Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Evropské peníze v Moravskoslezském kraji: Nejaktivnější byly malé obce

28.05.2013
Evropské peníze v Moravskoslezském kraji: Nejaktivnější byly malé obce

Autor: profimedia.cz

Popisek: Peněz má Mirek dost. Chybí mu vzrušení

Deset miliard korun z evropských fondů proplatila k pondělku Regionální rada Moravskoslezsko za místní projekty od roku 2007. Podle prohlášení Davida Sventka, ředitele Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, který projekty hodnotí a proplácí, nejvíce peněz šlo do výstavby a rekonstrukce silnic.

 „Nejaktivnější byly malé obce, které získaly na vlastní vybavenost 1,2 miliardy korun,“ řekl pro Krajské listy.cz Sventek. Deset miliard je podle jeho slov větší polovina z necelých dvaceti miliard korun, které jsou na rozvoj kraje k dispozici pro pětileté období 2007-2013 v Regionálním operačním programu (ROP) Moravskoslezsko.

Do poslední koruny

„Financování projektů je plynulé a velmi efektivní. Peníze za uskutečněné projekty musí být proplaceny do konce roku 2015. Máme dobře zaděláno na to, abychom do poslední koruny využili všech dvacet miliard korun, které jsou na regionální projety k dispozici,“ uvedl David Sventek a tím, že největším příjemcem evropských peněz z ROP Moravskoslezsko je samotný kraj. Do výstavby Integrovaného bezpečnostního centra a nových silnic, například Jižního obchvatu Opavy investoval skoro tři miliony korun z evropských dotací.

„Přes 1,2 miliardy korun proinvestovali menší obce a města s 500 až 5000 obyvateli na projekty občanské vybavenosti. Nejčastěji se jednalo o modernizaci škol, výstavbu sportovišť a společenských zařízení, nebo rekonstrukci náměstí. Na tytéž aktivity získala miliardu korun středně velká města s 5 až 50 tisíci obyvateli. Miliarda korun směřovala rovněž do projektů integrovaných plánů rozvoje pěti statutárních měst. Díky evropským dotacím nám vesnice a města na severu Moravy opravdu výrazně zkrásněla.,“ vyjmenoval David Sventek.

Investice s 11procentní ekonomickou efektivitou

Celkem 854 milionů korun bylo investováno do cestovního ruchu, za 642 milionů byly koupeny prostředky veřejné hromadné dopravy. Zavedení nástroje Jessica a regenerace brownfields  přišlo na 599 milionů korun, modernizace škol na 416 milionů korun. Do rozvoje ostravského letiště šlo z evropských peněz 363 milionů korun.  

„Čeká nás však ještě mnoho práce. Letos musíme ještě schválit projekty za bezmála tři miliardy korun. Tyto i všechny dříve podpořené projekty musí být uskutečněné a proplacené do konce roku 2015,“ uzavřel Sventek, s tím, že jeho Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko peníze investuje s 11 procentní ekonomickou efektivitou. 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace