Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kosmickou krajinou až k prahům nekonečna. Knižní čtvrtek

30.05.2024
Kosmickou krajinou až k prahům nekonečna. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením nakladatelství Argo a Dokořán

Popisek: Výřez z obálky knihy Kosmická krajina

Květen mne přesvědčil podle počtu zajímavých novinek z oblasti žánru populárně naučného, že současný čtenář rád vyhledává knihy věnované záhadám kosmu a světa, čemuž se ovšem nedivím, protože bych také rád věděl, zda žijeme v nějakém hologramu, či ve světě o jedenácti či více dimenzích. Možná proto najdete v našem přehledu více knih o současné fyzice, než by možná bylo zdrávo.

Kosmická krajina – Strunová teorie a iluze inteligentního plánu - Leonard Susskind

Klasický text jednoho z otců strunové teorie nás v kostce seznámí s vývojem hlavních směrů moderní fyziky od vzniku Einsteinovy speciální teorie relativity. Její příběh líčí jako nekončící a stále otevřenější dobrodružství zvídavého ducha fyziků, kteří s každým objevem zjišťují, že příroda je ještě záhadnější, než se dříve mohlo zdát. Živě a srozumitelně podaný výklad doplňují výstižné charakteristiky hlavních postav fyzikální vědy druhé poloviny tohoto období, s nimiž se autor dobře znal.

Vydalo nakladatelství Dokořán / Argo (obálka s jejich svolením).

Leonard Susskind, jeden z tvůrců teorie strun a vůbec všestranný fyzik, je bezpochyby chytrý muž a jeho nová kniha bude jistě poutavá pro všechny zájemce o proměny moderní fyziky. Teorie strun jistě poskytuje mnoho podnětů pro duševní gymnastiku a taktéž mnoho jiné disciplíny současné fyziky. Mnozí současní vědci a neříkám, že mezi ně patří právě náš profesor Stanfordovy univerzity, někdy propadají iluzi redukcionismu, což obnáší pocity vševědoucnosti a myšlenky, že celek veškerenstva jest pochopitelný pouze z hlediska fyziky a odborných věd. Nu, posuďte sami, jaké postoje k této problematice zaujímá slovutný Leonard Susskind.

  

Lucia Moholy: Exposures - Editorka: Jordan Troeller

Jako fotografka, portrétistka, odbornice na dokumentační činnost a autorka mnoha publicistických textů, se Lucia Moholy (1894-1989) vzpírá jasné kategorizaci. Působila aktivně jak v avantgardních kruzích, tak na poli informační vědy, kde přispívala k prohloubení porozumění vizuální reprodukci. Oproti předchozím titulům věnovaným Lucii Moholy, které omezovaly její úspěchy na pětileté působení na Bauhausu, publikace Lucia Moholy: Exposures poprvé zachycuje celou šíři její publikační i fotografické činnosti. Obsáhlé eseje čerpající z nových archivních nálezů odhalují její mládí v Praze na přelomu století, zapojení v radikálních sociálních hnutích ve dvacátých letech 20. století v Německu v období Výmarské republiky, emigraci do Londýna, kde se jejími kolegy a přáteli stali i členové skupiny Bloomsbury, dále její působení v oblasti mikrofilmové a vědecké dokumentace za druhé světové války, pracovní působení v Turecku pro UNESCO i její přijetí mladší uměleckou generací, včetně Jana Tichého. Publikace přibližuje, jak mezioborový přístup k fotografii uplatňovaný Moholy ve všech těchto kontextech předznamenal postanalogovou současnost tohoto média.

Vydalo nakladatelství Kunsthalle Praha (obálka s jeho svolením).

Pražská galerie Kunsthalle připravila vynikající monografii věnovanou slavné fotografce Lucii Moholy. A nejenom to. Tento rok uspořádá první reprezentativní výstavu jejího díla v českých zemích.

 

Koněv: Sovětský maršál a jeho pražský pomník - Petr Blažek, Jiří Fidler

Tématem této publikace je životní příběh sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva a historie jeho propagandistického pomníku, který stál v letech 1980–2020 na náměstí Interbrigády v pražské Bubenči. Jeho autory byli sochař Zdeněk Krybus a architekt Vratislav Růžička. V zemi, kde vládla od konce druhé světové války Komunistická strana Československa, byla po 21. srpnu 1968 umístěna početná okupační sovětská vojska. Je příznačné, že slavnostního odhalení Koněvovy sochy se zúčastnil i jejich nejvyšší představitel. Po roce 1989 se Koněvův pomník stal předmětem sporů, které odrážely různé pohledy na minulost. Doslov napsal historik architektury Zdeněk Lukeš. Kniha je vybavena řadou dobových fotografií a archivních dokumentů.

Vydalo nakladatelství Muzeum paměti XX. století (obálka s jeho svolením).

S maršálem Koněvem, hrdinou SSSR a také ČSSR, to nedopadlo slavně. Tedy spíše s jeho pražským pomníkem. Ať už to bylo jakkoliv s poválečnou kariérou slavného vojevůdce, jehož divize osvobozovaly v květnu 1945 Prahu, mám dojem, že se jisté kruhy s odstraněním pomníku poněkud unáhlily. Ale v zemi, kde se střídaly režimy jako na běžícím pásu, jsme na změny názvů náměstí a ulic a stavění nových a likvidování starých pomníků celkem zvyklí. Nejdříve mizely dvojhlavé orlice a potom Hitlerovy busty a potom se nám po republice přemnožil Lenin a potom se zase vytahoval ze sklepů Masaryk a tak dále a tak dále. Snad nám nová kniha Petra Blažka a Jiřího Fidlera otevře v případu Koněv oči.

 

II. vatikánský koncil pro začátečníky i mírně pokročilé - Petr Soukal

Stručný průvodce po II. vatikánském koncilu se zaměřuje na jeho hlavní dokumenty – konstituce Sacrosanctum concilium (o posvátné liturgii), Lumen gentium (o církvi), Dei verbum (o Božím zjevení) a Gaudium et spes (o církvi v dnešním světě).

Koncilu se zúčastnilo přes 2500 osob – nejvíc v dějinách církve, mezi nimi i nekatoličtí křesťané a řada žen. Sněm se neobrací jen k věřícím, ale ke všem lidem. Má pastorační charakter, respektuje poznatky moderní vědy a hovoří srozumitelnou řečí.

Vydalo Karmelitánské nakladatelství (obálka s jeho svolením).

 

Druhý vatikánský koncil svolaný papežem Janem XXIII. zasedal mezi léty 1962–1965. Sešlo se na něm přes 2500 církevních hodnostářů. Podle mnohých to byl koncil, na němž došlo k jisté modernizaci církevních mocenských struktur. Mě spíše udivuje, že se vůbec na něčem dokázalo shodnout přes dva a půl tisíce lidí. Kniha Petra Soukala nás přesvědčuje, že přes zdánlivou nemožnost shody a dohody tolika jedinců, to vypadá, že tehdy ve Vatikánu přece jenom k nějakým závěrům došli.

 

Krajiny vnitřní a vnější - Václav Cílek

Krajina se od devadesátých let 20. století stala jedním z klíčových pojmů přírodních, ale i některých humanitních věd. První polovina knihy se týká skutečné, fyzické krajiny, jejích proměn a ochrany. Druhá část je věnována vnitřním krajinám duše - fenoménu genia loci, postavě zeleného muže, keltským bohům v druhohorách aj. Celek uzavírají Poutníkova pravidla putování po posvátných místech a obsáhlý soupis literárních i hudebních pramenů, které jsou pro vstup do krajiny potřebné. Hlavním motivem knihy zůstává nutnost chránit krajinu kvůli ní samé, kvůli živlům, skalám, vodám a životu, ale také kvůli sobě a vlastní duši.

Vydalo nakladatelství Dokořán (obálka s jeho svolením).

Inu, Václav Cílek je snad opravdu avatar nějakého duchovního mistra a jeho knihy poskytují čtenářům mnohý užitek. Ledacos se dozví o geologii zajímavých míst plných výbušného genia loci a zároveň jim četba jeho knih a také výborných Krajin vnitřních a vnějších poskytne neobyčejné duchovní zážitky. O zájmu čtenářů vypovídá, že se jedná již o čtvrté vydání.

 

Lesní terapie – Jak využít dávnou moudrost v moderním světě - Aleš Miklík

Příroda je pro řadu z nás místem, které intuitivně hledáme, když potřebujeme zbavit hlavu tíživých myšlenek, nabrat energii a zahnat stres. Při procházkách v lese se často cítíme mnohem lépe než jinde, lehčí a zdravější. V posledních letech tyto pocity potvrzují i věda a medicína: příroda prospívá našemu zdraví. Napadlo vás ale, že tento léčivý vztah lze cíleně podpořit a prohloubit tím, co a jak v lese děláme?

Češi jsou známí tím, že do lesa chodí rádi, třeba sbírat houby. Ve skutečnosti však mnozí z nás vnímali vztah s přírodou naposledy v dětství, kdy jsme si v ní dokázali uvolněně hrát a tvořit. Tuto radost a štěstí však můžeme zažívat i jako dospělí, začneme-li se s přírodou propojovat skrze své smysly.

Lesní terapie na principech metody šinrin-joku má své kořeny v Japonsku, kde pomáhá obnovovat zdraví lidí i lesa posilováním jejich vzájemného vztahu. Vede nás k tomu, abychom si vzpomněli na naši přirozenou schopnost prožívat přítomný okamžik a sebe samé na hlubší úrovni, než nám zrovna naše mysl dovoluje. A to má celou řadu zdravotních benefitů.

S lesní terapií, moderní metodou v oblasti zdravého životního stylu, vás seznámí Aleš Miklík, jeden z prvních certifikovaných průvodců ve svém oboru.

Vydalo nakladatelství Jota (obálka s jeho svolením).

Nepochybuji o tom, že procházka po lese spojená se sběrem hub a jahod může být užitečným a uklidňujícím zážitkem, pokud vás nekousne klíště anebo někde na Slovensku medvěd. Ale nic proti. Zatím u nás nějaké lesy a háje máme, takže je prozatím kam vyrazit. Mně osobně pro uklidnění postačí četba Lesní terapie, jelikož nejsem opravdu zvědavý lítat k doktorům s rozvinutou boreliózou.

  

Kvantová revoluce – Jak kvantové počítače změní svět - Michio Kaku

Doba mikročipů se blíží ke konci. Jak se tranzistory zmenšují bezmála do velikosti atomu, fenomenální růst výpočetního výkonu se nevyhnutelně zhroutí. Tato změna však předznamenává zrod nového revolučního typu kvantového počítače. Ty slibují bezprecedentní nárůst výpočetního výkonu a umožňují pokrok, který by mohl převrátit všechny aspekty našeho každodenního života. Zatímco média se dosud soustředila především na jejich ohromující potenciál k prolomení všech známých metod šifrování, mimo jejich zájem probíhá závod o využití neuvěřitelné síly kvantových nástrojů, která povede k revoluci v průmyslu. Výrobci automobilů, lékařští výzkumníci a poradenské firmy sázejí na kvantové počítače, aby mohli navrhovat efektivnější vozidla, vyrábět nové léky zachraňující životy nebo zefektivnit podnikání. To je však teprve začátek. Kvantové výpočty bychom mohli využít k dekódování složitých chemických procesů potřebných k výrobě levných hnojiv a k rozpoutání „druhé zelené revoluce“. K vytvoření super baterie, která umožní vznik slunečního věku, nebo k návrhu reaktorů jaderné fúze pro výrobu čisté, bezpečné a obnovitelné energie. Může dokonce odhalit ďábelsky obtížné skládání proteinů, které je základem dosud nevyléčitelných nemocí, jako je Alzheimerova choroba nebo Parkinsonova choroba.

Neexistuje jediný problém, se kterým by se lidstvo potýkalo a který by nebylo možné řešit pomocí kvantových počítačů. Michio Kaku, který celý svůj profesní život strávil prací na kvantové teorii, vypráví se svou typickou zřetelností a nadšením vzrušující příběh o překročení této vědecké hranice a o závodu, ve kterém se nehraje o nic menšího než o budoucnost lidstva.

Vydalo nakladatelství Prostor (obálka s jeho svolením).

Michio Kaku je přední fyzik současnosti a jak vidím, také jeden z těch nadšenců, kteří tak jako tvůrci tzv. AI, kteří bez ohledu na následky vypustili džina z lampy. Bity jsou skvělé a qubity ještě více, jelikož ten princip umožňuje mnohonásobně zvýšit výpočetní rychlost právě u kvantových počítačů. Jak vidím, ta záplava pokroku se asi už zastavit nedá, takže si jdu pustit Terminátora.

  

Konec mýtu o věčném přátelství – K charakteristice ruské politiky v Bulharsku v letech 1876–1887 - Karel Durman

Mýtus o „věčném přátelství“ Bulharska a Ruska je dodnes jedním z obecně přijímaných mýtů, v Bulharsku i v jiných zemích. Cílem práce Karla Durmana (1932–2023), českého historika, který byl od r. 1980 ve švédské emigraci, je „odhalit základní lež tohoto mýtu“ a ukázat jeho povýtce ideologickou podstatu.

Poctivou archivní prací a s využitím široké palety dostupných zdrojů ukazuje, že mýtus o „věčném přátelství“ vychází z dogmatu o poslání Ruska-osvoboditele (prezentovaném jako poslání „svaté“ či „historické“), které je základem ruské nacionalistické a imperialistické ideologie.

Vydalo nakladatelství Karolinum (obálka s jeho svolením).

Zdravstvujtě druzja. Tak to vypadá, že ani ti Bulhaři nejsou takoví rusofilové, jak by se mohl třeba podle azbuky, kterou používají, někdo domnívat. Koneckonců o přátelství na věčné časy víme u nás svoje. Doporučuji všem dovolenkářům, kteří hodlají v létě navštívit Zlaté Písky, Varnu nebo Plovdiv, jelikož mohou místo popíjení místní brandy Sluneční břeh věnovat čas poznávání zajímavých a důležitých aspektů bulharské historie.

 

Mysl a vesmír - Thomas Nagel 

Mysl a vesmír Thomase Nagela je rešerše filosofických otázek týkajících se základního fyzikálního a biologického výzkumu lidské mysli. Nagel tvrdí, že přírodní a společenské vědy nejsou schopny vysvětlit existenci mysli a vědomí v paradigmatu, ve kterém se monetálně pohybují a tudíž je třeba revidovat používané metodologie. Píše, že mysl je základním aspektem přírody a že jakákoli filosofie přírody, která ji nedokáže vysvětlit, je zásadně chybná.

Vydalo nakladatelství Dauphin (obálka s jeho svolením).

Zastánci mechanistického pohledu na svět a fungování lidské mysli dostávají v knize Thomase Nagela možnost zjistit, že s vědomím je to poněkud složitější, než se domnívali. Každopádně je to trochu sranda, že jsme s tou naší myslí dokázali opravdové psí kusy, ale o ní a původu vědomí víme stále velice málo. Koho zajímá vlastní vědomí, má nyní příležitost si trochu rozšířit obzory.

 

Mýtus nekonečno - Peter Zamarovský

Kniha se skládá z esejisticky pojatých kapitol z historie a filozofie matematiky a fyziky. Čtenář v ní nalezne množství poznatků, úvah i spekulací, které se dotýkají tématu nekonečna. Výklad je doplněný řadou citátů, které autorovy úvahy potvrzují i zpochybňují, aby tak ilustrovaly spletitou cestu poznání.

Vydalo nakladatelství Karolinum (obálka s jehO svolením).

S nekonečnem jsou vlastně neustále potíže. Asi proto, že je to idealizovaný konstrukt, s nímž se v matematice mírnix týrnix pracuje. Tedy aktuální nekonečno, které ovšem ke své aktuálnosti potřebuje Boha, jelikož pro lidskou mysl je jeho aktualitu vytvořit prostě nemožné, stejně tak jako pro všechny současné i budoucí výpočetní mašiny. Na knihu Petera Zamarovského se již opravdu těším.

 

 

QRcode

Vložil: Jiří Kačur