Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svět knihy Praha 2024 se blíží. O jednom z největších našich knižních veletrhů si povídáme s jeho ředitelem Radovanem Auerem

17.05.2024
Svět knihy Praha 2024 se blíží. O jednom z největších našich knižních veletrhů si povídáme s jeho ředitelem Radovanem Auerem

Foto: Se svolením Svět knihy

Popisek: Radovan Auer

Pro milovníky knih a literatury je Svět knihy, který se letos bude konat 23. – 26. května, vždy takový svátek, na který se těší. Minulý rok byl program věnován Autorům bez hranic. Letos je věnován, jak již název Das Buch napovídá, německojazyčné literatuře u příležitosti stého výročí úmrtí Franze Kafky.

Hovořili jsme spolu v souvislosti s festivalem před rokem. Za rok se může přihodit mnohé. Jaký byl ten rok pro vás?

Krásný, ale hektický. Hned po skončení ročníku předchozího jsme museli začít chystat ten nadcházející, mezitím jsme si střihli ještě menší Svět knihy Plzeň. Navíc bylo potvrzeno hostování České republiky v roce 2026 na největším knižním veletrhu ve Frankfurtu. To je v našem oboru něco jako olympiáda, takže velká věc a já patřím do realizačního týmu. Hodně to mění i postavení a roli Světa knihy v mezinárodním kontextu.

Německojazyčný prostor je pro nás tady v Čechách jako moře, které nás již po staletí obklopuje. Je blízko a zároveň daleko. Jak jste na tom s německou literaturou vy?

Nejsem žádný znalec, ale jak říkáte, německojazyčný prostor nás obklopuje - a v historickém kontextu také „prostupuje“, nemálo německojazyčné literatury vzniklo na našem území, takže člověk má takový ten všeobecný přehled. Přiznám se, že mezi svými top autory jsem dosud žádného z této jazykové oblasti vyloženě neměl, ale vždy když se blíží nějaké hostování, tak se snažím toho více z dané oblasti načíst. A teď už nějaké favority mám, třeba Bernharda Schlinka, který také na Svět knihy dorazí.

A co Franz Kafka?

Kafku jsem poctivě přečetl jako student takřka komplet. A musím se přiznat, že jsem k němu cestu nenašel, neoslovil mne. Ale beru ho jako klíč. Nebo, chcete-li, šém, protože otevírá cestu k tomu středoevropskému mixu, kde se prolínají kultury i literatury židovské, německé, české, východoevropské. A to je mix, který mne naopak zajímá a baví velmi.

Na co se mohou návštěvníci letošního Světa knih těšit?

Na několik pořadů, mezi nimiž nechybí prakticky všichni zásadní čeští autoři, z nichž řada využívá Svět knihy pro křest své aktuální novinky. Na desítky zajímavých zahraničních hostů, mezi nimiž nechybí ani bestselleristé i držitelé světových literárních cen. Na prodejní expozice domácích nakladatelů a více než tří desítek národních literatur. Především ale na čtyřdenní svátek lidí, kteří mají rádi knížky, festivalovou atmosféru, plnou příjemných setkání.

Dát dohromady takovou akci není jen tak, byť již máte s jejím pořádáním nemalé zkušenosti. Jak se vám spolupracovalo s partnery, kteří se také podíleli na její přípravě? Myslím, že mezi nimi jsou zastoupeni pražský Goethe-Institut ČR, Rakouské kulturní fórum v Praze a Velvyslanectví Švýcarské konfederace.

Byla to krásná a bezproblémová spolupráce. Tyto instituce s námi dlouhodobě spolupracují. Program Das Buch, systematicky mapující německojazyčnou literaturu, je v našem programu stálicí. Takže na čestné hostování v letošním roce byly obě strany dobře připraveny, věděli jsme, jaké formáty fungují, na co se v prezentaci soustředit. Myslím, že to bude hodně znát a návštěvníkům se to bude líbit.

V programu jsem se dozvěděl, že na festivalu budou hosté z německojazyčných zemí. Můžete nám některé z nich, není-li to tajemství, představit?

Už jsem zmínil Bernharda Schlinka, autora kultovního Předčítače. V rámci kafkovské linie samozřejmě nesmí chybět jeho životopisec Reiner Stach. Ale také jeho „kreslíř“ – Nicolas Mahler zpracoval Kafkův život do komiksu. No a pak už zmíním jen pro mne aktuálně hodně zajímavého autora Michaela Stavariče a zbytek s dovolením ještě ponechám lehce zahalený rouškou tajemství. Program Das Buch je letos hodně komplexní, těch autorů je k dvěma desítkám a zahrnují všechny žánry. Bude i workshop jódlování.

Festival ale jistě není věnován zcela německojazyčné literatuře? Odlišuje se od těch předchozích nějakými výraznými novinkami?

Taková na první pohled patrná změna je ta, že jsme sály pojmenovali po významných osobnostech naší literatury. Ze sci-fi sálu bude Sál Karla Čapka, z literárního Sál Bohumila Hrabala atd. Chceme tím vzdát těmto autorům hold, představit naše „velikány“ zahraničním návštěvníkům, kterých na Světě knihy pomalu, ale kontinuálně přibývá. A asi se to bude i lépe pamatovat.

Kromě této spíše kosmetické změny žádné převratné změny nechystáme. Tím, že bylo v minulém roce oznámeno, že Česká republika bude hostující zemí na veletrhu ve Frankfurtu, což je taková knižní olympiáda, skokově se zvedl zájem zahraničí o spolupráci s námi. Toho chceme využít k posílení byznysové složky veletrhu. Pracujeme na tom, aby se Svět knihy stal výkladní skříní středo a východoevropských literatur. Po loňském pilotním ročníku našeho Book Marketu nás čeká jeho první plnohodnotný ročník.

Na co se na festivalu těšíte vy?

Pro nás je nejnáročnější zvládnout finální období příprav a pak první den. Jakmile se všechno rozjede, tak už s tím stejně nemůžete nic moc dělat. Takže se těším na závěr prvního dne, kdy navíc letos děláme velký koncert pro veřejnost. V Gauči ve Stromovce zahraje, jak jinak, KAFKA BAND, projekt našich oblíbenců Jároslava Rudiše a Jaromíra 99.

V čele Světa knih již stojíte několik let. To vás muselo jistě obohatit v mnoha směrech, nemýlím-li se?

Ano, v roce 2016 jsem přišel sice jako zapálený čtenář, sice také z kulturně-kreativní sféry, ale bez hlubší znalosti knižního prostředí. Otevřel se mi netušený svět literatury a knih, který v sobě skrývá nekonečné množství menších světů, mezisvětů a podsvětí. Nesmírně obohacující, plný inspirativních osobností i myšlenek.

Také jste díky tomu musel potkat celou řadu osobností. Na které rád vzpomínáte?

Letmých jednorázových setkání s osobnostmi, včetně největších světových literárních hvězd bylo v Praze, ale i na mezinárodních literárních akcích nepočítaně. A mnoho z nich vřelých i zábavných. Já si ale přece jen více považuji setkání s osobnostmi, se kterými se vídám díky své práci pravidelně a z roviny společenské se to posunulo blíže k té rovině přátelské, kdy si můžeme otevřeně povídat o všem možném. Nebudu moc jmenovat, ale naposledy jsme si báječně popovídali u sklenky s Radkou Denemarkovou. 

Na závěr se zeptám na vaše plány do budoucnosti.

Už teď plánujeme další ročníky, máme jasno, kdo bude čestnou zemí v roce 2025. Pro českou literaturu a knižní průmysl bude zcela zásadní čestné hostování v roce 2026 ve Frankfurtu, kde jsem členem dramaturgické rady a tím směrem se zaměřujeme i se Světem knihy.

 

QRcode

Vložil: Jiří Kačur