Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hody pro fanoušky mytologie, true crime, kultivovaného humoru a filmu. A malý Belgičan má už zase Vánoce. Knižní čtvrtek

07.11.2024
Hody pro fanoušky mytologie, true crime, kultivovaného humoru a filmu. A malý Belgičan má už zase Vánoce. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením nakladatelství Kalibr

Popisek: Výřez z obálky knihy Tichá noc Hercula Poirota

FOTOGALERIE: Čtenáři true crime si v těchto dnech přijdou na své s knihou Stodolovi: Manželé smrti (vydává XYZ), zaujmout může také nová kniha Pavla Klusáka mapující celá 60. léta divadla Semafor s názvem Suchý a Šlitr: Semafor 1959-1969 (vydává Host), zanícení knihomolové se můžou pustit do nové hororové fantasy z knihkupectví Kniha dveří (vydává Fobos), a očekávanou žánrovou novinkou je sci-fi o manipulaci s časem Ministerstvo času (vydává Beta-Dobrovský). Nabídka je ale mnohem pestřejší.

Císařství ticha – Christopher Ruocchio

Byla to válka, kterou nezačal, ve jménu Císařství, které nenávidí, a proti nepříteli, kterému nerozumí. Jedni na něj vzpomínají jako na hrdinu: muže, který spálil nebe a vyhubil krvelačné Cielcin. Jiní ho mají za zrůdu: pojídače slunce, který bez mrknutí oka zhasil miliardy životů a odvrhl všemocné Sollanské císařství. Hadrian se ale nenarodil jako hrdina, ani jako zrůda, dokonce ani jako voják. Vlastní matka se k jeho porodu dostavila pozdě a jeho život začal v kádi, kde byl vypěstován na objednávku svého otce. Místo nalinkované dráhy inkvizitora fanatické Kaple si volí cestu vyděděnce, která ho provede skrz krvavou řež kolosea, intriky hraběcího dvora až k prvnímu setkání s hrůznými Cielcin, tajemství jejichž původu hrozí otřást samými základy lidského pojetí vesmíru.

Hadrian Marlowe se ujímá role mýty opředeného vypravěče v prvním svazku cyklu Pojídač slunce, v němž se snoubí to nejlepší ze space opery a epické fantasy, prodchnutými stoickou filozofií a meditacemi nad povahou lidství.

Vydává nakladatelství Host (obálka ve fotogalerii s jeho svolením).

Žánrové knihy z Hostu jsou v poslední době opravdu mimořádně zajímavé. Tentokrát však nejde o fantasy, ale o sci-fi – a to skutečně velkolepé. První díl série Pojídač slunce má totiž v českém vydání 750 stran. Americký spisovatel Christopher Ruocchio prodal Císařství ticha jako svou prvotinu nakladateli už ve 22 letech. Originál vyšel už v roce 2018, od té doby ho následovalo dalších pět pokračování a celá řada půldílů a povídek, takže autor tu stvořil opravdu rozmáchlou space operu, která ještě ani zdaleka není u konce, v plánu je ještě závěrečný sedmý díl. Náklady knih se pohybují v řádech stovek tisíců a mají opravdu nadprůměrně vysoká hodnocení – podle všeho je tahle kniha opravdu nesmírně epická, jak tedy Císařství ticha uspěje u nás?

 

Anděl smrti: Nemocniční vrah Charles Cullen – Charles Graeber

Měl být jejich dobrým andělem, ale stal se noční můrou. Mrazivá true crime o medicíně, šílenství a vraždách. Po zatčení v roce 2003 média bleskově vymyslela ošetřovateli Charlesi Cullenovi přezdívku „Anděl smrti“. Jenže Cullen nevraždil ze soucitu a nebyl ani žádným jednoduchým monstrem. Byl to oblíbený syn, manžel, milující otec, nejlepší přítel a velice kvalifikovaný a často chválený ošetřovatel. Přitom se předpokládá, že by mohl mít na svědomí smrt až 300 pacientů.

Charles Graeber představuje Cullena jako překvapivě inteligentního a problematického mladého muže, jehož slibnou kariéru zhatilo nutkání zabíjet a jehož plaché vystupování maskovalo jeho pokřivené nitro i před rodinou a nejbližšími přáteli. Kdyby nebylo dvou neúnavných, dnes již bývalých detektivů z oddělení vražd v Newarku, kteří tvrdě pracovali, aby poskládali všechny dílky obrazu Cullenovy kariéry, a jedné jeho kolegyně z práce, která byla ochotná riskovat svou práci i bezpečí svých dětí, kdo ví, kolik dalších lidských životů mohlo být jeho rukou zmařeno.

Vydává nakladatelství Jota (obálka s jeho svolením).

Oranžová edice True Crime od brněnského nakladatelství Jota přineslo už čtyři opravdu parádní tituly – portréty Teda Bundyho, Garyho Ridgewaye, Richarda Ramireze a střelců z Columbinské střední. K téhle – ehm, elitní – partě se nyní přidává další odpudivý parchant. Charles Cullen pracoval v mnoha amerických nemocnicních jako zdravotní bratr, jeho stálou společnicí ale byla smrt. Přiznal se ke 40 vraždám, ale odhaduje se, že během své šestnáctileté kariéry zabil až 400 (!) lidí. Jeho případ zpracoval novinář Charles Graeber – ten psal pro vědecké časopisy, ale i pro GQ nebo The New York Times. Cullenův případ byl také zfilmován. Film Netflixu Dobrá sestra z roku 2022 s Eddiem Redmaynem a Jessicou Chastain v hlavních rolích si bere velkou inspiraci právě z této knihy.

 

Devadesátky ve filmu – kolektiv autorů

Ucelený přehled filmů a tvůrců, kteří formovali ikonickou dekádu kinematografie. Jo tenkrát, to byly časy… jednodušší, roztančenější a hlavně kýčovitější. Komedie s Cameron Diaz a Jimem Carreym vládly kinům a Stiflerovy hlášky (a – ehm – taky jeho matka, co si budeme povídat...) z „Prciček“ rezonovaly na každém školním dvoře. Vraťte se do filmových devadesátek s nabušenou encyklopedií plnou fotek. Dozvíte se vše podstatné o hvězdách jako Brad Pitt, Sharon Stone, Bruce Willis a dalších osobnostech, které svými hereckými výkony definovaly tehdejší kinematografii. Nostalgická jízda začíná – kapesníčky připravit, ať chlapci z Moviezone můžou začít vyprávět!

Vydává nakladatelství XYZ (obálka s jeho svolením).

Redakce moviezone.cz je zpátky s další knihou pro (nejen, ale zejména) zapálené filmové fanoušky a fajnšmekry. Po několika žánrových encyklopediích (akčního, komiksového, fantasy a hororového filmu) a „vedlejších“ produktech Továrna na sny a Legendy akčního filmu se tentokrát začínají zaměřovat na filmové dekády – a jak začít lépe než v devadesátkách? V desetiletí druhého Terminátora, Titanicu, Střihorukého Edwarda, Pulp Fiction, Jurského parku či Matrixu? Profily filmů, herců, tvůrců a celého desetiletí, ve kterém rozhodně nebude chybět hromada zajímavostí a dosud netušených faktů! Tohle bude kultovní kniha a ultimátní průvodce krásnými a neopakovatelnými časy, který v knihovně rozhodně musí mít každý, kdo to s filmem myslí vážně.

 

Tichá noc Hercula Poirota – Sophie Hannah

Nový zapeklitý případ pro geniálního detektiva, jemuž tentokrát půjde i o život… Je 19. prosince 1931. Hercule Poirot a inspektor Edward Catchpool odjíždějí na norfolkské pobřeží vyšetřit vraždu muže, k níž došlo v místní nemocnici, kam má za pár dní nastoupit i smrtelně nemocný Arnold Laurier. Catchpoolova matka Cynthia trvá na tom, aby Poirot a její syn zůstali během svátků v sídle rodiny Laurierových – Arnoldova žena a Cynthiina přítelkyně Vivienne se totiž obává, že se její manžel stane další vrahovou obětí. Poirot s Catchpoolem musí najít souvislosti tam, kde podle všeho žádné nejsou. Místní policie ani znesváření členové domácnosti jim v tom moc nepomáhají. A pak se Poirot zničehonic zhroutí…

Vydalo nakladatelství Kalibr (obálka s jeho svolením).

Upřímně řečeno, Poirotův „reboot“ z pera Sophie Hannah mě nijak výrazněji nenadchl, takže posledním knihám jsem se už vyhýbal, čtenáři a dědicové královny detektivek na její knihy ale asi mají jiný názor – ačkoliv, minimálně na českých databázích nejsou hodnocení jejích Poirotů nijak úchvatná. Po Vraždách s mongramem, Zavřené truhle, Záhadě tří čtvrtin a Vraždách na Ledňáčkově vrchu je Tichá noc Hercula Poirota už pátým případem největšího Belgičana z pera Sophie Hannah. Tato anglická spisovatelka je dosud jediná, které bylo umožněno s postavou Poirota pracovat – a vrací se k němu už deset let. Tentokrát je na řadě vánoční případ – ačkoliv překonat fenomenální Vánoce Hercula Poirota a snad ještě lepší povídku Královský rubín bude nesmírně těžké. Sophie Hannah byla nominovaná na cenu T. S. Elliota, vydala několik básnických sbírek i knih pro děti, nejznámější jsou ale její bestsellerové thrillery – u nás vyšly například Bludná sdělení, Pusinka nebo Dokonalé děti. Hodnocení mají všelijaká – asi ne každému tahle paní sedne.

 

Myšlenky za volantem 2 – Marek Eben

Co se člověku honí hlavou, když sedí za volantem? Při tak mechanické činnosti prakticky cokoli. A proto i v této knížce sloupků a fejetonů, které vycházely časopisecky v letech 2020–2024, naleznete vskutku širokou škálu témat. Marek Eben se čtenáři sdílí své radosti i strasti (když mu například nečekaný návštěvník rozbije pračku), občas se zanoří i do vzpomínek a svěří se také se svými, někdy až bizarními, zážitky (co všechno může člověka potkat na záchodech v nákupním centru?). Nejen dámy jistě ocení možnost nahlédnout do hercova šatníku a každého milovníka zvířat pohladí po duši texty o psech. Ať už se při psaní autor dotýká témat lehčích či těžších, vždy tak činí s notnou dávkou humoru, s patřičným nadhledem a sebeironií.

Vydává nakladatelství Brána (obálka s jeho svolením).

První nahlédnutí do mysli Marka Ebena bylo opravdu mimořádně, mimořádně vtipné. Nádherná hra s jazykem, úžasný smysl pro humor, témata, příběhy opravdu ze života... úžasné jednohubky, Fejetony, které si opravdu zaslouží velké F a – minimálně co se mě týče – jedna z nejzábavnějších (audio)knih za bůhvíjak dlouho. Vlastně se trochu divím, že pokračování přichází až po čtyřech letech, ale... holt bylo málo sloupků v časopisech, no. Na knížku to zkrátka vydalo až teď. A nepochybuji o tom, že to zase bude stát za to. A doufat, že to Marek Eben znovu namluví i jako audioknihu, protože až v této podobě jsou ty texty dokonalé.

 

Japonské mýty – Melanie Clegg

Kniha Japonské mýty jasnou a zábavnou formou odkrývá svět japonských mýtů, legend a příběhů, z nichž mnohé si lidé vyprávějí již po staletí, představuje ale i ty, které vznikly poměrně nedávno a šíří se prostřednictvím moderních médií. Čtenář se tak seznámí například s božskou dvojicí Izanamim a Izanagi a jejich prvními neúspěšnými pokusy o stvoření Japonska či s rozmarnou bohyní Slunce Amaterasu, jež se stala prapředkyní japonského císařského rodu. Nechybí ale ani příběhy o odvážných samurajích, kteří inspirují nejenom současné japonské tvůrce, ale i hollywoodské režiséry, či liškách, které se zjevují v podobě nestárnoucích krasavic, jež ovládají a podvádějí muže. Autorka Melanie Clegg nás zavede i mezi duchy a strašidla moderních městských legend, a seznámí nás se Sněžnou ženou, psem s lidskou tváří, duchem sladkostí či dívkou Hanako-san zjevující se na školních toaletách a mnoha dalšími přízraky, před kterými se musíme mít na pozoru i na rušných ulicích současných japonských velkoměst.

Vydává nakladatelství Universum (obálka s jeho svolením).

Na své si tentokrát přijdou i milovníci mýtů – vždyť jaké příběhy jsou lepší, než právě ty mytologické? Nakladatelství Universum už vydalo mýty anglické, řecké a římské, teď na řadu přicházejí ty méně známé, o to však zajímavější. Určitě víte, že japonská kultura je poněkud bizarní, což samozřejmě platí i o démonech, strašidlech a pověstech této fascinující země. Předešlé knihy téhle volné série byly skvěle napsanými průvodci po antických bozích a hrdinech či legendě o králi Artušovi, Tristanovi a Isoldě a Jiřím a drakovi. Navíc se jedná také o obrazově bohaté a zajímavými informacemi nabité publikace. Japonské mýty uspořádala a představila skotská autorka Melanie Clegg, která má na kontě například romány o Jacku Rozparovači nebo z období vlády Jindřicha VIII., česky jí ale zatím nic nevyšlo.

 

Texty: Od roku 1956 do současnosti – Paul McCartney

S úvodem Paula Muldoona Písňové memoáry legendárního zpěváka, baskytaristy a skladatele The Beatles, které přesahují hranice hudby. Yesterday, Hey Jude a 159 dalších písňových textů Paula McCartneyho doprovázené jeho vzpomínkami, navíc v dárkovém grafickém provedení. Jak vznikaly nesmrtelné hity, které zná osm miliard lidí na planetě? Proslulý skladatel a hudebník Paul McCartney dává nahlédnout pod pokličku tvůrčího procesu i vlastního života nejen při psaní slavných písní The Beatles, ale též při vzniku pozdějších sólových písniček, filmových hitů či skladeb pro Wings, které psal společně s manželkou Lindou. Celkem 161 vybraných textů, jež složil v průběhu uplynulých sedmdesáti let, sám Paul McCartney dokresluje autentickým komentářem, dosud nepublikovanými vzpomínkami i četnými memorabiliemi z vlastního archivu včetně rukopisných poznámek, dopisů i fotografií. V předmluvě ke knize pak popisuje okolnosti vzniku The Beatles i své osobní vztahy k lidem, kteří ho v životě nejvíce ovlivnili, ať už jde o jeho rodiče, Johna Lennona, Lindu Eastmanovou, či nynější manželku Nancy Shevellovou.

Vydává nakladatelství Práh (obálka s jeho svolením).

Myslím, že v té anotaci je řečeno tak nějak vše. A nepochybuji o tom, že naprosto každý ví, kdo je Paul McCartney. Ale zase to nechci úplně odbýt, když tady za tu rubriku dostávám nějaké peníze, takže ještě něco doplním. Třeba to, že tahle luxusní publikace má 624 stran, váží přes kilo a půl, obsahuje fotografickou přílohu, má barevnou ořízku a je velká 138 x 229. Navíc v ní čtenář nalezne i ručně psané poznámky (včetně škrtanců a tím pádem i mnohem komplexnější pohled do tvorby Paulových textů), dopisy a spoustu dalšího. Tomu všemu samozřejmě odpovídá i cena, ale tu tisícovku si taková osobnost, jakou McCartney nepochybně je, rozhodně zaslouží. Navíc vyloženě písňové memoáry má vskutku málokdo, takže tahle publikace je výjimečná ve všech směrech.

 

 

Vložil: Tomáš Mysliveček