Kdo nejvíc znečišťuje ostravský vzduch? Hlavním podezřelým byl průmysl, ale... Výsledky studie zdravotního ústavu jsou překvapující
09.11.2015
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Kdo jsou hlavní znečišťovatelé ovzduší? Ilustrační foto.
Na kvalitě ovzduší Moravskoslezského kraje se podílí i přeshraniční přenos. Vyplývá to z aktuálně zveřejněné studie, kterou provedl ostravský zdravotní ústav. Ke studii Zdravotního ústavu v Ostravě o zdrojích znečištění v Moravskoslezském kraji se vyjádřil například i Svaz průmyslu.
I ovzduší je mezinárodní téma...
Výsledky společných aktivit sledování kvality ovzduší představili na dnešním pracovním semináři Moravskoslezský kraj a Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě. Informační systém kvality ovzduší v oblasti česko-polského příhraničí pod názvem AIR SILESIA se stal prvním společným mezinárodním informačním systémem svého druhu v České republice.
„Region Slezska patří k oblastem s nejvíce znečištěným ovzduším v Evropě. Projekt Air Silesia si klade za cíl sjednotit metodiku vyhodnocování stavu a znečišťování ovzduší jak v Moravskoslezském kraji tak i ve Slezském vojvodství. Na tomto projektu spolupracuje Zdravotní ústav v Ostravě spolu s Moravskoslezským krajem a s dalšími odborníky v oblasti ochrany ovzduší již několik let a v současné době začíná přinášet první výsledky,“ uvedl za kraj Miroslav Novák.
Stěžují si Češi i Poláci
Potřeba takového systému podle něj vyplynula z dlouhodobě neuspokojivé kvality ovzduší na české i polské straně regionu. Spolupráce na odborné úrovni rozbourala přeshraniční komunikační bariéry a vyústila v přípravu dalšího česko-polského projektu pod názvem "Společná strategie řízení kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji a Vojvodství Slezském".
Pokud se na projekt podaří získat finanční prostředky z Operačního programu přeshraniční spolupráce CZ-PL, bude jeho výstupem soupis možných opatření na všech zdrojích emisí, která budou seřazena podle ekonomické náročnosti a míry jejich přínosu pro zlepšení kvality ovzduší a k minimalizaci zdravotních rizik. Kompetentní orgány obou zemí pak mohou tyto výsledky použít pro sjednocení podmínek provozu průmyslových podniků na obou stranách hranice.
Další zdroj potvrdil vliv z Polska
„Nezávisle na kraji si statutární město Ostrava nechalo zpracovat studii Hodnocení smogové situace v Ostravě, která hodnotí metodou zpětných trajektorií znečištění ovzduší ve vztahu odkud fakticky přichází. Výsledky studie prokázaly v období smogových situací významný vliv polských zdrojů na území kraje a zejména města Ostravy, což podporuje myšlenku řešit kvalitu ovzduší společně s polskou stranou. Při řešení otázky kvality ovzduší je proto nutno slezský region vnímat jako celek a opatření na snižování emisí provádět na celém jeho území a v celém spektru zdrojů,“ doplnil Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu v Ostravě.
Zdravotní ústav v Ostravě, který společně s krajem pracovní setkání uspořádal, v současné době kromě rutinního měření provozuje s podporou Moravskoslezského kraje dva velké monitorovací systémy ovzduší. Systém AIR SILESIA monitoruje ovzduší na 24 místech, z toho se 12 míst nachází v Polsku. Druhý projekt IMS MSK (Informační monitorovací systém průmyslového znečištění v Moravskoslezském kraji) probíhá na dalších 39 místech v kraji. „Kromě standardních znečišťujících látek je monitoring zaměřen na speciální látky jako dioxiny, benzo(a)pyren a těžké kovy. Výsledky monitoringů jsou podkladem pro další společné aktivity Zdravotního ústavu v Ostravě a krajského úřadu, například pro identifikaci průmyslových zdrojů, hodnocení zdravotních rizik atd.,“ doplnil Jiří Bílek ze ZÚ Ostrava.
Svaz průmyslu jásá
Průmysl dle studie není hlavním znečišťovatelem ovzduší na Ostravsku, z toho má radost Svaz průmyslu a dopravy. „Jsme rádi, že studie prokázala to, co už řadu let říkáme. Průmysl se stal v minulých letech pro veřejnost hlavním podezřelým z poškozování ovzduší v Moravskoslezském kraji. Jsme rádi, že se nyní i ve studii Zdravotního ústavu ukazuje, že jsme měli pravdu, když jsme dlouhodobě tvrdili, že znečišťovatelů je více a jejich vliv v jednotlivých lokalitách může být různý,“ reaguje na výsledky studie Petr Holica, regionální manažer Svazu průmyslu pro Moravskoslezský kraj.
Zatímco průmysl musí splňovat kritéria nejlepších dostupných technik a v rámci ekologizace svých provozů investoval nemalé finanční částky, otázky dopravy a lokálních topenišť byly podle jeho slov otevřeny se zpožděním. „Nezanedbatelný je samozřejmě vliv Polska," dodává Holica.
Podrobné informace lze prostudovat v přiložených dokumentech:
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš