Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zemanův zeměpis. Mezi zaměstnanci zbrojovky se rozpovídal o Švédech, Polácích i Číňanech. Jedni tu pracují, druzí bohatnou. Došlo i na pomočování

25.09.2015
Zemanův zeměpis. Mezi zaměstnanci zbrojovky se rozpovídal o Švédech, Polácích i Číňanech. Jedni tu pracují, druzí bohatnou. Došlo i na pomočování

Foto: Daniela Černá

Popisek: Prezident Zeman na návštěvě Moravskoslezského kraje

REPORTÁŽ, FOTOGALERIE „Ilegální migrace je trestný čin,“ konstatoval při zahájení své návštěvy Moravskoslezského kraje prezident republiky Miloš Zeman na setkání se zastupiteli v Ostravě. Zmínil i to, že by rád na našich hranicích viděl nejen policii, ale také armádu a dobrovolnické zálohy. Odpůrci, který přišel na náměstí ve Frýdku-Místku s červenými trenýrkami na hůlce, prezident sdělil: „Rád bych tam zcela na okraji pozdravil jednoho člověka, který ukazuje své krásné červené spodní prádlo. Je vidět, že chodí naostro.“ Třídenní návštěva hlavy státu v Moravskoslezském kraji přinesla řadu dalších zajímavých momentů.

Prezident mimo jiné připomněl, že právě Moravskoslezský kraj je regionem, který zná ze všech krajů nejlépe, protože jde o jeho volební kraj a projížděl ho autobusem Zemák. „Jsem rád, že po letech deprese a blbé nálady se naše ekonomika konečně začíná rozbíhat, že klesá nezaměstnanost a roste počet volných pracovních míst,“ uvedl také ve svém úvodním proslovu prezident s tím, že trend je „radostný.“

Obávám se, že se tady stal jeden z největších podvodů století

Negativa jsou v moravskoslezském regionu podle Zemana dána situací v OKD: „Obávám se, že se tady stal jeden z největších podvodů století,“ konstatoval prezident a hovořil o vyvádění miliard korun. „Speciální záležitostí jsou i byty RPG, společnosti, kde mimo jiné působil i dnešní europoslanec pan Telička a která se nyní přeměňuje na společnost s poněkud nejasnými majetkovými poměry,“ doplnil také Zeman. „Na jedné straně se můžeme radovat, blbá nálada končí. Na druhé straně zbývá několik tmavých skvrn, jako je nezaměstnanost na Karvinsku a Bruntálsku. Věřte mi, že se budu snažit, abych přispěl k tomu, aby přišli noví investoři,“ uvedl také prezident, a pak už byl prostor pro dotazy.

Na nasazení armády naléhám několik měsíců

Starostku Lianu Janáčkovou z ostravského obvodu zajímalo, zda je možné, aby prezident vydal příkaz, aby byly ozbrojené síly poslány na naše hranice k dodržování zákonů České republiky. Prezident reagoval: „Musím připustit, že vrchní velitel je ve svých kompetencích poněkud limitován vládou. Nasazení ozbrojených sil musí schválit vláda a vy víte, že na nasazení armády naléhám několik měsíců. Postoj vlády se průběžně mění. Nejdřív to považovali za zbytečné, pak říkali, že je to možné, ale že je ještě čas, a ve třetí fázi se začíná uvažovat o vytvoření tzv. smíšených hlídek policie a vojáků.“

Pak také zmínil na adresu ministra obrany: „Zrovna včera se ministr Stropnický rozvášnil a začal mluvit o pěti tisících vojáků, které chce ale poslat za hranice, například do Sýrie, a já si myslím, že by byli daleko užitečnější na našem území,“ doplnil prezident.

„Ilegální migrace je trestný čin,“ konstatoval k tématu také prezident. „Je zbytečné zadržovat tyto lidi  na našem území a umísťovat je v záchytných zařízeních, ale je v souladu se schengenskými a dublinskými dohodami vracet je hned z hranic. To má smysl,“ dodal prezident a upozornil také, že bude jednat s dobrovolnickými zálohami.

„Nejen profesionální armáda, ale také dobrovolnické zálohy by se mohly této strážní služby na hranicích účastnit,“ doplnil Zeman. V závěru své odpovědi zmínil, že nemá příliš rád ploty, protože si vždy vzpomene na Berlínskou zeď: „Myslím, že staří Kréťané, když se jich ptali, proč nemají hradby, odpovídali: 'Naší hradbou jsou naši muži.' Místo stavění plotů na hranicích je daleko vhodnější poslat tam lidskou živou sílu, to znamená jak armádu, tak policii, tak dobrovolnické zálohy,“ doplnil také prezident.

Prezidenta rozladil dotazník ministerstva, kde je také otázka: „Pomočujete se?“

Krajští zastupitelé se zajímali o postavení malých obcí, příliv investic a podobně. Řeč pak byla o častém střídání ministrů ve vládě a také na ministerstvu obrany. „Můj názor na koncepci armády zní, že to má být armáda, která má být v zásadě expedičního charakteru, protože teroristy musíme potírat daleko od našich hranic, a ne až k nám dorazí a něco tady vyhodí do povětří. Měla by být doplněna právě dobrovolnými zálohami a neměla by se pouštět do nesmyslných experimentů, jako byl například požadavek, aby se všichni muži a možná i ženy starší osmnácti let zaevidovaly. Doufám, že tento požadavek byl už smeten ze stolu,“ zmínil prezident, že v tomto případě jde o zbytečné vyhazování peněz a vytváření evidence.

„Ten dotazník byl velmi zajímavý: Pomočujete se? To byla jedna z otázek. V osmnácti letech inkontinence většinou nehrozí, ale ta otázka tam byla. Takže další příklad nesmyslnosti a byrokracie. Veřejně jsem upozorňoval, aby ministr obrany byl odborník, který armádě rozumí, i když rozumím, že roli ministra obrany lze i sehrát,“ uvedl Zeman.

A takto se pak vypořádal s mužem, mávajícím trenýrkami...

Náměstí Svobody ve Frýdku-Místku zaplnily stovky lidí. Hned v úvodu setkání s občany se prezident republiky vypořádal s odpůrci. „Rád bych tam zcela na okraji pozdravil jednoho člověka, který ukazuje své krásné červené spodní prádlo. Je vidět, že chodí naostro,“ řekl Zeman a ozval se bouřlivý potlesk. „Chtěl bych pozdravit všechny normální lidi. Nemám rád slovo obyčejní lidé. Ve skutečnosti každý z nás je něčím neobyčejný,“ upozornil prezident. Pochválil pak město za MHD zdarma, hovořil o výši důchodů i o volných pracovních místech. Prezident uvedl i to, že v prosperujících firmách by se měla část zisků promítnout také do platů zaměstnanců.

„Žijeme v zemi, kde se neustále rozšiřuje mezera mezi těmi, kteří bohatnou ne vždy poctivým způsobem, a těmi, jež sice pracují, ale jejich životní úroveň neroste. Měli bychom se společně snažit to změnit, aby zaměstnanci měli vyšší podíl na zisku a aby se podíleli jako spolutvůrci úspěchů firem na výsledku jejich práce,“ popsal Zeman.

Z publika: Kajínek nikoho nezabil. Viděla jsem to v televizi

V jednom z prvních dotazů se paní z publika věnovala případu Jiřího Kajínka: „Vážený pane prezidente. Pan Kajínek nikoho nezabil, viděla jsem to v televizi, četla jsem knihu Můj život za mřížemi. Z toho je jasně vidět, že nikdy nikoho nezabil a nikdy nikomu fyzicky neublížil, pokud se nemusel bránit.“

„Vyžádal jsem si trestní spis pana Kajínka. Ten spis má tři stránky,“  reagoval Zeman a dodal: „Není pravda, že nikoho nezranil, lámal lidem ruce při nejrůznějších loupežích. Máte pravdu v tom, že otázka spáchání dvojnásobné vraždy je přinejmenším sporná,“ konstatoval prezident s tím, že navrhoval řešení, a to obnovené řízení přesunout k jinému soudu. Uvedl i to, že chápe argumenty obou stran, ovšem zároveň ujistil, že milost Kajínkovi nedá. „Řekl jsem, že budu dávat milosti pouze lidem, kteří jsou v těžké zdravotní situaci a nedopustili se závažných trestných činů,“ doplnil.

Miloš Zeman s diváky na náměstí ve Frýdku- Místku

Pane prezidente, a co Gorbačov? „Já si s Michailem Gorbačovem dokonce tykám.“

Další z místních obyvatel se zajímal o autora perestrojky. „Vy se rád stýkáte s různými vrcholnými politiky a nějak jste opomenul toho nejdůležitějšího, který nám dal svobodu. Důsledkem jeho činnosti je to, že nám tady všichni závidí a hrnou se nám do Evropy. Až mu bude zvonit hrana, všichni budete ubrekovat nad jeho hrobem a zdůrazňovat jeho přínos. Dnes jako by se nad ním zavřela voda,“ vytýkal jeden z místních občanů. „No je to Gorbačov,“ dodal.

„Vážený pane, zase nedostatek informací. Já si s Michailem Gorbačovem dokonce tykám. Pravidelně se setkáváme, nedávno jsem byl za ním na konferenci v Mnichově, kterou organizoval jeho fond. Mně těžko můžete vyčítat, že ho zanedbávám, a když jsem v různých anketách odpovídal na otázku: ‚Kdo má největší podíl na tom, že žijeme ve svobodě?‘ Vždy jsem odpověděl, že to byl Michail Sergejevič Gorbačov, protože nebýt jeho, tak by nás zase rozjezdily tanky,“ vysvětlil prezident.

Ingredience, které do polévky přidává hlava státu

Prezident na setkání v Českém Těšíně ujistil studenty, že se zabýval historií jejich gymnázií a zjistil, že jejich absolventy mimo jiné byli i bývalý premiér Jiří Rusnok, ale také Radovan Krejčíř. První otázka, na kterou prezident v Českém Těšíně odpovídal, se ale týkala kuřecí polévky, na kterou prozradil recept. „Vezmete hrnec, nalejete do něj vodu, vložíte kuře, vaříte, vytáhnete kuře,“ vysvětloval prezident a postupně sdělil i veškeré ingredience, které do polévky přidává, čímž bavil publikum.

Pak už ale padaly vážnější dotazy: „Smím se zeptat na uzavření hranic?“ ptala se jedna ze studentek. Prezident Miloš Zeman připomněl, že je možné uzavřít hranice za výjimečných situací: „Například mistrovství Evropy ve fotbale a maximální délka tohoto uzavření je šest měsíců. Uzavřením hranic bychom neporušili žádnou mezinárodní dohodu, v daném případě Schengen. Teď například Německo uzavřelo hranice s Rakouskem, víte o maďarském žiletkovém plotu na hranicích se Srbskem, já sám dávám přednost tomu, aby hranice byly uzavřeny spíš armádou než plotem. Armádu můžete kdykoli odvolat, zatímco plot musíte bourat – a to je neefektivní.“ Studenti se také tázali, zda prezident hraje sám se sebou šachy. „Jsem tak vynikající šachista, že nemám soupeře sobě rovného,“ reagoval Miloš Zeman a následoval smích a potlesk.

Není-li práce, ostatní lidská práva jsou k ničemu

„Přijel jsem do Třince jako do oázy úspěchu,“ uvedl na začátek svého setkání s občany, jejichž množství se dalo na náměstí počítat na tisíce. Prezident vyzdvihl skutečnost, že právě Třinecko je na tom s nezaměstnaností ve srovnání s ostatními místy Moravskoslezského kraje dobře. „Když lidé nemají práci, jsou jim všechna ostatní lidská práva k ničemu, stejně tak jako když nemají střechu nad hlavou nebo musí hladovět,“ doplnil Zeman a poděkoval vedení Třineckých železáren, které mají největší podíl na zajištění zaměstnanosti ve zdejším regionu.  

Prezident v závěru své třídenní návštěvy Moravskoslezského kraje pochválil šenovskou zbrojovku za vývoj nových elektronických systémů na ochranu hranic a znovu se dost kriticky vyjádřil na adresu Polska za schválení uprchlických kvót. „Protože uprchlická vlna bude zesilovat a jde o dlouhodobou záležitost, oceňuji, že vaši vývojáři umějí vyrobit elektronický systém na ochranu hranic, který nyní potřebuje jak armáda, tak i policie.“

Zemanův zeměpis. Mezi zaměstnanci zbrojovky se rozpovídal o Švédech, Polácích i Číňanech

„Vy ho potom za slušnou cenu můžete vojákům prodat, a výsledkem budou vaše vyšší mzdy. Je to určitě lepší řešení než maďarský žiletkový plot,“ zahájil Miloš Zeman své krátké setkání se zaměstnanci firmy VOP CZ, s. p., v Šenově u Nového Jičína, kde se vyrábějí a opravují různé zbrojní systémy. „A jelikož vláda se už i rozhodla navýšit výdaje pro armádu, budou na tyto programy určitě peníze. Vaši vývojáři by si měli tento nový systém elektronické ochrany hranic patentovat, jelikož o něj bude jistě zájem i v zahraničí,“ doplnil ještě prezident.

Daniela Černá s přispěním Jana Štěpána 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš