Další příběh ze světa Duny, feel-good fantasy pro dámy i pány, úplně nová epická sága a pár samostatných lahůdek. Knižní čtvrtek
28.03.2024
Foto: Se svolením Nakladatelství Baronet
Popisek: Výřez z obálky knihy Princezna Duny
FANTASY, SCI-FI, HOROR V uplynulých týdnech se fantastickému žánru náramně dařilo. Bez prvního dílu nějaké velké epické ságy by to nešlo, bez Duny taky ne, čtenář ale nalezne také kvalitní a oceňovaná díla i na první pohled zcela nenápadné odpočinkové pohodovky, říkající si o pozornost. Ale začneme tou Dunou, když je teď zase (zcela po právu) v módě.
Princezna Duny – Brian Herbert, Kevin J. Anderson
Dosud nikdy nevyprávěný příběh dvou klíčových žen v životě Paula Muad'Diba – princezny Irulan, jeho ženy jen podle jména, a Paulovy skutečné lásky, Fremenky Chani. Obě ženy se stanou ústředními postavami Paulovy císařské vlády, která se rozprostírá po celé galaxii.
Vydalo nakladatelství Baronet (obálka s jeho svolením).
Další kapitola do nekonečné továrny na peníze, kterou si z Duny udělali Brian Herbert s Kevinem J. Andersonem. Aneb další střípek do mytologie planety Arrakis. Princezna Duny je úplná novinka (originál vyšel v minulém roce) a opět je to pořádná bichle. Jak už prozrazuje anotace, příběh se odehrává dva roky před původní Dunou. Počítáme-li jen romány, v chronologickém řazení je Princezna Duny desátá, přičemž ji následuje ještě Caladanská trilogie. Inu, hardcore fanoušci Duny si s knihou jistě poradí, noví se do ní ještě nejspíš pouštět nebudou. Koneckonců, kromě všeho výše zmíněného, je také třetím dílem série Hrdinové Duny, vyprávějící příběhy známých postav z různých dějových období. Duna je prostě monumentální sága, jak má být. A nejspíš jen tak neskončí.
Ještě pár slov pro úplné neználky: Duna (v originále Dune, 1965) je nejznámější román amerického spisovatele Franka Herberta, vyprávějící o vesmírném Impériu a pouštní planetě Arrakis, zvané Duna, na níž se nachází melanž, vzácné koření, prodlužující lidský život a poskytující jeho uživateli mimořádné psychické schopnosti. Jedná se o kultovní dílo světové science fiction, které vyhrálo prestižní ceny Nebula a Hugo. Duna se dočkala dalších pěti dílů, práci na dalším pokračování zastavila smrt spisovatele roku 1986. V současnosti v díle pokračuje Herbertův syn Brian spolu se známým spisovatelem sci-fi Kevinem J. Andersonem.
|
Převozník – Justin Cronin
Od autora bestselleru New York Times Přechod přichází strhující nový román o skupině přeživších na skryté ostrovní utopii – kde pravda není taková, jak se zdá. Souostroví Prospera, založené tajemným géniem, leží skryto před hrůzami zhoršujícího se vnějšího světa. Šťastlivci si zde užívají dlouhé, plnohodnotné životy, dokud monitory zapuštěné v jejich předloktí, které mají měřit jejich fyzické zdraví a psychickou pohodu, neklesnou pod 10 procent. Poté se sami odeberou do důchodu a vydají se na plavbu trajektem na ostrov známý jako Mateřská školka, kde se jejich selhávající těla obnoví, vzpomínky jsou vymazány a oni jsou připraveni znovu začít žít naplno. Proctor Bennett je převozník, který ohleduplně provází lidi procesem odchodu do důchodu – a když je to nutné, donutí je k tomu. Ale s Proctorem není všechno v pořádku. Za prvé, snil – což je údajně nemožné. Za druhé, jeho procento monitorů začalo znepokojivě rychle klesat. A pak přijde den, kdy je povolán do důchodu jeho vlastní otec, který mu před nástupem na trajekt předá znepokojivou a záhadnou zprávu...
Vydalo nakladatelství Laser (obálka s jeho svolením).
Tohle bude řádná žánrová lahůdka. Kniha vypadá luxusně, má metalickou obálku, velký formát a navzdory svému rozsahu je lehká skoro jako pírko – alespoň tedy co se váhy týče. Justin Cronin, přestože by se to tak mohlo jevit, není na českém trhu žádným nováčkem. Je totiž autorem postapokalyptické trilogie Přechod/Dvanáctka/Město zrcadel, přičemž její poslední díl vyšel už v roce 2017. Croninovy knihy mají všeobecně vysoce kladná hodnocení a sbírají prestižní ceny. Premisa Převozníka je navíc extrémně lákavá a dá se očekávat, že tahle kniha se ve výročních žebříčcích nejspíš bude nacházet hodně vysoko.
|
Král popela – Raymond E. Feist
Garn tvořilo původně pět království. Pak však přišla zrada. Královskou rodinu Rudovlasů nezachránila ani jejich spřízněnost s ohněm: král Sandury je popravil do posledního. Zbývají tedy čtyři království, která se ale potácejí na pokraji války. Proslýchá se ale, že svému osudu mohl uniknout novorozený dědic. Čtyři králové proto vypsali za hlavu nevinného dítěte odměnu, aby zabránili tomu, že někde vyroste královský potomek s pomstou v srdci.
Vydalo nakladatelství Laser (obálka s jeho svolením).
Raymond E. Feist je dnes už legendou žánru. Tomuto americkému autorovi bude příští rok osmdesát a za sebou má už celou řadu více či méně rozsáhlých epických fantasy ság. Jeho knihy u nás vycházejí už téměř třicet let (první vyšla v roce 1996, poslední před osmi lety). Díky nakladatelství Laser teď mají možnost se s Feistovým dílem seznámit i noví fanoušci. Král popela je prvním dílem fantasy trilogie Sága ohňotvůrců, která (a to je pozitivní zpráva), už je v originále kompletní. Je fantastický hodnocená a zklamání se v tomto případě nejspíš opravdu očekávat nedá. A 500 stran? Ideální rozsah! Euromedia propaguje knihu jako svůj absolutně největší hit jara, a nejspíš zcela po právu. Tohle bude veliké.
|
Babylon – R. F. Kuangová
Román z alternativní historie prodchnutý magií od autorky bestselleru Maková válka. Traduttore, traditore: Akt překladu je vždy aktem zrady. Rok 1828. Sirotka Robina Swifta odveze tajemný profesor Lovell z Kantonu do Londýna. Tam Robin celé roky studuje klasické jazyky a čínštinu a připravuje se na den, kdy nastoupí na prestižní Královský ústav překladatelství při Oxfordské univerzitě. Tento ústav, zvaný též Babylon, je hlavním světovým střediskem překladatelství a také magie. Stříbrodělství, umění zhmotňovat význam ztracený v překladu pomocí kouzelných stříbrných slitků, poskytlo Britům nevídanou moc a teď se uplatňuje při kolonizačních snahách impéria.
Pro Robina je Oxford utopií, jež žije věděním. Vědění je však poslušné moci a Robin jako mladý Číňan vychovaný v Británii pochopí, že sloužit Babylonu znamená zrazovat svou vlast. Začne váhat mezi Babylonem a tajným spolkem Hermés, usilujícím o zastavení imperiální expanze. Když se Británie vrhne kvůli stříbru a opiu do nespravedlivé války s Čínou, Robin se musí rozhodnout.
Lze změnit vlivné instituce zevnitř, nebo se revoluce skutečně neobejde bez násilí?
Vydalo nakladatelství Host (obálka s jeho svolením).
Maková válka americké autorky R. F. Kuang byla před dvěma lety docela slušná bomba, pro většinu smrtelníků pravděpodobně překvapivá. Loni jí následovalo pokračování Dračí republika a ještě předtím, než se na pulty knihkupectví dostane třetí díl Spalující bůh, přináší nakladatelství Host také samostatný román Kuangové s názvem Babylon neboli Nutnost násilí (tak zní celý název knihy). O obyčejnou rutinní fantasy se rozhodně nejedná. Alternativní svět Anglie 19. století, originální nápady, fantastická hodnocení, parádní obálka (jak česká, tak anglická) a nominace na nejlepší fantasy roku 2022. Více doporučení hádám netřeba.
|
Kosti, pasti, slepice – Jeffery Russel
NESPOLÉHEJTE NA HRDINY, NAJMĚTE SI PROFESIONÁLY! Durhamův služební postup u městské stráže definuje vodorovná čára. Pravda, jednou vyřešil ovcovraždu, ale to měl výjimečně šťastný den. Když tedy obdrží rozkaz připojit se jako pozorovatel ke Kobkanýrům – profesionálním trpasličím čističům hrobek a kobek – rozhodně si nehodlá stěžovat. Tedy alespoň než si uvědomí, že ho obdržel omylem.
Už se s tím ale nedá nic dělat a vyšilující strážný je nucen zúčastnit se výpravy za magickým palcátem ukrytým v kryptě nekromanta Alahama. Pro trpaslíky je to rutina. Předpokládají, že vtrhnou dovnitř a za pomoci seker, štítů, kuší, trhavin, obléhacích strojů a cvičených slepic pobijí nemrtvé, vyřadí pasti a následně odvezou z kobky všechno, co se dá zpeněžit.
Bohužel pro Kobkanýry se ale zdá, že s Durhamem vstoupilo do hry i něco jako osud, a trpasličí komando se dočká poněkud náročnějšího dobrodružství než obvykle. Až bychom se nebáli říct přelomového. A pak je tu ještě nemrtvák Alaham, který má své vlastní plány.
Vydalo nakladatelství Mystery Press (obálka s jeho svolením).
Máme tu ještě jednu pohodovku. Zatímco čarodějnický spolek cílí převážně na pohlaví něžné (nechť se prosím nikdo neurazí), kniha Kosti, pasti, slepice by PRIMÁRNĚ mohla zaujmout především publikum mužské. Není pochyb, že by se mohla líbit nejednomu čtenáři pánů Pratchetta (především) a Morressyho, na své si ale přijdou zejména hráči Dračího doupěte, kteroužto hrou se kniha ohání přímo v anotaci. Tahle náramně sympatická brožka má jen něco málo přes 250 stran, jedná se tedy o ideální čtení na víkend. Navíc je tu banda trpaslíků na dobrodružné výpravě a také náramně chválený překlad. Tahle knížka se šíleným, ale atraktivním názvem si úspěch rozhodně zaslouží – je totiž první knihou ze série Kobkanýři (The Dungeoneers), která v originále čítá čtyři díly.
|
Přísně tajný spolek svérázných čarodějek – Sangu Mandanna
Pravidla čarodějek jsou jasná – v zájmu přežití na sebe neupozorňovat, být co nejopatrnější a moc se nedružit ani s ostatními čarodějkami. Protože kde je čarodějek víc, tam šijí s magií všichni čerti. No jo, jenže co dělat, když vás osazenstvo jistého domu prokoukne? Ne, nechce vás upálit ani utopit ve vašem rybníčku s koi kapry. Je to mnohem horší. V tom domě totiž vyrůstají hned tři malé čarodějky. Bez výcviku. A za pár týdnů má dorazit právník, na jehož rozhodnutí závisí osudy všech v domě. A jasně, rozhodně v čarodějky nevěří, a pokud by v ně uvěřil, chtěl by ty monstra smazat z povrchu zemského.
Vydalo nakladatelství Laser (obálka s jeho svolením).
A pak je tu ještě jedna kniha, na kterou Laser a Euromedia zaměřují veškerou svou propagační pozornost – tahle feel-good pohodovka, která nejspíš bude primárně pro ženy, ale nevidím moc důvod, aby si ji nemohli užít i muži, vždyť premisa vypadá přímo skvěle. Indická autorka žijící v Anglii, Sangu Mandanna přináší příběh, který už mí za sebou první hodnocení československých čtenářů – a v něm obstál. Zábavný romantický příběh s barevnou ořízkou má šanci oslovit čtenáře hitových Legend a lattéček. Sympatický příběh s nejspíš náramně sympatickými hrdiny a hrdinkami, navíc s barevnou ořízkou. Na jaro naprosto ideální četba. O autorce rozhodně neslyšíme naposledy, v angličtině už jí vyšlo několik dalších knih a vsadím, co chcete, že u nás se uchytí taky.
|

Vložil: Tomáš Mysliveček