Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je ohrožen zdroj pitné vody? Moravskoslezský kraj odmítá zakonzervování ostravských lagun. Na státní podnik putuje dopis, který nepotěší

28.12.2015
Je ohrožen zdroj pitné vody? Moravskoslezský kraj odmítá zakonzervování ostravských lagun. Na státní podnik putuje dopis, který nepotěší

Foto: ostrava.anobudelip.cz

Popisek: Ostravské laguny

Vedení Moravskoslezského kraje a krajského úřadu odmítá návrh Ministerstva financí zakonzervovat ostravské laguny. Ředitel moravskoslezského krajského úřadu Tomáš Kotyza proto na základě rozhodnutí krajské rady odeslal ředitelství státního podniku Diamo nesouhlasný dopis a vyjádřil v něm stanovisko kraje k řešení likvidace této staré ekologické zátěže po chemičce Ostramo.

Nesmírně problematická situace

„Moravskoslezský kraj a krajský úřad sice není přímo účastníkem řízení kolem ostravských lagun, ale inicioval už mnoho jednání s touto tematikou. Dlouholetá ekologická zátěž lagun je nesmírně problematická a trápí lidi v našem kraji. Návrh zakonzervovat část kontaminované zeminy v areálu nic neřeší, nelze tak zabránit průsaku kontaminovaných látek do okolního prostředí a není ani vyloučeno ohrožení zdroje pitné vody v Ostravě-Nové Vsi. Navíc hází problém lagun na příští generace,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Laguny Ostramo vznikly dlouhodobým ukládáním odpadů z rafinérské výroby. Vzhledem k rozsahu technické a finanční náročnosti jejich likvidace převzal po ukončení činnosti chemičky v roce 1996 odpovědnost za tuto ekologickou zátěž stát. Správou a zajištěním sanace byl pověřen státní podnik Diamo.

Sliby a sliby

Tehdejší vláda zároveň souhlasila s použitím prostředků Fondu národního majetku na odstraňování škod v řádech miliard korun. Odpovědnost za odstranění kalů a vyčištění lagun pak několikrát garantovaly i další vlády, naposledy se k zajištění veškerých finančních prostředků pro konečné řešení likvidace ekologické zátěže lagun Ostramo zavázala Vláda České republiky v roce 2013.

Kompetence sanace lagun převzalo letos od státního podniku Diamo (zadavatel veřejných zakázek a smluvní partner sdružení Čistá Ostrava, provádějící faktické čištění) Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem. Resort nechal zpracovat odborný posudek (studii proveditelnosti sanace lagun), který vyhodnotil několik variant řešení sanace s ohledem na environmentální, ekonomická a další kritéria.

Zapouzdření je nejlevnější

„Z aktuálních informací Ministerstva financí vyplývá, že po odečtení doposud vynaložených nákladů na předchozí sanační práce, zbývá na dokončení sanace lagun Ostramo okolo 560 až 580 milionů korun. Veškeré navrhované varianty tuto částku ale vysoce přesahují. Proto ministerstvo navrhuje nejméně ekonomicky náročné řešení stabilizace v místě a zapouzdření stávajícího stavu lagun,“ konstatoval ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza. Dodal, že další Ministerstvem financí navrhované varianty počítají s možností transferu kontaminovaných zemin mimo Ostravu a s jejich spalováním.

„Nemá smysl kontaminovaný materiál přesouvat jinam. Jen samotná jeho přeprava představuje nezanedbatelné finanční náklady a negativní vlivy na životní prostředí a veřejné zdraví. Také využití tohoto materiálu jako paliva je nejen příliš nákladné, ale nese s sebou i nevoli obyvatel lokalit, kde se zpracovává,“ míní moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Tisíce tun, s kterými se nepočítalo

Dodal, že Moravskoslezský kraj proto trvá na tom, aby laguny byly na místě dekontaminovány a vyčištěná zemina uložena zpět. To vše v co nejkratším čase a na základě finanční garance Vlády České republiky. „Moravskoslezský kraj není odpovědný za celkovou sanaci lagun Ostramo ani za skutečnost, že sanační práce doposud nebyly dokončeny, i když finanční garance státu je dosavadními postupy řešení této ekologické zátěže téměř vyčerpána.  Je proto zcela nepřípustné, aby byly tyto práce hrazeny z jeho prostředků,“ prohlásil moravskoslezský hejtman.

Ropné laguny po bývalé chemičce Ostramo jsou jednou z největších ekologických zátěží v zemi. Vytěženo bylo už zhruba 200 tisíc tun kalů, ale ukázalo se, že v lagunách je dalších zhruba 90 tisíc tun odpadů, se kterými se původně nepočítalo. Sanaci lagun provádělo pro státní podnik Diamo sdružení Čistá Ostrava, které za to od státu dostalo finance v řádech miliard korun. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na . 

 

Vložil: Lucie Bartoš