Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hasiči, policisté a zdravotníci pod jednou střechou. Moravskoslezský kraj dokončuje výstavbu integrovaných výjezdových center. Jedno bude například na letišti

07.10.2015
Hasiči, policisté a zdravotníci pod jednou střechou. Moravskoslezský kraj dokončuje výstavbu integrovaných výjezdových center. Jedno bude například na letišti

Foto: praha.eu

Popisek: Sanitka, ilustrační foto

Moderní integrovaná výjezdová centra, v nichž budou pod jednou střechou pracovat profesionální hasiči, policisté, strážníci a zdravotníci, vyrůstají v Třinci, Ostravě-Jihu a na mošnovském letišti. Novostavba pro hasiče a záchranáře do konce roku vznikne i ve Městě Albrechticích.

Více kvality za méně peněz

„Stavbou dalších integrovaných výjezdových center v Moravskoslezském kraji pokračujeme v úspěšném konceptu společných center složek IZS, který je v našem regionu realizován více než dvacet let a prokazatelně přináší kvalitnější služby občanům za nižších provozních nákladů,“ uvedl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Upřesnil, že centra v Třinci a Ostravě-Jihu budou dokončena v listopadu, na prosinec je naplánováno dokončení stavby na letišti v Mošnově. Rozpočtová hodnota jen stavební části těchto tří projektů se v souhrnu blíží 650 milionům korun. Ve Městě Albrechticích bude koncem listopadu hotova stavba výjezdového centra jednotky Sboru dobrovolných hasičů Města Albrechtice a Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje za 30,5 milionu korun.

„Nová centra nabídnou složkám záchranného systému moderní a odpovídající zázemí pro jejich práci. Zlepší se především koordinovaný postup při zásazích u mimořádných událostí. Spolupráce mezi hasiči, záchranáři a policií se tak dostane na kvalitativně vyšší úroveň,“ řekl 1. náměstek hejtmana Josef Babka.

Kontrolní dny jsou každý měsíc

Dodal, že vedení kraje dohlíží na to, aby se stavby stihly dokončit včas a v požadované kvalitě. Každý měsíc se proto s investičním náměstkem hejtmana Ivanem Strachoněm účastní takzvaných statutárních kontrolních dnů. „Tím, že se na kontrolních dnech na místě sejdeme se zástupci zhotovitele stavby, projektanty, technickým dozorem a dalším odpovědnými pracovníky, rychleji se rozhodujeme o řešení problémů, které se na stavbách vyskytují. Jsem přesvědčen o tom, že i díky tomu, vše probíhá podle harmonogramu a nová integrovaná výjezdová centra začnou v plánovaném termínu sloužit veřejnosti,“ míní 1. náměstek hejtmana Josef Babka.

Upozornil, že třípodlažní stavba s garážemi, cvičnou požární věží a tělocvičnou, vznikající za zhruba 275 milionů korun v Třinci, vyřeší nevyhovující podmínky, ve kterých v současnosti na Třinecku složky integrovaného záchranného systému operují.

Zásahy se urychlí

„Stavba nového komplexu byla nutná. Původní hasičská stanice byla zřízena před pětačtyřiceti lety, je v ní málo místa a nevyhovuje potřebám moderních záchranných složek. Podobně jsou na tom i třinečtí policisté. Nové společné pracoviště bude výhodněji umístěné, takže se urychlí zásahy ve městě a jeho okolí,“ tvrdí 1. náměstek hejtmana Josef Babka s tím, že lokalita, na níž se staví integrované výjezdové centrum, má strategicky výhodnou polohu kousek od centra města, přičemž je nedaleko hlavní silniční tah na Slovensko a časem to bude blízko i k přivaděči na přeložku silnice I/11, která je ve výstavbě.

Doplnil, že IVC v Ostravě-Jihu bude určeno hasičům ze stanice Hrabová, strážníkům z hrabovské oblastní služebny a Zdravotnické záchranné službě Moravskoslezského kraje, která vyjíždí z Hrabové.

Nebude chybět zázemí pro kynologii

Centrum bude vybaveno cvičnou věží, výcvikovými a sportovními plochami, tréninkovými, výukovými a kancelářskými prostorami i zázemím pro kynologii a hipologii. Hasiči i záchranáři budou mít k dispozici cvičné polygony, sklady pro hasicí techniku, místnosti dekontaminace i dílny pro opravu a testování dýchací techniky. Stavba nabídne zázemí také jednotce, zaměřené na práci a záchranu osob na vodních plochách, která bude v kraji zajišťovat požadavky a úkoly vyplývající z platných mezinárodních smluv o spolupráci a vzájemné pomoci v případě katastrof, živelních pohrom a jiných mimořádných událostí, které uzavřela Česká republika s Polskou a Slovenskou republikou. Stejně jako třinecké centrum je i to v Ostravě-Jihu financováno z evropských peněz. Vyjde na 210 milionů korun.

V prosinci bude dokončeno i integrované výjezdové centrum Letiště Leoše Janáčka Ostrava za 271,5 milionu korun. „Mimo jiné se tak zvýší úroveň bezpečnosti leteckého provozu a zlepší se zásahové časy,“ upozornil 1. náměstek hejtmana Josef Babka. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš