Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Muž, který definoval detektivní drsnou školu aneb 130 let od narození Dashiella Hammetta. Knižní glosa Iva Fencla

25.06.2024
Muž, který definoval detektivní drsnou školu aneb 130 let od narození Dashiella Hammetta. Knižní glosa Iva Fencla

Foto: Wikimedia.org / Volné dílo (Photographer unattributed; published by Knopf – High-res scan via Twitter, curid=85737932)

Popisek: Dashiell Hammett

Vedle Raymonda Chandlera je Dashiell Hammett (1894-1961) ten druhý král drsné detektivní školy. Pro někoho první. A je to velký americký autor, který prací svou provždy změnil povahu detektivky.

Příběhy rafinovaných vražd, odtržené od života, vznikají dál, ale Hammettova linie vrátila detektivku do ulic. Stalo se před sto lety, po první světové válce, a patří tu dík tvůrcům shromážděným kolem časopisu Černá maska.

Hlavní byl Hammett a jeho Rudá žeň (1929) strukturou znova a znova vstupuje do dalších a dalších filmů. Yojinbo, Pro hrst dolarů, Poslední zůstává. Hammett, to je taky pravda, nebyl úplně první, kdo plán „poštvi je vzájemně proti sobě“ literárně využil; napadá mě jen Carlo Goldoni a jeho Sluha dvou pánů (1745).

Dashiell Hammett byl původně skutečný detektiv, ale nechal toho a naštěstí zjistil, že si umí vydělávat na živobytí psaním. Jakž takž. Životu u stroje dal před sto lety fakticky přednost i před rodinou a do jisté míry pochopíte jeho principy prostřednictvím Goresova (1931-2011) románu Hammett, který se odehrává roku 1928. Sice je fikcí, ale právě proto řekne víc.

Zfilmován byl Wimem Wendersem (1982) a titulní roli Hammetta hraje specifický herec Frederic Forrest (mj. „nácek“ z filmu Volný pád). Tady ale chci říct (je to malá vsuvka), že vlastně není proč bláznit po seznámení s autory či tzv. auteury.

 

Ano: jít na večeři s hercem Jiřím Langmajerem (i když ho znám jen co interpreta), nemusí být vždycky pošetilost. Můžeme ale zjistit, že se soukromí veškerých lidí od jistého bodu neliší. I Kafka, od jehož smrti uplývá sto let, je propírán, a to i lidmi, kteří nepřečetli od něj v životě  čárku. Jistě, měl životní peripetie. Ale víc peripetií, než tuším, nesouvisí s literárním dílem toho nebo onoho člověka. Žije se i VEDLE díla. Ne vše se tam musí promítat. Souvislosti budou, ale často malicherné. U detailů dloubaných z Kafkových osudů si nakonec můžete říct: Proč není objektem výzkumu i normální židovský občan tehdejší Prahy? Bydlel ve stejném městě, chodil týmiž ulicemi, zažíval i zajímavější příhody a taky máme dopisy a deník. Přesto nás nezajímá. - Zrovna tak v daleké Kalifornii fungovalo před sto lety více soukromých oček s poutavým život, ale takřka jen Hammett stojí dodnes za pozornost. Nu což, vydobyl si to.

Samuel Dashiell Hammett se narodil 27. 5. 1894 a mezi roky 1915 a 1922 pracoval v Pinkertonově agentuře. Na konci první světové války (1918) mu sice dali volno, aby narukoval, ale většinu času pak trávil v nemocnici, kde poznal jednu sestřičku. Stala se jeho ženou, tedy za pár let, a povídky začal publikovat asi rok po sňatku. První uveřejnil v říjnu 1922. Především tvořil pro zmíněný už časopis Černá maska, který začal vycházet zjara 1920.

Maska měla samozřejmě větší okruh autorů, počítá se k nim Carroll John Daly, který vymyslel soukromého vyšetřovatele Race Williamse a napsal první uznávanou povídku tzv. drsné školy. Tahle škola znala brutální scény, ale tu změnu představoval především styl psaní.

Bylo co možná nejobjektivnější. Za první povídku toho druhu bývá označován Dalyho příběh The False Burton Combs (1922) a za první román té školy Bílý kruh (1926) od téhož autora. Nicméně Daly měl meze. Jeho Race Williams je prostomyslný a krutý. Hammettovy hrdiny charakterizuje cit i pronikavá inteligence. Vizuál jeho popisů a jeho skvělé dialogy probouzejí emoce. Dosahuje hypnotické napínavosti i v momentech, kdy se neděje nic. Hammettovi hrdinové milují nezávislost a tak trochu bojují ne se ženami, ale s erotickými pouty. Významný redaktor Černé masky Joseph Thompson Shaw si Hammetta zamiloval ze „svých“ autorů nejvíc a prahl jen po jemu podobných. Když je získal, uměl všechny i ujistit, že nejsou žádnými pisálky, a říkal jim: „Jste seriózní spisovatelé s budoucností.“

V Černé masce překvapivě nacházíme i první verze všech pěti Hammettových románů; ten platící časopis tedy skutečně byl něčemu! Knižně pak romány vyšly mezi roky 1929-1934. Sám Hammett však opustil rodinu i včetně dcer a měl od roku 1931 vztah s dramatičkou Lilian Hellmanovou (1905-1984). S romány skončil už v první polovině třicátých let a s povídkami vlastně jakbysmet. Napsal jich přes osmdesát, ale takřka všechny do čtyřiceti let. Právě roku 1934, a tedy před devadesáti roky, taky prvně vyšel známý román Pošťák zvoní vždycky dvakrát od Jamese Mallahana Caina (1892-1977). Byl to bestseller a překonal vše, co bylo na poli školy napsáno. Vyvolal inflaci drsnosti. Snad i to Hammetta trochu zarazilo.

Je dnes legenda. Roku 1977 ho ve snímku Julia zosobnil Jason Robards. Detektivní cenu Edgar obdržel film o něm Případ Dashiella Hammetta a roku 1992 jej zmíněný už Frederic Forrest představoval i v dalším filmu Občan Kohn. Roku 1999 přišel životopisný snímek Dash a Lilly a nedávno připravil na téma Hammett seriál i Netflix.

Vedle toho vzniklo jen do jeho smrti takřka dvacet filmů a seriálů podle jeho prací. Rudá žeň byla zfilmována pod titulem Roadhouse Night (1930, Noc v zájezdním hostinci) a Maltézský sokol prvně roku 1931 a podruhé roku 1936 pod titulem Satan potkal dámu. Dějovou linii této knihy si přisvojila i komedie dramatika Neila Simona Detektiv ze San Franciska (1978), ve které získal titulní roli Peter Falk, jenž hraje detektiva jménem Peckinpaugh. A třebaže ho předvádí jako šupáka (a tedy Columba), paroduje umně herce Bogarta. Tu nejznámější verzi Maltézského sokola vytvořil totiž roku 1941 režisér John Huston právě s Humphrey Bogartem.

 

Želbohu naposledy u nás vyšla u nakladatelství Tamtam (v překladu Dagmar Krafky) v roce 2002 Žena v temnu: první české vydání titulní novely spolu s pěti detektivními povídkami. Důmyslné zápletky, úsporný styl i překvapivé pointy - tyto časopisecké povídky nesou všechny znaky nejlepších autorových románů. Na tohoto amerického klasika byl bohatší minulý režim, zde mají nakladatelé velký dluh… Snímek se svolením Tamtam

Ale ještě k Rudé žni. Je to silný román - o korupci, válce gangů a oné metodě, díky níž poštve hlavní hrdina pistolníky proti sobě, aby se vyvraždili. Vzájemně. Kniha je pouze částečně inspirovaná tzv. masakrem na Anaconde Road (1920), při kterém byl v Montaně zezadu zastřelen horník jménem Thomas Manning, a první verzi zveřejnila Černá maska mezi listopadem 1927 a únorem 1928. Také Kurosawův film Yojimbo (1961) těží z této knihy, jakožto z dalšího Hammettova románu Skleněný klíč.

Žeň do scénáře adaptoval i spisovatel Donald E. Westlake (1933-2008) a zaujme snímek bratří Coenů Millerova křižovatka (1990), když nepokrytě využívá syžetu Žně a prvků několika dalších Hammettových děl.

Nejméně známý z pěti Hammettových románů se jmenuje Prokletí rodu Dainů (1929) a možná je nejlepší! Až roku 1978 vznikl podle této předlohy televizní seriál se scénářem od Roberta Lenskiho, kterýžto díky tomu shrábl Edgara. Filmově nejhojněji je využit poslední Hammettův román Hubený muž (1934), z hlediska rozvoje realistické poeticky drsné školy je ale jeho prací nejslabší. Paradoxně nebo symptomaticky vznikla řada filmů právě s hubeným hrdinou Nickem Charlesem a - jak to vnímá historik Vladimír Hendrich - onen „tuhý chlapík snídá skotskou a martini a trousí na potkání jeden bonmot za druhým“. Chová se tak ve víceméně komediálních filmech Detektiv Nick v New Yorku (1934), Detektiv Nick (1936), Ještě jednou hubený muž (1939), Stín hubeného muže 1941), Hubený muž se vrací domů (1944) anebo Píseň hubeného muže (1947); ústřední postavy zosobnili Myrna Loy a William Powell. V letech 1957-1959 následoval i televizní seriál Hubený muž s Peterem Lawfordem.

Hammett a Chandler zůstávají ikonami a nemá smysl do nich štípat očima dneška. Sloužil jim ještě osvědčený psací stroj. Čtenářská obec nebyla potrefena televizí, natož pak internetem. Když čtu dnes jakýkoli román Johna Sandforda (dejme tomu), nemám určitě pocit, že by psal hůř než Hammett; ale byl jen jediný Hammett a tak to zůstane.

Zdroje: Americká drsná škola ve filmu (Čs. Filmový ústav, 1986), díla Dashiella Hammetta

 

QRcode

Vložil: Ivo Fencl