Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nová thrillerová série pro fanoušky Jacka Ryana, horory, komiksy, ani romantika nechybí. Knižní čtvrtek

13.03.2025
Nová thrillerová série pro fanoušky Jacka Ryana, horory, komiksy, ani romantika nechybí. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením nakladatelství Moba

Popisek: Výřez z obálky knihy Dvanáct spících panen

Tento týden je to nakonec pestřejší mnohem víc, než jsem si myslel. V nabídce je opět jeden mimořádný komiks, poctivá chlapácká akce, čistokrevný horor i nějaké žánrové mixy pro babičky i jejich vnučky.

Záchranná operace – Steven Konkoly

Bývalý agent CIA a dnes operativec na volné noze Ryan Decker se specializuje na záchranu obětí únosů. Když si ho najme vlivná americká senátorka, aby osvobodil její dceru ze spárů obchodníků s lidmi, Decker vůbec neočekává, že by se vše mohlo tak tragicky zvrtnout. Rukojmí jsou po smrti. Jeho tým je vyvražděn, stejně jako jejich příbuzní, včetně Deckerovy ženy a syna – jednoho po druhém je pozabíjí ruská mafie. On sám přežije, aby čelil následkům. Decker je odsouzen na deset let, a když je z vězení po dvou letech ze záhadných důvodů propuštěn, neočekává nic než další zradu. Soukromá detektivka Harlow Mackenzieová ale ví, že je nevinný, má totiž důkazy, že za útokem, který Deckerovi zničil život, stál někdo ještě mocnější než ruská mafie. Další kroky v této hře na kočku a myš jsou jen na nich. Decker, hnán touhou po pomstě a posedlostí očistit své jméno, má jediný cíl: zarazit bující spiknutí dřív, než bude pozdě.

Vydává nakladatelství Jota (obálka s jeho svolením).

A máme tu start nové série! Záchranná operace je prvním případem Agenta CIA Ryana Deckera (originál vyšel v roce 2019). A nadšení by mohli být všichni, kteří mají rádi romány Lee Childa, Toma Clancyho nebo Vince Flynna. Zaujmout by mohly i divoké zvraty nebo nápaditá akce, jak hlásají recenze zahraničních novinářů. Také velká část čtenářů (i když velká NE zas nějak moc) se shoduje na tom, že knihy jsou opravdu skvělé. Série má prozatím čtyři díly. Konkoly u nás vychází poprvé, je ale dost možné, že je ve své rodné zemi velmi uznávaným autorem, protože sérií má na kontě víc, český vydavatel tak má v případě úspěchu rozhodně z čeho brát. Záchranná operace se stala bestsellerem Amazonu i Washington Post. Autor se narodil roku 1993 a to je to nejzajímavější, co se o něm dočtete.

 

Dvanáct spících panen – Veronika Rubínková 

Temná legenda z Pošumavských skal. Mrtvá žena zaklíněná v dutině stromu. Dávná píseň o tajemné Hajčí, která nosí smrt. Šílený spisovatel žijící v tupadelských skalách a jedno velké tajemství svobodných zednářů – to vše vypráví příběh odehrávající se ve třech časových rovinách, které postupně splývají. Poklidnou vesnicí Tupadly u Klatov otřese hrůzná vražda. Julius Živný se společně se svým přítelem Frantou Schullerbauerem vydávají po stopách vraha a starého tajemství, které je zavede k záhadám větším, než si kdy dokázali představit. V neklidných dobách po první světové válce navíc musí čelit nejen dávným démonům, ale i těm současným…

Vydává nakladatelství MoBa (obálka s jeho svolením).

Tohle vypadá vskutku luxusně, ostatně už jenom ta anotace je parádní. A možná až po chvíli si všimnete, že mimořádně vymazlená je i samotná kniha. Její autorka píše o tajemných místech Čech, Moravy i Šumavy, ostatně jí na tohle téma vyšlo hned několik knih. V roce 2020 Rubínkové vyšel román Samota Christlhof, pojednávající o Pohádce Josefa Roubala. Samota má parádní ohlasy, které chválí autorčin styl a způsob vyprávění plný napětí a zvratů. Mám tušení, že podobný rozruch vyvolá i Dvanáct spících panen – takových knih je pořád hrozně málo a vypadá to, že v tomto případě není ani potřeba bát se o kvalitu zpracování.

 

Po sezoně – Jack Ketchum 

Dead River, nejvýchodnější výspa státu Maine a celých Spojených států… Je po sezoně, letní hosté odjíždějí, na městečko, okolní lesy a pobřeží dosedá ospalost. Tu však naruší křik ženy slepě prchající před skupinkou rozběsněných krvelačných tvorů… Je po sezoně a v odlehlém domě u lesa našla klid na práci mladá redaktorka z New Yorku. Z odloučení se ji chystá vytrhnout pět jejích přátel, a spolu s nimi i něco, co by si nikdo z nich nedokázal představit ani v těch nejdivočejších snech…

Román Po sezoně (1981), pojednávající o střetu civilizovanosti s primitivismem, dnes patří do zlatého fondu literárního hororu.

Vydává nakladatelství Carcosa (obálka s jeho svolením).

Tahle kniha je pro opravdové fanoušky hororového žánru, kteří se nespokojí jen se Stephenem Kingem nebo jeho kámošem Peterem Straubem. A podle anotace tohle opravdu není hezká knížka.... tedy, je to hezká knížka (i vizuálně), ale z dějového hlediska dokáže prý být docela snadno nechutná a odporná, takže nevím, na jaké lepší doporučení chcete ještě čekat. Kniha vyšla hned z kraje osmdesátek, u nás vychází podruhé – poprvé ji vydal Laser jako úvodní dílo edice Moderní díla hororu, a to už před drahně čtrnácti lety. Autor knihy, vlastním jménem Dallas William Mayr (no, není divu, že si vymyslel jiné...), zemřel v roce 2018. Psal zejména realistické horory plné nepříjemných detailů, jeho literárním mentorem byl autor Psycha Robert Bloch a v roce 2011 se stal velmistrem světového hororu (zvoleným, nikoliv samozvaným). Česky mu vyšlo sedm knih.

 

Hezký dům u jezera – James Tynion IV. 

Deset jedinců dostalo pozvánku na víkend do honosného domu u jezera: Grafička, Klavírista, Novinář, Komik, Spisovatelka, Vědkyně, Účetní, Konzultantka, Akupunkturista a Doktorka. Jejich vzájemná vazba? Jejich přítel Walter, který jim dal tyto přezdívky. Někteří znají Waltera už od střední školy, jiní se s ním setkali na vysoké a jedna z nich se s ním setkala teprve nedávno. Ale už za pár dnů odhalí toho „skutečného“ Waltera a důvod, proč si každého z nich pečlivě vybral do svého kruhu přátel.

Vydává nakladatelství Crew (obálka s jeho svolením).

Trochu neplánovaně si dáme komiks i tento týden. Hodí se mi sem ze dvou důvodů. Jednak proto, že tento týden zas tolik věcí nevychází a jednak proto, že tohle dílo tu nezajímavost ostatních vyvažuje tím, že je o mnoho zajímavější, než i to nejzajímavější. No prostě je to variace na Deset malých černoušků, alespoň v základu (ano, jsem si vědom, že ta kniha už se tak nejmenuje a prakticky vzato nikdy neexistovala, je to prostě Až tam nezbyl žádný). Tahle kniha navíc není žádný drobeček, je to poctivý grafický román o více než 400 stranách. Jeho autor toho má na kontě kvanta – například dvoudílný crossover Batmana a Želv Ninja (hlasitě doporučuju!), Jokerovou samostatnou minisérii a spoustu dalších Batmanů – a taky velmi oceňovaný hororový komiks To, co zabíjí děti. Hezký dům u jezera vychází v edici DC Black Label, ve které vycházejí komiksy pro dospělejší nebo už dospělé čtenáře. Kromě obvyklých podezřelých jako Batman, Harley Quinn či Wonder Woman tu můžeme najít i příběh Joea Hilla (syna Stephena Kinga) Košík plný hlav a jeho pokračování Lednička plná hlav. Navíc jde o (převážně) krátké a uzavřené minisérie, což je případ i tohoto dvanáctidílného psychologického hororu, který vychází v kompletní podobě.

 

Paní Quinnová na cestě ke slávně – Olivia Ford 

Jenny Quinnová, která žije už šedesátý rok v láskyplném klidném vztahu po boku svého manžela Bernarda, dospěje k rozhodnutí, které by od ní nikdo nikdy nečekal. Uprostřed neměnného tichého života, péče o manželovo zvolna slábnoucí zdraví a setkávání s přáteli, jejichž životy se točí jenom kolem vnoučat – která Jenny sama nikdy neměla – se rozhodne udělat něco sama pro sebe a tajně se přihlásí do známé televizní soutěže o pečení.

Uprostřed neznámého světa televizních kamer a náročných výzev se Jenny těší z nově nabyté nezávislosti. Ale právě ta nezávislost, stres v soutěži a nově navázaná přátelství v ní začnou pomalu poodkrývat vzpomínky, které před desítkami let ukryla hluboko ve svém nitru. Čokoládové indiánky jí připomenou tajnou pochůzku se snubním prstenem na prstě, pocukrované koblihy v ní vyvolají vzpomínku na dobrý skutek jednoho cizího člověka, bochník chalupářského chleba ji vrátí do okamžiku, kdy se jí jednou provždy změnil život.

Čím víc žije soutěží, tím obtížněji v sobě drží tajemství, které by mohlo otřást samotnými základy jejího šťastného manželství. Byla to jediná věc, kterou před Bernardem za celých šedesát let zatajila.

Vydává nakladatelství Kontrast (obálka s jeho svolením).

Další kniha, která vypadá sakra zajímavě – tentokrát si ale na své přijdou zejména dámy. Těch několik málo informací, které o její autorce lze dohledat, říká, že studovala v kurzech tvůrčího psaní, ze kterých taky vzešla tato kniha. Za tu pak byla autorka nominována na Women's Prize Trust's Disvoveries. Posledních deset let se živí hlavně jako producentka zábavných pořadů. Paní Quinnová v originále vyšla v minulém roce, zůstává tak zatím jedinou knihou Olivie Ford a momentálně ho na goodreads.com ocenilo skoro 15 000 čtenářů, díky kterým si drží průměr lehce nad čtyřmi hvězdičkami z pěti. Pokud jste nadšenými konzumenty pořadu Peče celá země či jeho britské předlohy, jistě vám tahle knížka, která s sebou táhne samá pozitivní hodnocení, přijde k chuti. Přirovnal bych ji k románům, které vydává Grada v nakladatelské značce Metafora (například série Vaflárna). Ale zrovna v tomhle případě se nejedná o nic jiného než o můj pocit. Který já mám většinou správný.

  

Ve spárech magie – Mona Kasten

Zoey Kingová je sedmnáctiletá dívka z vážené rodiny pokrevně spřízněné s Tuatha De Danann – starobylým národem, jehož příslušníci odjakživa bývali obdařeni magickými schopnostmi. Celé okolí očekává, že Zoey zdědí kouzelné nadání po své matce, která umí léčit. Zoey studuje na akademii Everfall na prestižní koleji pro žáky s ušlechtilým nadáním – umějí léčit, ovládají magii rostlin nebo oplývají bojovými schopnostmi. Když pak Zoey na plese akademie Everfall uvidí smrt jednoho ze studentů dřív, než k ní dojde, její život se obrátí vzhůru nohama. Zoey je smrtivíla a musí se s touto skutečností smířit. Přestěhuje se na jinou kolej, kterou obývají především bytosti s temnými schopnostmi souvisejícími se smrtí. Dostane i nový rozvrh. S učením i zvládnutím nově probuzené magie jí má pomáhat Dylan Dae Park, smrtonoš, kterému se jinak každý radši vyhýbá.

Zoey ustavičně vrtá hlavou smrt chlapce Finna, kterou viděla na plese. S novými kamarády Kennou a Murphym se rozhodnou přijít té záhadě na kloub. Postupně nacházejí další a další stopy a jejich podezření, že Finna někdo zabil, se potvrdí.

Jejich pátrání, během nějž zjistí i leccos o aktivitách místních studentů, však začíná být nebezpečné…

Vydává nakladatelství King Cool (obálka s jeho svolením).

Další příspěvek spíše pro dívky a dámy a navíc hned první díl nové série, Akademie Everfall. Proč o tom mluvím? Protože kromě klasické romantické zápletky (bez které už pravděpodobně žádná fantasy nemůže bohužel existovat), tu autorka klade důraz i na linku detektivní, která, jak to vypadá, není v téhle série úplně nepodstatná. Německá autorka Mona Kasten (nar. 1992) u nás není úplně neznámá, na kontě už má pěkných pár kousků. Trilogie Maxton Hall je středoškolská romantika, pětidílná série Začít znovu bude taky něco podobného a asi vás nepřekvapí, že v sérii Scarlet Luck jde taky o lásku. Tohle všechno ale byly čistokrevné romantiky. Nemyslím si, že by to v nové knize nakonec dopadlo nějak jinak, ale už i ta snaha mi přijde dostatečně zajímavá na to, abych knihu doporučil. Autorčina kniha Cítit se znovu se stala knihou roku 2020 v kategorii Young Adult ankety Čtení tě mění. A to už něco znamená.

 

 

Vložil: Tomáš Mysliveček