Malé Vánoce, je Svět knihy. Knižní čtvrtek
15.05.2025
Foto: Se svolením nakladatelství Albatros
Popisek: Výřez z obálky knihy Harry Potter a kámen mudrců
FOTOGALERIE: Olga Tokarczuk navštíví Prahu, a tak vychází její prvotina. Asterix a Obelix řádí na Netflixu, a tak vychází speciální vydání jednoho z jejich dobrodružství. Harry Potter slaví 25 let na českém trhu, a proto vychází speciální české vydání.
A taky vycházejí Dějiny peloponnéské války! Protože už je to dlouho, co se tak stalo naposledy. A další hromada knih všech žánrů, barev a velikostí, které jeden Knižní čtvrtek skutečně nepojme.
Cesta lidí Knihy – Olga Tokarczuk
Francie, rok 1685: Král Slunce zavádí katolicismus jako jediné legální náboženství. Zemí procházejí skupiny hugenotů, které směřují na sever a doufají, že zde naleznou novou vlast. Z oken kočáru psance sleduje skupinka neobvyklých cestovatelů, mířících naopak do Pyrenejí: Veronika, kurtizána opuštěná svým snoubencem; Markýz, muž zabývající se alchymií; de Berle, bohatý obchodník; a Gauche, němý kočí s věrným žlutým psem. Každý z nich opustil Paříž z jiného důvodu. Tato cesta, místy dobrodružná, může změnit nejen jejich osudy, ale i dějiny celého lidstva.
Cesta lidí Knihy (1993) je literárním debutem slavné polské spisovatelky, která v tomto románu poprvé zpracovala téma cesty a putování za poznáním, symbolicky zastoupeným motivem Knihy, jež obsahuje veškeré vědění a moudrost lidstva.
Toto téma později rozvinula v mnoha dalších knihách, jimiž se proslavila po celém světě.
Vydává nakladatelství Host (obálka s jeho svolením).
Držitelka Nobelovy ceny za literaturu, Olga Tokarczuk, bude jedním z nejvýznamnějších hostů letošního Světa knihy, který začíná dnes, a proto není divu, že na český trh přichází další z jejích knih. Jak už jste se dočetli výše, Cesta lidí Knihy je jejím literárním debutem. Ačkoliv originál vyšel už v roce 1993, u nás vychází překvapivě úplně poprvé. Slováci i v tomto případě mají náskok, kniha u nich vyšla už minulý rok. Autorka je Polka, ale má ukrajinské kořeny, svá první díla podepisovala pseudonymem Natasza Borodina. Její román Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých byl v roce 2017 zfilmován Agniezskou Holland s Miroslavem Krobotem v jedné z hlavních rolí. Kromě Nobelovy ceny je Tokarczuk držitelkou i několika „menších“ cen, mezi kterými vyniká mezinárodní Man Bookerova za knihu Běguni.
|
Asterix: Souboj náčelníků – René Goscinny, Albert Uderzo
Speciální vydání k nezapomenutelnému příběhu o Asterixovi z Galie. Římané přijdou s novým rafinovaným plánem, jak si podrobit vesničku neporazitelných Galů. Podle galské tradice může jeden náčelník vyzvat jiného na souboj a vítěz se pak stává náčelníkem obou kmenů. Loajálního a Římu oddaného galského náčelníka najdou velmi rychle, teď už jenom musí zařídit, aby se Majestatix před soubojem nemohl napít čarovného nápoje. No a tady se řešení opět nabízí samo: je potřeba zbavit se druida! Toto speciální album navíc obsahuje 16 redakčních stran zajímavostí ze světa Asterixe.
Vydává nakladatelství Alicanto (obálka s jeho svolením).
Souboj náčelníků je v pořadí sedmým dílem ze série Asterixova dobrodružství a vyšel samozřejmě už mnohokrát. Nejnovější vydání je ale vskutku exkluzivní. Vázané (a tedy v pevné vazbě) a se 16 stranami bonusů navíc, čtenář se tak dozví víc o vzniku tohoto dílu a nejspíš i ještě něco dalšího. Album vychází ve stejné úpravě jako vloni v létě Asterix a olympijské hry, které pro změnu vyšly u příležitosti letní olympiády v Paříži. A to logo Netflixu má taky svůj důvod – právě tam totiž před pár dny vyšla animovaná pětidílná minisérie od tvůrců ultrakultovní Mise Kleopatra. Seriál adaptuje právě tento příběh. A je naprosto fantastický, mimochodem! Trojice Asterix, Obelix a Netflix funguje na výbornou! Souboj náčelníků je navíc opravdu jedním z nejlepších dílů celé série, takže minimálně sběratelé tohle vydání prostě musí mít. A samozřejmě ani zdaleka nejen ti. Všichni!
|
Dějiny peloponnéské války – Thúkydidés
Po dlouhé, bezmála padesátileté odmlce se českým čtenářům opět dostává do rukou jedno z nejvýznamnějších děl světové historiografie, které, ačkoli spatřilo světlo světa před téměř dvěma a půl tisíci lety, nepřestává podnes fascinovat a inspirovat zájemce o historii z řad odborné i laické veřejnosti.
Thukydidovy Dějiny peloponnéské války, jež popisují a analyzují jeden z nejničivějších a nejkrvavějších konfliktů starověku – válku mezi Athénami a Spartou, přesněji řečeno mezi athénským námořním spolkem a peloponnéským spolkem –, představují mezník ve vývoji dějepisectví. Je-li za „otce dějepisu“ označován Hérodotos, byl to právě Thukydides, kdo jako první uplatnil realistický, racionálně-analytický přístup k historické látce. Na rozdíl od Hérodota, jenž věřil, že do lidských dějů zasahují bohové, a který své vyprávění protkával mýty a zkazkami z minulosti, Thukydides líčil události na základě vlastní zkušenosti a hodnověrných svědectví. Pátral po tom, jak se věci vskutku odehrály, a snažil se objevovat kořeny a příčiny sporu, který popisoval.
Hlavní otázkou, na niž hledal odpověď, bylo, proč k této hrozné válce došlo, jaké důvody vedly soupeřící řecké obce k tomu, aby střet rozpoutaly, a proč jej navzdory útrapám, které válečné běsnění přinášelo, nedokázaly zastavit. Thukydides, považovaný za průkopníka politického realismu v teorii mezinárodních vztahů, odhalil a objasnil dynamiku, jež explozi násilí vyvolala a která se jako historická zákonitost v dějinách hlásí o slovo pokaždé, kdy se stávající dominantní velmoc cítí ohrožena vzestupem velmoci nastupující a tváří v tvář obavě ze ztráty hegemonického postavení se nechá vtáhnout do válečné konfrontace. Soupeřící strany jsou lapeny do pasti, z níž není úniku a která vyústí ve zkázonosný konflikt.
Velký řecký historik tak již před téměř dvěma a půl tisíci lety pojmenoval zákonitost, jež neztrácí na aktuálnosti ani dnes, kdy se v „Thukydidově pasti“ ocitají Spojené státy a Čína…
Nové vydání je doplněno fundovaným doslovem z pera Milana Znoje.
Vydává nakladatelství Rybka Publishers (obálka s jeho svolením).
Tak tohle je skutečně mimořádná událost, ke které dochází maximálně jednou za deset let. Dějiny peloponnéské války vyšly po částech v roce 1909 a kompletně pak poprvé a naposledy v Odeonu v roce 1977 v nákladu 9 000 kusů. A na Slovensku v Tatranu přesně před čtyřiceti lety a v roce 2010. Thúkydidés žil v letech -460 - -396 a nevíme o něm samozřejmě skoro nic. Jeho dílo ale ovlivnilo celou řadu antických i moderních historiků, stal se pro ně opravdovým vzorem – pravděpodobně zcela po právu, protože ze svých dějepisných děl vynechával zásahy bohů. To ale není jediný důvod. Milan Znoj, autor doslovu, je pak filozof a politolog, který se zabývá především Hegelem a Kantem. Nové vydání od Rybky vypadá zcela mimořádně už na pohled, ale jedinečné bude nejspíš i obsahem – a navíc, jen bohové vědí, kdy tohle dílo znovu vyjde. Krom toho peloponéské války jsou jedněmi z nejzajímavějších v historii válek a na toto dílo prakticky neexistují špatné recenze. A pokud ano, pak se nedochovaly. Já si knihu určitě nenechám ujít.
|
Útrapy Alonsa Ramíreze: Ne zcela dobrovolná cesta kolem světa na palubě pirátské lodi (1684-1690) - Carlos de Sigüenza y Góngora
Pozoruhodný cestopis téměř románové povahy. Carlos de Sigüenza y Góngora, významný novošpanělský literát, dílo sepsal v květnu roku 1690 na základě ústního vyprávění Alonsa Ramíreze. Hlavní hrdina příběhu, dnes již doložená historická postava, pocházel z chudé rodiny z Portorika a ve věku třinácti let se rozhodl z vlasti odejít a hledat štěstí v Novém Španělsku. Poté odplul na vzdálené Filipíny, kde se uchytil jako námořník. Naděje na pohodlnější život se rozplynuly, když jeho loď v roce 1687 zajali angličtí piráti. S nimi se pak Alonso plavil něco přes dva roky, než ho nakonec u pobřeží Brazílie propustili. Poté se zbytkem svojí posádky na vlastní lodi proplul Karibikem a uvázl na mělčinách u břehů Yucatánu.
Výčet míst, jež Alonso navštívil, udiví i moderního cestovatele: pracoval v novošpanělských městech Mexiku a Pueble, žil v Manile, podíval se do Malakky, Makaa i na Jávu, s piráty přistál na Borneu, v Austrálii a na Madagaskaru, přeplul Tichý, Indický i Atlantický oceán a po šesti letech na cestách po světě se vrátil do Mexika. Alonso poznal různé kouty španělského impéria i místa patřící jiným evropským mocnostem a byl také svědkem řádění anglických pirátů, jež se v díle barvitě popisuje.
Snad právě podrobnosti o jejich krutém chování zaujaly místokrále Nového Španělska. Tamní přístavy často čelily pirátským útokům a Alonsův příběh se místokráli hodil, aby mohl na nebezpečí poukázat a žádat pomoc od španělského krále. Útrapy se tedy dostaly do nejvyšších kruhů královského dvora v Madridu a sehrály roli v místokrálových politických zájmech. Řádky poutavého cestopisu však možná neodráží Alonsův příběh zcela věrně. Některé detaily i jistá bílá místa ve vyprávění naznačují, že Alonso se ve skutečnosti mohl k pirátům přidat, a neplavil se jako jejich zajatec, nýbrž jako jeden z nich. Jsou tedy Útrapy vyprávěním zajatce, nebo vyprávěním piráta? Pravdu se již nedozvíme, v každém případě Alonsova dobrodružná cesta kolem světa zaujme čtenáře i dnes.
Vydává nakladatelství Argo (obálka s jeho svolením).
Tak tady bylo řečeno vše. Snad jen něco o autorovi: Carlos de Sigüenza y Góngora žil mezi roky 1645 – 1700, byl jezuita, tedy člen Tovaryšstva Ježíšova, kosmograf a profesor matematiky. Řídil archeologické vykopávky v Teotihuacánu (1675) a vydal první noviny Místokrálovství Nové Španělsko. Mercurio Volante vyšly v roce 1693. Tak nevím, který z těch dvou chlápků je zajímavější. Útrapy Alonsa Ramireze budou jistě velmi zajímavým a pozoruhodným čtením, které má v češtině navíc jenom 168 stran. Jen z té anotace se trochu obávám, aby to nakonec nebylo málo.
|
Za krále Klacka – Jan Dobiáš
Ono zavedené úsloví užíváme v hovoru zcela samozřejmě, málokdo si přitom uvědomí, že tu jde o jedno z největších bílých míst našich dějin. Tato kniha se pokusí toto místo vyplnit. Představí vám jak onoho pozapomenutého krále, tak jeho rodinu, dvůr, rytíře i věrné rádce, včetně dodnes jednoho z nejčastěji zmiňovaných českých světců: svatého Dyndyho. Dozvíte se, jak to bylo s čínským bohem srandy, jak se loví obří kanci a uspávají draci, či jak mnoho nechybělo a Karlovy Vary nesly jméno docela jiného vladaře. Také proč si kmotřička Smrt přizvala ku pomoci známou Pepku, a ti nejpozornější i kdo býval příslovečný strýček Příhoda. Hlavně však poznáte hrdinské i jiné činy dobrého krále Klacka, jeho život, dobu a mnoho dalšího, neméně zajímavého, ba ještě víc.
Vydává nakladatelství Straky na vrbě (obálka s jeho svolením).
Nechme teď stranou, že král Klacek je ve skutečnosti král Kladska. Nemáte zač, taky mě toto zjištění nemálo rozrušilo. Vypadá to totiž, že Jan Dobiáš v knize vystavěl parádní příběh z alternativní historie českých zemí (ostatně podtitul knihy zní Co kronikář Kosma zapsal, ale nikdy se ke čtenáři přes propast věků nedostalo). A navíc to ještě bude i vtipné. A že výsledek bude podobně neodolatelný, jako když se Monty Pythoni pustili do legendy o Svatém grálu. Pokud si nejste jistí žánrem knihy, tak vězte, že Straky na vrbě jsou čistě žánrovým nakladatelstvím a kniha vychází v edici Česká fantastika. Myslím si ale, že cílová skupina bude v tomhle případě mnohem větší. Ostatně v podobném stylu je už jedna z dřívějších autorových knih, Až na kraj světa, i sbírka povídek Neočekávané dýchánky. Civilním povoláním je elektromontér, má na kontě celou řadu povídek a novou knihu publikuje zhruba jednou za pět až deset let.
|
Rozhovory o vesmíru – Samuel Kováčik, Norbert Werner
Astrofyzik Norbi Werner a teoretický fyzik Samuel Kováčik si povídají o vesmíru – někdy jen ve dvou, někdy s hostem. V rozhovorech postupně putují od blízkého vesmíru po ten vzdálený. Začínají vznikem Měsíce, pokračují hvězdami, galaxiemi a černými dírami a končí u vláken kosmické pavučiny.
Vydává nakladatelství N media (obálka s jeho svolením).
Tak tady snad bylo řečeno vše. Fascinující téma podané jednoduše, svižně a přitom neuvěřitelně zajímavě. Co chtít víc? Možná víc stran? Nebo pokračování? Kniha je navíc bohatě ilustrovaná (což se určitě týká slovenského vydání, které vyšlo před rokem - a snad i toho českého). Knihy nakladatelství N media (žurnalistika, publicistika, historie, memoáry, naučné...) jsou navíc zárukou kvality tak nějak samy o sobě. O téhle bych řekl, že to platí minimálně dvojnásob. Vždyť jde o vesmír!
|
Pět zlomených čepelí – Mai Corland
Král musí zemřít. Nyní na něj míří pět ostrých čepelí nemilosrdných atentátníků. Najdete mezi nimi ranaře, který touží po odpuštění, krásnou vražedkyni, která prahne po svobodě, i prince, který byl za své strašlivé zločiny potrestán vyhnanstvím. Všechny je ale spojuje jediné – touha po sladké pomstě. Ví, že král musí zemřít. Ví, že se musí spolčit. Pro pět vrahů, kterým přetvářka, lži a zrada nejsou nijak cizí, se největší překážkou stane vzájemná důvěra. Aby přežili, musí spolupracovat... přestože jen jeden z nich se může zmocnit koruny. Zvítězí ten, který všechny ostatní přelstí.
Vydává nakladatelství Laser (obálka s jeho svolením).
Přece jste si nemysleli, že tento týden žádná fantasy nebude? Já ano, ale pak mi bylo připomenuto, že vychází toto. Já vám nevím – ořízky už mi poslední dobou začínají lézt pěkně na nervy. Ale... vidíte tuhle? Vidíte ji? Je fakt zatraceně skvělá! Samozřejmě ale nejen ořízkou živa je kniha. Dokonce bych poznamenal, že ořízka sice dělá hezkou knihu, ale ještě nedělá dobrou knihu. Možná i to je důvod, proč existuje většina ořízek. Nicméně si myslím, že zrovna tahle kniha má mnohem větší potenciál než svézt se na nekonečné vlně šílených romantasy záležitostí. Což už je vidět i z té anotace, že Pět zlomených čepelí nabídne (snad i) zajímavý příběh v tom nejlepším fantasy stylu. Jde samozřejmě o první díl série, která se zove Zlomené čepele – její druhý díl, Čtyři padlé říše, je v češtině už v plánu a v létě vyjde v angličtině třetí, Tři zlomené duše. A já odhaduji, že celá série je plánována na pět dílů. Vůbec nevím, co mě k té myšlence přivedlo. Ty ořízky jsou mimochodem i na těch originálech.
|
Paříž patří drakům – Joan Sfar
Paříž roku 1900. Po tisíc let žili draci skrytí přede všemi, uzavření v sochách a chrličích nesoucích jejich podobu. Podle pověsti může pouze obětování kouzelného stvoření uchránit Paříž před jejich hněvem a zachovat kouzlo, jež je drží ve spánku. Když však mořskou pannu, které byl tento osud předurčen, zachrání v nejzazší chvíli havajská princezna, jež propadla jejímu kouzlu, nad Městem světla se opět rozhostí zlověstný stín draků…
Vydává nakladatelství Argo (obálka s jeho svolením).
A dnes si dovolím ještě jeden komiks. Lépe řečeno Argomiks. Tradičně vázaný a v tomto případě stostránkový. Jeho autor, Joan Sfar, je jedním z nejzajímavějších a nejplodnějších francouzských tvůrců. Je jedním ze zakladatelů komiksového nakladatelství L'Association a na českém trhu není neznámý. Po jednotlivých albech tu vycházela fantasy série Donžon: Zenit, dále taky série Rabínův kocour, podílel se i na dětské komiksové sérii Malý upírek a sám do komiksového média úspěšně adaptoval Malého prince. Draci v Paříži jsou naprosto geniální nápad za úplně všechny prachy, v originále vyšli před rokem. Recenze jsou průměrné, své čtenáře si nicméně toto téma určitě najde snadno.
|
BONUS
Harry Potter a Kámen mudrců – J. K. Rowlingová
Až do svých jedenáctých narozenin si o sobě Harry myslel, že je jen obyčejný chlapec. Pak ale dostal soví poštou přijímací dopis z prestižní soukromé Školy čar a kouzel v Bradavicích a jeho život se rázem proměnil. Oslavte 25. výročí vydání prvního dílu milované kouzelnické série! V knize, jejíž obálku ilustrovala spoluzakladatelka ilustrátorského studia Tomski & Polanski, se magie světa J.K. Rowlingové ukazuje v těch nejúžasnějších barvách…
Vydává nakladatelství Albatros (obálka s jeho svolením).
Harry Potter se na českém trhu objevil před čtvrt stoletím (ach, jak jsem starý), a tak i čeští čtenáři konečně dostávají vydání, které nikde jinde neseženou – totiž české, vytvořené speciálně pro tuto příležitost. Obálka a několik vnitřních ilustrací jsou dílem ilustrátorky Ilony Polanski, jedné poloviny ilustrátorského dua a studia Tomski & Polanski – a v plánu je v tomto stylu samozřejmě vydání celé série. Kniha vychází v měkkých deskách z kartonu (a to opravdu není ale vůbec pěkné), a když se podíváte na jiná národní výroční vydání (stačí jen na slovenské, které je naprosto fantastické, ale krásné je i německé nebo úchvatné thajské, u Merlinových vousů!), nejspíš uvidíte, že to naše jim nemůže vizuálně úplně konkurovat. Na druhou stranu na první pohled se mi ta obálka (až na ten font) docela líbí. Inu, posuďte si to sami. Kniha vychází dnes, takže na veletrhu bude k dostání.
|

Vložil: Tomáš Mysliveček