Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo nejvíc znečišťuje ostravský vzduch? Hlavním podezřelým byl průmysl, ale... Výsledky studie zdravotního ústavu jsou překvapující

09.11.2015
Kdo nejvíc znečišťuje ostravský vzduch? Hlavním podezřelým byl průmysl, ale... Výsledky studie zdravotního ústavu jsou překvapující

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Kdo jsou hlavní znečišťovatelé ovzduší? Ilustrační foto.

Na kvalitě ovzduší Moravskoslezského kraje se podílí i přeshraniční přenos. Vyplývá to z aktuálně zveřejněné studie, kterou provedl ostravský zdravotní ústav. Ke studii Zdravotního ústavu v Ostravě o zdrojích znečištění v Moravskoslezském kraji se vyjádřil například i Svaz průmyslu.

I ovzduší je mezinárodní téma...

Výsledky společných aktivit sledování kvality ovzduší představili na dnešním pracovním semináři Moravskoslezský kraj a Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě. Informační systém kvality ovzduší v oblasti česko-polského příhraničí pod názvem AIR SILESIA se stal prvním společným mezinárodním informačním systémem svého druhu v České republice. 

„Region Slezska patří k oblastem s nejvíce znečištěným ovzduším v Evropě. Projekt Air Silesia si klade za cíl sjednotit metodiku vyhodnocování stavu a znečišťování ovzduší jak v Moravskoslezském kraji tak i ve Slezském vojvodství. Na tomto projektu spolupracuje Zdravotní ústav v Ostravě spolu s Moravskoslezským krajem a s dalšími odborníky v oblasti ochrany ovzduší již několik let a v současné době začíná přinášet první výsledky,“ uvedl za kraj Miroslav Novák.

Stěžují si Češi i Poláci

Potřeba takového systému podle něj vyplynula z dlouhodobě neuspokojivé kvality ovzduší na české i polské straně regionu. Spolupráce na odborné úrovni rozbourala přeshraniční komunikační bariéry a vyústila v přípravu dalšího česko-polského projektu pod názvem "Společná strategie řízení kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji a Vojvodství Slezském".

Pokud se na projekt podaří získat finanční prostředky z Operačního programu přeshraniční spolupráce CZ-PL, bude jeho výstupem soupis možných opatření na všech zdrojích emisí, která budou seřazena podle ekonomické náročnosti a míry jejich přínosu pro zlepšení kvality ovzduší a k minimalizaci zdravotních rizik. Kompetentní orgány obou zemí pak mohou tyto výsledky použít pro sjednocení podmínek provozu průmyslových podniků na obou stranách hranice.

Další zdroj potvrdil vliv z Polska

„Nezávisle na kraji si statutární město Ostrava nechalo zpracovat studii Hodnocení smogové situace v Ostravě, která hodnotí metodou zpětných trajektorií znečištění ovzduší ve vztahu odkud fakticky přichází. Výsledky studie prokázaly v období smogových situací významný vliv polských zdrojů na území kraje a zejména města Ostravy, což podporuje myšlenku řešit kvalitu ovzduší společně s polskou stranou. Při řešení otázky kvality ovzduší je proto nutno slezský region vnímat jako celek a opatření na snižování emisí provádět na celém jeho území a v celém spektru zdrojů,“ doplnil Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu v Ostravě.

Zdravotní ústav v Ostravě, který společně s krajem pracovní setkání uspořádal, v současné době kromě rutinního měření provozuje s podporou Moravskoslezského kraje dva velké monitorovací systémy ovzduší. Systém AIR SILESIA monitoruje ovzduší na 24 místech, z toho se 12 míst nachází v Polsku. Druhý projekt IMS MSK (Informační monitorovací systém průmyslového znečištění v Moravskoslezském kraji) probíhá na dalších 39 místech v kraji. „Kromě standardních znečišťujících látek je monitoring zaměřen na speciální látky jako dioxiny, benzo(a)pyren a těžké kovy. Výsledky monitoringů jsou podkladem pro další společné aktivity Zdravotního ústavu v Ostravě a krajského úřadu, například pro identifikaci průmyslových zdrojů, hodnocení zdravotních rizik atd.,“ doplnil Jiří Bílek ze ZÚ Ostrava.

 Svaz průmyslu jásá

Průmysl dle studie není hlavním znečišťovatelem ovzduší na Ostravsku, z toho má radost Svaz průmyslu a dopravy. „Jsme rádi, že studie prokázala to, co už řadu let říkáme. Průmysl se stal v minulých letech pro veřejnost hlavním podezřelým z poškozování ovzduší v Moravskoslezském kraji. Jsme rádi, že se nyní i ve studii Zdravotního ústavu ukazuje, že jsme měli pravdu, když jsme dlouhodobě tvrdili, že znečišťovatelů je více a jejich vliv v jednotlivých lokalitách může být různý,“ reaguje na výsledky studie Petr Holica, regionální manažer Svazu průmyslu pro Moravskoslezský kraj.

Zatímco průmysl musí splňovat kritéria nejlepších dostupných technik a v rámci ekologizace svých provozů investoval nemalé finanční částky, otázky dopravy a lokálních topenišť byly podle jeho slov otevřeny se zpožděním. Nezanedbatelný je samozřejmě vliv Polska," dodává Holica.

Podrobné informace lze prostudovat v přiložených dokumentech:

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace