Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kniha ze světa Stranger Things, další díl Asijské ságy, rozhovor s populárním komikem a milostné dopisy akčním filmovým hvězdám i stvořiteli mýtů. Knižní čtvrtek

26.09.2024
Kniha ze světa Stranger Things, další díl Asijské ságy, rozhovor s populárním komikem a milostné dopisy akčním filmovým hvězdám i stvořiteli mýtů. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením nakladatelství Argo

Popisek: Výřez z obálky knihy Mráz v kostech

Září je na konci a knih už vychází tolik, že by se ke knižnímu čtvrtku mohl přidat i pátek a pořád by to nestačilo. Nevešel se třeba dětský komiks Scooby-Doo, kde jsi?: Hodný, zlý a strašlivý, encyklopedie Zaklínač: Historie fenoménu či další kniha Miroslava Bobka Snídaně s její excelencí a další zápisky ředitele ZOO. I přesto je však výběr téměř desítky knih více než přepestrý.

Rodinné stříbro – Ben Aaronovitch

Pod londýnskou Chancery Lane se už přes století nachází zvláštní svět specializovaných obchodů se stříbrem. Vítejte v Silver Vaults, kde mají víc zámků než v centrální bance, na místě, kde je prakticky nemyslitelné někoho zabít a poté beze stopy zmizet. Jenže právě k tomu nyní došlo! Záhadný zločin si vyžádá plné nasazení Petera Granta a jeho oddaných spolupracovníků, známých

z předchozích vyšetřování. Jednotka vyšetřovatelů musí přijít na kloub tajemství, v němž hrají velkou roli spletité dějiny Londýna, cizí země a také Manchester.

A do toho všeho se má Peter každým dnem stát otcem; s Beverley čekají dvojčata a realita života tak úporně tlačí ze všech stran. A to Peter zatím netuší, že se setká s něčím, co nikdo nikdy nečeká.

Vydává nakladatelství Argo (obálka s jeho svolením).

Ben Aaronovitch začínal jako scenárista klasických sérií britského seriálového sci-fi klenotu Doctor Who (příběhy sedmého Doctora The Remembrance of the Daleks a Battlefield), ve světě Doctora pak zůstal i v povídkách a románech. Dnes je však nejznámější jako autor humorné fantasy série s hlavním hrdinou Peterem Grantem, policejním konstáblem, který je čirou náhodou čaroděj. Ostatně není v Londýně jediný... První díl série, Řeky Londýna, získala od České Akademie sci-fi, fantasy a hororu cenu za nejlepší žánrovou knihu roku 2015 (kdy u nás byla poprvé vydána). Na kontě má i několik mezinárodních nominací. Série je chválena kritiky, oblíbená čtenáři a autor v ní stvořil svět, do něhož se prostřednictvím Petera Granta vrací už podevaté – součástí ságy je ale také komiksová série, sbírka povídek a také několik vedlejších příběhů.

 

Mráz v kostech – Jenny Nowak

Jedné noci přirazí ke břehu ostrova Snagov loďka se dvěma plavci. Azyl na zdejší klášterní půdě si žádá sám transylvánský kníže Vlad se svou milovanou Alexis. Potíž je jen v tom, že už před časem padl v bitvě a se vší slávou i žalem byl pohřben v kryptě svého hradu. Probuzený mrtvý chce zapomenout na svět a zmizet z očí všem živým, jenže svět nezapomíná na něho. A když se do všeho zaplete ještě klášterní lovčí, děvčátko jménem Jiskra a malý neklidný duch, je rázem všechno jinak. Ani zlo ale nikam nezmizelo a zase zvedá svou ohyzdnou hlavu.

Vydává nakladatelství Argo (obálka s jeho svolením).

 

Jenny Nowak, neboli Jana Moravcová, jak se jmenuje civilním jménem, se se svou sérií o Vladu Draculovi stěhuje z Netopejru do Arga – hned jejich první spolupráce, novinka Mráz v kostech, je důkazem, že série dostane – jak je ostatně v Argu zvykem – fantastickou péči. Hrdinou série je skutečně ten Vlad Dracula, který je samozřejmě nemrtvý, ale autorka ho dost zlidšťuje – v sérii ho sleduje od narození a napříč staletími, a to už od roku 1995, kdy vyšel první díl s názvem Dračí krev. Autorka v sérii kombinuje historické události s krví, akcí a samozřejmě také nemalou dávkou romantiky. Série má oddanou základnu fanoušků, teď by ale mohla získat nové – a ti pravděpodobně nebudou zklamání. Knihy jsou hodnoceny jako strhující, čtivé a napínavé, jde tak o opravdu povedenou – doslova – všehochuť. Autorka má na kontě celou řadu knih, pod pseudonymem Dakh Hunter napsala také conanovku Conan a brány času.

  

Krvavá spása – Lisa Regan

Na Denton se snáší prudký déšť, který vyplaví tělo mladé dívky. Detektiv Josie Quinnová a její tým nemají žádné místo činu, kde by mohli své pátrání začít. Tělo oběti je ale naštěstí dobře zachovalé včetně baseballové nášivky na bundě, kterou má oběť na sobě. Josie nedokáže skrýt šok – její mrtvý bývalý manžel Ray vlastnil přesně takovou bundu.

Když se Josie vydá po stopách zpět do doby, kdy sama chodila na střední školu, identifikuje dívku jako Beverly Urbanovou, problémovou studentku, o které se říkalo, že má s Rayem aférku. Ovšem jeden rok během prázdnin se ona i její matka odstěhovaly. Nebo si to alespoň všichni v Dentonu mysleli…

Pátrání ve vzpomínkách na vlastní minulost s Rayem je jedinou výhodou, kterou má Josie nad zvráceným vrahem, který chce dál skrývat své tajemství. I za cenu dalších životů...

Vydává nakladatelství Cosmopolis (obálka s jeho svolením).

Další z těch sérií, u kterých máte pocit, že vycházejí snad každý měsíc a stále ještě nedocházejí. Stálice Grady, série s Josie Quinnovou, pokračuje devátým dílem, který v originále vyšel v roce 2020. Za fantasticky hodnocenou sérií s početným zástupem fanoušků a obří armádou hodnotitelů na českých databázích – všechny díly mají přes 80 i přes 90 % a přes 500 hodnotících, přičemž ty první se můžou chlubit i dvojnásobkem. Tak taková je bilance těchto detektivek v Česku, mezinárodně jsou průměry podobné, jen čtenářů je opravdu mnohonásobně více. A mnohonásobně je i dílů v sérii – před dvěma týdny v angličtině vyšel už Josiin 21. případ, Grada tak má co dělat, aby to alespoň dohnala.

 

Krvavé stigma – Matt Brolly

PŘÍMOŘSKÉ MĚSTO SE PROMĚNÍ V DĚJIŠTĚ HRŮZNÝCH VRAŽD… Poté, co moře vyplaví tělo dobrovolnice z místní farnosti Veroniky Lloydové, začíná pro obyvatele přímořského města Weston-super-Mare noční můra. A stejně tak pro policejní inspektorku Louise Blackwellovou, která sem byla teprve nedávno přeložena. Mrtvá má na těle řadu ran a dlaně propíchnuté ve zvrhlé nápodobě Ježíšových stigmat. Když je záhy v nedalekém kostele nalezen kněz zavražděný podobně odporným způsobem, Louise začíná být jasné, že stojí proti děsivému zabijákovi, který si své oběti nevybírá náhodně.

Kapacity márnice rychle docházejí a Louise bojuje s časem, aby odhalila vrahovu totožnost dřív, než dokončí svůj krvavý opus. Jenže zdánlivě idylický Weston skrývá víc tajemství, než by ji napadlo. Komu může důvěřovat? Kdo ví víc, než přiznává? A především – čeho se mrtví dopustili, že si zasloužili takovýto trest?

Vydává nakladatelství Mystery Press (obálka s jeho svolením).

A po jedné zajeté detektivní sérii tady máme i jednu úplně novou, kterou servíruje Mystery Press. Už z anotace je zřejmé, že půjde o temný thriller, z něhož nemusí být slabším povahám úplně příjemně – a její dodatek pak podezření potvrzuje, když novinku přirovnává ke knihám Chrise Cartera, Jussiho Adlera-Olsena a Bernarda Miniera. Pravda, stylově jsou pánové trochu odlišní a Krvavé stigma bude mít asi nejblíže k Minierovi – nebo třeba k filmům typu Sedm. Hlavní hrdinkou série je Louise Blackwellová, Matt Broly o ní píše od roku 2020, od té doby v originále vydal čtyři díly, na kontě má ale knih o dost víc. Jistě nepřekvapí, že se jedná o bestsellerového autora, jehož knihy jsou vysoce hodnocené.

 

Legendy akčního filmu – Václav Rybář, Matěj Svoboda (moviezone.cz)

Kompaktní bichle o váze McClaneovy beretty nabitá ostrými fakty. Nutnost pro všechny fandy žánrovek! Připravte se na ten nejsilnější kalibr – akční hrdiny! Tváří se drsně, kosí nepřátele, hláškují jak o život, zastavují letadla holýma rukama a líbat umí tak, že taje nejedna křehká blondýnka. To jsou oni: Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Sylvester Stallone, Bruce Lee, Clint Eastwood a další… všichni už si na vás brousí zuby i taktické nože, mačety či katany. Během této testosteronem nabité jízdy poznáte kultovní hrdiny ze všech stran a z pohodlí první řady zažijete i třaskavé historky z natáčení.

Vydalo nakladatelství XYZ (obálka s jeho svolením).

Řečeno filmovým jazykem, Legendy akčního filmu jsou spin-offem (tedy odvozeným produktem vycházejícím z originálu) knihy Encyklopedie akčního filmu. Cílová skupina je jasná – fanoušci filmu a zejména akčního žánru. Na rozdíl od série žánrových encyklopedií, za nimiž stojí celá redakce webu moviezone.cz, pod touto knihou jsou podepsání pouze Matěj Svoboda (Mr. Hlad) a Václav Rybář (imf), stejná dvojice stojí také za Továrnou na sny, která pojednávala (nejen) o tom, jak funguje Hollywood. Nelze pochybovat o tom, že tohle bude opět další hit, od nadšenců pro nadšence, na které na stránkách znovu čeká spousta faktů, historek a zajímavostí.

 

Štěpán Kozub: Klaun se zamáčknutou slzou – Štěpán Kozub, Zuzana Burešová

Můžete ho obdivovat, i nemít rádi. Stejně vás ale vždycky překvapí šíří svého talentu. Štěpán Kozub je nezaměnitelný v herectví, bezbřehý v humoru a osobitý v písních. Jaký ale je ve své samotě bez scénářů a kostýmů? Možná je v něm dítě, co si hraje a pořád nemá dost. Anebo v sobě má starou duši naplněnou po okraj zkušenostmi několika životů. A tohle všechno využívá ve své profesi, i ve vztahu k blízkým či vzdáleným lidem. Klame tělem, ale ve své výpovědi je otevřený. Mluví o drásavé šikaně, která se mu občas připomíná. O tatínkovi, jehož předčasný odchod nepřebolel, i profesi, jíž se zcela odevzdává. Stále má energii hledat, překonávat a zůstává přitom pokorný ke všemu, co od života dostal. Už kvůli tomu je inspirující být na cestě s ním.

Vydává nakladatelství Talk (obálka s jeho svolením).

Štěpán Kozub je typem člověka, kterého buď milujete, nebo nenávidíte – a při vší úctě, pravdu máme my, tedy ta první skupina. Štěpán je považován za nového Vladimíra Menšíka a další pravdou je, že tak dobrý vypravěč tady od jeho dob opravdu nebyl. Kozub má snad nekonečnou zásobu zábavných historek (nejen o Laďovi), ale jisté je, že dokáže výborně vyprávět i o věcech velmi vážných, kterých za sebou taky nemá úplně málo. Navíc je to muž mnoha talentů (jeho písňové texty mají skutečně hloubku), takže tahle jeho otevřená knižní zpověď by opravdu mohla stát za to. Herce zpovídala Zuzana Burešová, moderátorka Radiožurnálu, hlas Toulavé kamery a průvodkyně televizní 13. komnaty.

 

Stranger Things: Ikarův pád – Caitlin Schneiderhan

Hawkins je jedno z mnoha idylických městeček v Indianě. Čisté, pěkné, spořádané. Jediný, kdo to tu nemá rád, je Eddie Munson. Hawkinskou střední školu ale naštěstí dokončí už za pár měsíců a tu chvíli to tady ještě nějak přežije – má přece svůj Klub pekelného ohně a svou metalovou kapelu. Eddie ovšem potkává Paige, které se podařil zázrak – utekla z Hawkins a našla si práci v Los Angeles. Navíc je jediná, kdo v něm nevidí ztroskotance a člověka, s nímž jsou a vždycky budou jen problémy, nýbrž hudebníka, z něhož by se mohla stát hvězda. A Paige mu tu šanci opravdu nabídne – pracuje totiž pro hudební vydavatelství, a tak ho přemluví, aby se svou kapelou Zkorodovaná rakev nahrál demo a poslal ho jejímu šéfovi.

Jenže každá legrace něco stojí a Eddie nemá žádné peníze. Když se mu proto do života nečekaně vrátí táta a nabídne mu „prácičku“, plácne si s ním. Tuší, že na několikrát trestaného Ala Munsona by se spolehl jen hlupák, ale je to jediný způsob, jak si může splnit své sny. Pokud to vyjde, bude odtud konečně moct odejít a stane se profesionálním hudebníkem. A pokud ne, bude mrtvý dřív, než si to stihne začít vyčítat.

Vydává nakladatelství Fobos (obálka s jeho svolením).

Eddie se stal nejspíš nejoblíbenější postavou čtvrté řady seriálu Stranger Things, jemu věnovaná kniha tedy byla nejspíš jen otázkou času – a ten teď nadešel. Knihy ze světa tohoto fantastického (kvalitou i žánrově) seriálu nejsou nikterak výjimečně kvalitní, a už vůbec nejsou nezbytným suvenýrem pro fanoušky, ale jedná se o poměrně čtivé kousky – mytologii seriálu až tak nerozšiřují, jedná se zejména o samostatné příběhy hlavních či vedlejších postav, které jsou ale ve většině případů celkem hezky čtivé. Celkově se jedná už o šestý román vydaný v češtině (od Fobosu třetí, v mezičase stihlo další tři Argo). Za románem (jistě opět půjde o nenáročné čtení) stojí mladá autorka Caitlin Schneiderhan, které kromě tohoto vyšel ještě román z medicejské Florencie, napsala také třetí epizodu čtvrté řady Stranger Things, takže požadavky splňuje. Potěšit může také fakt, že Ikarův pád sbírá celkem slušné hodnocení, podle kterého se řadí k těm kvalitnějším ze série.

 

H. P. Lovecraft – Proti světu, proti životu – Michel Houellebecq

„Houellebecqův milostný dopis Lovecraftovi. Esej s předmluvou Stephena Kinga.“ V této rané práci zaměřil Michel Houellebecq své brilantní analytické schopnosti na dílo H. P. Lovecrafta – kultovního autora hororů z počátku 20. století. Oběma spisovatelům je vlastní temné vidění světa a Houellebecqův vhled do spisovatelského řemesla osvětluje nejen Lovecraftovu tvorbu, ale i jeho vlastní. Pronikavé úvahy francouzského misantropa vedené obdivem k americkému autorovi se formují v milostnou píseň plnou energie a vášně, s jakou jsme se v Houellebecqových románech dosud nesetkali…

Vydává nakladatelství Vyšehrad (obálka s jeho svolením).

Michel Houellebecq – kontroverzní francouzský autor, držitel nejvýznamějšího národního literárního ocenění, Goncourtovy ceny, za knihu Mapa a území. Vítěz prestižní Mezinárodní dublinské ceny liteární ceny za román Elementární částice. Jeho román Serotonin se stal Knihou roku Lidových novin (RIP) za rok 2019. Houellebecq ve svých knihách často šokuje – otevřenými sexuálními scénámi či údajným podněcováním k rasové nenávisti. Jeho bestsellery by se daly označit za romány s velkým R – přesto, nebo možná proto nejsou pro každého. To platí i o české novince, kterou ocení zejména stvořitele mýtu Cthulhu, velikého vypravěče H. P. Lovecrafta. Autor se obdivem k němu nijak netají (proč taky?) a tento jeho raný text (originál je z roku 1991), útlá knížečka, která má 112 stran, není obyčejným životopisem – jedná se o analýzu díla, eseje a úvahy, které odhalují práci nejenom pána z Providence, ale i pána z Réunionu. Označení z anotace – milostný dopis – je nakonec asi nejvýstižnější. A tohle vyznání lásky ocenil i Stephen King, a to už něco znamená.

 

Gaidžin – James Clavell

Další kniha z kultovní Clavellovy historické asijské ságy z prostředí a historie Dálného východu nás zavádí do Japonska druhé poloviny 19. století, do období dějinného zlomu: přestože Japonsko stále lpí na tradicích a brání se sílícímu vlivu bílých přivandrovalců – gaidžinů –, ti moudřejší si uvědomují, že bez přijetí základů evropské a americké civilizace se Země vycházejícího slunce v budoucnu neobejde. Spletité osudy několika hlavních postav plasticky vykreslují střet dvou civilizací a kultur a v neposlední řadě nabízejí strhující příběhy plné napětí, intrik a vášní.

Vydává nakladatelství Kalibr (obálka s jeho svolením).

 

A jako vždy, na závěr zase jedna lahůdka. James Clavell je po fantastickém (kvalitou) seriálovém Šógunovi, vítězi 17 cen EMMY, opět v kurzu, což se samozřejmě projevilo i na českém trhu. Po nových nádherných vydáních Šógun a Tchaj-Pen se vrací i třetí díl Asijské ságy, Gaidžin. Co se tohoto dílu týče, jedná se už o čtvrté vydání (to první vyšlo rozdělené do dvou knih), od loňského roku navíc existuje i audiokniha v podání Petra Štěpána. Clavellova (volně na sebe navazující) Asijská sága patří k nejlepším knihám svého žánru – nabízí fascinující historické vyprávění plné perfektně prokreslených postav. Jedná se o tisícistránkové, přesto však strhující a mimořádně čtivé příběhy – Clavell skutečně stojí za pozornost jako málokdo. Součástí ságy popisující historii Japonska, jsou ještě romány Král Krysa, Vznešený dům a Smršť.

 

 

Vložil: Tomáš Mysliveček