaň, která odstartovala v roce 2010, se zaměřuje na informování veřejnosti o možnostech, jak se stát pěstouny.

V rámci další fáze kampaně, která odstartovala v půlce září, byly spuštěny zrekonstruované webové stránky, brzy bude hotový i facebookový profil, aby se informace dostaly k veřejnosti všemi možnými komunikačními kanály a oslovily co největší okruh lidí. Nově byla také vytvořena pracovní skupina, kterou tvoří zástupci obcí, dětských domovů, dětských center a organizací, spolupracujících s pěstouny hledající nové způsoby oslovování zájemců o pěstounství. 

Sám jsem měl to štěstí, že jsem mohl zažít dětství ve fungující rodině

 „Díky skvělé práci našeho sociálního odboru, kampani Dejme dětem rodinu i snaze všech organizací, které se do ní zapojily, se v našem regionu stále daří udržet vysoký počet žadatelů o pěstounskou péči. Nicméně poskytnout rodinu úplně všem dětem, které ji potřebují, není možné. Můžeme se ale dál snažit, aby bylo dětí, které rodinné zázemí naleznou, co nejvíce.  Sám jsem měl to štěstí, že jsem mohl zažít dětství ve fungující rodině, stejně jako moje tři děti,“ říká Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Pěstounská péče se od osvojení (adopce) liší tím, že dítě může být v kontaktu se svými biologickými rodiči a má možnost, že se k nim vrátí. Důvodů, proč se vlastní rodiče nemohou o své děti starat, je celá řada, například se jedná o zdravotní a psychické problémy, nezralost nebo závislost rodičů.

Cílem kampaně Dejme dětem rodinu je získání náhradní rodinné péče pro co nejvíce dětí, žijících v dětských centrech a dětských domovech. Moravskoslezský kraj patří díky zájmu úřadů i aktivitě lidí a neziskových organizací k nejúspěšnějším v republice v počtu dětí, kterým se dostane náhradní rodinné péče.

Je nutné neustále hledat nové zájemce, kteří by mohli nabídnout potřebné zázemí

„I díky kampani Dejme dětem rodinu je nyní v kraji 127 aktivních pěstounů na přechodnou dobu.Stále však existuje vysoké procento dětí, pro které se bohužel vhodnou náhradní rodinu nedaří najít. Je tedy nutné neustále hledat nové zájemce, kteří by mohli dětem nabídnout potřebné zázemí,“ říká Svatomír Recman, náměstek Krajského úřadu Moravskoslezského kraje pro sociální oblast. „Všem pěstounům, kterým se podařilo změnit život dětí k lepšímu, patří mé velké poděkování. Zrovna nedávno jsem se setkal s manželi Flejberkovými z Dolních Životic, kteří se za třicet let stali pěstouny dvanácti dětí. Podle vlastních slov se necítí být nijak výjimeční. I když dokázali dát péči, starostlivost a lásku tolika dětem, považují to za samozřejmost. Před tím se dá pouze hluboce smeknout,“ dodává náměstek hejtmana MSK Svatomír Recman.

Do kampaně Dejme dětem rodinu se v moravskoslezském regionu zapojila řada organizací, které s pěstouny dlouhodobě spolupracují, obce i mateřská, rodinná nebo komunitní centra. Jedním ze subjektů s největším počtem uzavřených dohod je Centrum psychologické pomoci, které se specializuje především na řešení problematiky náhradní rodinné péče, poskytuje odborné sociální poradenství v oblasti rodinných a partnerských vztahů, provozuje telefonickou linku pro krizovou pomoc, provádí odborné psychologické posouzení žadatelů o náhradní rodinnou péči a zajišťuje jejich odbornou přípravu. Centrum psychologické pomoci má odborná pracoviště v každém okresním městě moravskoslezského regionu. Kraj činnost této své příspěvkové organizace ročně podporuje příspěvkem 10 milionů korun. „Ve spolupráci s Moravskoslezským krajem se již pět let účasti na projektu Dejme dětem rodinu snažíme přispívat ke změně současné situace dětí v ústavních zařízeních, podporovat jejich výchovu v náhradních rodinách a zajišťovat jim tak patřičné rodičovské vzory a zázemí,“ říkáředitel organizace Zdeněk Moldrzyk.

Lidé mají často zkreslené představy

 „O tom, co to vlastně je pěstounská péče, mají lidé často zkreslené představy a neví, co je nutné udělat pro to, aby se z nich stali pěstouni. V rámci kampaně Dejme dětem rodinu oslovujeme především potencionální žadatele o pěstounskou péči, tedy ty, kteří už většinou mají zkušenosti s výchovou vlastních dětí a mají kapacitu přijmout do rodiny další dítě, ovšem s respektem k jeho biologické rodině. Nezřídka však širokou mateřskou náruč nabídnou i ženy samožadatelky,“ vysvětluje vedoucí krajského odboru sociálních věcí Daniel Rychlik.

Kampaň Dejme dětem rodinu pokračuje mimo jiné formou seminářů, konferencí, besedami ve školách, prezentacemi na veletrzích sociálních služeb, nebo kooperacemi s dalšími organizacemi, které mají zájem podporovat rozvoj náhradní rodinné péče. Zájemci naleznou podrobnosti o projektu na stránkách www.dejmedetemrodinu.cz.

Kampaň Dejme dětem rodinu je financována z Evropského sociálního fondu (85%), státního rozpočtu (10%) a z rozpočtu Moravskoslezského kraje (5%).

 

 

  Součet

 

  2010  

2011  

2012  

2013  

2014  

2015

Počet dětí umístěných v daném roce do pěstounské péče

 

  41

50

67

63

76

74


Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 
 

Vložil: Lucie Bartoš