Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Měsíc nečekaných překvapení na knižním trhu aneb Medvídek Pú, zdá se, není mrtev. Knižní čtvrtek

20.06.2024
Měsíc nečekaných překvapení na knižním trhu aneb Medvídek Pú, zdá se, není mrtev. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením nakladatelství Academia

Popisek: Výřez z obálky knihy Až se hnou vody

Tento přehled je vlastně plný nečekaných objevů a jak vidno, mají naši milci knih každý měsíc opravdu co objevovat, tak, jak se to občas k mému milému překvapení zadařilo mně. Rád se s vámi o své nečekané objevy také podělím.

Až se hnou vody - Nikolaj Semjonovič Leskov

Stylizovaná románová kronika Až se hnou vody (v definitivní podobě vydaná rusky roku 1872) zůstala u nás na rozdíl od Leskovových známých povídek a románů stranou pozornosti – česky vyšla poprvé a naposledy před více než sto dvaceti lety (1903). Nový překlad Jana Machonina potvrzuje neobyčejnou živost a modernost této prózy, v níž Leskov více než jinde opustil formu románu, využíval odcizené perspektivy jakoby filmového vypravěče a ve střídání různých stylových rovin výrazně obohatil jazyk prvky odposlouchané reci. Do bezmála idylického prostředí jednoho ruského městečka, zvláště malého společenství jeho pravoslavných duchovních, proniká atmosféra moderní doby, volnomyšlenkářství a nihilismus, jak se tehdy nové myšlenkové proudy v Rusku označovaly. Tyto střety probouzejí k životu zápletky, jejichž bizarnost nabývá místy až absurdních poloh. Tak Leskov utkal podivuhodnou sít směšných i dojemných příhod, z níž vyvstává působivý obraz duchovní a materiální podstaty Ruska 19. století v celé jeho složitosti. Z ruštiny přeložil Jan Machonin.

Vydalo nakladatelství Academia (obálka s jeho svolením).

Nejsem si vůbec jist, jak by se svými názory a postoji pochodili různí slavní ruští spisovatelé, Nikolaje Leskova nevyjímaje, v současném putinovském Rusku. Ostatně jednoduché to mnozí z nich neměli ani za cara. Vzpomeňme Alexandra Sergejeviče Puškina či mladého Dostojevského.

Nu a tak jsem rád, že ani naši nakladatelé nezapomínají navzdory době ani na ně. Navíc v našem případě se jedná vlastně o novinku, jelikož první české vydání je již opravdu téměř nedostupné.

 

Dom - Jana Šturdíková

Od kotelny až po hromosvod hledala autorka v deseti bytech původní prvky, které zde přežily od postavení domu v roce 1936. Jak domem protekly velké dějiny 20. a 21. století typické pro země střední Evropy, arizace, druhá světová válka, znárodnění, restituce a jak se odrazily ve zdánlivě bezvýznamných detailech, kterých jsme zvyklí se každodenně dotýkat.

Vydalo nakladatelství PositiF (obálka s jeho svolením).

Tak to asi nebude náhoda, že již druhá kniha z mého téměř náhodného výběru byla vydána nakladatelstvím PositiF, jelikož jak v prvním, tak v druhém případě mne jako první zaujala originální typografická úprava obálky. Každopádně se s vámi o tento nenáhodný objev rád podělím.

 

Duše vidí jizvami - Editoři: Vladimíra Kotra, Tomáš Pospěch

Rázovitý Ostravák Otakar Matušek (1953–2022) vytvořil navzdory bojům se svými duševními problémy ojedinělé literární a fotografické práce, které nám připadalo žádoucí vytáhnout ze zapomnění. Fotografovat začal v jedenácti letech, hlouběji od roku 1974. Od svých jedenadvaceti let byl v plném invalidním důchodu. V první polovině 80. let studoval obor fotografie na Lidové konzervatoři v Ostravě.

Výsledná podoba knihy je odrazem toho, jak jsme znali práce Oty Matuška z ostravských vernisáží a kaváren. Byl vždy připraven se s někým zapovídat a v albech nebo krabičkách mu otevřít své práce. Byly to drobné fotografie a miniatury bez názvů a mimo čas, bez nároků na definitivní uspořádání.

Vydalo nakladatelství PositiF (obálka s jeho svolením).

Ale to se podívejme. Tak konečně zase nějaká zajímavá a objevná kniha. Ostravu znám z let osmdesátých, kdy jsem tam z Bruntálu jako mladý knižní nadšenec jezdil nakupovat knihy do jednoho zaprášeného antikvariátu v centru. Možná jsem tehdy také potkal pana Matuška, o jehož díle se bohužel dovídám se značným zpožděním. Tak doufám, že si tato kniha najde svoje příznivce.

 

Emko: Techno scéna a její (ne)duhy - Václav Pospíšil

Techno je pro mnohé synonymem pro drogové dýchánky. Svým způsobem právem. Ale je v tom více, než by se mohlo zdát. Nahlédněte do zákulisí scény elektronické hudby s Emkem, bývalým dýdžejem, který se možná až příliš rychle dostal do popředí, jen aby z něho zase rychle zmizel. Přesvědčte se o tom, že lidé, kteří se na této scéně pohybují, nejsou svými neduhy od běžných smrtelníků nakonec až tak odlišní.

Vydalo nakladatelství Pointa (obálka s jeho svolením).

Na koncerty a taneční párty s elektronickou hudbou jsem nechodil. Slyšel jsem ale, že přinejmenším matky by měly zbystřit pozornost, řeknou-li jim mladé dcerky, že večer jdou na „dýzu“, zábavu či techno party. Prý se to tam jenom hemží různým neřádstvem v podobě drogových dealerů či různých úchyláků neváhajících kvůli dosažení svých nemravných cílů vhodit nenápadně nějaké naivce do drinku oblbovák.

 

Co si vaše kočka doopravdy myslí - Sophie Johnsonová

Možná i vy přemýšlíte, co se odehrává v té malé, ušlechtile tvarované hlavičce a co skrývá její tajemný pohled. Nebo dumáte, co přesně znamená to náruživé vrnění a předení. Nebo si prostě jen občas nejste jisti, jak si vyložit podrápané křeslo, roztrhaný koberec či poraženou vázu. Někdy si možná říkáte, jestli jste si raději neměli pořídit akvárium s umělými rybičkami. A vzhledem k tomu, že mňoukat už se asi nenaučíte, máme pro vás knížku kreslených vtipů na toto téma, protože o čem se nedá mluvit, tomu se lze aspoň zasmát.

Vydalo nakladatelství Vyšehrad (obálka s jeho svolením).

Problematika myšlení šelem kočkovitých, mezi něž bezpochyby přináleží i tzv. kočky domácí, je jistě vzrušující záležitost, o níž se rád nechám Sophií Johnsonovou poučit. Nevím, jak na tom jsou s myšlením domácí kočky, jelikož jsem si zatím žádnou nepořídil, ale mám pocit, že třeba takový rys ostrovid či gepard to mají na rozdíl od domácích rozmazlenců v hlavách určitě dobře srovnáno.

 

Medvídek Pú: Byl jednou jeden medvěd – Příběhy z dřívějška - Jane Riordan

Jak se Kryštůfek Robin seznámil se svým milovaným medvědem? A jaké to bylo, než se Pú a jeho přátelé přestěhovali do Stokorcového lesa? O tom vypráví tato půvabná sbírka nových příběhů, napsaná ve stylu A. A. Milna. Zavede čtenáře do doby, kdy seděl Pú v hračkářství a čekal, až ho někdo Kryštůfku Robinovi koupí. Pak už ale mohla začít ta nejúžasnější dobrodružství při stavbě bunkrů, hledání pokladů, vymýšlení legračních písniček a mlsání medu.

Vydalo nakladatelství Albatros (obálka s jeho svolením).

Kdo chce zjistit, jestli se Alan Alexander Milne, duchovní rodič slavného medvídka Pú, obrací či neobrací v hrobě kvůli těmto novým pokračováním osudů světoznámého plyšáka, je věc nejistá. Tak pevně věřím, že se dílo povedlo a že pan Milne může dále odpočívat v pokoji.

 

Barva etruského slunce – povídka z Itálie 16. století inspirovaná skutečnými událostmi - Michaela Krčmová

V kulisách Itálie 16. století a na pozadí skutečných událostí se odehrávají osudy dvou žen stejného jména. Příběh o věčném hledání krásy a smyslu života se naplní v tajemném parku Bomarzo u Viterba. Jeho zakladatel Vicino Orsini nám tímto zanechal poselství, které se do dnešních dnů nepodařilo spolehlivě rozluštit. Rodiny Farnesů a Orsiniů se v jednotlivých epizodách povídky setkávají na hradech v Laziu, v Římě i ve Viterbu, a vykreslují italské Cinquecento ve všech odstínech života tehdejší aristokratické společnosti.

Vydalo nakladatelství Primus (obálka s jeho svolením).

Že by právě tento historický román znamenal, že se na literární scéně objevila nová Jarmila Loukotková, zjistíme teprve po jeho přečtení. Každopádně čas a místo si autorka vybrala výtečně, protože ta záhadná zahrada kamenných příšer stojí určitě byť jen za imaginární návštěvu.

 

Čtenáři, autoři, nakladatelé a knihkupci v době covidové a postcovidové – Obavy a naděje aneb boj o přežití - Jan Halada, Irena Prázová, Kateřina Turková, Adéla Fejfarová

Publikace se zabývá situací na knižním trhu v České republice v době covidové pandemie s přesahem až do března roku 2023. Popisuje průběh pandemie a zároveň analyzuje, jak ji prožívali a jak na ni byli nuceni reagovat nakladatelé, knihkupci, knihovny, čtenáři i autoři. Součástí této deskripce jsou výzkumy všech rozhodujících aktérů nejen knižního trhu a jeho metamorfóz, ale i chování a jednání rozličných subjektů knižní kultury. Výzkumy byly uskutečněny v konfrontaci přibližně ročních časových úseků pandemické krize ve spolupráci s renomovanou sociologickou agenturou a za účasti studentů Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Jak nakladatelé, tak knihkupci a knihovny jsou zde zastoupeni v plné šíři a reprezentativnosti, čtenáři v sociologickém generačním vzorku ve věku 18 až 26 let, ale i dalších věkových skupin. Publikace je doplněna grafickou částí spolu s domácími výzkumy renomovaných odborníků. Autory jsou pedagogové a absolventi Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Vydalo nakladatelství Karolinum (obálka s jeho svolením).

Nevím, jak přežívali kluci z institutu komunikačních studií, autoři této pro mne celkem zajímavé publikace, jelikož jako bývalý antikvář jsem ty „krásné časy“ díky zmateným a pomatených opatření málem nepřežil. Nikoli kvůli viru, ale kvůli byrokratické zpozdilosti, kdy člověk čekal na tzv. kompenzační almužnu. Rád si tedy počtu o tom, jak na tom byli ti ostatní z branže.

 

 

QRcode

Vložil: Jiří Kačur