Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nesbø v novém žánru, Stephen King se starou známou, sázky na jistotu a nová literární senzace. Knižní čtvrtek

13.06.2024
Nesbø v novém žánru, Stephen King se starou známou, sázky na jistotu a nová literární senzace. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením nakladatelství Motto.

Popisek: Výřez z obálky knihy Host

DETEKTIVKY A THRILLERY Holly Gibneyová, Kim Stoneová a Jessica Blackwoodová. Tuto vybranou dámskou společnost ještě doplňuje spící Anna Ogilvyová, rodinná ne až tak idyla na anglickém venkově a hlavně – nelítostné masožravé sluchátko, které vás slupne jako malinu.

Anna O – Matthew Blake

Průměrný člověk prospí třiatřicet let. Čeho všeho jsme během spánku schopni? A neseme za to odpovědnost? Anna Ogilvyová byla mladá nadějná novinářka z dobře situované rodiny, dokud ji jednoho dne nenašli zakrvácenou a s nožem v ruce poblíž dvou těl jejích ubodaných přátel. Anna O. ale od té doby spí a další čtyři roky se ji nepovedlo probudit.

Doktor Benedict Prince je forenzní psycholog a odborník na poruchy spánku se specializací na zločiny spáchané během něj. Jeho novátorská metoda na přerušení „syndromu rezignace“, jak Annin stav popisují odborníci, je poslední nadějí na probuzení Anny a možností spravedlivého soudu. Takové profesní metě se nedá odolat.

Jenže případ Anny O., jmenovkyně pacientky z knihy Sigmunda Freuda, je ostře sledovaný a Ben musí jednat obezřetně. Nejenže čelí nenávistným útokům, ale sám má profesní tajemství a komplikovaný osobní život. Navíc v průběhu léčby znejistí: opravdu Anna vraždila, nebo je za tím něco jiného? Jen ona zná pravdu o tom, co se té noci skutečně stalo. A jen Benedict ví, jak se k ní dostat. Ani pro jednoho z nich to dost možná nebude výhra.

Co když naše noční můry ve skutečnosti žádné noční můry nejsou? Příběh nahlížený z pohledu více postav neustále kličkuje a graduje až k napínavé hře na kočku a myš, kdy do poslední chvíle není jasné, kdo je tu kočka a kdo myš. Strhující, znepokojivý thriller, který vás jen tak nepustí.

Vydalo nakladatelství Metafora (obálka s jeho svolením).

Kniha, která se objevila jako blesk z čistého nebe a v podstatě hned se začala tvářit jako naprostá čtenářská senzace. A vlastně proč ne? Tenhle příběh zní vskutku velmi zajímavě a těší se samozřejmě výbornému hodnocení – jak na zahraničních, tak i na českých webech. Vyniká rychlým spádem, krátkými kapitolami a stejně jako některé další dnešní knihy je i tato tak trochu mysteriózní. Titul měsíce podle Sinday Times, nejdiskutovanější kniha letošního roku a psychologická záležitost, která se od jiných ve svém žánru odlišuje tím, že je příjemně jiná? Ano, vypadá to, že tahle kniha si pozornost zasluhuje po právu. Světový bestseller číslo 1 a literární debut, který tady dlouho nebyl. O autorovi rozhodně ještě uslyšíme.

 

Holly – Stephen King

Holly Gibneyová, jedna z nejpodmanivějších a nejvynalézavějších postav Stephena Kinga, se vrací v tomto napínavém románu, aby vyřešila hrůznou pravdu o několikanásobném zmizení v městečku na Středozápadě. Holly Stephena Kinga představuje triumfální návrat oblíbené postavy Holly Gibneyové. Čtenáři byli svědky Hollyina postupného přerodu z plaché (ale také statečné) samotářky v románu Pan Mercedes přes partnerku Billa Hodgese v knize Právo nálezce až po plnohodnotnou, chytrou a občas drsnou soukromou detektivku v knize Outsider. V novém Kingově románu je Holly odkázána sama na sebe a stojí proti dvojici nepředstavitelně zvrácených a skvěle maskovaných protivníků.

Když Penny Dahlová zavolá do detektivní agentury Finders Keepers a doufá, že jí pomůžou najít její ztracenou dceru, Holly se zdráhá případ přijmout. Její partner Pete má covid. Její velmi komplikovaná matka právě zemřela. A Holly má být na dovolené. Ale něco v zoufalém hlase Penny Dahlové způsobí, že Holly nemůže odmítnout.

Jen pár bloků od místa, kde zmizela Bonnie Dahlová, žijí profesoři Rodney a Emily Harrisovi. Jsou to manželé osmdesátníci, oddaní jeden druhému a celoživotní akademici v částečném důchodu. Ve sklepě svého dobře udržovaného, knihami obloženého domu, však ukrývají hrozivé tajemství, které možná souvisí s Bonniiným zmizením. A ukáže se, že je téměř nemožné odhalit, co mají za lubem: jsou bystří, trpěliví a bezohlední.

Holly musí zapojit všechny své ohromné schopnosti, aby v tomto novém mrazivém mistrovském díle Stephena Kinga přechytračila a přelstila zvrácené profesory.

Vydalo nakladatelství Beta-Dobrovský (obálka s jeho svolením).

Pravidelní a pravověrní čtenáři Kingových knih Holly Gibneyovou velmi dobře znají. Objevila se totiž už v autorově sérii thrillerů s Billem Hodgesem v hlavní roli, tvořenou knihami Pan Mercedes, Právo nálezce, Konec hlídky. Holly se dále objevila v samostatném thrilleru Outsider a vyloženě hlavní roli měla v povídce Když teče krev ze stejnojmenné sbírky. Teď tedy konečně nastal čas i na její románovou sólo akci. King to má, obzvlášť v posledních letech, s kvalitou svých knih jako na houpačce. A v případě Holly to vypadá, že mu to zase jednou vyšlo! Jeho věrní čtenáři nechť si ale udělají názor sami. Je ale rozumné předpokládat, že Holly, přestože jde o detektivku/thriller, bude i tentokrát šmrcnutá alespoň špetkou hororu.

 

Noční dům – Jo Nesbø

Nesbo v novém žánru! Thriller s hororovými prvky, který vás pohltí. Čtrnáctiletému Richardovi, který se po tragických událostech přistěhoval k tetě a strýci do městečka Ballantyne, se smůla lepí na paty. Když přemluví spolužáka Toma, aby z telefonní budky někomu náhodně zavolal a vystřelil si z něj, vypadá to jako nevinná lumpárna. Jenže sluchátko vzápětí Toma sežere. Richardovi nikdo nevěří a po zmizení dalšího spolužáka ho čeká pobyt v nápravném zařízení. Jak dokáže, co se doopravdy stalo? A není náhodou všechno úplně jinak?

Vydalo nakladatelství Kniha Zlín (obálka s jeho svolením).

 

Tenhle Nesbø do této kategorie knižních čtvrtků tentokrát spíše nepatří, s přimhouřenýma očima by se ovšem dal za thriller jakž takž považovat, takže necháme norského autora v domečku. Stvořitel Harryho Holea nám přináší další samostatnou knihu, tentokrát opět na úrovni jednohubky – a opravdu, přečtete ji bez problémů na jeden zátah. V Nočním domě je zřetelná jasná inspirace výše se nacházejícím kolegou Kingem, ať už zápletkou, partičkou zajímavých dětských hrdinů i nesmírně zajímavým vývojem. Tenhle experiment možná nebude pro každého, Nesbo nicméně dokazuje, že ani v tomto pro něj neobvyklém žánru se neztratí. Plnohodnotná recenze se blíží!

 

Host – B. A. Paris

Strach přichází bez pozvání. Iris a Gabriel mají krásný dům na britském venkově, úspěšnou dceru a dobré přátele Laurie a Pierra, kteří žijí v Paříži. Když se však Gabriel stane svědkem tragické události v nedalekém lomu, zdánlivé štěstí se rozplyne. Ve vypjaté situaci se v jejich domácnosti objeví nečekaný host – Laurie, která přebírá Irisinu identitu a zajímá se o záhadné úmrtí. Navíc není jedinou podezřelou osobou, která se ve městě paralyzovaném strachem objeví. Ustojí manželství Iris a Gabriela všechny nástrahy?

Vydalo nakladatelství Motto (obálka s jeho svolením).

 

Britskou autorku Bernadette MacDougall (aka B. A. Paris) už čeští čtenáři znají, Host je už její sedmou u nás vydanou knihou. Ačkoliv autorčiny knihy patří mezi čtivé a napínavé, mají (alespoň u nás) poměrně široký rozptyl hodnocení. Host se prozatím chlubí opravdu výborným hodnocením a zejména velmi chváleným překvapivým koncem, o hloupé čtení se tedy rozhodně nejedná. Autorčiny knihy se každopádně světově řadí mezi absolutní bestsellery. Milovníci chytrých thrillerů tedy tento týden rozhodně mají co kupovat, protože ani tady nejspíš nebudou zklamáni.

 

Uloupené dívky – Angela Marsons

Je to přesně pětadvacet let, co beze stopy zmizela sedmiletá Melody Jonesová. K jejímu únosu a vraždě se už přiznala spousta podivínů a podvodníků, ale tentokrát přišel na policejní stanici někdo, koho rozhodně nečekali – bohatý podnikatel a filantrop Steven Harte, který tvrdí, že o tom starém případu něco ví. Vzápětí obdrží Kim Stoneová zprávu, že se z místní družiny ztratila osmiletá Grace Lennardová. Steven je ochoten mluvit pouze s Kim a rozehrává s ní chladnokrevnou psychologickou partii. Ještě náročnější souboj čeká na Kim za dveřmi vězení, kde si pro ni její úhlavní soupeřka, doktorka Alexandra Thorneová, připravila doslova výbušné tajemství. Odhalí ho jen výměnou za svobodu.

Vydalo nakladatelství Kalibr (obálka s jeho svolením).

Na tuhle novinku mnoho čtenářů čeká tak napjatě, jako na další díl Ulice. A není divu. Uloupené dívky jsou totiž už patnáctým dílem série Případy Kim Stoneové. Série, která ještě není ani zdaleka u konce... První díl vyšel v roce 2019 (česky 2021), takže autorka i český nakladatel chrlí další díly jako na běžícím páse, přesto všechno ale nasvědčuje tomu, že jde o knihy opravdu mimořádně kvalitní. Všechny mají průměrné hodnocení nad 90 %, přičemž ve většině případů hodnotilo více než 1000 čtenářů. A to už je opravdu něco, vážení! Tyhle napínavé knihy anglické autorky očividně stojí sakra za pozornost! Těžko uvěřit, že se se svými knihy Angela Marsons prosadila až ve 47 letech.

 

Pád do temnoty – Andrew Mayne

Agentka Jessica Blackwoodová vyřešila už dva velké případy a jako vycházející hvězda FBI se stále musí vyrovnávat se svou nekonvenční minulostí iluzionistky. Pravidelně se teď také radí se svým excentrickým dědečkem, někdejším skvělým kouzelníkem, jehož vnímá jako svého učitele, přestože ho kdysi nemohla vystát. Zničehonic se ovšem rutinní sledovačka změní v drama a Jessica musí bojovat o život, když se na místě objeví vyšinutá žena s dítětem v náručí a vyhrožuje, že ho zabije. Téhož dne se krátce po silném zemětřesení, které zasáhne východní pobřeží, začne po internetu šířit podivné video, na němž fyzik Peter Devon, nositel Nobelovy ceny, který už je však osm let po smrti, předpovídá místo i datum zemětřesení. A nedlouho poté je nalezena mrtvola neznámé ženy, která popisem odpovídá útočnici, s níž se Jessica střetla.

Vyšetřování série zdánlivě nesouvisejících, ale stejně tak bizarních a temných zločinů zavede Jessicu do coloradské pouště a do vísky, po níž se jednoduše slehla zem, a mladá agentka zjišťuje, že se bude muset popasovat s něčím chmurnějším a mocnějším, než by kdokoliv čekal. S něčím tak zvráceným, že za tím může stát jen jediný člověk – Čaroděj.

Vydalo nakladatelství Kalibr (obálka s jeho svolením).

A pokračuje i další série, Pád do temnoty je třetím případem Jessicy Blackwoodové (po knihách Vrah andělů a Jméno ďábla). Autor už se u nás stačil dostatečně zavést svými thrillery s Theo Crayem v hlavní roli. Američan Andrew Mayne je známý také jako iluzionista, spolupracoval například s Davidem Copperfieldem i dvojicí Penn & Teller. Jistě nepřekvapí, že jeho knihy jsou velmi populárními světovými bestsellery a poměrně slušně „jedou“ i u nás.

 

 

Vložil: Tomáš Mysliveček