Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co řekl synovi ženy, kterou zabil? Proč by byla jeho máma raději, kdyby dostal trest smrti? A co mu udělali ve vězení? Spartakiádní vrah si změnil jméno, přesto ho našli

24.05.2016
Co řekl synovi ženy, kterou zabil? Proč by byla jeho máma raději, kdyby dostal trest smrti? A co mu udělali ve vězení? Spartakiádní vrah si změnil jméno, přesto ho našli

Foto: ČT

Popisek: Spartakiádní vrah Jiří Straka dnes

KRIMI V roce 1985 strašil celé Československo. Jiří Straka, tehdy šestnáctiletý učeň, uškrtil a znásilnil tři ženy, další dvě „jen“ znásilnil. Dostal deset let, propuštěn byl ještě o rok dřív na prezidentskou amnestii. Jak dnes žije spartakiádní vrah?

Byl odsouzen na deset let, po odsezení devíti byl propuštěn při amnestii, dalších deset let strávil v bohnické psychiatrické léčebně. V rámci léčby byl podroben kastraci, píše se. „Už se ale obecně moc neví, že první kastraci mu provedli spoluvězni v kriminále, když mu doslova rozkopali koule,“ prozradila nám žena, která s Jiřím Strakou přicházela hodně do styku v době jeho bohnického pobytu... Od roku 2004, kdy byl propuštěn z léčebny, se po něm slehla země. Novináři z Blesku ale vypátrali, jak nechvalně proslulý Jiří Straka žije dnes.

Hrůzné jaro 1985

Případ, který díky blížící se spartakiádě (vyvrcholila 27. - 30. června 1985 na pražském Strahově) v tehdejším Československu budil značnou pozornost, spadá do jara 1985. V té době totiž hornický učeň poprvé zaútočil. V polovině února napadl v hlavním městě mladou ženu, ale od dalšího násilí jej odradil její aktivní odpor. Nicméně o měsíc později mladík v Praze 6 udeřil mladou ženu dlažební kostkou do hlavy a okradl ji. A sebevědomí budoucího vraha rostlo dál.

Spartakiádní vrah

Z videozáznamu rekonstrukce jedné ze Strakových vražd

Znásilňoval a vraždil

V dubnu 1985 si Straka vyhlédl v Praze 4 třiadvacetiletou ženu. Škrtil ji, pak jí ústa ucpal hlínou a kamením a znásilnil ji. Žena zemřela udušením. A násilí pokračovalo - začátkem května v Praze 9 brutálně uškrtil a znásilnil třicetiletou lékařku, v polovině května pak v Praze 6 zavraždil devětadvacetiletou ženu, matku dvou dětí. Na ženu zaútočil brzy ráno při její cestě do práce. Škrtil ji hned napoprvé tak, že upadla do bezvědomí. Pak ji znásilnil. Napadl a znásilnil i další ženy, některé navíc okradl.

Sklony k sadismu a nekrosadismu

Policie Straku dopadla 22. května 1985, šest dnů po jeho posledním útoku. Soudní znalci Straku popsali jako agresivního jedince se zvýšenou sexuální aktivitou a sklony k sadismu a nekrosadismu. Ke svým činům se prý v klidu přiznal. Není divu, že při jedné z rekonstrukcí na místě činu žádali občané policisty o vydání Jiřího Straky k „lynčování“. Mnohokrát napaden byl také ve věznici - spoluvězni mu rozkopali genitálie.

19 let za mřížemi, následovala svatba

Ve věznicích a v psychiatrických léčebnách strávil celkem 19 let. Po propuštění, v prosinci 2004, začal žít u svých rodičů na Šumpersku. Později si podle tisku změnil příjmení na Novák a odstěhoval se k přítelkyni Růženě, s níž se seznámil v léčebně. Její dcera totiž zahynula při autohavárii a ona se zhroutila. Se Strakou si prý padli do oka takřka ihned. Trávili spolu dlouhé chvíle v nemocničním parku, svěřovali se navzájem, svoje životy prý probrali do detailů a jeden před druhým neměl a nemá tajemství.

Sousedi o ně nestáli

7. prosince 2006 se s ní dokonce oženil a spolu s manželkou Růženou se přestěhoval do vesničky na česko-polském pomezí, na usedlost manželčina bratra. Lidé tam ho ale nepřijali. Dokonce sepsali petici, žádající starostu, aby ho nechal vystěhovat. Straka se ženou a jejím dítětem z prvního manželství odešli sami. Po faktickém vyhnání z vesničky, kde žil bratr paní Růženy, se uchytili ve městě nedaleko jednoho z hraničních přechodů do Polska.

Spoluvězni ho potetovali

Teď vypadá normálně, až na tetování celé postavy. Jeho ramena, hruď i záda pokrývají ornamenty, portréty a symboly. Na lýtku pravé nohy se mu směje myšák Mickey. „To mám z kriminálu," vysvětluje Straka. „Byl to jenom takový nápad." Potetovali ho prý spoluvězni. „Ti, co vám rozkopali genitálie?" ptá se Blesk. „To je lež, to mi udělali bachaři. Proto jsem musel na kastraci, ne že bych sám nějak moc chtěl," tvrdí. Kastrace mu ale přitom byla soudně nařízena.

Nezasloužíš si žít, říká syn oběti

V minulosti byl Českou televizí konfrontován se synem jedné ze svých obětí. Chlapci byly jen čtyři roky, když mu Straka uškrtil a znásilnil matku. Co si s vrahem řekli? „Je mi hrozně líto, že jsem ti zničil život a že se stalo to, co se stalo. A kdyby to nějak šlo vrátit, strašně rád bych to udělal. Ale bohužel, zrovna jako ty s tím musíš žít, tak já s tím žiju taky a ani pro mě to není jednoduchý... Já nevím, co ti říct. Chtěl bych ti toho říct strašně moc. Třeba jako, že jsem nechtěl, aby se to stalo. Nebylo to nic úmyslnýho. Ale tady jsou slova asi zbytečný,“ vysvětloval Straka. A proč se vše podle něj stalo? „Tak narodil jsem se se sexuální poruchou. No a prostě tu jsem nezvládl a prostě ona nade mnou zvítězila...“ Jenže Zdeňka neobměkčil. „Upřímně, nezasloužíš si žít. A vůbec vyjít zpátky mezi lidi. To je nemyslitelný,“ řekl natvrdo syn oběti.

Trest smrti by byl pro syna lepší

A zdá se, že s ním souhlasí i rodiče samotného Jiřího Straky. „Trest smrti by byl pro syna lepší. A pro nás taky. Vždycky jsem to říkala. Ne z nenávisti, i přes to strašné, co udělal, pořád zůstal mým synem. Ale věděla jsem, co ho v kriminále čeká. Vězení ve Valdicích přežil jen proto, že dělal děvku silnějšímu," řekla před sedmnácti lety jeho matka Marie. A podobně mluví i vrahův otec. „Bylo by lepší, kdyby tenkrát Jirka dostal trest smrti. Pro něj by to znamenalo vysvobození a pro nás taky," řekl. „A nejspíš by to bylo dobré i pro veřejnost. Lidi by si řekli ´smrt za smrt´ a líp by se s tím vyrovnali," doplnila ho ještě paní Marie.

Vrah chce žít dál

Jenže Jiří Straka chce žít. „Já vím, co strašného jsem svým obětem udělal. Prožil jsem si to na vlastní kůži, když mě spoluvězni chtěli pověsit. Vyvázl jsem jen směšnou souhrou náhod. Od té chvíle se ve mně něco zlomilo a už jsem neuvažoval o sebevraždě, už jsem chtěl přežít. Říkal jsem si, tu radost vám neudělám, abych se pověsil. Jestli mě chcete, musíte to udělat vy," řekl. Nyní, zdá se, žije relativně normálním životem. Na rozdíl od rodin svých obětí i od svých rodičů. Ti před tím, co jejich syn spáchal, utéct nemohou.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.  

 

Vložil: Lucie Kolouchová