Návrat do světa Hunger Games, úplně nový Stephen King a komiksová inspirace populárního seriálu. Knižní čtvrtek
20.03.2025
Foto: Se svolením nakladatelství XYZ
Popisek: Výřez z obálky knihy Devět: Příběh Ďjatlovovy expedice
Další pestrý Knižní čtvrtek přinese i romány o Vlastu Burianovi či záhadami opředené expedici. Na své si přijdete v případě, pokud máte rádi záhady minulosti a s novou knihou míří na český trh kromě Kinga i další ohromně populární autor, tentokrát z Británie.
Úsvit sklizně – Suzanne Collins
Když nastane den padesátého ročníku Hunger Games, oblast Panemu zachvátí strach. Ve dvanáctém okrsku se Haymitch Abernathy snaží příliš nepřemýšlet o svých šancích. Jde mu jen o to, aby přežil den a byl s dívkou, kterou miluje. Když se ozve Haymitchovo jméno, cítí, jak se všechny jeho sny rozpadají. Je odtržen od své rodiny, své lásky a odvezen do Kapitolu spolu s dalšími třemi splátci. Jakmile Hry začnou, Haymitch pochopí, že byl připraven na neúspěch. Ale něco v něm chce bojovat...
Vydává nakladatelství Fragment (obálka s jeho svolením).
Jsou-li vám jméno autorky a obálka knihy povědomé, je to proto, že tahle novinka patří do dnes již legendárního a dodnes nesmírně populárního světa Hunger Games. Na začátku byla trilogie, která taky byla velmi úspěšně zfilmována. Odehrává se ve světě, kde na troskách Severní Ameriky stojí kontinent Panem, kterému tvrdě vládne bohatý Kapitol a kde každý rok musí jeden chlapec a jedna dívka bojovat o přežití v Hladových hrách – bojích na život a na smrt... Hunger Games byla tenkrát z podobně zaměřených young adult dystopií první a nejspíš je pořád nejlepší (nevím, tohle mě nikdy nezaujalo, ale hodnocení tomu nasvědčují). Závěr trilogie vyšel v originále už před patnácti lety, přičemž autorka se do svého světa už jednou před pěti lety vrátila knihou Balada o ptácích a hadech, která celé trilogii předchází a kterou už taky stihli zfilmovat. Na Baladu navazuje právě Úsvit sklizně, který posouvá příběh zase o něco blíž původní trilogii. Ano, tohle je pro zapálené fanoušky série a je téměř jisté, že se po knize rychle zapráší. A než se zeptáte – ano, film bude.
|
Čím temnější, tím lepší – Stephen King
Legendární vypravěč Stephen King přináší mimořádnou sbírku dvanácti krátkých příběhů, z nichž mnohé nebyly dosud nikdy publikovány a patří k jeho nejlepším povídkám vůbec.
Vydává nakladatelství Beta-Dobrovský (obálka s jeho svolením).
Ano, Stephen King tu byl nedávno, ale spíš z nouze – jenomže tohle je naprostá novinka, takže by byl hřích ji vynechat. Na čtenáře čeká dvanáct povídek (které nejsou úplně nové, ale nikdy je nikdo nečetl ani neviděl) a téměř 500 stran zábavy. Je sice pravda, že s povídkovými sbírkami Stephena Kinga se to má, co se kvality týče, všelijak, ale tady bych se skoro vsadil, že tahle bude patřit k těm lepším. Nejzajímavější na této knize je rozhodně to, že obsahuje mimo jiné povídku Chřestýš, která přímo navazuje na Kingův legendární román Cujo (to je ten o bernardýnovi nakaženém vzteklinou).
|
Daredevil: Zmtvýchvstání – Frank Miller, David Mazzucchelli
„A já – já jsem ho naučil... že muž bez naděje je mužem beze strachu.“
Jeden z vrcholných příběhů o Daredevilovi od legendárních komiksových tvůrců Franka Millera a Davida Mazzucchelliho! Karen Pageová, bývalá milenka Matta Murdocka, vyměnila tajnou identitu Muže beze strachu za dávku drogy. Nyní musí Daredevil najít sílu vzdorovat Kingpinovi, králi zločinu, jenž neztrácí čas a snaží se ho srazit tak hluboko, jak jen člověk může klesnout.
Obsahuje sešity Daredevil č. 227–233 a také celou řadu skic a bonusových obálek.
Vydává nakladatelství Crew (obálka s jeho svolením).
Na Disney+ se od začátku března s úspěchem vysílá Daredevil: Znovuzrození, který po dlouhých sedmi letech navazuje na původní tři řady seriálu, které se vysílaly na Netflixu. Temný akční seriál o slepém právníkovi Mattu Murdockovi, který chrání New York před zločineckými živly jako Daredevil (a který je v marvelovských komiksech členem Avengers, ke kterým nejspíš velmi pomalu směřuje i na plátně), patří k nejlepším komiksovým adaptacím vůbec. Podtitul nové série (formálně první, ale jinak čtvrté) odkazuje na snad nejslavnější komiksový příběh, ve kterém se Daredevil (který, když to velmi zjednoduším, má nejblíž k Batmanovi) objevil. Už u nás jednou vyšel v rámci Ultimátního komiksového kompletu, díky nakladatelství Crew a její parádní edici Legendy Marvelu si ho teď můžete pořídit v mnohem důstojnější podobě, navíc s řadou bonusů a doprovodných materiálů. Za poměrně temným, drsným a psychologicky mistrně vystavěným příběhem (ne, fakt to není pro děti) stojí Frank Miller, autor série Sin City, 300: Bitvy u Thermopyl nebo Batmanových příběhů Rok jedna a Návrat Temného rytíře. Pokud se chcete s Daredevilem v rámci jeho komiksové kariéry seznámit blíže, rozhodně začněte s touto knihou. Ještě před ní si ale přečtěte Rok Jedna od stejného autora, příběh, který, jak jeho název napovídá, vypráví o úplných Daredevilových začátcích.
|
Devět: Příběh Ďjatlovovy expedice – Erika Jarkovská
Mrazivý román o nevysvětlené záhadě, která dodnes fascinuje svět.
Chtěli pokořit horu Otorten, ale jejich pouť skončila pod Cholat Sjachylem, domorodci nazývaném Mrtvá hora. Našli je ve sněhu se zohavenými těly a tvářemi. Ďatlovova expedice.
Jak a proč zemřeli?
Jedna z největších záhad v moderních dějinách Ruska je v této knize zpracována beletristicky, tak, jak ji dosud nepřiblížil nikdo: očima Ziny a Rustema, samotných aktérů výpravy. Poznáte skupinu devíti mladých lidí, jejich sny, touhy, radosti i starosti, nasednete do vlaku ve Sverdlovsku, poputujete Uralskou divočinou, budou vám křehnout prsty a bude vás obcházet hrůza.
Dojdete s nimi až k posledním okamžikům jejich života…
Vydává nakladatelství XYZ (obálka s jeho svolením).
Příběh Ďjatlovovy expedice stále vzbuzuje otázky. Její děsivý osud zpracoval americký sci-fi horor Záhada Hory mrtvých, s mnohem pravděpodobnější verzí událostí pracuje naprosto fenomenální ruský seriál Pěreval Ďatlova (fakt doporučuju), došlo i na nějaké dokumenty. Knih je taky požehnaně, česky vyšly tři, přičemž u všech se jednalo o klasickou literaturu faktu. Nejnovější kniha vypráví o příběhu expedice formou románu. Jeho autorkou je Erika Jarkovská, slovenská spisovatelka, která už má na kontě dobrodružné i historické romány, přičemž česky zatím vyšly jenom dva – Mrtví milovat nemohou (je tam vražda a nějaké milostné geometrické obrazce) a Spoutaná divočinou (odehrává se v Americe 19. století). U prvních hodnocení Devíti výrazně převažují ta kladná, takže kniha by zklamat nemusela.
|
Tanec smrti: Děsivé příběhy skutečných míst – Petra Pavlíčková
Vydejte se na vzrušující, napětím nabitou cestu do minulosti. Sledujte stopy dávných tragédií, osudových událostí, záhadných pověstí a kriminálních případů. Poznejte hluboké lidské příběhy odehrávající se na hraně života a smrti. Ponořte se do vyprávění o kanibalech z Třebíče, upírovi ze Žďáru, Bohučovickém poltergeistu a dalších. Čeká vás celkem 30 tajemných příběhů, doplněných o více než 70 fotografií.
Vydává nakladatelství Fortuna Libri (obálka s jeho svolením).
U záhad ještě zůstaneme, tentokrát více v rovině klasické literatury faktu. Po obsahově formě vypadá kniha fantasticky – pověsti, tragédie, kriminální záhady? Super! Navíc jsem nikdy neslyšel o kanibalech z Třebíče ani o bohučovickém poltergeistu, což čtenáři dává naději, že příběhy v knize nebudou nijak profláklé, ale naopak ho ochytří. Kniha je součástí edice České tajemno, její autorkou je Petra Pavlíčková, pro kterou je to první kniha. A to je tak všechno, co o ní lze říct.
|
Vlasta: Román o králi komiků – Dalibor Vácha
Jak vysoko může vystoupat hvězda brilantního komika, tak hluboko může zase padnout. Geniální Vlasta Burian ožívá v příběhu, který ve smíchu skrývá slzy, v radosti děs a ukazuje, jak barevný byl svět, který známe jen z černobílých filmů. Román nahlíží na Burianovu filmovou a divadelní kariéru i soukromý život od poloviny třicátých let dvacátého století přes schizofrenní atmosféru německé okupace až po úplný rozpad celého jeho milovaného světa v poválečném období. Seznamte se, Vlasta Burian, muž, který nade vše miloval smích svého publika.
Vydává nakladatelství Argo (obálka s jeho svolením).
To o Daliboru Váchovi toho lze říct víc. Známý historik se zabývá především meziválečnými dějinami a životem československých legií v Rusku. Právě o nich pojednává román Červenobílá, za který v roce 2014 získal Literární cenu Knižního klubu. Před dvěma roky pak obdržel Cenu Miroslava Ivanova za České dějiny. Mezi jeho nejnovější díla patří román M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek a Vilda, román o československém mistrovi boxu ve střední váze. Právě k Vildovi grafickou úpravou pasuje i Vlasta. Když si navíc vezmete, že Váchovy knihy jsou výborně hodnocené (ale ano, do mainstreamu mají hodně daleko) a že osud Vlasty Buriana fakt nebyl nic příjemného, mohlo by to znamenat, že by tahle kniha opravdu mohla být skvělá.
|
Jste tady – David Nicholls
Milostný příběh v tradici autorova slavného románu Jeden den vypráví o jedné pouti ze západního pobřeží Anglie na to východní. Dva rozvedení lidé ve středním věku, co se neznají, se připojí ke skupině přátel, kteří chtějí podniknout pěší túru do romantické Jezerní oblasti. Michael je učitel, „outdoorovský“ typ a samotář, který se nedokáže vzpamatovat z toho, že ho opustila žena. Marnie je redaktorka na volné noze, po rozvodu trávící většinu času čtením a upravováním rukopisů, které glosuje se svým typickým sardonickým humorem. Oba si už pomalu zvykli na to, že zůstanou sami. Když se však sejdou na tomto výletě, zjišťují, že být ve společnosti toho druhého je překvapivě příjemné, ať už pálí slunce nebo zuří vichřice.
Vydává nakladatelství Argo (obálka s jeho svolením).
Populární britský autor získal cenu za svůj román Jeden den, který byl hned dvakrát zfilmován (jako film v roce 2011 a jako seriál loni). Na kontě má novelu z divadelního prostředí Záskok, romantiku Tři na cestě (o manželském páru po pětadvaceti letech) a retro pohodovku Otázka za deset (o studentovi prvního ročníku univerzity, který se přihlásí do vědomostní soutěže). Jeho knihy jsou nesmírně populární, a jelikož jsem se o nich dočetl, že jsou i ohromně vtipné a zábavné, bude to nejspíš proto. Protože jen máloco je lepší než vtipná britská romantika, že? Jak tak o něm píšu tenhle odstavec, začínám si uvědomovat, že jeho tvorba nebezpečně moc zaujala i mě... To není dobré. Jako scenárista navíc stojí třeba za adaptací Daleko od hlučícího davu (s Carey Mulligan), za Patrickem Melrosem nebo za Nadějnými vyhlídkami (s Helenou Bonham Carter a Ralphem Fiennesem) nebo za skvělou komedií Zahřívací kolo.
|

Vložil: Tomáš Mysliveček