Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přestože se prostředí v dětských odděleních zlepšilo, je to pořád nemocnice s bílými plášti, říká hejtman Novák. Denně jezdí "pohádkové babičky a dědečkové" za nemocnými prcky: Hrají pexeso, kvarteta, čtou, kreslí i zpívají

19.09.2016
Přestože se prostředí v dětských odděleních zlepšilo, je to pořád nemocnice s bílými plášti, říká hejtman Novák. Denně jezdí pohádkové babičky a dědečkové za nemocnými prcky: Hrají pexeso, kvarteta, čtou, kreslí i zpívají

Autor: Moravskoslezský kraj.

Popisek: Hejtman ocenil "pohádkové babičky a dědečky"

Každý den včetně sobot a nedělí už třetím rokem jezdí 80 seniorek a 3 senioři za nemocnými dětmi do nemocnic Moravskoslezského kraje. Zpříjemnit jim léčení a zmírnit smutek z odloučení od rodiny. Jejich dobrovolnickou činnost ocenil moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Nemocniční prostředí nemá žádný pacient rád aneb Počteníčko s babičkou

Pozvání hejtmana na setkání přijalo sedmačtyřicet „babiček“ a tři „dědečkové“, kteří se účastní projektu Počteníčko s babičkou a snaží se, aby pobyt v nemocnici nebyl pro děti tolik stresující. Moravskoslezský kraj je hlavním partnerem tohoto projektu, realizovaného Spolkem Počteníčko.

„Nemocniční prostředí nemá žádný pacient rád. Pro děti je zvlášť tíživé. I když se délka hospitalizace zásadně zkrátila, je dobře, že i těch pár dnů, které tu musejí strávit, jim někdo zpříjemní a ulehčí. Projekt Počteníčko s babičkou potřebný a laskavý. Dokáže to, co nezvládne ani ten nejšpičkovější lékařský přístroj, totiž pohladit dětskou duši. Přestože se prostředí v nemocnicích a v dětských odděleních výrazně zlepšilo, je to pořád nemocnice s bílými plášti. Babičky a dědečkové každý den děti potěší, s nimi se hlavně menší děti uklidní, což jistě přispívá k úspěšné léčbě. Za to jim patří velký dík,“ řekl hejtman Miroslav Novák. „Čtecím babičkám a dědečkům“ věnoval drobné dárky a „pracovní pomůcky“ – publikace, omalovánky, pexesa, které vydal Moravskoslezský kraj nebo se na jejich vzniku podílel.

Projekt Počteníčko s babičkou „běží“ od roku 2013. Moravskoslezský kraj ho podporuje třetí rok ve všech krajských nemocnicích s dětským oddělením. To znamená v krajských nemocnicích v Karviné, Havířově, Třinci,  Frýdku- Místku, Opavě a Krnově.  Rozšířil se i do dalších krajů – na Vysočinu, do Prahy, Olomouckého a Zlínského kraje.

Hrají pexeso, kvarteta, kreslí i zpívají

Do nemocnice chodí babičky, popřípadě dědečkové každý den včetně sobot a nedělí, pokud si to nemocnice vyžádá, tak i častěji a na další oddělení, například na JIP. Hlavně menším dětem zpříjemňují pobyt čtením českých pohádek, říkadel, básniček, hádanek. Hrají s nimi třeba pexeso, kvarteta, kreslí i zpívají. A hlavně si s nimi povídají, což oceňují zejména dospívající slečny. A protože je mezi nimi i hodně bývalých učitelek a učitelů, s dětmi se i učí a pomohou jim třeba s fyzikou nebo matematikou,“ uvedl předseda Spolku Počteníčko Ivan Sekanina.

Mezi prvními se do projektu zapojila i paní Eva Černá: „Pro dobrý pocit, že někomu pomohu a taky to dělám pro sebe. Pravidelně se u dětí střídáme, máme s ostatními babičkami služby, a tak nejsem pořád doma. Je to výborná změna domácího  stereotypu. A je moc fajn, když na vás děti v nemocnici čekají, když se zeptají, jestli přijdete zítra. To je hned lépe na světě..."

Hlavně bývalé kantorky a družinářky si s dětmi dobře rozumí

Na dětském oddělení v havířovské nemocnici se do Počteníčka zapojil také „dědeček“ - předseda klubu seniorů-učitelů v Havířově Vilém Uher. „Členové našeho klubu chodí pravidelně za dětmi do havířovských mateřských škol. Počteníčko je tak další rozšíření naší práce s dětmi. Právě bývalé kantorky a družinářky si s dětmi dobře rozumí. Osobně dětem v nemocnici kromě čtení a povídání rád pomáhám i s učením. To je úžasný pocit, když vás malý kluk obejme a poprosí, abyste mu pomohl s fyzikou,“ řekl pan Vilém Uher.

„Počteníčko s babičkou je aktivizační seniorský projekt. Jeho cílem je zpříjemnit pobyt dětem v nemocnici, rozvíjet mezigenerační vztahy, přispět ke zvýšení zájmu dětí o knihu a čtení, aktivizovat seniory a vrátit jim pocit potřebnosti a užitečnosti. V každém případě to je úleva jak pro děti, tak pro rodiče, kteří je na oddělení doprovázejí.  Mohou si tak na chvíli v klidu odpočinout,“uvedl patron projektu náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.

Projekt Počteníčko s babičkou byl označen jako vzorový projekt aktivizace seniorů v zemích Visegrádské čtyřky. Není ale jediným úspěšným projektem aktivizace seniorů, který podporuje Moravskoslezský kraj. V současnosti v kraji také probíhá například Křížovkářská liga a Hodinový vnuk.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace