Japonský novelista, evropští detektivkáři, americká knižní romance a světový fantasy hit. Knižní čtvrtek
12.09.2024
Foto: Se svolením nakladatelství Kalibr
Popisek: Výřez z knihy Osiřelo dítě
Druhý a třetí zářijový týden nabídnou romantiku, významný japonský román, zajímavou žánrovou antologii od českých autorů, pokračování YA fantasy senzace i další díly skvělých detektivních sérií.
Mlha – Kristina Ohlsson
Mrtví nemlčí. Třetí díl atmosférické detektivní série.
Léto vrcholí, slunce se třpytí na mořské hladině a v Hovenäsetu se chystá soutěž v pečení, které se účastní i August Strindberg. Pak se ale přivalí mlha a idylkou otřese nález mrtvého muže oběšeného na pláži. Nikdo ho nezná a inspektorka Maria Martinssonová si klade otázku: Kdo to je a co ho sem přivedlo? Stopy vyšetřování vedou až k létu roku 1989, kdy ve zdejším domě našli rozčtvrcenou ženu. Byl tehdy vážně odsouzen její vrah? A jak daleko zajdou ti, kteří chtějí, aby tajemství minulosti zůstala skryta?
Vydává nakladatelství Kniha Zlín (obálka s jeho svolením).
Dost možná nejlepší současná detektivní série z mrazivého severu, tentokrát ze Švédska. Mlha je už třetím příběhem Augusta Strindberga (ne TOHO Augusta Strindberga, hlavní hrdina je po slavném spisovateli pouze pojmenován), čtenáři si v minulých letech mohli přečíst už Bouři a Ledoborec, přičemž obě knihy se po zásluze staly hity. Knihy Kristiny Ohlsson jsou nesmírně chytlavé a čtivé, se skvěle promyšlenými zápletkami, sympatickými postavami a skvělými zvraty. Tato série je navíc sympatická také tím, že není drsná, brutální, ani krvavá, zkrátka typicky severská, mnohem blíž má britskému Midsomeru či Shetlandám, na které dává vzpomenout i prostředí, v němž se všichni tak nějak navzájem znají. Tahle série je prostě fantastická, za to dám obě ruce do ledu.
|
Vraždy v lázních – J. R. Ellis
SPISOVATEL, KTERÝ SI NAPSAL VLASTNÍ SMRT… V severoanglickém Harrogate se každý rok koná oblíbený festival detektivní literatury. Tentokrát však jeho průběh naruší incident jako vystřižený z románů Agathy Christie – v městských lázních je nalezeno tělo slavného autora Damiana Penrose. Vrah spisovatele chladnokrevně uškrtil a beze stopy zmizel.
Jediný, kdo může záhadu objasnit, je vrchní inspektor Jim Oldroyd. Ten za pomoci svého týmu rychle zjišťuje, že Penrose byl možná populární u čtenářů, ale mezi kolegy spisovateli si nadělal řadu nepřátel kvůli sporům o honoráře, nařčení z plagiátorství a aférkám s jejich manželkami. Byl ovšem některý z jeho zahořklých rivalů schopen ho zabít?
Jakmile dojde k druhé vraždě, je Oldroydovi jasné, že stojí proti chladnokrevnému zločinci, který si vyřizuje staré účty. Dokáže ho vypátrat dřív, než zemře někdo další?
Vydalo nakladatelství Mystery Press (obálka s jeho svolením).
První dva díly Vražd v Yorkshiru si na Krajských listech vysloužily recenzi, třetí jsem doporučoval v rámci jednoho z předešlých knižních čtvrtků... a ani se čtvrtým nechci dělat výjimku, zkrátka proto, že tahle detektivní série je moje srdcová záležitost. Typicky britská odpočinková série, která dává vzpomenout třeba i na inspektora Morse nebo Adama Dalglieshe, tedy samé kvalitní detektivy. J. R. Ellis nabízí ve své sérii s inspektorem Oldroydem (kterých je v originále už deset) vraždy ve velmi zajímavých a vlastně i typických kulisách (vlaky, kostely, lodě, panská sídla...), špetku humoru a samozřejmě kvalitní a řádně zamotané zápletky. A navíc to vypadá, že je s každou knihou lepší a lepší.
|
Osiřelo dítě - kolektiv
Antologie tajemných i mrazivých povídek z prostředí venkova a odlehlých samot. Jedenáct českých spisovatelů si dalo záležet, aby o napětí nebyla nouze – ať už vycházeli z folklóru, nebo třeba z policejní praxe. Představa poklidné vísky nebo mlýna může budit dojem bezpečí. Ale kdo někdy zůstal za tmy sám v odlehlém stavení, ten možná poznal plíživý strach, který zakoušely generace před ním. A tuší, že stačí pouhá souhra okolností, aby se venkovská idyla proměnila v noční můru.
Vydalo nakladatelství Kalibr (obálka s jeho svolením).
Tato antologie zní minimálně z anotace opravdu velmi zajímavě. A podle jmen zúčastněných autorů to vypadá, že by opravdu mohla stát za to. Přispěli do ní například Kateřina Surmanová (autorka senzačně vysoko hodnocených hororových knih Šepot z lesa, Zvedá se vítr a Tři sekery), Martin Goffa (série s detektivem Mikem Syrovým a novinářem Markem Vrázem), Lukáš Vavrečka (thriller z alternativního světa Tesla Noir), Přemysl Krejčík (letošní úspěšné fantasy Rochus) či Kateřina Šardická (objev roku 2019, autorka knih Zmizení Sáry Lindertové a Noci běsů). Také další jména jsou velmi zajímavá, takže nelze pochybovat o tom, že příznivci žánru si zde vážně přijdou na své.
|
Železný plamen – Rebecca Yaros
Všichni, včetně Violet samotné, očekávali, že během prvního ročníku na Basgiathské válečné akademii zemře. Přežila, ale skutečný výcvik – brutální a extrémně vyčerpávající – je teprve před ní. A spolu s ním i výzva v osobě nového zástupce velitele, který si dal jediný cíl – ukázat jí, jak vypadá absolutní bezmoc. Violet se už naučila, že odhodlání přežít a odvaha měnit pravidla dokážou mnohé. Bude to ale stačit, když ví, že Basgiath ukrývá prastaré tajemství, které může všechny a všechno zničit?
Vydalo nakladatelství Fragment (obálka s jeho svolením).
Druhý díl naprosté knižní senzace, fenoménu, který tady nebyl od... no, dost možná i od samotného Harryho Pottera. Jestli je veškerý ten hype kolem série Empyreum zasloužený, nebo jde o knihy krásné jenom na povrchu (luxusní obálky a boží ořízky), to ať posoudí cílová skupina (zejména dospívající dívky), ale rozhodně o ní neslyšíme naposledy. Musí se ale nechat, že nápad americké autorky Rebeccy Yaros je velmi zajímavý. Hodnocení obou knih je naprosto ohromující, v plánu jsou další tři (třetí díl vyjde v originále příští rok) a vzniknout by samozřejmě měla i seriálová adaptace. První díl série, Čtvrté křídlo, byl v ceně čtenářů Goodreads Choice Awards zvolen jako nejlepší romantická fantasy roku (ano, je tam i milování). Autorce u nás vyšel už ženský román Nedokončený příběh (Metafora. 2023) a young adult Všemi smysly, na Slovensku mají výběr ještě o něco pestřejší. Druhý díl bude zhruba za měsíc znovu následovat i Čtvrté křídlo, tentokrát s novou obálkou, bonusovými kapitolami a fanouškovskými ilustracemi.
|
Němý výkřik – Kenzaburó Óe
Román z roku 1967 vypráví o vztahu dvou bratrů, kteří se po mnohaletém odloučení navracejí do rodného domu v hustě zalesněném západním Japonsku. Zatímco starší Micusaburó se snaží vyrovnat se sebevraždou svého přítele, narozením postiženého syna a manželčiným alkoholismem, mladší Takaši se pokouší podnítit místní mládež ke vzpouře proti Korejskému obchodníkovi, „Králi supermarketů“, aby tak ochránil místní společenství před hospodářským a kulturním rozkladem. Oba bratři zároveň žijí ve stínu neobjasněné předčasné smrti svých dvou sourozenců, staršího bratra a mladší sestry. Když je rodinné tajemství konečně rozkryto, vztah obou bratrů se ocitá v hraničním bodě.
Vydalo nakladatelství Vyšehrad (obálka s jeho svolením).
Kenzaburó Óe u nás pravděpodobně není příliš známý, o čemž mimo jiné svědčí i fakt, že jsem o něm poprvé slyšel až dnes. Narodil se v japonské Óse v roce 1935, zemřel loni. Studoval francouzskou literaturu a silně ho ovlivnil Jean-Paul Sartre. Je považován za prvního japonského spisovatele, který národní literaturu posunul z její uzavřenosti. Teprve jako druhý Japonec získal v roce 1994 Nobelovu cenu za literaturu. Ve svých dílech často reagoval na situaci v japonské společnosti. Česky mu zatím vyšly čtyři knihy, teď přichází na trh pátá. Němý výkřik poprvé vyšel v roce 1967 a je označován za autorovo nejvýznamnější dílo. Románů, povídek a esejí má však na kontě desítky a kromě nobelovky je také držitelem mnoha japonských literárních cen.
|
Čtenářský klub osamělých srdcí – Lucy Gilmore
Sloane Parkerová pracuje jako knihovnice a žije obyčejný spokojený život v obyčejném spokojeném městečku. Nikdy by o sobě neřekla, že je osamělá… Přesto se však každý den těší na okamžik, kdy mezi police s knihami zabrousí starý bručoun Arthur McLachlan a počastuje ji nějakou šťavnatou urážkou. Jejich vzájemné škorpení je pro Sloane nejhezčí chvílí dne, a tak když se Arthur jednou neukáže, knihovnice o něj má obavy a vyrazí za ním.
Ve snaze nemocného staříka povzbudit dostane spontánní nápad založit soukromý čtenářský klub, a tak se zrodí skupinka složená z nesourodých lidiček, kteří nikam jinam nezapadají.
Čtenářský klub osamělých srdcí se stane místem, kde nečekaně nacházejí radost a přátelství. Ukáže se, že srdce každého z nich si získala nějaká knížka, na jejíchž stránkách se může ztratit – a kde nakonec může být také nalezen.
Vydává nakladatelství Kontrast (obálka s jeho svolením).
A závěrem zase něco pro skutečné knihomoly, další kniha o knihách a lásce k nim. Tenhle příběh se z anotace jeví jako naprostá pohodovka, kterou by mohly ocenit zdaleka nejen ženy, pro které je určena primárně. Pro autorku je to na českém trhu premiéra, v její rodné Americe už ji znají. Na kontě má Knihovnu vypůjčených srdcí (vyšla letos) a taky romantickou trilogii, v níž hraje hlavní roli štěně. Uvidíme, jak moc si autorku oblíbíme u nás.
|
Vložil: Tomáš Mysliveček