Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Řada rozjetých sérií ze severu, Francie i Anglie, nové vydání klasického thrilleru i Vondruška. Knižní čtvrtek

11.04.2024
Řada rozjetých sérií ze severu, Francie i Anglie, nové vydání klasického thrilleru i Vondruška. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením nakladatelství Domino

Popisek: Výřez z obálky knihy Tanečník

DETEKTIVKY A THRILLERY Nové případy vyšetřují Oldřich z Chlumu i hospodyně Agathy Christie, jeden starý zase Lincoln Rhyme. Na své si přijdou milovníci staré dobré Anglie, mrazivých severských detektivek i temných francouzských thrillerů.

Krvavé tajemství – Rachel Amphlett

Brutální vražda v elitářské rodině. Třetí případ Kay Hunterové. Večírek na zahradě kentského zámečku se nečekaně zvrtne, když je objevena mrtvola šestnáctileté Sophie, na jejíž počest se slavnost konala. Přestože se nejdřív zdá, že policie jde na jistotu, podezřelých je nakonec mnohem víc. Aby Kay Hunterová zjistila, kdo za vraždou stojí, musí odhalit temná tajemství exkluzivní komunity, do níž Sophie patřila. Kay navíc stále pátrá po vlastních nepřátelích, a když učiní šokující objev, má pocit, že její život už nikdy nebude stejný.

Vydalo nakladatelství Kniha Zlin (obálka s jeho svolením).

Rachel Amphlett už na našem trhu patří k celkem známým jménům. Novinka od Albatrosu je už třetím případem Kay Hunterové, předcházejí mu tituly Vyděšená k smrti a Vůle žít a čtenáři jsou s nimi vesměs náramně spokojeni. Jejich britská autorka píše i samostatné romány včetně špionážních, ale slávu jí zajistila právě Kay Hunterová. Tahle série začala v zahraničí vycházet už v roce 2017 a venku už je deset dílů, máme tedy ještě hodně co dohánět.

 

Smrt šumavského poustevníka – Vlastimil Vondruška

Na Oldřicha z Chlumu se obrátí o pomoc purkrabí pražského hradu Johánek z Poděhús. Před časem založil se svým zetěm Jarošem nedaleko Domažlic hrad Pušperk, který má přispět k ochraně zemské hranice. S Bavorskem jsou teď vztahy napjaté a nejspíše se chystá válka. Proto může být každá neobvyklá událost varováním. Jeho zeť našel poblíž hradu mrtvého poustevníka Baltazara, který žil v lesní chatrči u posvátné studánky. Kdo by však zabíjel muže se svatou pověstí, který nic nevlastnil a nikomu nevadil?

Vydalo nakladatelství MOBA (obálka s jeho svolením).

Vlastimila Vondrušku jistě není nutné blíže představovat. Tento bestsellerový grafoman, jehož další kniha vyjde už koncem dubna (o té třeba jindy), nyní přichází s již 32. dílem série Hříšní lidé Království českého. Čtenářův starý známý, Oldřich z Chlumu, se tu dá dohromady s novou dvojicí pátračů. Na čtenáře sice asi žádné velké překvapení nečeká, prostě další pohodová historická detektivka z období středověku, nicméně i tak nutno podotknout, že první ohlasy jsou nadšené! Série Hříšných lidí vychází už více než dvacet let, první díl si čtenáři mohli přečíst již v roce 2002.

 

Tanečník – Jeffrey Deaver 

Geniální kriminalista Lincoln Rhyme a mladá policistka Amélie Sachsová řeší další zapeklitý případ: během pětačtyřiceti hodin musejí vypátrat profesionálního vraha, přezdívaného Tanečník. Tanečník má v této lhůtě zlikvidovat tři nepohodlné svědky v případu vlivného obchodníka se zbraněmi a již od prvního okamžiku nenechává nikoho na pochybách, že si důvtipem a inteligencí nezadá s Rhymem. Mezi oběma muži se na dálku rozpoutá nelítostná psychologická válka, plná zvratů a úskoků, která se neobejde bez těžkých ztrát na životech. Nervy drásající příběh dává nahlédnout do zákulisí americké policejní praxe a zároveň je brilantní sondou do duševního světa chladnokrevného zabijáka.

Vydalo nakladatelství Domino (obálka s jeho svolením).

Ani Jeffreyho Deavera jistě není nutné blíže představovat. Jak už poučený čtenář poznal z anotace. Tanečník je dalším případem Lincolna Rhymea, konkrétně druhým v pořadí. Kniha se tedy odehrává po událostech Sběratele kostí, jehož mnozí znají z filmového zpracování s Denzelem Washingtonem a Angelinou Jolie. Jen tedy v knihách není superdetektiv Rhyme černoch... Tanečník se u nás dočkal již devíti vydání, prvního v roce 1999 (rok po vydání originálu), posledního v roce 2016. Nyní je zpátky – Deaver je komerční jistota, jeho knihy jsou evergreeny a série s Lincolnem Rhymem má zatím patnáct dílů (poslední vyšel vloni), takže připomenout staré kousky se určitě vyplatí. Deaver stojí také za sériemi s Colterem Shawem či Kathryn Danceovou.

 

Jedovatá stopa – Coleen Cambridge 

Další skvělá cosy crime pro fanoušky detektivek Agathy Christie! V anglických honosných sídlech se o vraždách obvykle moc nehovoří. Mallowan Hall, kde žije Agatha Christie a její manžel Max, je však výjimkou. A zdejší svérázná hospodyně Phyllida Brightová s potěšením zločiny rozebírá se svou zaměstnavatelkou. Když v sousední vesnici na koktejlové party, pořádané pro účastníky prestižní soutěže ve psaní, již organizuje klub slavných autorů detektivek, dojde k vraždě, je to příliš zajímavé a lákavé, než aby jí Phyllida odolala. Ale zároveň v sobě skrývá plno úskoků a nebezpečí, protože každý host zde je expertem na vraždy – a na to, jak ji provést dokonale.

Vydalo nakladatelství Kalibr (obálka s jeho svolením).

I tahle oku lahodící detektivka (a to i ze stran, barevná ořízka totiž nebude chybět), je samozřejmě součástí série. Jedovaté stopě předchází Vražda v Mallowan Hall. V tomto sídle v Devonu samozřejmě žila sama královna detektivek, Agatha Christie. Ona i její manžel Max se znovu objeví i zde. Hlavním pátračem je tady ale jejich hospodyně Phyllida. Tahle série v sobě snoubí všechno to hezké – atmosféru starých časů, klasickou dobrou Anglii a elegantní vraždy. A samozřejmě je to oddechovka. Autorka píše pod pseudonymem, její skutečné jméno je Coleen Gleason, je Američanka a je podepsána například za trilogií The Regency Dracula.

 

Jizvy plné beznaděje – Stefan Ahnhem 

Nový temný případ od autora bestsellerové série s Fabianem Riskem. V apartmá luxusního stockholmského hotelu někdo zabil úspěšnou influencerku. Šlo o chladnou popravu, nebo se tu šeredně zvrtly erotické hrátky? Případ dostává na starost Malin Rehnbergová, někdejší Fabianova kolegyně, která právě prochází profesní i rodinnou krizí. Podezření padá na agresivního stalkera, pak však dojde k další vraždě a Malin začne odkrývat souvislosti obou zločinů. Smrtelně nebezpečné souvislosti... Ve hře se ocitne mnoho životů – včetně jejího.

Vydalo nakladatelství Kalibr (obálka s jeho svolením).

Severský výběr nesmí chybět. Švéd Stefan Ahnhem možná nepatří mezi nejúžasnější severské autory, nicméně jeho knihy jsou bestsellery. Představil se sérii s Fabianem Riskem, složenou ze šesti knih počínaje Obětí bez tváře a konče Posledním hřebíkem. Jeho nejnovější kniha je prozatím samostatná, nicméně jeho hlavní hrdinkou je Riskova bývalá kolegyně, takže předešlé události se jistě vyplatí znát. Ahnhem je mistrem temných zvratů a komplexního vykreslení postav. Než se vydal na spisovatelskou dráhu, pracoval jako scenárista – například na švédském seriálovém Wallanderovi.

 

Sharko – Franck Thilliez 

Oblíbené duo kriminalistů versus upíří sekta. Další případ z brutálně napínavé série! Franck Sharko a Lucie Hennebellová jsou ve složitější situaci než kdy dřív. Lucie na soukromém pozemku provedla nezákonnou razii a v sebeobraně zabila podezřelého muže, Juliena Ramireze. Pokud přizná, co se stalo, půjde do vězení – a to Sharko nemůže dopustit. Ukazuje se, že za Ramirezem se skrývá upíří sekta, která páchá ta nejperverznější zvěrstva a záměrně šíří neznámou nemoc. Události kolem vyšetřování se zaplétají, smyčka se stahuje a každou chvíli může někdo zjistit, co Lucie provedla. Jde o všechno.

Vydalo nakladatelství XYZ (obálka s jeho svolením).

Franck Thilliez je jedním z nejúspěšnějších francouzských spisovatelů a může se poklidně postavit po bok kolegů Bernarda Miniera nebo Jeana-Christopha Grangého. Thilliezovy thrillery jsou nejen temné a napínavé, ale také pracují s aktuálními tématy. Napsal už téměř dvě desítky románů, přičemž hned jeho druhý, Pokoj mrtvých, zvítězil jakožto nejlepší thriller v akademických i čtenářských cenách. Sharko je osmým dílem série s Franckem Sharkem.

 

 

Vložil: Tomáš Mysliveček