Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Příběh jednoho z nejmocnějších mužů planety, další případy populárních démonologů a luxusní komiks. Knižní čtvrtek

06.02.2025
Příběh jednoho z nejmocnějších mužů planety, další případy populárních démonologů a luxusní komiks. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením nakladatelství Práh

Popisek: Výřez z obálky knihy Zdrojový kód: Moje začátky – Bill Gates

FOTOGALERIE: Sebrané resty ještě z minulého roku, kterým by ale měla být věnována o to větší pozornost. Druhá šance pro legendární komiks, doslova obří. Další nahlédnutí do složek Lorraine a Eda Warrenových. Napjatě očekávaná autobiografie. To vše a ještě víc nabízí druhý letošní, a věřte nebo ne, detektivek prostý Knižní čtvrtek.

Skleník – J. Michael Straczynski

Mrazivá vize budoucnosti. Od scénáristy legendárních seriálů Babylon 5 a Osmý smysl. Kniha Skleník od oceňovaného autora J. Michaela Straczynského je nekompromisní, svižný sci–fi román o rozhodnutích, před něž jsme postaveni, a o jejich důsledcích, kterým pak musíme čelit. Když je Riley Diaz uvězněna na základě nového tajemného zákona o obraně, ocitne se v jednom z rychle přibývajících Amerických středisek obnovy – zařízení po vzoru psychiatrických léčeben –, kde má podstoupit povinnou převýchovu. Program ASO používá ke zlomení disidentů podlé strategie, jako je nucená terapie, nedobrovolná medikace, samovazba, omezené příděly jídla a další. Podvol se, a jsi volný. Vzdoruj a…

Osamocená Riley vyhlašuje válku lžím a manipulacím a snaží se program ASO a jeho pracovníky v bílých pláštích zničit. Přestože je izolovaná a spoluvězni ji nemají zrovna v lásce, nakonec si získá jejich důvěru a vytvoří si pevné pouto s tajemným pacientem známým pouze jako Frankenstein, který je stejně záhadný jako jeho jmenovec. Na počátku zničení nespravedlivého systému někdy stojí pouze jeden člověk, který je ochoten navzdory všemu vstát a říct „ne“ – a to i ve chvíli, kdy má pocit, že vstát nedokáže. A Riley Diaz je připravena rozbít Skleník za každou cenu.

Vydalo nakladatelství Bourdon (obálka s jeho svolením).

Začneme netradičně jedním skrytým klenotem, který stihl vyjít ještě v minulém roce, za pozornost ale rozhodně stojí. A řekl bych dokonce za pozornost mimořádnou. Ke zvýšené pozornosti by ostatně normálně stačilo jenom to, že kniha je čtenáři popisována jako mix Orwellovy nadčasové klasiky 1948 a Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, předlohy Přeletu nad kukaččím hnízdem. Jenomže mě přesvědčilo už jenom jméno autora – J. Michael Straczynski je autorem pravděpodobně nejlepšího (možná nejen) sci-fi seriálu všech dob, Babylonu 5, napsal scénář k Eastwoodově filmu Záměna a spáchal jednu z nejlepších a nejzajímavějších dějových linek komiksové série The Amazing Spider-Man. Stvořil i srdcervoucí komiksový román Krajina půlnočních stínů. S každou svou prací Straczynski dokazuje, že je naprostý scenáristický génius a jestli ten člověk skutečně něco umí, je to tvorba složitých a do posledních detailů promyšlených příběhů a fantasticky napsaných postav. Tohle prostě absolutně nemůže být špatné.

 

Alice Garrigue Masaryková a náboženství – Radovan Lovčí

Alice Garrigue Masaryková, nejstarší dcera prvního čs. prezidentského páru, zasvětila velkou část svého života humanitární a sociální práci pro druhé. Její jméno je spojeno především s Československým Červeným křížem, v jehož čele stále v letech 1919-1938. Na rozdíl od svého otce nezanechala rozsáhlé teoretické dílo a její názory můžeme stopovat především v dochovaných projevech, deníkových zápiscích, článcích či drobnějších publikacích. Právě s jejich pomocí vytvořil historik Radovan Lovčí výběr náboženských a etických stanovisek této ženy, do nichž se promítá tolerance a svobodomyslnost, které byly tolik typické pro členy rodiny Masarykovy. Dnes až příliš jednostranně vyzdvihovaný princip svobody však byl u Masaryků zároveň důsledně vyvažován principem odpovědnosti, neustálým sebevzděláváním, službou bližnímu i celé společnosti a vědomím vyššího řádu věcí, který přesahuje hranice námi běžně vnímané hmotné reality. V daném ohledu mohou být členové rodiny Masarykovy, včetně Alice, o níž vypráví tato knížečka, mravními i lidskými vzory a inspirací též pro dnešní dobu, trpící relativizací hodnot, spirituální krizí i egoisticko-konzumním způsobem života. Autor v tiráži uvádí, že jde o 2., rozšířené a částečně přepracované vydání původně brožury z roku 2009.

Vydalo nakladatelství Obec Unitářů Brno (obálka s jeho svolením).

Dalším skrytým klenotem loňského roku je knížečka našeho redakčního kolegy Radovana Lovčího, autora faktografické literatury zaměřené převážně na moderní dějiny, dějiny unitářství, ženskou duchovenskou emancipaci a na vše kolem TGM. A zdá se, že tato kniha spojuje vše. Spoluautor frausovských dějepisných učebnic o životě nejstarší dcery prvního československého prezidenta nepíše poprvé, už v roce 2007 mu vyšla rozsáhlá monografie Ve stínu slavného otce. Současné dílko je drobnější kniha, která obsahuje v první části stručný životopis Alice Masarykové s nástinem jejího osobního života a popisem přístupu k náboženství, který byl masarykovsky nadkonfesní a široce ekumenický. Jsou zmíněni duchovní různých církví, kteří se s Alicí přátelili. Novým objevem je zvláště pozoruhodná osobnost českobratrského faráře Kučery, spojeného i s Miladou Horákovou a její rodinou. Další část knihy představují Aliciny etické a náboženské názory, modlitby, oblíbené výroky. „Byl bych rád, kdyby kniha sloužila spíše populárnímu publiku - jako určitý breviářík, k němuž se lidé po čase navracejí a mohou se nad v něm obsaženými myšlenkami opětně zamýšlet a rozjímat,“ říká autor knihy. Ta je malonákladová s limitovaným počtem výtisků a lze ji koupit v řadě e-shopů i v kamenných obchodech. Největší zásluhou Alice je nepochybně založení Červeného kříže.

 

Americký upír: Omnibus – Scott Snyder, Stephen King, Raphael Albuquerque

Skinner Sweet je skrznaskrz zkažený pistolník – lstivý, nemilosrdný a nebezpečný jako chřestýš. A to bylo ještě předtím, než na Divoký západ přijeli evropští upíři a proměnili Skinnera v opravdovou nestvůru, silnější druh upíra imunního vůči slunečnému svitu, amerického upíra, jenž nenávidí veškeré své aristokratické evropské předky.

Ale když Skinnerova válka s jeho předchůdci přiměje tajnou společnost Vazalové Jitřenky k tomu, aby se pustila do boje s oběma druhy upírů, Skinner si k sobě vybere první upírskou posilu: protloukající se mladistvou herečku Pearl Jonesovou.

AMERICKÝ UPÍR je kronika dějin nového druhu upíra, generační epopej, která líčí krvelačnost skrytou v samých základech nejvýraznějších období Spojených států

Vydejte se za tímto temným symbolem krvavé cesty Nového světa v ikonických érách americké historie, od Divokého západu konce devatenáctého století, přes oslňující klasický Hollywood začátku dvacátého století, mafiány řízené Las Vegas, a ještě mnohem dál.

Vydává nakladatelství Crew (obálka s jeho svolením).

Nakladatelství Crew přichází s dalším masivním omnibusem – a jak je u nich zvykem, tak samozřejmě hned ve dvou verzích, klasické a limitované, s odlišnou obálkou. Americký upír už u nás kdysi začal vydávat BBart, kvůli katastrofickým prodejům ale tehdy zůstalo jen u dvou knih. Po dvanácti letech má tahle velkolepá komiksová série šanci na reparát – předpokladů k úspěchu má ostatně mnoho. Scenáristicky za ní stojí Stephen King, jehož doufám opravdu není nutné blíže představovat, a Scott Snyder, který má na kontě novodobé batmanovské klasiky Soví tribunál nebo Smrt rodiny, stojí i za skvělým samostatným komiksovým románem Batman: Černé zrcadlo. Kreslíře Raphaela Albuquerquea můžete znát také z Batmanových příběhů. Americký upír navíc dostal skvostnou překladovou péči renomovaného Viktora Janiše. První omnibus má 880 stran, obsahuje prvních 34 sešitů, tedy celou první sérii (další dvě mají 11 a 10 sešitů, celý seriál pak obsahuje ještě dalších 13 kraťasů a samostatných povídek). V prvním omnibusu jsou samozřejmostí také desítky stran bonusů. Ano, fajnšmekři si opět přijdou na své!

 

Démonologové: Posmrtný život – Cheryl A. Wicks

Dají se i v nadpřirozených jevech vysledovat pravidelné vzorce? Démonologové Ed a Lorraine Warrenovi analyzovali stovky děsivých případů a odhalili to, co je spojuje. Nahlédněte do fascinující, pět desítek let dlouhé praxe, během níž se známá dvojice setkala s poltergeisty, zlými duchy, kletbami a dalšími zdánlivě nevysvětlitelnými fenomény. V publikaci naleznete vybrané přednášky, případové studie i autentické dopisy, které poskytují hluboký vhled do světa paranormálních vyšetřovatelů.

Vydalo nakladatelství XYZ (obálka s jeho svolením).

O Edovi a Lorraine Warrenových si můžete myslet, co chcete (já jsem s nimi), ale pravdou je, že jejich kariéra byla vskutku pozoruhodná. Dvojice démonologů, kterou proslavila hororová série Jamese Wana V zajetí démonů, vyšetřovala záhadné jevy v pravděpodobně nejslavnějším strašidelném domě v Americe (v Amityville) nebo posedlost démonické panenky Annabelle. Novinka Posmrtný život, která vyšla v polovině ledna, je už čtvrtou česky vydanou knihou, která popisuje jejich děsivé případy – po titulech Démonologové, Démonologové: Ďábel v Connectitutu a Hřbitov. Co jsem pochytil, tak čtenářsky jsou velmi oblíbené. A není divu – ty příběhy jsou skutečně děsivé. A o to děsivější, když si uvědomíte, že z prstu opravdu jen tak vycucané fakt nebudou. Autorka novinky, Cheryl A. Wicks, je redaktorkou a bývalou výkonnou ředitelkou časopisu Společnost pro paranormální výzkum v Nové Anglii, který vydávali Warrenovi, což ji ke vzniku této knihy kvalifikuje víc než dostatečně. Ed Warren zemřel v roce 2006, jeho žena Lorraine roku 2019.

 

Zdrojový kód: Moje začátky – Bill Gates

Byznysové triumfy Billa Gatese jsou všeobecně známé: v jednadvaceti letech zanechal studií na Harvardu, aby založil softwarovou společnost, která se ve svém odvětví stala gigantem a změnila způsob, jakým funguje svět i naše životy. Následně tento mnohonásobný miliardář zaměřil svou pozornost na filantropii, v rámci níž se soustředí především na boj proti změně klimatu, globální zdraví a vzdělávání ve Spojených státech.

Kniha Zdrojový kód nepojednává o zlaté éře Microsoftu, založení Nadace Gatesových ani o budoucnosti technologií. Vypráví lidský a osobní příběh o tom, jak se Bill Gates stal tím, kým dnes je: o jeho dětství, raných vášních a zálibách. Je to příběh o jeho zásadové babičce, ambiciózních rodičích, prvních hlubokých přátelstvích i náhlé smrti jeho nejlepšího kamaráda. O jeho marných snahách zapadnout, o tom, jak na počátku nové éry objevil svět kódování a počítačů, i o tom, jak se jako náctiletý vydal na cestu, jež ho od jeho půlnočních eskapád v nedalekém počítačovém centru zavedla až do pokoje na vysokoškolské koleji, kde odstartoval revoluci, která změnila svět.

Tento příběh poprvé vypráví sám Bill Gates a výsledkem je moudrý, hřejivý, odhalující a především fascinující portrét amerického života.

Vydává nakladatelství Práh (obálka s jeho svolením).

Právě dnes, 6. února, tyto očekávané memoáry vycházejí nejen v Česku a na Slovensku, ale i v americkém originále. A pozor, jak informace na stránkách nakladatelství a vlastně i sám podtitul knihy napovídají, jde teprve o první díl! Navíc autorem knihy není Walter Isaacson, jak by se možná dalo čekat, ale sám Bill Gates, zakladatel společnosti Microsoft, muž, který investuje do přelomových jaderných technologií a technologií souvisejících s ochranou klimatu a sedmý nejbohatší muž světa za rok 2024 podle magazínu Forbes, jehož majetek přesahuje sto miliard dolarů. Tahle kniha bude jistě inspirativní pro mnohý lid a lze v ní snadno větřit hit.

 

Sněhurečka – Sophie Anderson

Od oceňované a kritiky uznávané Sophie Andersonové přichází pohádkový příběh o přátelství, sounáležitosti a odvaze, který se odehrává v zimní říši divů. Ideální čtení pro celou rodinu na Vánoce. Kéž by sněhová dívka ožila. Pak bych měla kamarádku, opravdovou kamarádku, které bych mohla věřit, a necítila bych se tak sama.

Když Tasha s dědečkem staví sněhovou holčičku, chce jen, aby byla opravdová. Kdyby se tak přání na sněhu mohla plnit... Pak Tasha potká Alyanu, kamarádku z přání, hvězd, sněhu a kouzel. Ale když je vaše nejlepší kamarádka ze zimy, co si počnete, až přijde jaro?

Vydává nakladatelství Host (obálka s jeho svolením)

Na závěr si dovolím fantasy knihu pro děti a mládež, která překvapivě nevyšla před Vánoci, ale až teď. Ale to asi nevadí. Už anotace vypadá zajímavě a ten nápad na mě působí fakt dobře. A myslí si to i čtenáři na GoodReads, kde má kniha čtyři a kousek hvězdičky z pěti. Autorka knihy Sophie Anderson, je už poměrně dobře známá i u nás a její knihy Chaloupka na muřích nožkách, Dívka v medvědí kůži a Zámek z pavučiny kouzel mají hodně přes 80 % a skvělé ohlasy. Knihy jsou navíc krásné i vizuálně a chválí se i české překlady Jany Hejné. Já sice nejsem cílovka, ale ta Sophie má fakt styl. A navíc je z Walesu, což je od ní velmi milé.

 

 

Vložil: Tomáš Mysliveček