Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala. Magnesia Litera 2024 za humoristickou knihu pro Lucii Macháčkovou

24.04.2024
Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala. Magnesia Litera 2024 za humoristickou knihu pro Lucii Macháčkovou

Foto: Se svolením Lucie Macháčkové

Popisek: Lucie Macháčková

ROZHOVORY NA OKRAJI Zažili jste někdy svatbu jako řemen, bláznivou rozlučku se svobodou anebo kuriózní žádost o ruku? Populární stand-up komička Lucie Macháčková je věčná družička a trapasů a bizarních zážitků má na rozdávání. Dozvíte se, jaké typy hostů zaručeně potkáte na každé svatbě, proč se nevyplácí hubnout do svatebních šatů, co lze zažít na ztřeštěné skotsko-ruské svatbě, kde si nikdo nerozumí, co neříkat muži o svatební noci i jak vypadá pravé české svatební bingo a mnoho dalšího.

Tak jsme dočkali vítězů Magnesia Litera. K mojí veliké radosti získala literu za humoristickou knihu Lucie Macháčková za Svatební historky. Rozhovor jsme spáchali ještě před vyhlášením výsledků 18. dubna, takže gratuluji převelice.

Lucii Macháčkovou jsem oslovil především proto, že mne potěšilo, že v dnešních časech ještě někdo píše humoristické knihy a navíc jako v jejím případě neúnavně vystupuje všude možně jako stand-up komička, v čemž je opravdu dobrá.

Lucie Macháčková je česká stand-up komička, scenáristka, marketérka a moderátorka. Lucie je známá zejména díky stand-up comedy, které se věnuje od roku 2014 v češtině a v angličtině. Se svojí anglickou show vystupovala na pódiích v Německu, Maďarsku, Polsku, Rakousku i Velké Británii. Pravidelně se objevuje na televizních obrazovkách v pořadu Comedy Club. Je autorkou komediálního bestselleru Historky z Tinderu a knihy o rodičovství a mateřství Protivný sprostý matky. Pro Český rozhlas Radio Wave vytvořila komediálně-historický podcast Vykopávky. Je matkou dcery Charlotte.

Odkud jste čerpala náměty pro svoji knihu?

Ze života vlastního a ze životů ostatních - samozřejmě něco je čistá fikce a literární fabule, ale u všech mých příběhů to bývá tak, že je tam kus reálného základu. Akorát někde je ten „kus” větší a někde menší.

Nešlo by uvést nějakou krátkou ukázku?

Tak tady ji máte (úsmev):

Je mi skoro třicet let. Tím chci říct, že je mi pětatřicet let. A osmnáct měsíců. Ono se říká, že muži stárnou jako víno – a ženy stárnou jako sýr. Konkrétně sýr eidam. Mezi dvacítkou a třicítkou není velký rozdíl, ale třicítka je tučnější.

Jsem ne vlastní vinou svobodna, ale to je oukej. Když je vám okolo třiceti a jste stále svobodni, tak jste prostě jen přeskočili svůj první rozvod.

Mým nešvarem je, že jsem nezřízeně optimistická. Moje sklenice je vždy poloplná, a ne poloprázdná, a ještě doufám, že ta tekutina v ni je prosecco. Jdu na první rande s mužem a už cestou v tramvaji si trénuju svůj podpis s jeho příjmením. Na večeři jdeme na pho bo (vy neznáte pho bo? Tak to je faux pas!), protože on ji má nejraději, a já si říkám: No tak, když to klapne, mohli bychom vyrazit na svatební cestu do Vietnamu – anebo aspoň do tržnice Sapa! Znáte to, jak holky bývají na začátcích vztahů nejisté a pochybuji o všem?

Určitě se mu nelíbím.

Určitě mu přijdu trapná!

Určitě někoho má.

 

A co vy? Kniha vyšla minulý rok a název napovídá, že tehdy jste asi ještě nebyla provdaná. Nezměnilo se od té doby něco?

Vůbec! Naopak. Momentálně píšu další pokračování Historek z Tinderu, tak mi držte palce, ať tam není ten pravý, jinak je kniha v ohrožení!

Kniha byla nominovaná v soutěži Magnesia Litera. Držím vám palce. Asi vás ta nominace potěšila?

Samozřejmě – koho by to nepotěšilo? Loni byly Historky z Tinderu na longlistu Litery, tj. v těch širších nominacích, které se uvádí jako „Porota doporučuje.” Letos se Svatební historky dostaly na shortlist, tj. do té nominované trojice, ze které se vybírá. Tyto odpovědi píšu v den předávání, takže nevím, jak to dopadne a upřímně, jsem úplně oukej s tím, že to zůstane „jen” u té nominace. Vezmu si hezké šaty a jdu si užít prima večer.

 

Láska, sex a radnice! Řekněte své ANO pořádné dávce zábavných historek o vztazích, které (ne)skončily před oltářem. Zažili jste někdy svatbu jako řemen, bláznivou rozlučku se svobodou anebo kuriózní žádost o ruku? Populární stand-up komička Lucie Macháčková je věčná družička a trapasů a bizarních zážitků má na rozdávání. Dozvíte se, jaké typy hostů zaručeně potkáte na každé svatbě, proč se nevyplácí hubnout do svatebních šatů, co lze zažít na ztřeštěné skotsko-ruské svatbě, kde si nikdo nerozumí, co neříkat muži o svatební noci i jak vypadá pravé české svatební bingo a mnoho dalšího. Vtipem a nadsázkou nabitá kniha o veselkách vás zaručeně rozveselí.

Vydalo nakladatelství Ikar (obálka s jeho svolením).

 

Napsala jste ještě dvě knihy. Historky z Tinderu a Protivný sprostý matky. Můžete mi o nich říci něco víc?

Historky z Tinderu je moje literární prvotina, která vyšla v roce 2022. Je to soubor komediálních povídek o seznamování, prvních rande a obecně vztazích mezi muži a ženami. Určitě to není jen o randění online! Myslím, že kdo se rád směje u knížek nahlas, pro toho jsou Historky to pravé. Kniha Protivný sprostý matky je o fous vážnější - je to literární zpracování stejnojmenného televizního projektu, který jsem režírovala, produkovala a psala pro ČT. Jsou to hloubkové hovory o mateřství a rodičovství bez klišé, zdrobnělin, zastrašování a souzení. Zpracováváme tam silné příběhy na téma adopce, rozvod, kojení, zamlklé těhotenství atd. Na knize jsem pracovala se svojí spoluautorkou a kolegyní Katkou Krobovou, která pracuje v ČT jako dramaturgyně.

Tinder, je ta seznamka, že ano. Máte s ní vlastní zkušenosti?

Ano! Kdyby ne, bylo by to dost blbý o tom psát celou knížku (smích).

Jasně, takže matky vznikly na základě vašeho projektu pro Českou televizi. Takže jste asi potkala mnoho matek a nahlédla do jejich mateřské psychiky. Já je obdivuji, protože dnes už bych na uřvaná děcka neměl nervy. Ale neříkejte, že by snad všechny byly protivné a sprosté?

Myslím, že žádná matka nechce být sprostá ani protivná. Ale každá občas je. Protože mateřství je krásné, ale zároveň těžké a ta ambivalence – to, že žena hluboce miluje svoje dítě či děti, ale zároveň se cítí vyčerpaná a frustrovaná – je úplně normální věc. Studuju terapeutické rodičovství a psycholožka, která kurz vede, říká: „Rodiče nejsou andělé, jsou na cestě”. Matka není dokonalá světice – je jen člověk. A člověk dělá chyby. Ne každý den je růžový a i matky na mateřské mají občas dny, kdy svůj „úděl” nesnáší, a dny, kdy jej zcela milují. A je to v pořádku.

Jste také známá stand-up komička. Jak jste se k vystupování vlastně dostala? Vystupujete ještě?

Ano, vystupuju hodně, momentálně jezdím se svojí solo show Na holku dobrý a také pracuji v rámci standup skupiny Underground Comedy. Také natáčíme nové díly pořadu Comedy Club. Standupu se věnuji už deset let, dostala jsem se k tomu v rámci svojí stáže ve Velké Británii - dělám totiž shows v češtině i angličtině.

Jaké jsou vaše další tvůrčí záměry?

V současné době se natáčí desetidílný seriál Děcko, který jsem pro ČT napsala společně s Katkou Krobovou. Seriál točí režijní duo Radim Špaček a Rozálie Kohoutová a na obrazovkách se objeví v roce 2025. Zároveň píšu další komediální knihu o seznamování, která vyjde ještě tento rok a také se věnuju dalším projektům, o kterých zatím nemůžu mluvit. No, jak vidíte, úplně se nenudím (úsměv).

Mohu vás závěrem požádat o nějaký vtip?

Mám jich plnou knihu, tak hurá do knihkupectví!

 

QRcode

Vložil: Jiří Kačur