Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přestože se prostředí v dětských odděleních zlepšilo, je to pořád nemocnice s bílými plášti, říká hejtman Novák. Denně jezdí "pohádkové babičky a dědečkové" za nemocnými prcky: Hrají pexeso, kvarteta, čtou, kreslí i zpívají

19.09.2016
Přestože se prostředí v dětských odděleních zlepšilo, je to pořád nemocnice s bílými plášti, říká hejtman Novák. Denně jezdí pohádkové babičky a dědečkové za nemocnými prcky: Hrají pexeso, kvarteta, čtou, kreslí i zpívají

Autor: Moravskoslezský kraj.

Popisek: Hejtman ocenil "pohádkové babičky a dědečky"

Každý den včetně sobot a nedělí už třetím rokem jezdí 80 seniorek a 3 senioři za nemocnými dětmi do nemocnic Moravskoslezského kraje. Zpříjemnit jim léčení a zmírnit smutek z odloučení od rodiny. Jejich dobrovolnickou činnost ocenil moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Nemocniční prostředí nemá žádný pacient rád aneb Počteníčko s babičkou

Pozvání hejtmana na setkání přijalo sedmačtyřicet „babiček“ a tři „dědečkové“, kteří se účastní projektu Počteníčko s babičkou a snaží se, aby pobyt v nemocnici nebyl pro děti tolik stresující. Moravskoslezský kraj je hlavním partnerem tohoto projektu, realizovaného Spolkem Počteníčko.

„Nemocniční prostředí nemá žádný pacient rád. Pro děti je zvlášť tíživé. I když se délka hospitalizace zásadně zkrátila, je dobře, že i těch pár dnů, které tu musejí strávit, jim někdo zpříjemní a ulehčí. Projekt Počteníčko s babičkou potřebný a laskavý. Dokáže to, co nezvládne ani ten nejšpičkovější lékařský přístroj, totiž pohladit dětskou duši. Přestože se prostředí v nemocnicích a v dětských odděleních výrazně zlepšilo, je to pořád nemocnice s bílými plášti. Babičky a dědečkové každý den děti potěší, s nimi se hlavně menší děti uklidní, což jistě přispívá k úspěšné léčbě. Za to jim patří velký dík,“ řekl hejtman Miroslav Novák. „Čtecím babičkám a dědečkům“ věnoval drobné dárky a „pracovní pomůcky“ – publikace, omalovánky, pexesa, které vydal Moravskoslezský kraj nebo se na jejich vzniku podílel.

Projekt Počteníčko s babičkou „běží“ od roku 2013. Moravskoslezský kraj ho podporuje třetí rok ve všech krajských nemocnicích s dětským oddělením. To znamená v krajských nemocnicích v Karviné, Havířově, Třinci,  Frýdku- Místku, Opavě a Krnově.  Rozšířil se i do dalších krajů – na Vysočinu, do Prahy, Olomouckého a Zlínského kraje.

Hrají pexeso, kvarteta, kreslí i zpívají

Do nemocnice chodí babičky, popřípadě dědečkové každý den včetně sobot a nedělí, pokud si to nemocnice vyžádá, tak i častěji a na další oddělení, například na JIP. Hlavně menším dětem zpříjemňují pobyt čtením českých pohádek, říkadel, básniček, hádanek. Hrají s nimi třeba pexeso, kvarteta, kreslí i zpívají. A hlavně si s nimi povídají, což oceňují zejména dospívající slečny. A protože je mezi nimi i hodně bývalých učitelek a učitelů, s dětmi se i učí a pomohou jim třeba s fyzikou nebo matematikou,“ uvedl předseda Spolku Počteníčko Ivan Sekanina.

Mezi prvními se do projektu zapojila i paní Eva Černá: „Pro dobrý pocit, že někomu pomohu a taky to dělám pro sebe. Pravidelně se u dětí střídáme, máme s ostatními babičkami služby, a tak nejsem pořád doma. Je to výborná změna domácího  stereotypu. A je moc fajn, když na vás děti v nemocnici čekají, když se zeptají, jestli přijdete zítra. To je hned lépe na světě..."

Hlavně bývalé kantorky a družinářky si s dětmi dobře rozumí

Na dětském oddělení v havířovské nemocnici se do Počteníčka zapojil také „dědeček“ - předseda klubu seniorů-učitelů v Havířově Vilém Uher. „Členové našeho klubu chodí pravidelně za dětmi do havířovských mateřských škol. Počteníčko je tak další rozšíření naší práce s dětmi. Právě bývalé kantorky a družinářky si s dětmi dobře rozumí. Osobně dětem v nemocnici kromě čtení a povídání rád pomáhám i s učením. To je úžasný pocit, když vás malý kluk obejme a poprosí, abyste mu pomohl s fyzikou,“ řekl pan Vilém Uher.

„Počteníčko s babičkou je aktivizační seniorský projekt. Jeho cílem je zpříjemnit pobyt dětem v nemocnici, rozvíjet mezigenerační vztahy, přispět ke zvýšení zájmu dětí o knihu a čtení, aktivizovat seniory a vrátit jim pocit potřebnosti a užitečnosti. V každém případě to je úleva jak pro děti, tak pro rodiče, kteří je na oddělení doprovázejí.  Mohou si tak na chvíli v klidu odpočinout,“uvedl patron projektu náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.

Projekt Počteníčko s babičkou byl označen jako vzorový projekt aktivizace seniorů v zemích Visegrádské čtyřky. Není ale jediným úspěšným projektem aktivizace seniorů, který podporuje Moravskoslezský kraj. V současnosti v kraji také probíhá například Křížovkářská liga a Hodinový vnuk.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace