Přes Karlín a Kanadu až na slavnost sněženek do Kerska. Knižní čtvrtek
15.08.2024
Foto: Se svolením nakladatelství Mladá fronta
Popisek: Výřez z knihy Slavnosti sněženek
Vedle detektivek, románů pro ženy a sci-fi vychází kupodivu stále poezie či krásná literatura, které by nevycházely, nebyl-li by o ně zájem u čtenářů. Což je zpráva potěšitelná a my se v našem přehledu podíváme, co nám v tomto ohledu přinesl srpen.
Dům dýmu - Milan Nápravník
Dům dýmu je soubor básní v próze, na němž autor pracoval v závěrečných letech svého života a která patří nepochybně k vrcholům jeho lyriky. Skládá mozaiku znepokojivé obraznosti, prolamující se jednou do rozsáhlých reminiscenčních partií, jindy do krajiny úzkostných, existenciálně laděných vizí. Je posledním svědectvím o proměně, jíž prošel básníkův citový a myšlenkový svět
Vydalo nakladatelství Rubato (obálka s jeho svolením).
Milan Nápravník, básník, sochař, cestovatel a surrealista prožil pohnutý život a nepatří mezi právě ty nejznámější básníky, ačkoliv psal skvostnou poezii. Je tedy skvělé, že nakladatelství Rubato přináší všem milovníkům dobré poezie právě tuto sbírku.
|
Slavnosti sněženek - Bohumil Hrabal
Povídky o lidech, kteří si uchovali pohled první lásky na tento svět i na často nelehký život. Lidé z Hrabalových podobenek jsou obyčejní venkované z oblasti Kerska, kam se autor vrátil do krajiny svého mládí, aby psal a psal. Toto vydání vychází z autorem zamýšleného souboru, který v nezkrácené a necenzurované podobě poprvé vyšel až jako součást Sebraných spisů Bohumila Hrabala v roce 1993.
Vydalo nakladatelství Mladá fronta (obálka s jeho svolením).
Tak už to vypadalo, že nakladatelství Mladá fronta z mnoha důvodů končí, ale nejenom sbírka povídek Slavnosti sněženek vypovídá, že nikoli a že se můžeme těšit na další zajímavé tituly.
Nejsem si sice zcela jist, zdali povídky z tohoto souboru patří právě k vrcholům Hrabalovy tvorby, ale milovníky jeho poetiky určitě nezklamou, ačkoliv v tomto případě si myslím, že film překonal knižní předlohu.
|
Konkrétní poštolka - Jakub Řehák
Nehmotná vysněná žena provází básníka v jeho páté sbírce skutečností bytu i kanceláře, ulicemi jeho města, ale zejména představami a vizemi, vládne jeho nocím, je královnou jeho srdce, těla i mysli. Centrem divokého, toužebného ztajeného dění není tentokrát anonymní urbánní prostor šedých staveb, ale konkrétní poštolka Karlína, jenž v takřka eponymním básnickém cyklu, tvořícím jádro sbírky, není Karlínem, jak bychom jej snad mohli znát. Cizokrajná končina jedné městské části je kulisou nikam se neodvíjejících dějin odkázaných k zániku, v nichž se staré mísí s novým v epoše tlení. Intenzivní, smyslově syté i paradoxní obrazy v promyšlených sledech, nikoli volných asociacích, i v nové sbírce prokazují originální sílu autorova nezaměnitelného rukopisu.
Vydalo nakladatelství Odeon (obálka s jeho svolením).
Upozorňovat na poezii a básnické sbírky může někomu připadnout jako házení hrachu na stěnu. Já tento názor nesdílím, a proto vás zvu na procházku po abstraktním Karlíně, na níž nám bude průvodcem nadaný a vyzrálý básník Jakub Řehák.
|
Nejsme tady pro zábavu - Nina Lykke
Stárnoucí rozvedený spisovatel Knut nikdy nenavázal na velkolepý úspěch románu, který napsal před dvaceti lety. Ve svém posledním literárním pokusu se snažil zohlednit kritické připomínky recenzentů, že píše výhradně o příslušnících privilegované bílé střední vrstvy, jeho redaktor však text zamítl jako nepoužitelný a kniha nikdy nevyšla.
Nyní Knut dostává pozvání na největší norský literární festival v Lillehammeru, kde se má zúčastnit panelové diskuse s názvem „Nevěra v životě a v literatuře“. Sice jako pouhý záskok za někoho, kdo na poslední chvíli odřekl, ale což. Na cestu s sebou bere svého jediného kamaráda, homosexuála Franka, a pobyt v Lillehammeru hodlá využít na maximum. Koneckonců je to pro něj jistá možnost vrátit se do světla reflektorů. A přestože se debata poněkud zvrhne, získá Knut díky ní šanci začít nanovo.
Nina Lykke si v této knize bere na paškál prostředí, v němž je dovoleno vše – pokud se tedy člověk drží nepsaných pravidel. Vždyť tady taky nejsme pro zábavu.
Vydalo nakladatelství Kontrast (obálka s jeho svolením).
Severské spisovatele si většina z nás spojí se severskou detektivkou. Ale na severu se nepíší pouze zajímavé thrillery a detektivky, ale také dobrá literatura tak jako v případě literárními cenami oceňované norské autorky Niny Lykke známé našim čtenářům románem z lékařského prostředí V posledním tažení. Pojďte se přesvědčit, že Norsko není pouze kroužek nad A anebo pizza Grandiosa, ale také země, kde se píší dobré knihy.
|
A jestli umřeli, žijí tam spolu dodnes - Margaret Atwoodová
Nejnovější povídkovou tvorbu oceňované kanadské autorky rámují reflexe šťastného soužití a proměny času po ztrátě nejbližší bytosti. Nejen věnování zesnulému Graemu Gibsonovi, s nímž spisovatelka sdílela téměř padesát let, zájmy i příznačný smysl pro humor, ale především láskyplnost a bolest napovídají, že jde o text silně, byť nepřiznaně autobiografický. Margaret Atwoodová dnešních dní alias Nell vzpomíná na ztřeštěnosti podzimu života, toulky milovanou přírodou či na snahu zvěčnit kocoura v přebásnění Tennysona. Probírá se tchánovou pozůstalostí a vlivem války na lidskou psychiku. Zakopává o věci, které nám zůstávají po tom, kdo vlastně nikdy tak docela neodešel. A dál píše. O matce, jež neodpovídá společenským představám, o mimozemském stvoření, které za pandemie baví lidstvo v karanténě absurditou našich dávných příběhů, o převtělení šneka do bankovní operátorky. Rozmlouvá s Orwellem nebo glosuje historii očima umučené antické filozofky. A je přitom břitká a neodolatelná jako vždycky.
Vydalo nakladatelství Argo (obálka s jeho svolením).
Je to neuvěřitelné, ale Margaret Atwoodové, slavné kanadské spisovatelce, je už 84 let. A je stále plná tvůrčí síly, jak to také dokazuje silně autobiografický povídkový soubor. Jen tak namátkou si dovolím doporučit váženým čtenářům antiutopický román Příběh služebnice z roku 1985, který získal oprávněně světovou proslulost.
|
Tobě – Zeptej se Zenu - Sawaki Kódó
Tobě: Zeptej se zenu je kniha sestavená z myšlenek jednoho z nejvlivnějších zenových učitelů dvacátého století – Kódóa Sawakiho. Přestože zemřel už v roce 1965, jeho slova velmi trefně odpovídají na mnohé z otázek, jež si klade i dnešní „běžný člověk“. Nadčasovost knihy ostatně naznačují i názvy kapitol, do kterých výroky mistra Sawakiho rozčlenil autor tohoto výboru, žák jeho žáka Šúsoku Kušija. Tady jsou některé z nich: Tobě, vykolejenému z manželské hádky; Tobě, kterému se život zdá nesmyslný; Tobě, který chceš praštit se svým zaměstnáním; Tobě, který nemáš čas; Tobě, kterému chybí peníze, láska a postavení.
Vydalo nakladatelství Alferia (obálka s jeho svolením).
Kódó Sawaki patřil mezi mistry zen buddhismu a jeho kniha patří mezi klenoty knih o zenu tak jako jeho jiná kniha Zen je ta největší lež všech dob. Ono totiž těch opravdu dobrých knih z oblasti duchovní literatury zase tolik není, takže za každou z nich jsem vděčný. A mimo jiné, koho by nezajímalo, jak správně rozdýchat manželskou hádku či neodbytný pocit nesmyslnosti vlastního života. Zde je každá rada nad zlato.
|
Byli jsme oklamáni - Osho
Tyto čtyři promluvy pronášel Osho původně v hindštině a zaměřují se na čtyři hlavní body, na touhu hledat, na cestu k pravému já, na dveře vedoucí k nejvyššímu poznání a na možnost projít jimi a dosáhnout nekonečné božskosti. Osho říká, že život, který lidé vedou, je pouhou představou vnucenou druhými. Neznají sami sebe, což je hlavní důvod, proč prožívají utrpení, úzkost a bolest. Proto je třeba ptát se na smysl života a nepřejímat názory, které nepramení z moudrosti a z opravdového poznání. Osho zdůrazňuje, že jakmile se člověk nechá ovlivnit okolím, potlačí přirozenou touhu a přestane hledat. A pak se dá snadno oklamat různými idejemi, jejichž cílem je manipulovat lidmi, kteří nejsou spokojeni se svým životem a jsou ochotni přijmout cokoli, co mu vnucují různá náboženství a představitelé společnosti. Osho uvádí příklady těch, kteří tomuto vlivu nepodlehli a žili po svém. A toto poselství je ještě aktuálnější dnes, kdy jsou lidé pod neustálým tlakem médií a sociálních sítí a není lehké určit, co je a co není pravda.
Vydalo nakladatelství Beta Dobrovský (obálka s jeho svolením).
Tak mi nedávno sdělil kolega antikvář, že po Oshovi už dnes neštěkne ani pes. Patrně při svém hodnocení knih kontroverzního duchovního učitele vycházel z prodejnosti jeho starších knih. Každopádně jeho knihy stále vycházejí tak jako například náš titul, kterému by možná lépe slušel název „Byli a jsme oblbováni“. A to od rána do večera počínaje zmanipulovanými zprávami a všemožnými ideologiemi a zájmy. Rozhodně neuškodí se začíst do Oshových přednášek a posléze se hluboce zamyslet, jak dále.
|
Hory Tóry - Václav Vokolek
Autor knihy Hory Tóry pokládá své texty psané řadu let za „básnické midraše“ a doprovodné obrazy za vizualizace dávných dějů, za výseky zobrazení nemožného. Midraš je hebrejské slovo, které doslova znamená zavrtávání, autorovi je milejší slovo šťourání, do biblického textu a zejména do prastarých židovských pověstí. Sión, Karmel, Ararat, Oreb, Moria a Gerizim jsou zde stejně jako Lilit, padlý anděl Azael, Kain či Abraham chápány jako hory, skutečné výšiny existující v reálné krajině, kdesi za humny času. Autorovi stálo za to o nich vyprávět a malovat je proto, že Tóru vnímá jako vzkaz celého stvoření, inspirující poselství, jehož jsme součástí.
Vydalo nakladatelství Malvern (obálka s jeho svolením).
Václav Vokolek, autor devítidílného cyklu Esoterické Čechy, Morava a Slezsko, je rozhodně pozoruhodný muž, básník a myslitel, jak se o tom mohli naši čtenáři přesvědčit třeba z rozhovoru, který jsme uveřejnili v našem literárním klubu. Proto mne také zaujala jeho nová kniha, která nás zavede do hlubin biblických časů a starozákonních proroků.
|
Vložil: Jiří Kačur