Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Moravskoslezský kraj: Odklon od bujarých tvarů

03.03.2013
Moravskoslezský kraj: Odklon od bujarých tvarů

Popisek: Pasivní administrativní budova Otazník

Soutěž Stavba Moravskoslezského kraje si už našla své místo v programu stavebních firem, architektů či investorů, což dokazuje velký počet přihlášených staveb v uplynulých ročnících.

Hlavním cílem této akce, která se koná pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje, je seznámit laickou i odbornou veřejnost se současnou úrovní stavitelství a architektury v regionu. Na stanovení podmínek soutěže a na samotné organizaci se ve spolupráci s Moravskoslezským krajem podílí Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Obec architektů. 

Organizátoři pracují na přípravách akce již od konce minulého roku a soutěžící - architekti, projektanti, investoři, majitelé objektů nebo stavební firmy mohou přihlášky zasílat do 15. března 2013 a zapsat tak do soutěže stavby dokončené a zkolaudované v Moravskoslezském kraji od počátku roku 2011 do konce roku 2012. Hodnotit se bude v pěti kategoriích: stavby občanské vybavenosti, bytové domy, rodinné domy, průmyslové stavby a dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby. Již se stalo pravidlem, že v případě vysoce obsazené kategorie Stavby občanské vybavenosti porota rozdělí tuto kategorii na dvě skupiny a to Rekonstrukce a Novostavby. 

V loňském roce se poprvé v rámci slavnostního vyhlašování výsledků nehodnotily pouze stavební díla, ale udělovala se také cena s názvem Osobnost stavebnictví MSK. Toto ocenění získá výrazná osobnost, která se nemalou měrou podílí na stavebním rozvoji Moravskoslezského kraje. Pro loňský rok si toto uznání odnesl Ing. arch. Josef Havlíček, který je podepsán pod takovými stavbami, jako je např. Janáčkova konzervatoř na ul. Českobratrská v Ostravě či rekonstrukce a přístavba Divadla Antonína Dvořáka. 

Nejlepší stavby bude vybírat jedenáctičlenná porota, složená ze zástupců Krajské stavební společnosti při Svazu podnikatelů ve stavebnictví, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Obce architektů a představitelů kraje. 

Samotné hodnocení probíhá ve více blocích. V první řadě se porotci seznámí s přihlášenými projekty, posuzují dokumentaci včetně technických parametrů, použitých materiálů či nákladů na daný projekt. V druhé fázi porota navštěvuje stavby samotné za doprovodu delegovaného odborníka té konkrétní stavby. Zde mají porotci mimo jiné možnost hodnotit i zakomponování díla do okolní krajiny. 

Porota nominuje stavby do každé kategorie, přičemž se bude udělovat hlavní cena a čestná uznání. Z vítězných staveb jednotlivých kategorií bude vybrána stavba roku s udělením ceny Grand prix. Za loňský rok se tímto oceněním může pyšnit společnost INTOZA se svou pasivní administrativní budovou Otazník. Projektantem této stavby je společnost ATOS-6, jmenovitě Ing. arch. Radim Václavík a zhotovitelem je společnost STASPO. Porota odůvodnila udělení ceny nejvyšší takto: 

„Důsledná snaha o postavení čtyřpodlažní budovy v pasívním energetickém standardu už od prvních skic vyústila v lapidární a až téměř banální stavební formuli. Ukazuje nicméně, že architektura pasívních domů dobře demonstruje odklon od bujarých tvarů a hmot exhibicionistických architektonických tvůrců směrem ke střídmosti. Objekt je opatřen tepelným štítem, prosklené plochy jsou minimalizovány, účinné venkovní stínění zabraňuje tepelným ztrátám v zimě a omezuje nechtěný tepelný zisk v létě“. 

 Porota také může v jedné kategorii udělit dvě první ceny, popř. zvláštní cenu mající vliv na životní prostředí nebo cenu za technické řešení či urbanismus. Ocenění nejlepších staveb se uskuteční v červnu 2013 na slavnostním galavečeru, kdy udělený titul a ocenění může výherce využívat pro reklamní a referenční účely. 

Zájemci o účast se podrobnosti o soutěži dozvědí na internetových stránkách www.stavbamsk.cz

(Zdroj: tisková zpráva Moravskoslezského kraje)