Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bábovky, ale taky horor a koncentrační tábor... Vážně Vánoce, Vánoce přicházejí? Knižní čtvrtek

05.12.2024
Bábovky, ale taky horor a koncentrační tábor... Vážně Vánoce, Vánoce přicházejí? Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením nakladatelství Vendeta

Popisek: Výřez z obálky knihy Záhada klubu West Heart

Milovníci feel-good fantasy ve stylu Legend a latéček si v těchto dnech přijdou na své, do sbírky si můžou doplnit knihu Krámek s kouzly (Sarah Beth Durst, vydává Laser), které neschází barevná ořízka ani příběh Legendám podobný. Další případ vyřeší Kim Stoneová, Šest rakví (Angela Marsons, vydává Kalibr) je šestnáctým dílem zajeté série. Velkou událostí je také komiks, který spojuje dvě absolutní legendy, temného Batmana a ještě temnějšího Spawna, vojáka pekel. Příběh Batman/Spawn z pera stvořitele druhého z nich, Todda McFarlanea vydává samozřejmě Crew. A co tam máme dál?

Bábovky na konci světa – Radka Třeštíková

Rebeka a Karolína, těžko říct, čí je to vina. Dvě řadovky, sněhuláci, Bohnice, kolo a nezpevněná krajnice, ze které sjedeš nebo do tebe vrazí vlak, měsíce v kómatu, slzy a Milana, co potřebuje mámu, a Nikola má dvě, v termosce na čaj víno, proutěné košíky, svatby, pohřby a vraždy, Linda tvrdí, že tady něco smrdí, a Saša je v cele, to ještě není celé, ještě Magda, slinivka, provaz a kameny pro toho, kdo by byl zraněný, bolest i naděje, že se to skutečně neděje, že život je jenom demo, ze šlapky jeptiška, banány, pašeráci a obětavá Bety, rozdílné světy, co spolu skončí u poslední věty. Všeho je moc a všechno je krát. Před Bohem za Bohem nikdo nesmí stát, jinak nebudu hrát. A co ten batoh?

Vydává nakladatelství Motto (obálka s jeho svolením).

Radku Třeštíkovou jistě netřeba představovat, neboť pokaždé, když vydá novou knihu, boří žebříčky prodejů a na světě je už dopředu jasný bestseller – nepochybuji, že ani tentokrát to nebude jinak. Druhý díl Bábovek – respektive jejich volné pokračování – je už devátou knihou Třeštíkové. Bábovky jsou navíc její dosud jedinou knihou, která se dočkala filmové adaptace, v roce 2020 je natočil režisér Rudolf Havlík – v hlavních rolích například s Janou Plodkovou a Ondřejem Vetchým. Třeštíková má za sebou také dva filmové scénáře – kromě Bábovek spolupracovala s Rudolfem Havlíkem ještě na populární komedii Po čem muži touží. Nepřísluší mi soudit kvalitu jejích knih (logicky samozřejmě proto, že nejsem cílovka a tyto knihy mě nezajímají), ale asi se shodneme na tom, že Třeštíková je jako autorka minimálně rozporuplná – někdo ji zbožňuje, někdo ji nemůže přijít na chuť, s kvalitou jejích knih je to jako na houpačce... Prostě tak nějak klasika. Většina titulů Radky Třeštíkové mají na databázích kolem 70 %, někdy i méně. To ale nic nemění na tom, že Bábovky na konci světa budou událost – minimálně z hlediska prodejů.

 

Marta děti nechce – Petra Soukupová

Může cesta do Santiaga změnit člověku život nebo se zase vrátí tam, odkud vyšel? Martě se nic špatného neděje. Má dobrou práci, žije v dlouhodobém vztahu s Hynkem a jeho děti z předchozího manželství má ráda. Svoje děti nechce, Hynek žádné další taky ne, v tom jsou zajedno. Tak co chce vlastně řešit? Proč se rozhodne vyrazit sama na deset dní trvající cestu plnou nepohodlí a samoty, když měla jet s Hynkem a dětmi k moři? Mají pravdu její blízcí, když si myslí, že je to nesmysl a vůbec — že by Marta měla žít úplně jinak?

Petra Soukupová opět bravurně zkoumá psychiku ženské hrdinky, která se ocitá v bodě, kdy se musí vypořádat nejen s vlastním životem, ale také s očekáváními svého okolí. Martino vyprávění se prolíná s názory a pohledy jejích blízkých a román tak otevírá otázky, do jaké míry se naše představa o štěstí formuje pod tlakem těch, kteří nás obklopují. A také zda lze rozpoznat okamžik, kdy o své budoucnosti ještě rozhodujeme sami a kdy už ji ovládají jistoty minulosti a společenské konvence.

Vydává nakladatelství Host (obálka s jeho svolením).

Petra Soukupová na tom na první pohled je trochu lépe – co se týče hodnocení i ohlasů na kvalitu. Soukupová je už léty prověřená autorka, včetně této vydala už čtrnáct knih – několik z nich dětských, ačkoliv známá je samozřejmě zejména díky své beletrii pro dospělé... pravděpodobně ženy, ale nechci takhle úplně někoho diskriminovat, takže prostě pro dospělé. Petra Soukupová je držitelkou Magnesie Litety za knihu roku 2010 (Zmizet), Ceny Jiřího Ortena za knihu K moři (2008) a její kniha Klub ztracených děti se může chlubit 3. místem za Nejkrásnější českou knihu roku za rok 2019 v kategorii pro děti a mládež. Autorčiny knihy vycházejí například v Itálii, Chorvatsku, Polsku či na Slovinsku a v našich končinách se jedná o bestsellerovou autorku, která se scenáristicky podílela i na kultovním Comebacku. No, hezká práce.

 

Porcelán z Dachau – Sarah Freethy

Dva milenci odloučeni na křižovatce dějin... Rozsáhlý epický příběh o lásce, zradě a umění, odehrávající se napříč Evropou od Výmarské republiky 20. let přes temný a třpytivý Berlín 30. let až po Ameriku 21. století. Německo, rok 1929. V oslnivém Berlíně svede osud dohromady dva mladé lidi: Maxe, židovského architekta, a Bettinu, krásnou a uznávanou avantgardní umělkyni. Na představy o zářivé budoucnosti však záhy vrhne stín sílící hrozba nacismu. Netrvá dlouho a Max je zatčen a poslán do koncentračního tábora v Dachau, kde jej před smrtí chrání jen nádherné porcelánové figurky, které tam vyrábí. Bettina mezitím dělá vše pro to, aby Maxe z tábora smrti vysvobodila. Každá chvíle bez něho je pro ni utrpením – a co když takové chvíle vyplní celý zbytek života?

Amerika, rok 1993. Bettinina dcera Clara se vydává přes oceán pátrat po svém původu a po identitě otce, kterou před ní matka z neznámých důvodů odjakživa tajila. Spolu s Clarou začneme skládat střípky dávného příběhu a přeneseme se zpět do minulosti, kde život visí na vlásku a smrt číhá všude.

Vydává nakladatelství Jota (obálka s jeho svolením).

No, pozitivní je, že se nejedná o tisící příběh z Osvětimi a čtenář má tak příležitost nahlédnout i za zdi jiného tábora... Sarah Freethy je britská scenáristka a výkonná producentka věcí jako Big Brother nebo Country House Rescue. Jako konzultantka se podílela na televizních dramatech Patience nebo Profesor T. Porcelán z Dachau, který v originále vyšel v minulém roce, je jejím literárním debutem – a podle všeho náramně úspěšným a kvalitním, neboť ohlasy jsou skvělé. Navíc má v českém vydání téměř 400 stran, takže to rozhodně není žádný zanedbatelný drobeček. A podle anotace to navíc vypadá, že by mohl být i aspoň trochu originální, takže výsledek by mohl být fajn. Ale pořád je to prostě hlavně příběh o holocaustu...

 

Odvržení: Hororová antologie

Temnota přichází v mnoha podobách. Perfektní antologie pro všechny fanoušky a fanynky hororu přináší nové příběhy autorů a autorek, jako jsou Laird Barron, Ramsey Campbell, Gwendolyn Kiste, Joe R. Lansdale, Lisa Tuttle, Brian Evenson a další!

Vydává nakladatelství Laser (obálka s jeho svolením).

Zatímco v minulém roce Laser vydal fantasy antologii (Prokletí), tentokrát jsou, zdá se, na řadě horory. Antologii Odvržení sestavil Dan Coxon, který je v sestavování velmi dobrý – jeho další antologie, The Uncanny, na které spolupracoval s Richardem V. Hirstem získala British Fantasy Award za rok 2022. Jeho dalším počinem je antologie Les Mytág – znalci tedy vědí, že se jedná o poctu Robertu Holdstockovi, významnému autorovi žánru fantasy. Každopádně Odvržení... má 416 stran a sešlo se v něm jedno jméno lepší než druhé, z nichž mnohé vychází i česky. Třeba horory a thrillery Lairda Barrona vydává Gnóm! (Černá hora, Krev je můj chleba), i Laser (Černá tma zapomnění), od Ramseyho Campbella tu vyšla sbírka jeho povídek, průřez půlstoletím jeho práce Děsivé důsledky a nedávno také román Půlnoční slunce. Brianu Evansonovi tu vyšly jeho knihy ze světů Dead Space a HALO nebo hororová sbírka Doupě / Zhroucení koně – a také další jména mají docela zvuk. Nároční hororoví fanoušci by tedy mohli být spokojení. A pokud autory v knize sesbírané někdo nezná – od čeho jiného jsou antologie než od nabírání nových fanoušků?

  

Záhada klubu West Heart – Dann McDorman

Odlehlý lovecký klub na americkém venkově. Zuřící bouře. Tři mrtví během čtyř dnů. Plejáda zámožných, intrikánských postav… Soukromý detektiv Adam McAnnis se vydává se svým dávným kamarádem ze studií na víkend do exkluzivního klubu West Heart na severu státu New York. Tam se ocitá uprostřed cizích a značně nesympatických lidí holdujících myslivosti. Pak se na břehu místního jezera najde mrtvola, přižene se bouřka, a než se v neděli obnoví dodávka elektřiny, zemřou další dva lidé. McAnnis zahájí vyšetřování, aniž by ostatní věděli, kdo ho ve skutečnosti najal. Podezřelí jsou všichni – včetně samotného detektiva.

Děj knihy se odehrává někdy v sedmdesátých letech dvacátého století. Debutující autor Dann McDorman používá netradiční postupy, nasvěcuje scénu z různých úhlů, vypráví v různých osobách a s radostí boří pravidla detektivního románu. Přitom nechává čtenáře nahlédnout do své kuchyně a bere si na pomoc i klasiky žánru, jako je Agatha Christie či Raymond Chandler.

Držíte v ruce velice nápaditý román, který si pohrává se samotnou podstatou vypravěčství. Začíná u detektiva, ale rozhodně nekončí jednoznačným rozuzlením.

Vydává nakladatelství Vendeta (obálka s jeho svolením).

Tady nevím, co budu psát, tahle kniha mi prostě jenom přijde vyloženě sakra zajímavá. No uznejte sami, že to vypadá dobře. Takže co je zač ten Dann McDorman? Spisovatel. Alespoň tedy od doby, co napsal tuhle knihu – to mu bylo 47 let. Do té doby psal zejména o tom, co psali jiní, působil jako literární kritik a novinář, hlavně ale jako producent zpravodajských pořadů – třeba pro Fox News, díky čemuž má na kontě i nominaci na Emmy. Jestli se mu bude dařit i jako romanopisci, těžko říct, tahle kniha má recenze vyloženě průměrné. Ale někdo říká, že je to trochu jako film Na nože – takže dobrý.

 

 

Vložil: Tomáš Mysliveček

Galerie