Autor článku si píše Ježíškovi a pár knih navíc, aby se neřeklo. Knižní čtvrtek
28.11.2024
Foto: Se svolením nakladatelství Laser
Popisek: Výřez z obálky knihy Bratři větru
FOTOGALERIE: …hele, nesuďte mě, to prostě tak vyšlo. I když těch knih, které jsou určeny mé maličkosti, je ve výsledku o něco míň než polovina. Takže je tu několik zástupců fantasy (záleží na vašem uvážení, kolik), detektivek (totéž) – a to včetně nového Keplera, toho opravdového, a na své si přijdou i milovníci exotických krajin a kvalitní muziky. A co vychází dál? V edici Humoriáda třeba kniha Radovánky Nadi Konvalinkové o jedné z nejoblíbenějších českých hereček, knižní přepis filmu Rudolfa Havlíka Poklad s Jiřím Langmajerem a Veronikou Khek Kubařovou (Ikar), pokračování sakra těžké a složité fantasy Převorství u pomerančovníku s názvem Den, kdy padla noc (Host) nebo Putinův životopis Putin: Život a doba autora Philipa Shorta (Jota). Což je zajímavé minimálně z hlediska studijního...
Náměsíčník – Lars Kepler
Krvavá noční můra v kempu za městem. Dokáže Joona Linna s pomocí hypnotizéra případ vyřešit? Uprostřed noci někdo nahlásí na tísňovou linku, že právě probíhá vloupání v uzavřeném kempu za Stockholmem. Na volání reaguje nejbližší policejní vůz, a když hlídka dorazí na místo, v jednom z karavanů se jí naskytne děsivý pohled. Podlahy, stěny a nábytek jsou zcela pokryty krví. Někoho tam zabili sekerou a brutálně rozčtvrtili.
Nedaleko od místa činu spí na podlaze mladý muž s useknutou rukou, která mu slouží jako polštář. Mladík je okamžitě zatčen a převezen do vazby. Jedná se o sotva sedmnáctiletého syna slavného spisovatele. Záhy se ukáže, že trpí vzácným druhem náměsíčnosti. Mladík může být pachatelem, anebo také svědkem celého masakru, ovšem nic si nepamatuje.
Joona Linna, který se případu ujme, požádá svého starého přítele Erika Mariu Barka, aby pomocí hypnózy zjistil, co se v karavanu stalo.
Vydává nakladatelství Host (obálka ve fotogalerii s jeho svolením).
Poslední dvě knihy, které švédské autorské manželské dvojici Ahndoril-Ahndoril vyšly, byly ty ze série Klíč, v níž si dvojice vyzkoušela něco klasičtějšího a víc v duchu Agathy Christie. Jenomže podle fanoušků nebyly knihy Až najdu klíč a Zavřu oči v modlitbě úplně to pravé, o čemž svědčí i hodnocení. Tentokrát by ale mohli být zase spokojení všichni – přichází totiž desátý případ detektiva Joony Linny a vrací se starý dobrý Lars Kepler! Takže snad netřeba nic dodávat. Ten, kdo některou z knih této série držel aspoň chvíli v ruce, ví, že díky opravdu krátkým kapitolám musí být i extrémně čtivá – a kdo je četl, ten to ví stoprocentně. Jsou nejen čtivé, ale i velmi, velmi kvalitní a napínavé jako kšandy. Asi není třeba moc přemýšlet nad tím, jestli to tentokrát náhodou nebude jinak, protože... asi ne.
|
Bratři větru – Tad Williams
Mezi nesmrtelnými Sithy ve Východním Ardu není nikdo milovanější a oblíbenější než dva synové vládnoucího rodu, klidný Hakatri a jeho hrdý, vznětlivý mladší bratr Ineluki – ten Ineluki, jenž se jednou stane nemrtvým Králem bouří. Když se však Ineluki zaváže smělou, strašlivou přísahou, že zničí děsivého netvora Hidohebhiho, přivolá na Hakatriho pohromu, která ohrozí nejenom jejich rodinu, ale všechny Sithy – a možná i veškeré lidstvo. Příběh zasazený tisíc let před Trůn z dračích kostí vypráví Pamon Kes, Hakatriho věrný sluha. Jako příslušník zotročených Proměnlivců se musí po boku svého pána postavit hrůznému černému drakovi a dívat se, jak Inelukiho sobecký slib navždy změní jeho život.
Vydává nakladatelství Laser (obálka s jeho svolením).
Tad Williams je jedním z autorů, které byste rozhodně neměli minout, pokud to s fantasy žánrem myslíte vážně. Jeho knihy jsou čtenářsky velmi přístupné, takže nemusíte mít ani tak moc načteno, než se do něj pustíte. Jeho knihy jsou i extrémně čtivé a přestože je většina co do počtu stran správně žánrově výživná, rozhodně u každé jedné z nich nestrávíte půlku mládí. Kvalitativně se rozhodně vyrovná velikánům jako Robert Jordan, Steven Erikson nebo G.R.R. Martin, je jiný a originální, přestože vlastně nepracuje s ničím zásadně novým. Podobá se Terrrymu Brooksovi, jenomže Terry Brooks, jakkoliv čtivý, je vlastně v základu docela pitomý, takže Williams je v zásadě jeho pravý opak. Williamsův svět je opravdu propracovaný a promyšlený a s jeho postavami a v jeho fantazii je opravdu radost žít. Bratři větru patří do jeho světa Východního Ardu – odehrávají se tisíce let před trilogií Jasný Osten, Žal a Trn (skutečně jedna z nejlepších věcí žánru), v níž byl Ineluki – spoiler – hlavním záporákem. Na tuto trilogii pak navazuje už téměř dokončená trilogie o čtyřech dílech Poslední král Východního Ardu a příběh, který obě série spojuje, Srdce ztraceného. Berte!
|
Návrat trpaslíků, kniha II – Marcus Heitz
Intriky rozehrané v první části Návratu trpaslíků gradují! Skrytá země je o stovky cyklů starší, dávné hrdinské činy se staly námětem legend a život jde dál. Trpaslík Goïmron se původně živil jako gemmarius, ale jeho vášeň pro historii ho přivedla k pátrání po samotném Tungdilovi Zlatorukém. Tento plán však Goïmrona a jeho spojence zavedl přímo doprostřed nekonečných bojů – o nadvládu, o informace, o moc. A aby toho nebylo málo, vyvstávají i nové problémy. Nevyzpytatelné území zázraků je o to větší hrozbou, že nikdo neví, kde přesně se nachází. A kromě magie představují nebezpečí i draci.
Aby Goïmron dokázal ochránit trpaslíky a Skrytou zemi před vším, co je hrozí zničit, opírá se stále více o moc, kterou mu propůjčuje magický mořský safír. Jenže mocné artefakty mívají svou hlavu – zvlášť takové, které se svým nositelem dokážou mluvit. Goïmron možná za svou vypůjčenou sílu bude muset zaplatit mnohem vyšší cenu, než kdy čekal.
Není to totiž jen území zázraků, které někoho může nevratně změnit.
Vydává nakladatelství Fantom Print (obálka s jeho svolením).
Němec Markus Heitz je – a to mi nevymluvíte – a není třeba to ani zkoušet – absolutním králem fantasy z pevninské Evropy (protože zahrneme-li Evropu jako celek, je tu samozřejmě Tolkien). Nebo alespoň korunním princem (protože Sapkowski). Nebo... no, prostě je dobrej. Super populární a super úspěšný autor řady sci-fi, hororových, historických a fantasy knih, z nichž naprostá většina vyšla i u nás. Historie Trpaslíků je velmi zajímavá, původně se jednalo o samostatný a uzavřený román, který se ale dočkal ohromného úspěchu, byl tedy rozšířen na uzavřenou a ukončenou trilogii, po které nemělo následovat už nic. Jenže čtenáři nedali pokoj a tak vznikl čtvrtý a absolutně uzavřený závěrečný čtvrtý díl, po kterém už nemělo následovat nic. A tak se teď českému čtenáři dostává do rukou již druhá část šestého dílu, přičemž v originále je dostupná už i taktéž dvoudílná sedmička. A to je součástí série také čtyřdílný spin-off Legendy Alfů, který vypráví o hlavních záporácích světa trpaslíků. A říkal jsem, že Trpaslíci jsou s každým dalším dílem zajímavější, čtivější a hlavně lepší? To se taky vidí málokdy – a věřte mi: když to říkám já, to už něco znamená. Berte!
|
Sherlock Holmes a nesmrtelný muž – Nick Kyme
Píše se rok 1894 a Sherlock Holmes je povolán do umělecké galerie v Covent Garden, kde před obrazem Nesmrtelného muže leží tucty mrtvých návštěvníků. Jak mohl někdo zabít všechny návštěvníky výstavy do jednoho a proč by vůbec něco takového dělal? Holmes a Watson se brzy dostávají na stopu tajemné postavy v černém, kterou díky její neuvěřitelné rychlosti a hbitosti není možné dopadnout.
Nedlouho poté se v nechvalně proslulém slumu najde strašlivě zohavené tělo sluhy ruského velkovévody, který právě pobývá v Londýně – má i to na svědomí stejný pachatel? Co ale tyto dva zločiny spojuje a souvisí nějak se sebevraždou nepopulární učitelky na odlehlé internátní škole?
Tak začíná případ, který odhalí, jak temné stíny mohou vrhat hříchy z minulosti, a otestuje Holmese i Watsona až na hranice jejich sil…
Vydává nakladatelství Vendeta (obálka s jeho svolením).
S touhle volnou sérií (ze které patrně udělal sérii až český vydavatel, který všechny tyhle romány vydává pod jednotnou grafikou) je to všelijaké. Autoři jsou různí a tím pádem i různě kvalitní. Sherlock Holmes a doktor Watson zůstávají (a pracováno je s nimi dobře) a jednotícím prvkem je to, že se v těchto románech setkávají s více či méně paranormálnem – a občas potkají i nějaké další literární postavy éry viktoriánské. Nápady, v nichž velký detektiv a racionalista čelí nadpřirozenu, jsou fajn a díkybohu jsou všechny ty knihy ve výsledku velice dobře čtivé a nemůžu říct, že bych byl s některou z nich nějak výrazně nespokojen. Tak snad to bude podobné i s touto nejnovější. Jejím autorem je Nick Kyme, což je jméno, které něco řekne pouze fanouškům rozsáhlého světa Warhammeru, což... já nejsem. Warhammer je fakt space opera jak víno. A taky je to fantasy. Podle toho, kterou sérii čtete. Takže teď jsem na tuhle knihu zvědavější ještě víc než před minutou. Kymeovi vyšly ze světa Warhammeru česky čtyři knihy a hodnocení mají opravdu velmi, velmi dobré, takže šance na kvalitu tu je. Goodreads u jeho jména uvádí 30 titulů, přičemž s Warhammerem souvisí přibližně 29 z nich.
|
Syndikát – Leoš Kyša
Tohle není sci-fi. Tohle je příběh, co se stane. Kriminální. Nový detektivní příběh z pera autora Sudetenlandu. Příběh z budoucnosti tak blízké, že než knihu dočtete, určitě se stane. Možná, že každému z vás.
Vydává nakladatelství Fobos (obálka s jeho svolením).
Ta anotace říká asi všechno, řekl bych. Protože... Sudetenland taky nebyl historický román, protože se odehrával v minulosti, která se nestala. Takže tady je ten rozdíl v tom, že Syndikát se odehrává v budoucnosti, která se ještě nestala... Prostě, když Kyša říká, že to není sci-fi, tak to není sci-fi. Takže zůstaňte u té detektivky, nebo na vás pošle Kotletu. Zatímco Kotleta píše hororové a fantasy brakové prasárny, jeho alter ego Kyša (je to naopak, ale kdo ví) píše serióznější, zajímavější a čtenářsky přístupnější věci, což vskutku enormní úspěch Sudetenlandu dokázal ve vrchovaté míře. Co však čekat od Syndikátu? Těžko říct. Kdo četl Sudetenland (nebo Kotletu), může mít představu. Ale ta může být ve výsledku mylná. Jediné, o čem nelze pochybovat, je snad jen to, že výsledek bude opět velmi zajímavý.
|
Mexikopedie 3 – Eva Kubátová
Také třetí díl Mexikopedie je kniha pro duše neposedné a toužící po dalekých horizontech dobrodružství. Kniha, která vás zavede na ta nejvzdálenější místa Mexika a všemi smysly vás vtáhne do příběhu, jako byste stáli autorce po boku. Kniha, která mění životy nejen svých protagonistů, ale inspiruje čtenáře, aby se sami zvedli z pohovky. Kniha, která dala dohromady komunitu tisíců fandů Mexika, jejichž nejtvrdší jádro si říká mexikopediáni. Kniha, kterou chcete číst, i když vás Mexiko nikdy nezajímalo. Ale pozor, čtení Mexikopedie vzbuzuje neodvratné touhy okamžitě nakupovat letenky do těch nejvzdálenějších koutů planety!
Stejně jako v přechozích dvou dílech Mexikopedie autorka přináší 27 abecedně řazených fenoménů: například přijdeme na kloub kouzlu kovbojského umění charrería, ochutnáme tu nejvoňavější kávu z Veracruzu, dech se nám zatají při nebezpečných skocích do vodního oka v Acapulcu nebo najdeme poklad ve voňavé truhlici z Olinalá.
Vydává nakladatelství Argo (obálka s jeho svolením).
Autorka Eva Kubátová absolvovala studia španělské a nizozemské filologie a iberoamerikanistiky. Od roku 2013 žije s rodinou v Mexiku a život v něm popisuje v Koktejlu, časopisu Lidé a Země a na webu a sociálních sítích Mexikopedie. Mexiko ve všech jeho podobách velmi úspěšně představila ve 27 kapitolách (jako je písmen abecedy, skoro) ve velmi úspěšné knižní Mexikopedii. Je libo jídlo? Historii? Bizáry? Přírodu? Kulturu? To všechno tam je. Recenze – krom toho, že jsou vesměs pětihvězdičkové – se shodují na tom, že tenhle kniha je vtipná, nádherně vypadající, skvěle napsaná a opravdu nesmírně zajímavá. A úplně naprosto to samé platí i o jejím pokračování. Takže ať už si o Mexiku myslíte, co chcete, po setkání s touhle sérií si ho pravděpodobně zamilujete. To, že má Mexikopedie už třetí díl, není tak úplně náhoda – autorka jich chystá celkem pět. Takže tam pak možná už ani nebudete muset jezdit, protože budete vědět všechno.
|
Depeche Mode Live – Dennis Burmeister, Sascha Lange
Depeche Mode už několik desítek let baví fanoušky po celém světě a za obrovský úspěch vděčí z velké části svým nepřekonatelným živým vystoupením. Autoři Dennis Burmeister a Sascha Lange se v této knize zaměřují právě na ně a sledují vývoj kapely mezi lety 1980 a 2024 – od prvních koncertů v zakouřených hospodách před hrstkou diváků až po vyprodaná světová turné pro miliony fanoušků. Kniha přináší řadu dosud nepublikovaných fotografií a zajímavé rozhovory s lidmi, kteří mají ke kapele blízko. Výsledkem je vizuálně bohatá publikace, která mapuje čtyři dekády dlouhou cestu popkulturního fenoménu Depeche Mode. České vydání je doplněno originálními texty a fotografiemi z koncertů v Česku i na Slovensku včetně prvního – a legendárního – pražského vystoupení v roce 1988.
Vydává nakladatelství Slovart (obálka s jeho svolením).
Pokud internet nelže, vyšlo o této legendární kapele v češtině dosud deset titulů a tento je tedy jedenáctý. A navíc taky nejrozsáhlejší a nejkomplexnější. Takže ano, jako dárek pro fanoušky, myslím si, naprosto super. Autoři jsou nejspíš pravověrní depešáci, Němci Saschovi Langemu a Britovi Dennisi Burmeisterovi už totiž jedna kniha o nich vyšla. Konkrétně se jednalo o skvěle hodnocený titul Depeche Mode: Monument, který v roce 2015 vydal Volvox Globator. Ta byla hlavně fotografická, plná vzácných artefaktů a zaměřovala se především na alba a singly. Zato tahle novinka už je především o více než čtyřicetileté historii kapely, jsou v ní rozhovory a samozřejmě kvantum fotografií – tomu samozřejmě naprosto odpovídá i vysoká cena. Ale to je jenom maličkost, ne?
|
Vložil: Tomáš Mysliveček