Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Problém (krucifi)X. Šestá povídka ze série Multivercz II. Marka Dobeše. Čtení na pokračování

18.05.2024
Problém (krucifi)X. Šestá povídka ze série Multivercz II. Marka Dobeše. Čtení na pokračování

Foto: Kamil Fára

Popisek: Obraz vytvořený umělou inteligencí Midjourney

Mezi obláčky multidimenzionálních pohádkářských skoků je opakovaně čas dojít k archetypálnímu prozření, drakovi vždycky naroste druhá hlava, která je hotová zahryznout se do končetiny reka. Jelikož dračí plémě, s tím je svinské pořízení. Šestá povídka ze světě Multivercz II.

„Přála bych si, aby vzájemná spolupráce byla inspirativní, úspěšná a vedla k růstu nejen jednotlivých lidí, ale i celé společnosti.“ První dáma, absolventka Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda.

Knihovna Fučíkova odkazu, regál III., rektál I.

Charakteristika: Ocenění vydávané členům čtenářského kroužku při místní organizaci ČSM, kteří v rámci čtenářské kampaně přečetli předem určený výběr knih. Kampaň byla spuštěna už roku 1949 na základě rozhodnutí ÚV ČSM. Znalosti čtenářů byly ověřovány během pohovoru, který byl zakončen písní. Poté se komise usnesla, kdo bude navržen ÚV ČSM k vyznamenání Fučíkovým odznakem. Cílem této kampaně byla převýchova československé mládeže dle závazného vzoru Julia Fučíka.

Takové to byly krásné časy, kdy slovo komsomolec ještě něco znamenalo. Vážili jsme si práce předků, kteří obrátili starý řád vzhůru nohama. Ale dnešní digitální doba má také své kouzlo. I dnes můžeme obracet vzhůru jako diví. Černí husité, nebinární neandrtálci v sukýnkách z lýčí a nemakavá panenka.

Pro uvědomělého čtenáře citlivce práce jak na kostele. Oprava – práce jak na budově sloužící vyznávání náboženství dle volby občana či přistěhovalce.

Když si uvědomíme, že je nutné hlídat a stát na stráži hranic nevhodných překladů, dovedete si představit to množství úkolů, jimž našinec – oprava: slovo se přestalo používat ve čtvrtek 18:35 inkluzivného času a nahradilo ho označení „všudybylec“.

Oprava „všudybylec“ slovo se přestalo používat ve čtvrtek 18:40 inkluzivného času a nahradilo ho označení „všudybylX“.

Dovedete si představit to množství úkolů, jimž všudybylX čelí. Oprava, upřednostnění přední části těla musí skončit. Zadí.

Pojďme na to tedy zezadu a od konce předchozí kapitulace Odilovy.

 

Když se celý usebraný vrátil náš multidimenzionální bojovník Odilo z časoprostorového posunu Vrilu do naší multimrzké reality, byl v očekávání pochvaly. Zasloužil si ji za nic menšího, než převýchovu malého budoucího vlastizrádčíčka, křivopřísežníčka a rozvědčíčka Päwečka. Po mnoho večerů se mu snažil vlastními pohádkami zprotivit jakoukoli totalitní ideologii. A jak zjistil, pohledem na displej sítě X, povedlo se. Napůl.

Pavel Petr vyrostl ve vyrovnanou bytost, pravého muže svého národa. S rovnou páteří a nevychýlitelným morálním kompasem. Jistě nízké stosedmičkové IQ mu zůstalo, to výchovou neovlivní.cz ani kdyby ho odkojila samotná Sabina Slonková. Jako takový nikdy nevstoupil do totalitní rozvědky, řekl ne všem režimům, které by snad jen náznakem chtěly autokraticky vládnout a prosazovat politické ideologie v oblasti veřejného i osobního života. Byl nezištný, čestný a na první místo stavěl vždy jen prospěch svého národa. Nikdy by proti vůli lidu neprosazoval zavedení cizí měny na území svého státu, ani by ho nenapadlo odevzdání práva veta při hlasování vyšší nadnárodní instanci.

A jako takový se nikdy nestal prezidentem protektorem.

Odilova výchova zapůsobila, Pavel Petr zůstal jen sošnou fešnou nulou.

A jako takového si ho vybrala politručka Zelená.

Pardon lépe řečeno Prezidentka Protektorka Zelená. Jako první žena usedla v rámci afirmativní akce „ženy do výroby, muži do propadliště dějin“ na posvátný stolec českých králů.

Odilo nikdy nevěřil v predestinaci. Byl přesvědčen, že výchovou lze změnit mnohé. Ale tahle prezidentská dvojice snad popírala všechna pravidla logiky. Byli jak šnuptychl naplněný hlenem. Na jednom místě zmáčkneš, na druhém se vyboulí. A jsi rád, když nevystříkne. Takže zatímco Odilo v minulosti hnětl svými antitotalitními pohádkami rozvědčíčka, jinde se nafukovala totalitou hlava budoucí politručce. Konkrétně na škole v Bratislavě, připravující pracovníky tzv. „politického aparátu“ Československé lidové armády. Její absolventi získávali titul RSDr., vysmívaný jako „rozhodnutím strany doktor“. Budoucí první dáma ji studovala v letech 1985–1990. Současně byla členkou KSČ, ze které vystoupila 20. listopadu 1989.

A jak se Odilo ke svému zděšení dozvěděl na konci minulého dílu z Gabčíkova Twitteru, nyní na Pražském hradě konečně dostala možnost projevit vše, co jí do té natrvalo vyfoukané hlavičky v té kdysi mezi všehoschopnými prospěcháři módní Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda naondulovali.

Twitter první dámy:

Lide čacký, přála bych si, aby vzájemná spolupráce byla inspirativní, úspěšná a vedla k růstu nejen jednotlivých lidí, ale i celé společnosti. A začneme u sebe. Zaměříme se na dvě problematické knihy, které máme v hradní knihovně. Jedna je česká a druhá americká. Obě vyřešíme jedním hodnotovým hodem i vrhem.

Josef Lada - Mikeš

„...Ještě zoufale vykřikl: „Babičko!“, ale muž jej uhodil a pohrozil mu, že ho zastřelí, jestli ještě mukne! Milé děti, ti lidé byli cikáni!“ Mikeš je přepaden, svázán v pytli a vhozen do vozu.

„Vedení Roma Realia spolu představiteli Hnutí romského odporu, Aliance romských komunit a Futurum Roma vyjadřují hluboké znepokojení nad opět nekontrolovaným přístupem školství ČR a rasistickým přístupem české kultury,“ uvádí v prohlášení předseda prvního jmenovaného Václav Miko.

„Takový materiál se dodnes na řadě základních škol používá jako školní pomůcka. Proto považujeme za tragické, že české školství podporuje neustálou nevraživost a vystavuje romské děti výrazným tlakům a ponížení,“ uvedl dále Miko.

Harriet Beecher Stoweová - Chaloupka strýčka Toma

Nejznámější raná oběť cenzury je Harriet Beecher Stoweové z roku 1852, který byl namířen proti otroctví. V roce 1857 byl černoch z Ohia Sam Green „souzen, usvědčen a odsouzen k deseti letům vězení v káznici“ za to, že „měl v držení Chaloupku strýčka Toma“. Ironické je, že dnes je tato kniha nejčastěji kritizována progresivní částí politického spektra za stereotypní vykreslení černošských postav.

Paní politruková Zelená si z dětství pamatovala, jak dovedl velkému neohrabanému namodralešedivému kocouřímu supremacistovi zatopit nebinární myšo Jerry. Proč by totéž neplatilo i pro kocoura Mikeše. Kocouři přece loví myši. To je bezuzdné násilí, spojené navíc s konzumací masa, což v době krmiva a granulí pro kočky v naší pokročilé prozápadní společnosti tolerovat nechceme. Takže cikáni by jen odvedli dobrou práci, kdyby Mikeše utloukli i s jeho bagančaty v pytli. Stačí tedy dopsat „Milé děti, ti lidé byli cikáni a udělali to dobře!“

Chaloupka strýčka Toma byl už těžší oříšek, úprava musela fungovat i v angličtině.

Vymýšlet dobro není jednoduché. Paní prezidentová si musela neprodleně zajít do podnikové hradní kuchyně zvýšit glykemický index. Dala si řízek z panenky s vlašákem. To vše v časech inflace, což není žádná legrace. Utratila celých sedm padesát. Lahev digestivu Macallan 1926 Fine & Rare ji trochu vyvedla z míry svou cenou celých čtrnácti korun bez daně.

Výsledek však na sebe nenechal dlouho čekat. Chaloupka strýčka Jerryho. Kdo by jí mohl vyčítat zásah do tvorby autora, vždyť změnila jen jméno. A když už byla v tom, sáhla hojivě i dovnitř. Negři se snadno přejmenují na odlišnou barvu, třeba Browni. Čímž zmizí rasová konotace.

Ale ani s tímto termínem nebyla spokojena – hledala dále. Co byste také očekávali jiného od vojandy, která se za svobodna jmenovala Zelená, než citlivý přístup k mateřštině. První muž stál neochvějně po jejím boku. Známý svým odporem k psanému slovu, manželku za tuto lingekvilibristiku upřímně obdivoval. Její schopnost hrát si se slovy neznala mezí.

Změnit ČERNOCHY na HNĚDOCHY a následně najít ekvivalent pejorativního slova a zastavit se u všeobecně sdělného HOVŇOCH, to chce kus talentu.

Odilo se otřásl až se mu přeskupila mikroflóra tlustého střeva. Vskočil do časoprostorové kapsle a vydal se zelenou vlnou Vrilu do minulosti pohádkově převychovat. Gabčíkovo volání o tom, že s touhle dvojicí nelze vyhrát a jen to zhorší, Odilo nevnímal.

Měl pro první dámu připravenu novou ultimativní pohádku.

 

V textu čerpáno:

„První dáma“, www.pavlovaeva.cz

Fučíkův odznak, wiki.knihovna.cz

„Jistota těchto voleb je tedy jediná: Zbabělého a neschopného prezidenta nepotřebujeme.“ Sabina Slonková, neovlivni.cz 13.1. 2023

„Nová první dáma Česka Eva Pavlová: podplukovnice v záloze, inspirací pro ni je Olga Havlová“, irozhlas.cz, 11.5. 2024

„Odstraňte Ladova Mikeše ze škol, žádají romští aktivisté“ novinky.cz, 14.4. 2010

„Bohaté dějiny cenzury v USA pokračují. Z knihoven zmizelo přes tisíc titulů“ seznam.cz, 12.4. 2022

omluva autora: když jsem s autorskou nezodpovědností sobě povídkově vlastní do názvu příštího MULTIVRZNUTÍ umístil podtitul „Problém (krucifi)X“, neměl jsem tušení, že mne realita předběhne. „Akademie výtvarných umění rozhodla: Ježíš na kříži bude přemístěn! Oficiální důvod? Socha prý byla na současném místě několikrát poškozena. Přemístění se děje pouze z důvodu její ochrany. Ano, čtete správně. Kvůli vandalismu studentů umění bude škola zachraňovat sochu jednoho z největších českých umělců, který se, jen tak mimochodem, zasloužil o její vznik. … Studentka Jana Doležalová v diskusi na profilu AVU píše, že když jde k vrátnici, socha ji děsí. Prý tam ´nemá co pohledávat a děsit lidi´. Trpící Kristus je podle ní ,za zenitem‘. https://katolickenoviny.cz/ Omlouvám se proto hluboce za svou pomalost s jakou dokáži předvídat rozpad evropské civilizace.

Příště: Hradní Dášeňka

 

Vložil: Marek Dobeš