Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pořádná dávka historie, něco detektivek, další knižní fantasy a chytrá kniha pro holky od holky. Knižní čtvrtek

05.09.2024
Pořádná dávka historie, něco detektivek, další knižní fantasy a chytrá kniha pro holky od holky. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením nakladatelství Motto

Popisek: Výřez z obálky knihy Když přišli psi

Tento týden zjistíte, co je nového ve shrewsburském klášteře, kdo se ztratil v Portugalsku, jaké je téma knihy, kterou napsala žena Sheldona Coopera a které novinky lze zařadit do tradiční kategorie „jde s nimi omráčit lidi.“

Mnišská kápě – Ellis Peters

Píše se prosinec roku 1138 a shrewsburský klášter se připravuje na příchod nového opata. Ještě předtím se však za jeho zdi stěhuje statkář Gervase Bonel, který benediktinskému řádu přislíbil odkázat svůj majetek výměnou za poskytnutí malého domku a zaopatření na stáří. Převor Robert mu jako dar na přivítanou pošle polovinu pečené koroptve. Stačí ale pár soust a Bonelovi se udělá natolik zle, že mu nedokáže pomoct ani bylinkář bratr Cadfael a ošetřovatel Edmund. Oba mniši záhy dojdou k závěru, že pokrm byl otráven, a to ničím jiným než omějovou mastí, kterou vyrobil sám Cadfael.

K případu je povolán královský vyšetřovatel Will Warden, jehož podezření okamžitě padá na Bonelova nevlastního syna Edwina. Ten měl nejen přístup k jedovaté masti a přímo se účastnil večeře, ale navíc je kvůli pozastaveným transakcím kláštera stále ještě jediným Bonelovým dědicem. Cadfael, který se zamlada důvěrně znal s jeho matkou Richildis, však v jeho vinu nevěří…

Vydalo nakladatelství Mystery Press (obálka s jeho svolením).

Bratr Cadfael je zpátky! Jedna z vlajkových lodí Mystery Pressu patří k nejlepším knižním sériím, které v současné době na českém trhu vycházejí. Knihy Ellis Peters jsou prostě neodolatelné. Úžasná kombinace detektivky a historického románu, v níž je středověk úžasně hmatatelný. Nejenom díky skutečným historickým konfliktům, které se táhnou napříč celou sérií, ale hlavně díky nádhernému a jedinečnému jazyku v neméně nádherném českém překladu. Milovníci klasických detektivek i špičkových historických románů si tady skutečně přijdou na své, ale to už z Krajských listů dávno víte. Mnišská kápě je třetím dílem dvacetidílné série. Díky Mystery Pressu už jich je venku více než polovina.

 

Případ komisaře Losta – Gil Ribeiro

První případ pro Leandera Losta, novou vyšetřovatelskou hvězdu v krajině krimi. Zářijové světlo v Algarve je opojně krásné. Na faroském letišti vítají podinspektorka Rosadová a její kolega Esteves šlachovitého chlapíka v černém obleku a s úzkou koženou kravatou kolem krku. Leander Lost, kriminální komisař z Hamburku, má sloužit jeden rok u portugalské Polícia Judiciária. Zvláštní teambuilding začíná.

Vydalo nakladatelství Kalibr (obálka s jeho svolením).

Trochu šáhnutí do neznáma, ale nové a zajímavé věci si rozhodně zaslouží alespoň propagovat a Případ komisaře Losta takovou věcí je. Ano, je to nové jméno do nekonečné záplavy detektivek, ale... prostředí, v němž se tahle nová série odehrává, zas tak obvyklé není. Její autor, Gil Ribeiro je sice Němec (stejně jako autor vynikající série detektivek z Bretaně, které také vydává Kalibr), ale samotná série se odehrává v Portugalsku. A kolik znáte detektivek z Portugalska? Takže tu máme nejen zajímavé prostředí, ale dle hodnocení očividně i zajímavou a zamotanou detektivku. Série s komisařem Lostem nese název Ztracen (Lost) ve Fusetě a obsahuje (zatím) šest knih, z nichž první vyšla v roce 2017. Všechny mají vysoce nadprůměrné hodnocení, takže se čeští čtenáři nejspíš mají opravdu na co těšit.

 

Kagen Prokletý – Jonathan Maberry

Kagen Vale se probouzí do vřavy nepřátelské invaze, přinášející mu prokletí. Stříbrná říše je poražena za jedinou noc. Hakkijský černokrál povstal a do světa se vrátila magie. Podaří se Kagenovi zmařit nástup vlády zla? „Loď se vrhla dolů a Kagen uviděl, že kormidlo drží v nehybných rukou mrtvola, přivázaná k němu několika smyčkami drsného konopného lana. Čelist mrtvoly se bezvládně otevřela a vzduchem se rozlehlo kvílení zatracené duše, které neúprosný vichr odnášel pryč.“

Vydalo nakladatelství Gnóm! (obálka s jeho svolením).

Ano, ano, je to tak! Vidíte dobře, další fantasy sága na trhu! Maličké žánrové nakladatelství Gnóm! ji vydává se dvěma variantami obálky a v nákladu 1 000 kusů. Kagen Prokletý v originále vyšel v roce 2022 a je už na první pohled tou správnou žánrovou knihou – má téměř 600 stran a samozřejmě se jedná o první díl, v originále je možné přečíst si už tři. Hodnocení jsou i v tomto případě skvělá. Kniha se řadí do subžánru grimdark fantasy, takže je dospělejší, realističtější, temnější... prostě zajímavější. A kdo že je Jonathan Maberry? U nás je známý zejména jako sestavovatel povídkových antologií (2x Akta X, Vetřelci a Noc oživlých mrtvol, kterou dal dohromady s Georgem A. Romerem). Píše i vlastní knihy, v nichž zůstává věrný žánru fantasy, horor, thriller. Česky mu vyšla zatím jen jedna – horor Pacient nula v roce 2010.

 

Když přišli psi – Scarlett Wilková

Mistrovský román z poválečných Beskyd. Některá tajemství by měla zůstat navždy skryta – je lepší nevědět, že hrdinové, kterým jsme vystavěli pomníky, ve skutečnosti mnoha lidem ublížili. Živa, Ludmila, Slávek, Ondráš i Karel mají co tajit. Ale kdo je může soudit, když prožili mládí v době, kdy se obyvatelé Beskyd báli partyzánů stejně jako německých vojáků? A lze rozpoznat dobro od zla, když máte nevratně zjizvenou duši? Hory na Valašsku dodnes skrývají příběhy velkých lásek a nenaplněných snů. Nadešel čas je vyprávět… Scarlett Wilková ve svém historickém románu z prostředí poválečných Beskyd přináší svědectví o tom, že válečná bolest nekončí s posledním výstřelem.

Vydalo nakladatelství Motto (obálka s jeho svolením).

Také letos na čtenářky (pravděpodobně převážně) čeká nová kniha Scarlett Wilkové. Redaktorka Magazínu MF DNES spolupracuje se společností Post Bellum, která provozuje databází Paměť národa. Zaznamenala pro ni příběhy řeckých pamětníků, z nichž nabrala inspiraci pro svůj debutový román Až uvidíš moře. Řecko je hlavním tématem i její loňské knihy Desetkrát a dost. Její nejnovější kniha je tematicky zcela jiná, druhé světové válce a kolaboraci s režimem se však už autorka také stihla pověnovat – v románu Ty chladné oči. Všechny její dosavadní romány jsou velmi oblíbené a výtečně hodnocené a ani tentokrát tomu nejspíš nebude jinak.

 

Pád titánů – Ken Follett

První část monumentální historické ságy Století, v níž bestsellerista Ken Follett (Pilíře země, Na věky věků) poutavým, jímavým a zároveň napínavým způsobem mapuje fiktivní osudy několika rodin v různých částech světa, jež byly dramaticky poznamenány moderními dějinami. Pád titánů přivádí na scénu příslušníky britské a německé aristokracie, velšské horníky, ruské dělníky i americké demokraty či zbohatlíky, aby několikrát propojil jejich životní cesty a vložil jim do nich zásadní překážku – první světovou válku. Sto let staré historické události – a v jejich skrytu příběhy lásky, přátelství, hrdinství, ale i beznaděje, ponížení či falše – znovu ožívají…

Vydalo nakladatelství Kalibr (obálka s jeho svolením).

Pád titánů rozhodně na českém trhu není novinkou, to Follettovi dlouhodobí čtenáři nejspíš dobře vědí. První díl trilogie Století česky vychází již potřetí, tentokrát však ve stejné úpravě jako všechny díly Pilířů Země, takže budou holky hezky ladit. Století je také rozsáhlá historická sága, ale Follett v ní tentokrát vypráví osudy lidí napříč celým světem a vše začíná první světovou válkou... Další knihy série nesou názvy Zima světa a Hranice věčnosti. Samotného Folletta jistě není nutné blíže představovat, jeho knihy jsou fenomén. Kromě historických ság se věnuje především thrillerům, může se chlubit tituly Thrillermaster (získal ho v roce 2010 v International Thriller Writers Awards) a možná ještě významnějším The Grand Master (2013, Edgar Allan Poe Awards). No a právě Pád titánů se stal nejlepší historickou fikcí za rok 2010 (Goodreads Choice Awards). Umí, prostě.

 

Teorie ženského třesku: Jak být silná, chytrá a velkolepá – Mayim Bialik

Jak se v dospívání prosadit a nezbláznit se z toho. Dospívat v dnešním světě není snadné. Rodina, přátelé, vztahy, společenské zájmy, škola – někdy to vypadá, že potřebuješ být superhrdinka, abys to všechno zvládla! Ve skutečnosti stačí k úspěšnému proplutí tímto obtížným obdobím jen pár informací. Mayim Bialiková – mimo jiné Amy v seriálu Teorie velkého třesku a v reálném životě držitelka doktorského titulu z neurologie – vám prozradí, jak se z dívky stáváte ženou z biologického, psychologického a sociologického hlediska.

Vydalo nakladatelství XYZ (obálka s jeho svolením).

A teď něco úplně jiného. Půjčil jsem si sice laskavě citát z Monty Pythonů, které se sem teď moc dobře hodí, ale podle obrázku už víte, že půjde ještě o něco trochu jiného. Mayim Bialik, představitelka doktorky Amy Farah Fowlerové z Teorie velkého třesku, má doktorát i ve skutečnosti, což se málo ví. A zrovna tuhle knížku by od ní čekal asi taky málokdo, ale vlastně to dává perfektní smysl. Jedná se o naučnou knihu o dospívání pro dívky, takže já se o ní nebudu příliš rozepisovat, ale řekl bych, že v ohromné záplavě obdobných publikací na toto téma bude tahle aspoň stát za to. Anotace slibuje vysvětlivky nejen z biologického, ale i psychologického a sociologického hlediska, takže by to skutečně mohlo být fajn. FUN FACT: Mayim má československo-polsko-maďarské předky (prarodiče), a s českým vydáním své knihy se před pár dny vyfotila na svůj instagram.

 

 

Vložil: Tomáš Mysliveček