Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Královna všech příště. Protagonistka hnutí šuplíkové poezie překročila svou komfortní zónu a vydala druhou sbírku

12.06.2024
Královna všech příště. Protagonistka hnutí šuplíkové poezie překročila svou komfortní zónu a vydala druhou sbírku

Foto: Se svolením Zuzany Vajnerové Cerovské

Popisek: Zuzana Vajnerová Cerovská

ROZHOVORY NA OKRAJI Název sbírky vypovídá o mém postoji k sobě samé. Své sny a přání jsem odsouvala až na poslední místo za všechno a všechny. Někdy, příště, až… Říká o své nové básnické sbírce Zuzana Vajnerová Cerovská.

Zuzana Vajnerová Cerovská se narodila pro svět v roce 1977. V roce 2002 jí vyšla v edici První knížky sbírka Na dlani. Tato edice je spojená s literární soutěží Ortenova Kutná Hora, ve které byla několikrát oceněna. Po sérii ocenění v různých literárních soutěžích se začala věnovat zvláštní kategorii psaní, tzv. „šuplíkové poezii“. Z této komfortní zóny občas vystoupí v autorských literárních večerech, které se svým manželem, hudebníkem, pořádá.

Jak se vlastně máte...

Je škoda nemít se dobře. Život je na to příliš krátký. Nerada bych jednou zkonstatovala, že to většinou nestálo za nic. Jsou samozřejmě skutečnosti, které neovlivníme. Ale svůj postoj k nim ano.

Šuplík...

Můj šuplík byl opravdu šuplík, kam ukládáte věci, které už možná nikdy nebudete potřebovat, nebo třeba velmi sporadicky. Přišly děti, rodina, všední dny a básnířka ustoupila jiným rolím. Těžko se píše u žehlicího prkna, hrnců s omáčkou a s rukama připnutýma ke šňůře na prádlo. Ale všechny pocity, zážitky, střípky ukládáte do šuplíku. Protože bez psaní žít neumím.

 

Druhá kniha poesie , poesie ženské a civilní autorky, která se donedávna výhradně věnovala zvláštní literární kategorii "šuplíková poesie". V roce 2002 jí vyšla sbírka Na dlani v edici První knížky, která je spojena s literární soutěží Ortenova Kutná Hora, v níž autorka obrdžela byla několik ocenění. Po sérii dalších ocenění v různých literárních soutěžích se začala věnovat zvláštní kategorii psaní, tzv. "šuplíkové poezii". Z této komfortní zóny občas vystoupí v autorských literárních večerech, které se svým manželem, hudebníkem, pořádá.

Vydalo nakladatelství Dauphin (obálka s jeho svolením).

 

Jak dlouho jste na sbírce pracovala?

Dlouho, celý svůj dosavadní život. Nejsem typ autora, který sype slova lehce, jako když cukrujete upečenou bábovku. Potřebuji čas, určité rozpoložení, určitý klid a neklid zároveň. Jsou věty, které opravdu zrají, a nemůžete je vytáhnout předčasně, nestály by za moc.

Vydaná sbírka mě přesvědčuje, že nepíšete jenom pro šuplík. Můžete mi ji představit...

Název sbírky vypovídá o mém postoji k sobě samé. Své sny a přání jsem odsouvala až na poslední místo za všechno a všechny. Někdy, příště, až… V tom jsem opravdu mistr. Někdy dojdete ale do stavu, kdy je potřeba radikální řez. Kdy jindy, než teď?

Aby existoval básník, musí existovat čtenář… Budu ráda, pokud se Královna všech příště dostane k lidem. Je to formát, který se vejde do kabelky, můžete si ji otevřít na jakékoli straně a zkusit se zasnít, zkrátit si cestu metrem, čekání na cokoli, u čaje a kávy, jen tak, kdekoli a kdykoli, povede vás pocit, a najdete vlastní význam veršů.

Ale královna není vaše první vydaná sbírka…

První sbírku mi vydal v edici První knížky Klub rodáků Kutné Hory v roce 2002. Jmenuje se Na dlani. Bylo mi dvacet pět let. A myslela jsem, že to je něco. A ono se nestalo vůbec nic. Moře se nezpěnilo víc, než pění normálně. Mám v knihovně poslední výtisk. Ani nevím, jestli jde ta sbírka vůbec někde sehnat, asi ne. Mnohé básně jsem oprášila do nové sbírky. Zasloužily si to.

Jaké jsou zdroje vaší inspirace?

Chodím s očima otevřenýma, ušima poslouchajícíma a srdcem dokořán. A osobní pohled na zažité, slyšené a viděné je v mých verších.

Jací jsou vaši oblíbení básníci, básnířky?

Je to taková „zobačka“. Od každého něco. Mám desky oblíbených veršů a myšlenek a tam si ukládám, co mě oslovilo. Hezky v míru a poklidu tam spolu leží Kainar, Seifert, Nezval, Halas, Dyk, Biebl, Lermontov, Majakovskij, Neruda, japonské haiku, Wolker, Radek Malý, Dorka Žurková a spousta dalších. Z písňových textařů je mi blízký Jaromír Nohavica. 

Sledujete současné poetické dění. Čtete někdy své básně na veřejnosti.

Asi ani nesleduji. Teď je v módě slam poetry a to já neumím, nevyhovuje mi to. Můj muž je hudebník a skládá hudbu. Já mu k ní píši texty, které ve mně daná melodie vyvolá, naslouchám jejímu rytmu. Tak se dostanou má slova k lidem.

Čas od času vymyslím nějaké poetické pásmo složené z básní a prózy. Před covidem to bylo pásmo Čau ségra, o dvou sestrách, které si telefonují a řeší po telefonu své životní trable. Pro každé představení máme na míru zkomponovanou hudbu s texty, a hudebníci se mnou naživo vystupují. Nejnovější je Dcera Amygdaly o hledání svého já v záhybech mozku a duše.

Čím se zabýváte, nepíšete-li zrovna básně?

Když vůbec nic nepíši a zbude mi volný čas… Jsem vášnivý čtenář. Miluju příběhy. A celé jaro a léto mám ruce v hlíně v záhonech. Nebo stojím s vařečkou u sporáku a vařím marmelády. Nebo lezu po horách s batohem na zádech. No a běhám. Přírodou, naší krásnou českou krajinou. To jsou všechno záležitosti, které mě nabíjí.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Vydat knížku povídek. Být laskavou a láskyplnou bytostí.

 

QRcode

Vložil: Jiří Kačur