Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nahoru a dolu po výšinách a nížinách světa nových knih přes Arábii až k Ra's al Ghulovi. Knižní čtvrtek

23.05.2024
Nahoru a dolu po výšinách a nížinách světa nových knih přes Arábii až k Ra's al Ghulovi. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením nakladatelství Argo

Popisek: Výřez z obálky knihy Cesty po Africe, Asii a Evropě vykonané v letech 1325 až 1354

Projel jsem se letem světem knižních novinek a nikterak objevně jsem zjistil, že i v něm jsou bažiny a rovinaté, ničím zajímavé nížiny, ale v dáli na obzoru jsem zahlédl v záři zapadajícího slunce obrysy velehorských výšin. Na čtenářích ponechávám, aby se rozhodli, z kterých oblastí asi pocházejí knihy dnešního, jak jinak, poněkud chaotického výběru.

Batman: Vzkříšení Ra'se Al Ghula - Paul Dini, Grant Morrison, Fabian Nicieza, Peter Milligan, Tony S. Daniel, Carlos Rodriguez, Don Kramer, David Baldeon, Ryan Benjamin, Dustin Nguyen

Ra's al Ghul vstal z mrtvých a Liga asasínů zajala Batmanova syna Damiana, aby vůdci jejich tajné organizace posloužil jako hostitelské tělo. Robin (Tim Drake) je také zajatý a zdá se, že se dostává do moci Ra'sových kouzel. Láká ho příslib znovuoživení jeho milovaných. Temný rytíř a Talia al Ghul se mezitím dají dohromady, aby uchránili život svého syna, a vydají se do rozhodujícího boje v tajemném městě Nanda Parbat.

Vydalo nakladatelství Eaglemoss (obálka s jeho svolením).

Tak to se podívejme. Ten Ra's al Ghul a Liga asasínů jsou prostě všude. Já se s ním potkal jako s všemocným chlapíkem v několika dílech celkem vydařeného seriálu Arrow. Mít ty jejich schopnosti, tak bych určitě jako akční mstitel navštívil různé zkorumpované neřádstvo a zmetky, abych jim vysvětlil, že skončila sranda a věřím tomu, že práce bych měl nad hlavu.

 

Potudaň - Andrej Platonov

Kniha zahrnuje pět povídek z let 1926−1936: – Formanská ves, Hliněný dům v okresním parku, Nezbadatelný člověk, Řeka Potudaň a Hnojný vítr. Nezbadatelný člověk (Sokrověnnyj čelověk) je zčásti autobiografické vyprávění z dob ruské občanské války, v němž se střídá podání bezprostřední surovosti bojů s okamžiky až bájně dobrodružnými (plavba dobrovolníků na Krym). Formanská ves (Jamskaja sloboda) zachycuje autorovy vesnické vzpomínky z předrevolučního dětství. Hlavní postava reprezentuje typicky platonovský typ hrdiny, jímž je nejposlednější z posledních – prostoduchý nádeník bez ambicí a cílů. Hnojný vítr ukračuje do ciziny, do Německa těsně po Hitlerově nástupu k moci, ale při hrůzostrašném líčení nacistických zvěrstev jaksi na zapřenou pranýřuje sovětský hladomor z počátku třicátých let 20. století. Řeka Potudaň zastupuje autorovu tvorbu z třicátých let, kde předrevoluční dětství i občanská válka ustupují do dějinného pozadí ve prospěch doby po vítězství bolševiků. Budování mírového života v SSSR je však opět zcela po platonovsku podáno na příkladu nejprostších lidí, nevybavených znaky hrdinství, unavených dlouholetým utrpením a hledajících štěstí jen v nejzákladnějších prvcích lidské komunikace. I ta však z nedostatku zkušeností bezmála selhává, než se nakonec jakoby zázrakem – na pozadí tajuplné řeky coby svědkyně – zdvihne z popela.

Vydalo nakladatelství Dauphin (obálka s jeho svolením).

Oblíbil jsem si v mládí veliká díla ruských velikánů zařazovaná mezi klasickou ruskou literaturu, kam již pro mne nespadala většina sovětských autorů jako Ostrovskij či Valentin Katajev nebo třeba Andrej Platonov, jelikož sovětský bylo pro mne synonymem pro špatný. Časem jsem objevil, že mnoho autorů žijících a píšících v SSSR jako Boris Pasternak či Vasilij Grossman vytvořili velikou literaturu a mezi ně právem patří, jak dokazuje i povídkový soubor Potudaň, také Andrej Platonov.

 

Bestiář - Barbara Nesvadbová

Barbara Nesvadbová se vrací k hrdince Řízkařů, mladé novinářce Karle, která řeší další milostné trable a vážné i humorné problémy s muži. Kolize, které ji potkají, řeší po svém a muži se často ani nestačí divit. Neboť – jak praví hrdinka – bestií se žena nerodí, bestií se stává.

Vydalo nakladatelství Motto (obálka s jeho svolením).

 

 

 

 

V našem výběru se tato kniha, jejíž kvality nehodlám komentovat, ocitla jako ukázka šíře čtenářských zájmů a také jako jisté pozadí, na němž lépe vyniknou kvality jiných knih z našeho výběru. Každopádně její, již třetí vydání ukazuje zejména začínajícím autorům, jak napsat knihu, a dokonce na ni vydělat, což ovšem neznamená, že by komerční úspěch ještě znamenal nějaké vysoké literární kvality.

 

Jak zabít Ježíše: Zneužití moci, zneužívání a násilí v Bibli - Philippe Lefebvre 

Církev příliš dlouho mlčela ke zneužívání, jež se odehrávalo v jejím středu. Příliš dlouho před tímto skandálem zavírala oči. Příliš dlouho se domnívala, že stačí pokračovat v již známé cestě. Proto se autor této knihy rozhodl promluvit. Bez vytáček a uhlazování odhaluje ve světle Písma mechanismy zneužívání moci, ovládání druhých a násilí. Ukazuje, že je třeba jít proti proudu provinilého mlčení a konvenčních postupů. Vyzdvihuje potřebu být k dispozici, odvahu vydávat se novými cestami a zastávat se všech, jimž je ubližováno. Naše mlčení, naše lhostejnost, naše obavy z přiznání pravdy nezabíjejí pouze oběti, ale samotného Ježíše, který je v těchto „maličkých“ přítomen.

Philippe Lefebvre OP (* 1960) je francouzský dominikán a biblista, profesor Starého zákona na Katolické teologické fakultě Univerzity ve Fribourgu ve Švýcarsku. Do řádu vstoupil v roce 1991, kněžské svěcení přijal v roce 1997. V lednu 2021 ho papež František jmenoval členem Papežské biblické komise.

Vydalo nakladatelství Krystal OP (obálka s jeho svolením).

Zdá se, že přinejmenším některé kruhy ve Vatikánu pochopily, že takhle to už opravdu dál nejde. Nebýt Ježíše a jeho poselství by se „firma“ možná už dávno zhroutila. Překvapivě otevřená kniha francouzského dominikána Philippa Lefebvra je důkazem toho, že věci se trochu mění k lepšímu.

 

Kissinger podle Kissingera – Úvahy o diplomacii, strategickém výhledu a umění vést - Lord Winston

Kniha Kissinger podle Kissingera je především skvělým a přehledným úvodem do strategického myšlení loni zesnulého legendárního diplomata a poradce amerických prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda. Ocení ji všichni, kdo se chtějí blíže seznámit s historií a teorií mezinárodních vztahů. Henry Kissinger stál uprostřed nejdůležitějších jednání studené války. Je rovněž autorem mnoha rozsáhlých publikací o mezinárodních vztazích, v nichž precizně rozebírá detaily a analyzuje relevantní historické paralely. Kniha rozhovorů, které s Kissingerem vedli jeho blízký spolupracovník Winston Lord a K. T. McFarlandová, je především koncentrovaným svědectvím o umění diplomacie. Znalci Kissingerova díla ocení osobní zkušenost z hvězdných hodin americké politiky, ostatním kniha poslouží jako čtivý úvod do Kissingerova brilantního uvažování.

Vydalo nakladatelství Books & Pipes (obálka s jeho svolením).

Ať již se díváme na americkou zahraniční politiku dnes či v minulosti jakkoliv, jedno nelze popřít, že k Henrymu Kissingerovi si chodili různí politici pro rady pomalu i v jeho sto letech. Rozpoutat válku jistě není jen tak, ale ukončit ji, když vám teče do bot, též není jednoduché - tak jak se to podařilo Američanům také díky úsilí Henry Kissingera, který ovšem nebyl žádný svatoušek. Koho zajímá tato nepřehlédnutelná postava americké, ale i světové diplomacie, jistě nepochybí, pokud sáhne právě po této knize.

 

Evropská unie: Jednotná v rozmanitosti - Dominika Perlínová

Jednotná v rozmanitosti. Takovým motem se v roce 2000 rozhodla sama sebe popsat Evropská unie. Společenství, které formuje naše životy, ale stále často zůstává zapomenuto. Místo Evropské unie slyšíme často pouze o Bruselu, hádáme se o euro nebo využíváme Erasmu. Čím tedy ve skutečnosti Evropská unie je?

Vydalo nakladatelství Albatros (obálka s jeho svolením).

 

 

 

 

 

 

Tak čímpak tedy ta Evropská unie je? Nejednotná v rozmanitosti? Rozmanitá v nejednotě? Byrokratický moloch prosazující absurdní ekonomická pravidla? Chyba, která z původní zóny volného obchodu, tedy EHS, proměnila Evropu v loutku byrokratů. Možná nikoli a možná je všechno trochu jinak a také trochu složitější. Možná mi přečtení této knihy pomůže otevřít oči.

 

Cesty po Africe, Asii a Evropě vykonané v letech 1325 až 1354 - Abú Abdallah ibn Battúta

Proslulý arabský cestovatel a kartograf Ibn Battúta se roku 1325 vydal na pouť do Mekky, odkud pokračoval do dalších zemí. Během třiceti let procestoval téměř celý tehdy známý svět. Kromě muslimské části Pyrenejského poloostrova, severní Afriky, říše Mali, Sýrie, Arábie a Persie navštívil i Jemen, Omán, Írán, Malou Asii, Krym, Povolží či Kavkaz. V Indii vstoupil do služeb tamního sultána, poznal Maledivy, Cejlon, Bengálsko, Sumatru a pobýval i v Číně. Své cesty podrobně zmapoval a popsal v rozsáhlém díle, které na rozdíl od jiných dobových cestopisů neobsahuje prakticky žádné zmínky o fantastických a nadpřirozených jevech.

Český výbor vychází v revidovaném a aktualizovaném překladu předního českého arabisty, afrikanisty a historika Ivana Hrbka (1923–1993).

Vydalo nakladatelství Argo (obálka s jeho svolením).

Ta ediční řada Itineraria nakladatelství Argo je opravdu přínosná. Našim čtenářům již zprostředkovala mnohé jiné staré cestopisy a za Cesty po Africe, Asii a Evropě si Argo opět zaslouží pochválit.

Snad bych jenom dodal, že již bylo načase, aby tento vrcholný klenot cestopisné literatury konečně po 63 letech vydali, jelikož vydání z krásné edice Živá díla minulosti z roku 1961 je již obtížně dostupné. Mimo jiné nemohu než doporučit zvídavým duchům, aby co nejdříve zamířili do antikvariátů, aby se porozhlédli také po jiných titulech z této mimořádné knižní edice.

 

Český Nietzsche? K dílu Friedricha Nietzscheho, Ladislava Klímy a jejich dnešnímu významu - Vojtěch Kinter

Knižní studie se zaměřuje na vztah myšlení Friedricha Nietzscheho a Ladislava Klímy. Kriticky se staví k charakteristice Klímy jako "českého Nietzscheho", a to jednak v konfrontaci s dřívějšími výklady zkoumaného vztahu, zejména s pojetím slavisty Urse Heftricha, jednak srovnáním textů, v nichž oba filozofové vykazují největší podobnosti (Nietzschovy knihy Antikrist, Genealogie morálky a Ecce homo s pasážemi Klímova Velkého romanu a autobiografickými texty). Klíma v tomto srovnání vystupuje jako nezávislý myslitel, především s ohledem na jeho smysl pro nízké, nauku o kontradikcionismu a (neo)kynismu. Nejpodstatnější doklad Klímovy svébytnosti však spočívá v hledání smyslu jeho myšlení pro dnešek, jež není odvoditelné z Nietzscheho. Zde autor argumentuje mimo jiné Klímovým neotřelým filozofickým stylem.

Vydalo nakladatelství Univerzita Karlova, Filozofická fakulta (obálka s jeho svolením).

Ladislava Klímu lze potkat po Praze na různých místech. Kupříkladu v podobě busty na budově bývalého hotelu Krása ve Vysočanech či na pamětní desce na Zbraslavi. Také ho můžete potkat jako autora originálního myslitelského díla anebo v souborech s jeho geniálními povídkami, a jak se tak dívám, také na stránkách této tak říkajíc srovnávací studie, která vypovídá též o tom, že myšlenky a dílo tohoto opravdového filozofa jsou stále živé. Ještě vám prozradím adresu, kde veliký hledač absolutna žil posledních 15 let svého života. Má tam i svou bustu. Sokolovská 249, nedaleko od stanice metra Vysočanská.

 

Básně na fotografie z Akagi - Libor Martinek

Sbírka Básně na fotografie z Akagi je inspirována knihou fotografií Jindřicha Štreita Japonsko – Lidé z Akagi (Rychnov nad Kněžnou, 1996) i později vydaným katalogem s názvem Japonsko 1995 – Návraty (Opava, 2008).

Jindřich Štreit, český dokumentární fotograf, vysokoškolský pedagog, kurátor a organizátor kulturního života pořídil během svého pobytu v Akagi na podzim roku 1995 přes třináct tisíc snímků. V knize Japonsko – Lidé z Akagi je jich zastoupeno pouze padesát. Padesát fotografií evidentně přátelských, prostých lidí z Akagi, pracujících, bavících i modlících se rolníků, jejich veselých dětí, ale také náboženský obřad vykonávajících nebo meditujících mnichů z tohoto mikroregionu.

Autor básní Libor Martinek debutoval dvojjazyčnou česko-polskou sbírkou Co patří Večernici – Sekrety Gwiazdy Wieczornej (Opava – Kielce, 2001). Od té doby získal mnoho ocenění v mezinárodních básnických soutěžích v České republice a v Polsku.

Vydalo nakladatelství Michal Beran - První bruntálské nakladatelství (obálka s jeho svolením).

Ale to je milé překvapení. Kamarád z Bruntálu Libor Martinek se opět pustil do básnění. Musím podotknout, že Libor je také veliký znalec polštiny a polské literatury a také se zabývá vedle zdařilých překladů vlastní svébytnou tvorbou. Jindřicha Štreita, světoznámého fotografa, jehož fotografie z Japonska Libora inspirovaly, myslím, není nutno nějak sáhodlouze představovat.

 

  

QRcode

Vložil: Jiří Kačur