Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trpaslíci, pekelníci, starožitníci, král a válečnice. Knižní čtvrtek

06.06.2024
Trpaslíci, pekelníci, starožitníci, král a válečnice. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením nakladatelství Fantom Print

Popisek: Výřez z obálky knihy Návrat trpaslíků, kniha I.

SCI-FI A FANTASY. Návraty starých známých, začátky konců a nové začátky velkých příběhů, něco pro milovníky temných hororů a nový Ondřej Neff. Výběr je tentokrát neobyčejně bohatý.

Návrat trpaslíků 1 – Markus Heitz

Skrytá země je o stovky cyklů starší, dávné hrdinské činy se staly námětem legend a život jde dál. Trpaslík Goïmron se živí jako gemmarius, ale jeho skutečnou vášní je historie – každý útržek o slavné minulosti trpasličích kmenů, každý záznam a artefakt si zaslouží místo v jeho sbírce. Jeho největším snem je vydat se zkoumat historické prameny za učenci do Enaika, zatím ale může leda hledat poklady v krámku s kuriozitami.

A právě při jednom takovém nákupu Goïmron nečekaně narazí na ručně psané záznamy o osudech samotného Tungdila Zlatorukého. Záznamy tak detailní, že je musel opravdu sepsat Tungdil osobně. A přestože by Goïmrona a hrdinného trpasličího velikána mělo dělit celé milénium, poslední záznam v deníku údajně vznikl nedávno.

A tak se Goïmron rozhodne, že Tungdila najde. To ovšem ještě netuší, do jakých intrik se on a jeho společníci při svém hledání zapletou a s jak mocnými nepřáteli se střetnou. Co by to ale byli za trpaslíky, kdyby je vrozená tvrdohlavost nehnala vstříc i těm největším výzvám?

Vydalo nakladatelství Fantom Print (obálka s jeho svolením)

 

Tento týden začneme velkým návratem jedné opravdové žánrové legendy. Německý autor Markus Heitz, absolutní kapacita německé fantastiky, mající dobré jméno i v zahraničí, napsal první díl Trpaslíků už v roce 2003. Původní trilogie rostla a rostla, až nakonec skončila pátým dílem. Jenže ani ten nebyl poslední. Čerstvě vydaný Návrat trpaslíků vyšel v originále před třemi lety (taktéž ve dvou knihách) a už na ni stačil navázat i sedmým, taktéž dvousvazkovým, dílem. Trpaslíků se tedy jen tak nezbavíme – a je to dobře. Tahle série se u nás po právu stala nesmírně populární. Heitz si bere hodně z Tolkiena, ale zároveň je příjemně svůj. Svět trpaslíků je propracovaný, plný sympatických postav a díky neméně sympatickému rozsahu jednotlivých knih se to všechno i velmi dobře čte. Tady prostě jsou fantazáci náramně spokojeni. A protože předešlé díly už byly v posledních letech k sehnání jen zřídka a za velmi nekřesťanské peníze, Fantom Print to vzal od podlahy a vyhodil na trh všechno, takže můžete bez obav začít od začátku. Litovat rozhodně nebudete. Heitz píše fantasy série i skvělé horory, přímo s Trpaslíky pak souvisí čtyřdílné Legendy Alfů (ty jsou momentálně k sehnání asi jen za ty nekřesťanské peníze).

 

Do údolí mlh 1 – Tad Williams

Nejvyšší trůn Erkynu se kymácí, královská rodina je rozdělena a oslabena. Královna Miriamele se připletla do krvavého povstání na jihu a je považována za mrtvou. Jejího vnuka, pohřešovaného prince Morgana, zajme v sutinách opuštěného města obklíčeného Norny jedna z Bílých lišek. A král Simon, zdrcený žalem a beznadějí, netuší, že za mnoha tragédiemi z poslední doby stojí zrádce, který se skrývá mezi jeho nejbližšími na hayholtském dvoře. Na jihu využívají této slabosti stepní kočovníci, po dlouhé době sjednocení pod silným vůdcem, ale ta pravá hrozba přichází ze severu. Do Erkynu vpadla armáda Nornů vedená nesmrtelnou královnou Utukku, jejíž plány zdaleka nekončí dobytím pohraniční pevnosti Naglimund, vyvražděním jejích obránců a ukořistěním bájné zbroje ze starého hrobu Ruyana Mořeplavce. Zdá se, že ani Sithové, příbuzní Nornů, nedokáží zabránit triumfu pomstychtivé královny se stříbrnou maskou, jejíž vojska táhnou na Hayholt a současně se snaží proniknout do odlehlého, zakázaného údolí Mlh – Tanakirú – kde čeká tajemství, které může Simonovi a jeho sithijským spojencům přinést záchranu – nebo zkázu. Tad Williams splétá ve třetí knize série Poslední král Východního Ardu přinejmenším tucet podmanivých příběhů a rozehrává tuto velkolepou fantasy partii k velkému finále.

Vydalo nakladatelství Laser (obálka s jeho svolením)

 

Do dvou svazků je rozdělena i další kniha Tada Williamse, v tomto případě v českých vydáních ovšem již tradičně. Do údolí mlh je třetím dílem trilogie (brzy čtyřdílné) Poslední král Východního Ardu, která navazuje na fenomenální sérii Jasný osten, Žal a Trn, která dodnes zůstává jednou z těch vůbec nejlepších a nejkvalitnějších posttolkienovských fantasy sérií, která byla kdy napsána. A o Posledním králi Východního Ardu to samozřejmě platí také. Američan Williams má za sebou sci-fi sérii Jinozemě a se svou ženou píše knihy pro děti, fantasy mu ale jde ze všeho nejlépe. Východní Ard je obdivuhodně propracovaný svět. Knihy s hlavním hrdinou Simonem jsou chytré, nesmírně čtivé (pro mládež i dospělé, ale pro děti to rozhodně není), s bohatým dějem a čtenář kouzlo této série snadno podlehne. Východní Ard je přesně ten kouzelný svět, do kterého se vždy moc rádi vrátite, ať je jak chce krutý. Tohle je prostě vysoká škola fantasy a nikdo, kdo to se žánrem myslí vážně, by ji rozhodně neměl minout.

 

Spalující bůh – R. F. Kuangová

Fang Žu-nin zachránila svou vlast před cizí invazí a v brutální občanské válce se postavila zlé císařovně Su Ta-ťi. Její spojenci ji pak zradili a ponechali napospas smrti v rukou Hespeřanů. Rin však navzdory utrpěným ztrátám nezlomila hůl nad těmi, pro které už toho tolik obětovala obyvateli jižních provincií a hlavně své domovské vísky Tikaň. Při návratu ke svým kořenům naráží na nelehké překážky a nečekané příležitosti. Její noví spojenci v jižní koalici jsou lstiví a nedůvěryhodní, ale Rin brzy pochopí, že skutečnou mocí v Nikanu disponují miliony prostých lidí prahnoucích po pomstě a ti ji uctívají jako bohyni spásy.

Rin, podporovaná masami a svým jižním vojskem, použije všechny zbraně, aby porazila Dračí republiku, hesperské kolonisty i všechny, kdo ohrožují šamanské umění a jeho provozovatele. Její moc a vliv sílí, dokáže však odolat opojnému hlasu Fénixe, který ji nabádá, ať spálí celý svět na prach?

Vydalo nakladatelství Host (obálka s jeho svolením)

 

R. F. Kuangová tu byla nedávno, když jí vyšla samostatná kniha Babylon neboli Nutnost násilí, ale i její nejnovější česky vydaná věc stojí za pozornost, a to z jednoduchého důvodu. Spalující bůh je totiž dlouho očekávaným závěrem její trilogie Maková válka, kterou se proslavila a získala díky ní miliony příznivců. Série je (jak jinak) skvěle hodnocená a umně kombinuje klasickou young adult a nelítostnou brutální fantasy. Navíc je tu asijská mytologie a historie, filozofování, mysticismus a spousta dalších originálních a v žánru ne až tak často vídaných prvků. Díky tomu všemu je tahle fantasy série výrazně odlišná od jiných a to se počítá!

 

Šarlatová evangelia – Clive Barker

Hellraiser je zpět! Poslední mágové tohoto světa žijí v panickém strachu ze smrti; z téměř tří členů Nejvyššího kruhu jich zbývá pět. Navzdory svým vědomostem podléhají sadistickému démonovi, který je zbavuje moci, aby se mohl stát svrchovaným vládcem nejen pekelných sfér… Soukromý detektiv Harry D´Amour plní poslední přání mrtvých, kteří komunikují s jeho společnicí Normou. Slepé médium Norma Paineová žije v newyorském bytě s více než stovkou televizorů, jež ji chrání před náporem nejhalasnějších přízraků. Na Norminu žádost se Harry jednoho dne vypraví do New Orleansu a v nenápadném domě, který však skrývá řadu zrůdných tajemství, objeví něco, co ho uvede do společnosti ambiciózního démona. A ten ho osloví s prazvláštní nabídkou…

Vydalo nakladatelství Carcosa (obálka s jeho svolením)

 

Tentokrát si dáme i čistokrevný horor. Clive Barker je naprosto legendární autor a čerstvě vydaná Šarlatová evangelia jsou posledním jeho románem, který ještě nevyšel v češtině. A tahle temná fantasy, jenž v originále vyšla už v roce 2015, navíc volně navazuje na kultovní novelu Hellraiser. Podle této novely vznikl v roce 1987 neméně legendární filmový horor, který si Barker osobně zrežíroval a na nějž navázalo až přílišné množství dalších dílů. Především se ale jedná o příběh, v němž se poprvé objevil Pekelný kněz, mocný démon všeobecně známý jako Pinhead. A právě tahle temná postava dostává v Šarlatových evangeliích pořádný prostor, tedy takový, jaký si zaslouží. Barkerovy knihy rozhodně nejsou pro slabé povahy a nenapadá mě nikdo, kdo píše alespoň trochu podobně. Kdo ale jeho temnému stylu a děsivým fantaziím propadne, pro toho je každá jeho kniha zážitek.

 

Zlatý pomeranč – Ondřej Neff

PŮVOD TAJEMNÉHO ROBOTA PŘIVEDE MĚSÍC NA POKRAJ ZKÁZY… Starožitníci Kuba Nedomý a kyborg Dědek Čuchák jsou největší machři na roboty v celém měsíčním habitatu Arkádie. Něco takového, jako je Bejby, ovšem za celou dobu kolonizace Měsíce nikdo neviděl. Každý robot vznikl v továrně na výrobní lince. Bejby je ale jiný. Vyvinul se, nebo se snad narodil z artefaktu zvaného Zlatý pomeranč, a právě k němu se Kuba s Dědkem Čuchákem dostali – a to za strastiplných okolností, kdy se nálada občanů Arkádie obrací proti robotům. Fanatičtí aktivisté na ně pořádají hony a ničí je ve velkém. Kuba s Dědkem se však neváhají postavit na správnou stranu.

Pronásledovaným robotům pomáhají s nemalým přispěním čínské bojovnice Su Wang-li a lišáckého policejního kapitána Luigiho Mantelly. Něco se jim ale při tom plete pod nohy: záhada Bejbyho původu. Její řešení jim ty nohy málem zláme…

Vydalo nakladatelství Mystery Press (obálka s jeho svolením)

 

A na závěr jeden příspěvek do tuzemské fantastiky, protože taková legenda a osobnost jako Ondřej Neff si zmínku nepochybně zaslouží. Zlatý pomeranč je úplnou novinkou a navíc dalším příspěvkem do oblíbeného cyklu Arkádie, v pořadí již sedmou, přičemž na minulé knihy samozřejmě volně navazuje. Vychází tak, jak jsme u Mystery Pressu zvyklí – v pevné vazbě a s obálkou od Karla Jerieho. Neffovým knihám neschází pořádná dávka šíleného humoru ani pořádné akce, čtenář navíc dostane promyšlený a propracovaný svět, který autor poprvé představil ještě před revolucí.

 

Vložil: Tomáš Mysliveček