Návrat Pomocnice, komiksový Sherlock Holmes či Ray Bradbury za Soumraku dne. Knižní čtvrtek
31.10.2024
Foto: Se svolením nakladatelství Kalibr
Popisek: Výřez z obálky knihy Tajemství pomocnice
FOTOGALERIE: Byl jednou jeden autor Knižních čtvrtků, který se pomalu začínal těšit na to, až už budou Vánoce a on aspoň chvíli nebude muset o ničem psát. Ale jak sám říká, tak hned to ještě nebude... Také tento týden totiž vychází doslova stovka (plus mínus) knih. Například nové, vymazlené vydání Kingova Osvícení (Beta-Dobrovský) s obálkou od Murina Volfa, Malé královské sěnek, tedy Malý princ v hanáckém nářečí (Jota), ilustrované vydání prvního dílu Hunger Games – Aréna smrti (Fragment), nová kapitola komiksového Jokera – Muž, který se přestal smát 1 (Crew), epická fantasy z českých luhů a hájů, Zlatá Grai, které nakladatelství Host vydává s barevnou ořízkou, nebo již sedmnáctý případ inspektora Gamache, Šílenství davů (Kalibr). A milovníci humoristické fantasy si zase přijdou na své s pokračováním Kostí, pastí, slepic, tedy s druhým dílem Kobkanýrů, který pod názvem Mlha, moře, mordýři vydává Mystery Press. A dál...
Sherlock Holmes: Poslední případ – Petr Kopl
Volná adaptace románu A. C. Doyla o Sherlocku Holmesovi. Ten den všechny londýnské noviny hlásaly jeden šokující titulek: DETEKTIV JE MRTEV! Nebylo třeba psát jméno. Každý Angličan věděl, o koho se jedná. Zdánlivě neporazitelný geniální detektiv Sherlock Holmes narazil na protivníka, který se vyrovnal jeho schopnostem – profesora Moriartyho. Holmes musí riskovat vše, aby tohoto „Napoleona zločinu“ dostal i s jeho bandou. Tentokrát však dojde až na hranici svých schopností a cena, kterou zaplatí, možná nebude stačit. Anebo je to zase všechno jinak a Holmes nás opět překvapí?
Vydává nakladatelství Bambook (obálka ve fotogalerii s jeho svolením).
Znalci díla českého kreslíře a komiksového scenáristy Petra Kopla vědí, že Poslední případ, adaptace příběhu Sherlocka Holmese, úplnou novinkou není, už v roce 2013 ho vydalo nakladatelství Zoner Press. Jenže Poslední případ není jen obyčejnou adaptací, ale spadá do Koplovy rozsáhlé a stále pokračující série Victoria Regina, což je něco jako viktoriánští Avengers, nebo – mnohem lépe – Koplova verze kultovní Ligy výjimečných Alana Moora. Kopl v této sérii tvoří komiksové adaptace legendárních románů odehrávajících se v 19. století (příběhy Sherlocka Holmese, Doylův Ztracený svět, Dracula, verneovky Tajemný hrad v Karpatech či Cesta kolem světa za 80 dní), které jsou v jeho podání navzájem provázány, na jejich pozadá se odvíjí jimi mnohem větší příběh a hrdinové jednotlivých příběhů se můžou potkávat – což můžou, protože jsou ze stejné doby. Postav z legendárních viktoriánských příběhů se tu ale objevuje mnohem víc a některé ani nejsou tak úplně ze Země...
Victoria Regina v minulosti vycházela v mnoha různých nakladatelstvích a v mnoha různých formátech, až teď díky nakladatelství Grada ale získává jednotnou a opravdu důstojnou podobu. A protože Kopl své příběhy pro nová vydání překresluje, vlastně se dá brát jako novinka... Tenhle KKV (Koplův Komiksový Vesmír, můj nápad) opravdu stojí za pozornost. Autorovi ve Čtyřlístku vychází série Morgana a Morgavsa a spáchal i adaptace Tří mušketýrů, stojí za stripem Štěky Broka špindíry a kreslil také první český superhrdinský komiks, Dechberoucí Zázrak i jeho spin-off Pérák.
|
Soumrak dne – Kazuo Ishiguro
Někdy se říká, že praví majordomové se vyskytují pouze v Anglii. V ostatních zemích mají – i když jsou nazýváni různě – jenom sluhy. Já se k tomuto názoru přikláním. Evropané nemohou být majordomy, protože svou přirozeností nejsou schopni potlačovat city tak, jak to dokážou jen příslušníci anglické rasy,“ říká o sobě majordom Stevens, vypravěč románu Soumrak dne, který celý svůj život zasvětil oddané službě na panství Darlington Hall. A jeho charakteristika trefně vystihuje především jeho samého: jeho loajalitu vůči pánovi i ochotu nevidět znepokojivé dění na panství předčí právě jen jeho schopnost potlačovat city, včetně těch milostných, jejichž adresátkou byla po dlouhá léta společného zaměstnání hospodyně slečna Kentonová. Vytěsněné city i tužby se ovšem rády vracejí, a nejinak tomu je i u Stevense: během šestidenní dovolené se mu jeho minulost zpřítomní s nečekanou silou – a on se s ní musí chtě nechtě vyrovnat.
Vydává nakladatelství Argo (obálka ve fotogalerii s jeho svolením).
Jasně, klasika. Veliká klasika, která se dočkala vynikající filmové adaptace s fenomenální dvojicí Anthony Hopkins a Emma Thompson (1993, režie James Ivory), audioknihy v podání Jana Vlasáka a nové vydání od Arga je u nás už čtvrté knižní. Což znamená dvě věci – jednak to, že v Argu, kde Soumrak den vychází poprvé, se tomuto slavnému příběhu dostane maximální péče a jednak to, že vychází jako součást prestižní série AAA – Edice angloamerických autorů. V té se jedná už o celkově 149. svazek. V AAA vychází například Cormac McCarthy, Edward St. Aubyn, Leonard Cohen nebo právě Kazuo Ishiguro, který, ač na to nevypadá, je oficiálně Brit. Česky mu vyšlo devět vysoce hodnocených knih, za Soumrak dne získal v roce 1989 Booker Prize a už sedm let se také může chlubit Nobelovou cenou za literaturu. Jsou pro něj typické zážitky z Japonska, zasazení příběhů do minulosti a vyprávění v 1. osobě nebo formou deníkových záznamů.
|
Cesta za tajemný hvozd – Paul Stewart
Snítek byl ještě miminko, když ho na prahu svého obydlí uprostřed tajuplného Hvozdu našli lesní trollové a ujali se ho. Jen chlapec povyrostl, trollové mu důrazně kladli na srdce, aby se měl před Hvozdem na pozoru a neopouštěl bezpečí vyšlapané stezky. Jenže Snítek zatouží dozvědět se, odkud se vzal a kdo byli jeho rodiče, proto jedné chladné noci sejde ze stezky a vydá se na dalekou cestu.
Začíná velkolepé dobrodružství, při němž se hrdina setkává se spoustou fantastických bytostí a rostlin – s krutým lebounem, bručivědem, lesní lékárnicí žvanižínkou, nenasytným krvavým dubem či konejšivým uspávačníkem. Dokáže Snítek najít místo, kam patří?
Vydává nakladatelství Argo (obálka ve fotogalerii s jeho svolením).
Ano, správně. Ani tohle není novinka. Pamětníci (a těch mezi dětmi zas až tak moc asi nebude), si možná pamatují, že tahle kniha je prvním dílem série Kroniky Světakraje, jejíž šest dílů (tedy rozhodně ani zdaleka ne všechny) vycházely v Mladé frontě mezi lety 2003 a 2006. Série je velmi rozsáhlá, Cesta za tajemný hvozd vyšla už v roce 1998, třináctý díl série o dvacet jedna let později. Za ilustracemi ke knize stojí Chris Riddell. Prodalo se jí přes tři miliony výtisků a byla přeložena do více než dvaceti jazyků. Kompletní Kroniky se skládají z několika kratších sérií. Jednotlivé knihy mají úžasná hodnocení a chválí se jejich čtivost i vizuál s bohatým množstvím ilustrací. Myslím, že (nejen) pro děti dobrý.
|
Zlatá jablka sluneční – Ray Bradbury
Sbírka dvaadvaceti nejslavnější povídek amerického mistra science -fiction Večerní chodec, žena na cestě za umírající matkou, popelář či věčně dvanáctiletý chlapec. Paleta hrdinek a hrdinů Bradburyho povídek je přepestrá, ale leccos je spojuje – motivy cesty, nejistoty a hledání sama sebe a svého místa ve světě. Dvaadvacet povídek si čtenáře podmaní melancholickou atmosférou, poetickým jazykem a imaginací, s níž Ray Bradbury mistrovsky buduje světy povědomé, a přece nové a překvapivé.
Vydává nakladatelství Kniha Zlín (obálka ve fotogalerii s jeho svolením).
Novinka? Žádné předešlé vydání jsem neobjevil, takže technicky ano, ačkoliv netuším, co za povídky je uvnitř... takže prakticky možná ne, ale fakt nevím, a stejně je to jedno. Bradburyho jistě není třeba nikterak blíže představovat – stojí za fenomenálním románem 451 stupňů Fahrenheita, fascinující Marťanskou kronikou a sbírkami povídek jako Temný karneval, Ilustrovaný muž či Pampeliškové víno. Tyhle všechny společně s románem Sem přichází něco zlého vyšly v krásné jednotné úpravě u Albatrosu a nový člen party ji samozřejmě rozhodně netrhá. Ačkoliv Bradbury je nejznámější zejména na poli sci-fi, jeho záběr je mnohem širší – v jeho portfoliu najdeme hororové příběhy, detektivky, knížky pro děti, básně, eseje i povídky zcela normální, lidské. Všechna jeho díla ale spojuje nesporná kvalita, krásný, poetický jazyk, jedinečná atmosféra a úžasná představivost. Bradbury zůstává jedním z nejpozoruhodnějších spisovatelů všech dob. Mnoho jeho povídek a románů bylo zfilmováno (seriálem Divadlo Raye Bradburyho dokonce provázel) a ve svých dílech často odkazoval například na dílo E. A. Poea, jehož dílo obdivoval.
|
Královny jedů: Příběhy světových traviček – Lisa Perrin
Originální kniha o ženách světových dějin, které spojuje záliba v jedech. Seznamte se s příběhy více než pětadvaceti traviček světové historie. Co vedlo tyto ženy k jejich činům? Láska, žárlivost, peníze, pomsta, chamtivost či zoufalství? Odhalte tajemství známých traviček, jako je Lucrezia Borgia nebo Kleopatra, a seznamte se i s dalšími zajímavými příběhy a osobnostmi. Možná se přistihnete, že některým hrdinkám fandíte – například Sally Bassettové, která pomohla otrávit otrokáře na Bermudách, nebo Giulii Tofaně, lidové hrdince italských žen 17. století. Ta prodávala svůj lektvar „aqua tofana“ nešťastným ženám, které se potřebovaly osvobodit od násilnických či jinak nežádoucích manželů. Řada příběhů je naopak děsivých. Kniha je uspořádána do tematických kapitol podle vražedných motivů a je doplněna osobitými ilustracemi autorky Lisy Perrin. Součástí je ilustrovaný úvodník s původem a účinky známých jedů a informacemi, jak byly historicky získávány. Ženy dokážou dělat cokoliv. Dokonce i vraždit.
Vydává nakladatelství Familium (obálka ve fotogalerii s jeho svolením).
Novinka? Ano! V originále vyšla v minulém roce a vypadá vskutku mimořádně zajímavě. Něco true crime, něco historie, něco učených pojednání... chybí tady snad už jenom ty recepty, ale i bez nich by tahle kniha mohla být i tak dost dobrá. O autorce jsem na internetech našel jenom to, že je ilustrátorka, ale to už víte z anotace – pokud jste ji tedy četli. Kniha má 208 stran a stojí přes pět stovek, ale vypadá to, že nejen uvnitř je pořádně vymazlená. Tohle bude parádní dárek!
|
Tajemství pomocnice – Freida McFadden
Pokračování bestselleru Pomocnice! Je těžké najít zaměstnavatele, který se nebude příliš vyptávat na mou minulost. A tak děkuji svým šťastným hvězdám, že jsem získala místo u Garrickových. Chvíli tu můžu v klidu pracovat, dokud nedostanu, co chci. Je to téměř dokonalé. Jenže jsem se pořád ještě nesetkala s paní Garrickovou, ani se nepodívala do pokoje pro hosty. Jsem si jistá, že ji tam slýchávám plakat. Při praní prádla si taky všimnu skvrn od krve kolem límečku její noční košile. Takže si jednoho dne už nemůžu pomoct a na dveře zaklepu. Jakmile se pomalu otevřou, spatřím za nimi něco, co všechno změní…
Vydává nakladatelství Kalibr (obálka ve fotogalerii s jeho svolením).
Superhit loňského roku (v originále předloňského) se vrací s pokračováním! Co jsem slyšel od svého okolí, první díl Pomocnice byl super čtivý a super napínavý – a fakt stojí za to, říkali. Na mě osobně je to sice žánrově a čtenářsky nedůvěryhodné, ale jinak na tom asi něco bude. Databáze knih uvádí u prvního dílu přes 1600 hodnocení s luxusním průměrem 89 %, chválí se krátké kapitoly, čtivost, zvraty a strhující finále a celkové napětí. Zahraniční recenze jsou podobné, jen jich je ještě mnohem víc. Podobné enormní nadšení si odnesl i další autorčin thriller, Za zamčenými dveřmi. Na Slovensku vyšlo od autorky ještě něco víc a i v tomto případě jsou výsledky velmi podobné. Takže Freida McFadden za tu pozornost nejspíš opravdu stojí. Série Pomocnice se skládá už ze tří dílů.
|
Nenávist – Bernard Minier
Dva vrazi, dvojnásobná hrozba. Druhý případ Lucii Guerrerové. Neznámý zabiják v Galicii vraždí pracující ženy, které brzy ráno pospíchají do zaměstnání. Nenápadné. Neviditelné. Zničehonic vymazané... V Madridu zatím útočí atentátník na miliardáře a zanechává na zdech jejich rezidencí krátký vzkaz: SMRT BOHATÝM. Dva světy dvou různých zabijáků mají jedno společné – bezprecedentní a výbušnou konfrontaci společenských vrstev. Vyšetřovatelka Lucia rozehrává vysokou hru. Kdo je ale oběť a kdo lovec? Není komisařka nakonec jen pouhou hračkou v rukou nelítostných zabijáků?
Vydává nakladatelství XYZ (obálka ve fotogalerii s jeho svolením).
Knihy Bernarda Miniera u nás patří k velmi populárním – a právem. Jeho atmosférické a napínavé detektivky, nebo spíše temné až hororové thrillery s Martinem Servazem (které v těchto dnech začínají vycházet znovu od začátku v nové podobě) se v hodnocení pohybují mezi 80 a 90 procenty a více než 2 000 hodnotících u prakticky každé z nich je důkazem toho, že tenhle autor je skutečně kvalitní. Komu se líbí třeba knihy Jeana-Christophera Grangého (Purpurové řeky) bude s Minierovou prací jistě náramně spokojen. Jeho propracované romány jsou přirovnávány také k sérii s Hannibalem Lecterem, kterého stvořil Thomas Harris. Jeho česká novinka, Nenávist, je pokračováním thrilleru Lucia a druhým dílem série s touto vyšetřovatelkou. I jejími vlastnostmi jsou napětí a pořádné zvraty, svižný děj a zajímavé zápletky.
|
Vložil: Tomáš Mysliveček