Dva pozoruhodné komiksy, kultovní horor a pokračování queer fantasy hitu. Knižní čtvrtek
12.12.2024
Foto: Se svolením nakladatelství Fobos
Popisek: Výřez z obálky knihy Duchařský příběh
Do Vánoc je času málo, takže knih je už taky málo – přesto je zajímavých titulů v edičních plánech ještě docela dost – takže dnes a příště to bude kratší, ale minimálně tentokrát navíc žánrově poněkud méně pestré. No, snad vám to nebude vadit. Stejně s tím nic neuděláte.
Kostky 1 – Srdceryvná fantasy – Kieron Gillen
Temná hra na hrdiny připomínající gotické Jumanji V devadesátých letech zmizelo šest puberťáků ve světě fantasy hry na hrdiny. Zpátky do naší reality se jich vrátilo jen pět. Nyní se musí coby dospělí vypořádat s démony v osobním životě i ve hře, která pro ně ještě zdaleka neskončila. Vracejí se ke svým hrdinským povoláním, snaží se zjistit, kdo a proč je na planetu ve tvaru dvacetistěnné kostky poslal, kdo onen uchvacující svět vůbec stvořil a jakou roli v událostech hraje jejich nezvěstný kamarád. Každý z družiny má jiné cíle a motivace, ale všem začíná být jasné, že vymyšlený svět nemá s naší realitou žádné dobré úmysly…
Temná sága, která připomene tvorbu Stephena Kinga, Neila Gaimana nebo Roberta Jacksona Bennetta, si vysloužila přezdívku gotické Jumanji. Oslavuje i podrývá různé podoby žánru fantasy a jako postavy v ní účinkují také Emily Brontëová, H. G. Wells, Howard Phillips Lovecraft nebo jeden povědomý profesor s fajfkou. Série Kostky dvakrát získala prestižní British Fantasy Award a třikrát byla nominovaná na cenu Hugo.
Vydává nakladatelství Host (obálka ve fotogalerii s jeho svolením).
Tohle jsem neznal – a je mi to zcela nepochopitelné. Protože podle anotace je zcela zřejmé, že se na nás řítí něco velkého a opravdu pozoruhodného. Nejen, že Kostky posbíraly celu řadu opravdu prestižních literárních cen, ale navíc – jak už jste si přečetli – má opravdu zajímavé postavy, o příběhu samozřejmě nemluvě. No a pak je tu samotný autor celé série, Kieron Gillen, což je člověk, který nepíše špatně fakt ani náhodou. Jeho práci už mohli v češtině poznat čtenáři komiksových Star Wars (ty jeho příběhy jsou skutečně fenomenální), vyšla mu tady taky série Král, jenž byl a bude (což je mimo jiné i o Artušovi) a taky dechberoucí příběh X-Men: Schizma, který je součástí mnoha jiných věcí. Ano, vskutku nelze příliš pochybovat o tom, že až budou kostky nakladatelstvím Host vrženy, budou stát za to.
|
Duchařský příběh – Peter Straub
V ospalém americkém městečku se schází skupinka starých, seriózních pánů. Říkají si Klub gentlemanů, na svá setkání chodí zásadně ve smokingu a vyprávějí si historky. Některé jsou pravdivé a jiné smyšlené, v poslední době jsou však čím dál strašidelnější. Z pouhé zábavy, která měla starcům poskytnout rozptýlení v poklidném životě, se postupem času stane noční můra. Jeden příběh se neustále vrací, a nepronásleduje jen je, ale nakonec i celé město. Příběh o něčem, co kdysi dávno spáchali.
Nejdřív přijdou zlé sny, poté různé děsivé jevy a s nimi i poznání, že minulost nikdo nemůže pohřbít navždy. Důležitou roli v podivuhodných a tragických událostech, které se hrdinům dějí, hraje krásná žena mnoha tváří a její intriky. Členů klubu postupně ubývá a nastává chvíle posledního souboje proti tajemné síle, která na sebe dokáže vzít jakoukoli podobu a která si cílevědomě pohrává s lidskými osudy podle vlastních nepochopitelných plánů.
Vydává nakladatelství Fobos (obálka s jeho svolením).
Peter Straub (1943 – 2022) patřil společně se Stephenem Kingem minimálně za oceánem k nejvýznamnějším a nejproslulejším autorům hororového a fantasy žánru. Ti dva k sobě opravdu mají velmi blízko, koneckonců společně napsali velkolepý rozsáhlý román Talisman i jeho volné pokračování Černý dům. Straubovy knihy u nás vycházely především v devadesátkách a na začátku století, v roce 2020 pak Fobos vydal román Stínozem. Nyní přichází se snad tou nejslavnější (a nejlépe hodnocenou) Straubovou knihou – Duchařský příběh už ale u nás vyšel v dávném roce 1997. Teď tedy dostávají příležitost poznat Straubovu práci i noví čtenáři. Na kontě toho má samozřejmě mnoho, navíc je držitelem World Fantasy Award (za knihu Koko a za životní dílo) a taky Bram Stoker Award (také za životní dílo). Duchařský příběh považuje Stephen King za nejlepší dílo novodobého hororu. Jestli to něco znamená, to si rozhodněte sami.
|
Někde za mořem – T. J. Klune
Arthur Parnassus vede dobrý život, který si vystavěl z popela toho špatného. Je ředitelem neobvyklého sirotčince na vzdáleném a podivném ostrově a doufá, že se brzy stane adoptivním otcem šesti magických dětí, které tam žijí. Cesta k tomu však není jednoduchá. Přestože spolu s Linusem Bakerem, bývalým pracovníkem Oddělení péče o magickou mládež a láskou Arthurova života, odhalili světu, jak vládní sirotčince fungují, strach z magie stále rezonuje. A ne každý má radost z veřejného slyšení, na němž má Arthur podat své svědectví.
V pokračování Domu v blankytně modrém moři se Arthurova nesourodá magická rodina musí popasovat s náročným úkolem: říci pravdu dost nahlas na to, aby už ji nikdy nešlo zamlčet. I kdyby měla vyletět z popela jako fénix.
Vydává conQueer a Fantom Print (obálka s jeho svolením).
TJ Klune je autorem mnoha knih – a všechny sklidily velký hype, obrovský úspěch a naprosto perfektní hodnocení. Všechny se řadí do fantasy žánru, nechybí v nich ale romantika a LGBT+ postavy. Díky svým knihám získal mnoho ocenění a že se jednalo o naprosté bestsellery snad ani nemusím dodávat. Autorovými vzory jsou Stephen King či Terry Pratchett. Jeho knihy jsou většinou žánrové feel-good pohodovky, které navíc v českém vydání ještě velice dobře vypadají – a čtenáři jsou z nich nadšení. Platí to o titulu Pod šeptajícími dveřmi o chlapci, pro kterého si na jeho pohřeb přijde smrtka, o knize V životech loutek, která vypráví o třech robotech žijících v korunách stromů i o Vlčí písni, prvním dílu série Green Creek. A snad nejvíc to platí o Domě v blankytně modrém moři, který má na české databázi přes 90 % a který je prvním dílem série Marsyas – druhým je právě novinka Někde za mořem. První díl měl prý krásný příběh a byl pohlazením po duši a plný nádherných myšlenek – tak jen ať víte, co čekat.
|
Smlouva s bohem: Život na Dropsie Avenue – Will Eisner
Před mnoha lety Will Eisner marně hledal nakladatele pro své revoluční dílo, Smlouvu s Bohem. Komiksový román nakonec vyšel dosti nenápadně v roce 1978 a až později si získal obrovský věhlas, takže přinesl uspokojení nejen samotnému autorovi, ale také se stal inspirací pro celou generaci „sekvenčních umělců“. Will Eisner sám sebe popisuje jako „výtvarně nadaného svědka, který podává hlášení o životě, smrti, utrpení a nikdy nekončícím boji“. Smlouva s Bohem vyšla, když mu bylo už jedenašedesát let, a přesto se její vydání stalo zásadním okamžikem jak pro něj osobně, tak pro komiksové médium. S touto knihou se zrodil komiksový román jako takový, a tím začala éra, kdy už byli seriózní autoři komiksu zbaveni otupujících sešitových okovů.
Celá trilogie je hypnotickou fiktivní kronikou univerzální americké životní zkušenosti a také Eisnerovým nejniternějším a nejtrvalejším literárním odkazem.
Vydává nakladatelství Argo (obálka s jeho svolením).
Pokud jste alespoň trochu znalí komiksů, jméno Willa Eisnera vám nemůže být neznámé. Cena Willa Eisnera je totiž nejprestižnější ocenění angloamerického komiksu, každoročně se udílejí na ComicConu v San Diegu těm nejlepším z nejlepších – ano, jsou to zkrátka takové komiksové Oscary. Přestože Will Eisner je jakožto komiksový scenárista a kreslíř nepochybně jeden z těch nejvýznamnějších, česky mu prakticky nic nevyšlo – už v roce 2007 to byl Žid Fagin (ano, jde o příběh jednoho z nejzajímavějších záporáků literární historie z Dickensova románu Oliver Twist), a o rok později pak ještě Spiknutí: Tajný příběh protokolů sionských mudrců. A až teď na trh přináší Argo snad tu nejlepší Eisnerovu věc vůbec – trilogii Smlouva s bohem. Eisner ve svých dílech často pracoval s Židy a dalšími menšinami a tím, jak na ně nahlížejí běžní Američané. Žil v letech 1917 až 2005 a sám má na kontě velkou řadu významných cen.
|
Vložil: Tomáš Mysliveček