Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve vesmíru se děje mnohé a kupodivu v něm právě vyšly zajímavé tituly, od Koukolíka po papeže Františka. Knižní čtvrtek

04.04.2024
Ve vesmíru se děje mnohé a kupodivu v něm právě vyšly zajímavé tituly, od Koukolíka po papeže Františka. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením nakladatelství Albatros

Popisek: Výřez z obálky knihy Jak to funguje – Neobyčejná tajemství obyčejných věcí

POPULÁRNĚ NAUČNÁ LITERATURA Což je dobrá i špatná zpráva, jelikož nikoli každá z nich je špatná, ale nikoli každá je dobrá. Každopádně náš výběr populárně naučných knih obsahuje pochopitelně jen ukázky těch dobrých. Což je pro mne další dobrá a zároveň špatná zpráva, protože v prvním případě přináší uklidnění z toho, že je co číst. Bohužel v druhém případě zneklidňující, jelikož je všechny nestihnu a nezvládnu přečíst. Ale každopádně je z čeho vybírat.

NEZAPOMENU! – Navždy vděčná vaše inteligence umělá - František Koukolík

Myslíte si, že umělá inteligence je jen dalším pokrokem v technologii, nebo stojíme na prahu něčeho, co překročí vše, co jsme doposud znali?

Lékař a neurovědec František Koukolík ve své nové knize NEZAPOMENU! rozvíjí myšlenku, že umělá inteligence může být daleko víc než jen pouhý nástroj v rukou lidstva. Její vývoj běží mílovými kroky - zatímco evoluce života na Zemi trvala miliardy let, umělá inteligence se vyvíjí před našima očima během několika měsíců. Co to znamená pro naši budoucnost?

Kniha je napsána srozumitelným jazykem a nabízí panoramatický pohled na umělou inteligenci, jenž spojuje biologické a humanitní aspekty. Autor se nezabývá pouze pozitivními přínosy, ale upozorňuje také na potenciální rizika umělé inteligence.

Dne 30. května 2023 vydala americká nezisková organizace Centrum pro bezpečnost umělé inteligence (CAIS) prohlášení, které podepsalo přes šest odborníků, včetně Billa Gatese. Zní jasně: „Snížení rizika vyhynutí v důsledku umělé inteligence by mělo být celosvětovou prioritou.“ Toto varování staví rizika spojená s umělou inteligencí vedle globálních hrozeb, jako jsou pandemie a jaderná válka.

Koukolíkova kniha se tedy ptá: Jsme připraveni na možnost, že biologická inteligence a vědomí budou nahrazeny digitální inteligencí a vědomím? A co můžeme udělat, abychom zajistili, že umělá inteligence bude sloužit k dobru lidstva a ne naopak? Budeme svědky něčeho převratného, nebo už jen záznamem v digitálním vědomí?

Vydalo nakladatelství Galén (obálka s jeho svolením).

MUDr. František Koulík je širší veřejnosti znám jako autor mnoha populárně naučných knih věnovaných nejenom duševním pochodům a duševnímu zdraví. Jako neuropatolog se zabýval neurodegenerativními mozkovými procesy. Jeho poslední kniha pojednává z různých úhlů pohledu o tzv. umělé inteligenci. Je symptomatické, že právě této „vymoženosti vědeckého pokroku" věnoval právě neuropatolog.

Nevím jaký dopad může mít používání AI z hlediska ekonomiky či politiky, ale mnoho studií zabývajících se vlivem dosud používaných digitálních technologií jasně dokazují jejich neurodegenerativní vliv zejména u dospívajících, u nichž jsou v mnoha případech neblahého nadužívání třeba mobilních telefonů nepřehlédnutelné degenerativní změny mozku. Každopádně právě ty mladé čeká možná zajímavá budoucnost à la Terminátor, pokud se lidstvo nevzpamatuje z té bezohledné kořistnické pomatenosti a zneužívání výsledků vědeckého bádání k dosahování nepředstavitelných zisků stůj co stůj.

 

Neznámá evangelia. Novozákonní apokryfy I. - Jan A. Dus, Petr Pokorný

Apokryfní texty vznikaly již v počátcích křesťanského písemnictví a nebyly z různých důvodů zařazeny do biblického kánonu: často pro svůj pozdější původ, většinou však pro odchylný výklad nejstarších křesťanských tradic. Kniha obsahuje apokryfní evangelia v užším smyslu slova, tedy spisy evangelijního typu nebo spisy jiného druhu, které se šířily pod názvem „evangelium“ a vznikaly do konce 2. století po Kr. Mezi ně patří i nejstarší fragmenty Ježíšových výroků, které nepocházejí z biblických evangelií, či oblíbené Tomášovo evangelium. Na mnoha místech sice jen popustily uzdu obrazotvornosti tehdejšího lidového křesťanství, nicméně odrážejí i některé závažné problémy své doby (vztah k jiným náboženským a filozofický proudům, hledání lidových forem křesťanské zbožnosti). Z řeckých, latinských, koptských a syrských originálů přeložili a úvody a komentáři opatřili J. Brož, R. Dostálová, J. A. Dus, M. Havrda, L. Kopecká, Z. Kratochvíl, P. Peňáz, D. Peňázová, P. Pokorný a Z. Vlčková.

Vydalo nakladatelství Vyšehrad (obálka s jeho svolením).

Ježíš nebyl teolog, a dokonce ani vlastní životopisec. Jeho život a činy ale změnily chod dějin, které sice i po jeho zmrtvýchvstání byly nadále psány násilím a krví milionů nevinných, ale s tím rozdílem, že v nich září naděje, že to takto být nemá a nesmí. Již brzy po jeho ukřižování začaly mezi věřícími kolovat zprávy o jeho poslání a učení. Řízením osudu byly z celé řady oněch zpráv či dobrých zvěstí neboli evangelií církevními otci po několika staletích vybrány čtyři. Ale těch podání bylo více jako třeba evangelium podle Tomáše. Jistěže statečným a dobrým člověkem se nemusí člověk stát tím, že si od rána do večera čte knihy. Ale některé z nich mohou otevřít oči a pomoci s vnitřní proměnou, byť jejich četba není snadná. Řekl bych, že nové vydání Nezákonních, nikoli nezákoných, apokryfů k nim zcela jistě patří.

 

Malá filosofie člověka a Slovník filosofických pojmů - Jan Sokol

Kniha má svůj základ v přednáškách, které autor pronesl na Pedagogické a Filosofické fakultě Karlovy univerzity. V rozšířené knižní podobě (první vydání 1994) připojil další, dosud nepublikované texty, které postupně přepracovával a doplňoval. Autorovým cílem je otevřít problematiku filosofického myšlení širokému okruhu zájemců. „Na rozdíl od filosofie vědy nebo filosofie jazyka se zde výklad soustřeďuje a pořádá kolem člověka jako tělesného bytí na světě, jako dějinné bytosti, jako společenské a mravní osoby.“ Text je doplněn výkladovým slovníkem, obsahujícím přes tisíc stručných hesel z oblasti filosofie a jiných humanitních oborů.

Vydalo nakladatelství Vyšehrad (obálka s jeho svolením).

Člověk toho zdánlivě moc k životu nepotřebuje, pokud se nestal obětí sebe sama požírajícího konzumerismu.

Pro většinu občanů je nějaké filosofování zbytečná ztráta času. Ale neměli by zapomínat, že právě ideje a myšlenky mění svět. Vzpomeňme na marxismus-leninismus.

Z toho plyne, že nové vydání Slovníku filosofických pojmů nedávno zesnuvšího našeho předního myslitele Jana Sokola by nemělo uniknout pozornosti všem, kteří se chtějí zorientovat v bludišti filosofických idejí, jelikož za prvé se mohou stavět chytrými před svojí kavárenskou společností či kamarády z mokré čtvrti a za druhé mohou zjistit, že většinou nebyli ti filozofové nějací pomatenci.

  

Druhý poločas. Jugoslávie v době vrcholného a pozdního socialismu: pocta Janu Pelikánovi - Milan Sovilj, Ondřej Vojtěchovský, Boris Mosković

Období pozdního socialismu představuje v posledních letech v dějepisectví zemí bývalé Jugoslávie téma primárního zájmu. Pozornost historiků budí rozličné aspekty „druhého poločasu“ titoistické éry, v nichž lze hledat jak kořeny pozdějšího zániku socialistické federace, tak i vývojové tendence, které tento stát činily ve své době ve světovém kontextu perspektivním. Tato kolektivní monografie přináší studie, které poukazují na tematický záběr bádání o socialistické Jugoslávii. Jednotlivé příspěvky se zaměřují na politické, národnostní, kulturní, náboženské a další aspekty vývoje tohoto státu během posledního čtvrtstoletí jeho existence. Cílem této knihy je nastínit současné trendy v historiografii pozdního socialismu ve státech někdejší Jugoslávie a odborné veřejnosti ukázat na možnou tematickou i interpretační inspiraci při výzkumu tohoto období v Československu. Tato kniha vychází u příležitosti významného životního jubilea Jana Pelikána, předního odborníka na dějiny jihovýchodní Evropy a dlouholetého pedagoga pražské filozofické fakulty. Autoři studií, historici střední a mladší generace působící vesměs v postjugoslávských zemích, se k Janu Pelikánovi hlásí jako ke svému učiteli, jehož práce ovlivnily jejich vlastní výzkum, který jim byl osobně nápomocen v jejich profesní dráze nebo se kterým měli příležitost přímo spolupracovat.

Vydalo nakladatelství Univerzita Karlova (obálka s jeho svolením).

Jistě. Uznávám, že se jedná o odbornou knihu, ale zajímavou především pro české jugofily a dovolenkáře, jelikož nejenom oni po přečtení této práce mapující politickou situaci posledních let v bývalé Jugoslávii získají přehled o příčinách hrůz, které následovaly po jejím rozkladu v letech devadesátých. Takže každému chorvatofilovi doporučuji před dovolenou na Korčule či ve Splitu četbu této podrobné analýzy konce režimu maršála Tita.

 

Chováme hady – Kompletní příručka pro začátečníky i pokročilé - Miroslav Slavíček

Jak chovat hady v domácích podmínkách? Zkušený chovatel Miroslav Slavíček přináší čtenáři kompletní informace o chovu hadů pro začátečníky, mnohé cenné informace v ní však najdou i pokročilí.

Autor názorně ukazuje, že chov hadů je při zachování základních podmínek jednoduchý a bezproblémový. Publikace je rozčleněna do různých fází chovu a průběhu života plaza. Obsahuje také vlastní autorovy zkušenosti a rady, jak se vyhnout častým začátečnickým chybám, jak postupovat při útěku hada nebo jak léčit různé neduhy plazů.

Vydalo nakladatelství Grada (obálka s jeho svolením).

Mám dojem, že mnoho našich spoluobčanů trpí různými nezdravými a nepravdivými předsudky ohledně plazů. Hadi to prostě díky příběhu o Adamovi a Evě velmi nespravedlivě schytali a díky němu nemají dobrou pověst, ačkoliv se jedná o pozoruhodné obyvatele živočišné říše, kteří měli tu smůlu, že nemají roztomilý chlupatý čumáček a střapatá ouška. Myslím si, že i tato chovatelská kniha může svým způsobit rozptýlení těch mlh omylů a nedorozumění spojených právě s hady, o nichž ovšem uznávám, že opravdu nepatří mezi domácí mazlíčky.

 

Napsáno jazykem - Lukáš Sábo

Sbírka stručných i rozmáchlých úvah o problematických jevech z široširých bojišť češtiny, na něž autor narazil jak v souvislosti se svou profesí jazykového korektora, tak i vůkolem sebe.

Odlehčeně násilnou a nezábavnou formou se dozvíte, k čemu je dobré používat před znakem procenta mezerník, co má Asterix společného s typografií, kolik slov končí na -del, jak se skloňuje pestřec, že v koupelně nemáme kachličky, nýbrž kachlíčky, a lavinu dalších mouder.

K tomu pár neotřelých kvízů, abyste během četby úplně neodpadli.

Jde tudíž o vynikající tovar pro vyhaslé učitele češtiny, znuděné knihovníky či jiné orangutany, začínající i končící spisovatele literárních prvotin, studenty bohemistiky, kteří potřebují něčím podložit kývající se skříň, a všechny ostatní fanoušky jazyka.

Vydalo nakladatelství Klika (obálka s jeho svolením).

Pozoruji ve svém okolí, především u mladších jedinců, pozoruhodnou neznalost mateřštiny projevující se poměrně primitivním způsobem vyjadřování. Jak na tom jsou v písemném projevu netuším. Ale oprášit si vtipnou formou taje rodného jazyka nemůže opravdu nikomu uškodit.

 

Krátké přivítání ve vesmíru - Kapesní průvodce - Neil deGrasse Tyson, Michael A. Strauss, J. Richard Gott

Krátké přivítání ve vesmíru nabízí dechberoucí exkurzi po kosmu od planet, hvězd a galaxií až po černé díry a časové smyčky. Autoři několika bestsellerů a uznávaní astrofyzikové berou čtenáře na nezapomenutelnou výzkumnou výpravu, aby společně odhalili, jak náš vesmír doopravdy funguje.

Tato kniha vás z naší domovské sluneční soustavy vystřelí až do nejodlehlejších končin vesmíru – díky jejímu úžasně zábavnému stylu získáte lepší intuici a představu o kosmu. Jak žijí a hynou hvězdy? Jaká je šance, že někde jinde ve vesmíru existuje inteligentní život? Jak vesmír vzniknul? Proč se rozpíná a zrychluje? Je náš vesmír osamocený, nebo je součástí nekonečného multiverza? To i mnohé další otázky probírá tato kapesní knížka, která je tak vaší vstupenkou do říše divů našeho dynamického kosmu.

Vydalo nakladatelství MatfyzPress (obálka s jeho svolením).

Krátký průvodce po vesmíru se může hodit, zejména v případě, je-li platná možnost propasovat se tzv. červí dírou do jiných částí našeho vesmíru. Přinejmenším jako uklidňující četba pro někoho, kdo se náhle ocitne v absolutním jinde, jelikož i tam by snad mohly platit stejné fyzikální zákony jako v těch známějších partiích univerza.

Lidé se již od nepaměti zbavují strachu z neznáma jeho poznáním a vysvětlením. Tato příručka je vhodná tedy pro ty, kteří někdy trpí depresemi sedíce doma v ušáku s dvojkou červeného z pomyšlení na ty nezbadatelně obludné prostory všehomíra, jelikož i jisté porozumění vesmíru může pomoci při zmírnění celkem pochopitelné kosmologické deprese.

 

Dobrý život - Papež František

Patnáct pravidel pro dobrý život podle papeže Františka. Nechat se prostoupit láskou – to je dobrý život. To je to největší a nejkrásnější, co si můžeme navzájem dát. Plná a konkrétní radost, kterou každý hledá od narození, bude jejím přirozeným důsledkem. Rozpoznání a přijetí milosti nám ale mohou někdy ztěžovat existenční obtíže, pesimismus či cynismus. Jak nás ale ujišťuje papež František, život se stává krásným právě tehdy, když svá srdce otevřeme lásce a milosrdenství. Nikdy není pozdě, vždy lze začít znovu. Inspirujte se patnácti pravidly pro dobrý život podle papeže Františka a plně vychutnejte zázrak, jímž lidský život je.

Vydalo nakladatelství Vyšehrad (obálka s jeho svolením).

Jorge Mario Bergoglio mne jako autor knihy Dobrý život skutečně na chvíli nachytal na švestkách, když jsem si položil otázku, kdo to vlastně je. Naneštěstí mi vzápětí došlo, že Jorge Mario není kurií oficiálně schválený papežův životopisec, nýbrž přímo papež František sám. Na Vatikánu se mi dlouho protivilo ledacos a někdy mi až připomínal Augiášův chlév, ale Tovaryš Ježíšův mi dodal naději, že na papežský stolec usedl muž, který to s reformou církve myslí upřímně. Budiž jeho počínání nakloněn i Pán Bůh.

 

Jak to funguje – Neobyčejná tajemství obyčejných věcí - Peter Hinckley

„Co je uvnitř včelího úlu? Jak funguje mikrovlnka? Tady se vše dozvíte!“ TADY! Ano, právě v téhle názorné knížce najdou malí čtenáři odpovědi na věčnou otázku "Co je uvnitř?" Jestlipak je vnitřek bochníku chleba stejně složitý jako princip fungování opékače topinek? A liší se včelí úl od vosího hnízda hodně nebo vlastně vůbec? Ne, prosím, nezkoušejte rozebrat vosí obydlí ani topinkovač! Na stránkách téhle knihy si totiž můžete veškeré "vnitřnosti" zajímavých věcí a objektů bezpečně a detailně prohlédnout.

Vydalo nakladatelství Albatros (obálka s jeho svolením).

Kniha určená především mládežníkům, dorůstajícím, tedy jedním slovem mládeži se neobjevila v našem přehledu náhodou, jelikož také zvídaví dospělí odhodivší předsudky všeznalosti v této vtipné a poučné knize mohou znovuobjevit úžas z poznání a zjistit jak třeba „funguje" vosí úl.

 

Hrabě hraje divadlo - Leopold II. Lažanský z Bukové (1854–1891)- Berenika Zemanová

Hrabě Lažanský miloval divadlo. Jako herec v oborech hrdina a milovník se pokoušel prosadit na německojazyčných scénách v Rakousko-Uhersku, ve svém sídle v západočeské Chyši si otevřel zámecké divadlo. Po deseti letech vyměnil divadelní kariéru za politickou a stal se poslancem říšské rady za radikální mladočechy. Ve vídeňském parlamentu proslul především svými pročeskými teatrálními výstupy a skandály. Zemřel v pouhých sedmatřiceti letech a zanechal po sobě několik nemanželských potomků.

Postava kontroverzního šlechtice zavádí čtenáře do prostředí divadla, jeho provozu i každodennosti, na politickém kolbišti pak do gradujících nacionálních sporů v době bojů za českou politickou emancipaci. Zároveň poskytuje vhled do osobního života příslušníka tehdejší aristokracie a odpovídá také na otázky týkající se postavení šlechty v dynamicky měnícím se světě 19. století.

Vydalo nakladatelství Lidové noviny (obálka s jeho svolením).

Být hrabětem Georgem Kačuroff von Freudenthal (totiž z Bruntálu), nepochybně bych dělal vylomeniny a možná bych si také otevřel zámecké divadlo tak jako hrdina naší objevné knihy Leopold hrabě Lažanský z Bukové, který se sice nedožil vysokého věku a nezanechal až tolik výrazných stop v naší historii jako jiní jeho šlechtičtí souputníci, z nichž ovšem mnozí vděčili za svoje majetky bezostyšnému drancování třeba za třicetileté války.

Taková osvěžující díla jako právě Hrabě hraje divadlo rozšiřují povědomí zvídavého čtenářstva, které naštěstí ještě nevymřelo, protože jinak by nakladatelé sotva mohli vydávat podobné publikace o naší historii plné pestrých a bohužel mnohdy polozapomenutých postav, jež byly možná někdy daleko zajímavější než někteří jejich slavnější současníci.

 

Doma na cestách – Mezi slony Konga a pouští Arábie - Tadeáš Šíma

Tadeáš Šíma se v roce 2016 vydal na kole do Afriky. Touto cestou si sice splnil svůj sen, jenže už při odjezdu z Kapského Města věděl, že si jej bude chtít zopakovat. Tentokrát se vydal mimo jiné za ochránci slonů v Kongu a domů do Prachatic se vracel opět na kole. Ovšem až z dalekého Ománu, takže musel překonat také Saúdskou Arábii — lidem ze Západu neznámou zemi, která se teprve nedávno otevřela turistům. Šíma ve své cestopisné knize Doma na cestách zve čtenáře ke společnému objevování přírodních krás, svébytnosti lidí i jejich vzájemnosti a především domova, jehož odlesky nachází ve hvězdách, písečných dunách i na staveništích cizokrajných měst.

Vydalo nakladatelství Host (obálka s jeho svolením).

Nejsem si zcela jist, zda-li bych se někdy vypravil na kole třeba do Afriky jako autor našeho cestopisu Tadeáš Šíma. Vím ale z vlastní zkušenosti, že dobrodružný cyklista, který se odváží jezdit mimo dobře vyznačené cyklostezky, na nichž jsem potkával hordy dokonale vybavených rodinek a cyklistů v přilbách na předražených velocipédech, může poznat a prožít krajinu opravdu docela jinak než ti ostatní.

Nepochybuji tedy o tom, že četba jeho cestopisu může být přínosem v mnoha ohledech, ale jsem si zcela jist, že ani on mne nepřesvědčí již vzhledem k věku k následování, což ovšem neznamená, že by si nezasloužil obdiv starého bicyklisty.

 

 

QRcode

Vložil: Jiří Kačur