Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ohňostroj žánrově nezařaditelné zařaditelnosti. Knižní čtvrtek

22.02.2024
Ohňostroj žánrově nezařaditelné zařaditelnosti. Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením Nakladatelství Pikola

Popisek: Výřez z obálky knihy Jakub a obří broskev

Černočerné srdce či Dceřinu kletbu jsem v knižních novinkách našel také. Kdybych v nich pátral po detektivkách, thrillerech či slabé erotice, musel bych dojít k přesvědčení, že o tyto žánry je podle počtu vycházejících titulů u čtenářů nemalý zájem. Ale o nich referuje s otupělou pravidelností snad každý. My na to půjdeme trochu jinak a snad trochu originálněji, jelikož já jsem ale v tom beletristickém bludišti pátral po knihách, které tak trochu vybočují z řady. Několik jsem jich po jistém úsilí přece jenom našel a zde podávám zprávu o výsledcích svého pátrání.

Einstein přeplouvá Labe u Hamburku - Siegfried Lenz

Siegfried Lenz (1926–2014) proslul zejména svými romány, jeho povídková tvorba ale také stojí za pozornost. Texty jsou sice literárně náročné, zároveň však poetické a nadčasové – dotýkají se témat mezilidských vztahů, paměti, moci, relativity. Povídkový soubor obsahující třináct textů vychází česky vůbec poprvé v překladu Jany Zoubkové.

Vydalo nakladatelství Odeon (obálka s jeho svolením).

 

 

 

 

 

 

Soubor povídek významného německého autora Siegfrieda Lenze vychází v českém jazyce poprvé. Českým sečtělejším čtenářům je znám z románů jako Hodina němčiny či Cvičiště, vydaných ještě před rokem 1989 v nakladatelství Odeon, v nichž se vyrovnával především s následky nacistické minulosti tehdy v 60. letech stále živé stejně tak jako dnes. Výbor povídek představuje jinou tvář tvorby Siegfrieda Lenze, který ani zde nezapře talent velkého vypravěče.

 

Co by udělala Wednesday? – Buď sama sebou - Kolektiv autorů

Wednesday Addamsová. Neúnavná feministická ikona s typic­kými copy a bílým límečkem, která nosí svou pochmurnou osobitost s patřičnou hrdostí a nikdy nikomu neustupuje ze své temné autenticity, i kdyby jí to mělo stát život… a to doslova. A když se to někomu nelíbí, Wednesday se mu nesnaží zavděčit. Ví, že co si o ní myslí druzí, není absolutně její starost, a jestli ji někdo nemá rád, tak ať!

Tato kniha je rozdělena na 8 hlavních částí, které se věnují velkým životním tématům a jsou uspořádány tak, aby vám pomohly napojit se na svou vnitřní sílu. Můžete si ji přečíst celou najednou, nebo se do ní nořit pokaždé, když si budete potřebovat odpočinout od hluku a chaosu každodenního života.

Takže si uvařte černé espresso (nejlépe dvojité), najděte si klidný kout, kde vás nebude nikdo rušit, a vstupte do úžasně ponurého světa Wednesday Addamsové. Podívat se na život jejíma pronikavýma očima vám pomůže cítit se silnější, schopnější a autentičtější než kdy dřív.

Vydalo nakladatelství CPress (obálka s jeho svolením).

To opravdu netuším. Ale určitě bych si od ní mohl někdy poradit, kdyby měla psát sama o sobě jako kultovní hrdince nejenom současné populární série Wednesday, či také výborného celovečerního filmu Addamsova rodina anebo knihy kolektivu autorů Co by udělala Wednesday, která, doufám, bude přinejmenším tak originální jako původní komiksová postava či film z roku 1991, který mne osobně celkem pobavil. Koneckonců tato novinka se dočkala zařazení do tohoto výběru jenom proto, že tak jako její hrdinka by mohla vybočovat z toho únavného proudu literární komerce.

 

Světy Duny - Tom Huddleston

Někteří spisovatelé vytváří nové světy, jiní dají zrod celým vesmírům. V průběhu desítek let od svého vydání se Duna Franka Herberta stala pravděpodobně nejprodávanějším a zcela jistě nejznámějším vědecko-fantastickým románem, jaký byl kdy napsán. Jak se tedy bývalý novinář námořnictva ze státu Washington dostal k napsání románu, který dobyl svět? A jak ho dokázal doslova napěchovat tolika vrstvami různých mýtů a myšlenek?

Herbertovu bezmeznou představivost podněcovala závratná škála nejrůznějších myšlenek, od klasických dějin po nejmodernější vědu, od environmentalismu po zenovou filozofii, od arabských textů až po Shakespearovy tragédie.

Kniha Světy Duny, která začíná u Arrakisu a pokračuje jednou planetou po druhé, nabízí hluboký vhled do Herbertova vesmíru, podrobně popisuje nejrůznější aspekty, které do svého epického díla zakomponoval, a v neposlední řadě slouží i jako obrazově pestrý průvodce touto nadčasovou sci-fi klasikou.

Vydalo nakladatelství Fobos (obálka s jeho svolením).

Denis Villeneuve jistě potěšil příznivce pouštních červů a barona Harkonnena zprávou, že jeho filmová sága bude nakonec mít tři díly. Mne také, jelikož mne již v 80. letech nadchl svět a příběh jeho románu Duna, které v brožovaném provedení vydalo jako zjevení ještě komunistické nakladatelství Svoboda. Takže kniha Světy Duny je výtečným dárkem pro všechny fanoušky Franka Herberta a také toho kanadského filmového mága, kteří nyní mají možnost nahlédnout do historie vzniku pouštního světa podrobněji.

  

Jakub a obří broskev - Roald Dahl

Slavný příběh o osiřelém chlapečkovi, vychovávaném dvěma ukrutně zlými tetami, který se díky kouzelnému dědečkovi dostane do nitra nádherné, šťavnaté broskve a najde tam spoustu skvělých hmyzích kamarádů – slečnu Pavoučkovou, dědu Konipase, Berušku, Stonožníka, Hedvábníka, Žížaláka a Světlušku. Společně překonají všechny překážky a doletí s broskví až do New Yorku!

Vydalo nakladatelství Pikola (obálka s jeho svolením).

 

 

 

 

 

Důvodů, proč se zabývám obří broskví, je hned několik. Prvním je, že její autorem je Roald Dahl, tedy mistr vypointovaného černého humoru, jak se o tom mohli přesvědčit čtenáři jeho povídek. Maně si vzpomínám na výbor Jedenadvacet polibků vydaný v osmdesátých letech, kdy jsem ještě netušil nic o Karlíkovi a nějaké továrně na čokoládu, která se stala mojí noční můrou, když jsem těch Karlíků, kteří tehdy začátkem 90. let vyšli, jako knižní stánkář koupil v domnění, že jméno Dahl je zkrátka zárukou úspěchu, několik stovek kusů, a dočkal se obchodního fiaska, jelikož tehdy se ještě neobjevil film s Johnnym Deppem v roli Wonky. Od té doby se i český dětský čtenář a jeho rodiče mohou zbláznit nad každou knihou výše zmíněného britského brilantního černohumoristy. Konec konců ta dětská kniha a také film Karlík a továrna na čokoládu se opravdu vydařily stejně jako nedávno uvedený film Wonka, volně rozvíjející Wonkovy osudy ještě předtím než zázračně otevřel svoji velkovýrobnu lahodných čokolád. Tak proto se nám v našem poněkud bizarním a chaotickém výběru novinek objevil Jakub a obří broskev. Doufám, že zaujme vás i vaše ratolesti.

 

Když chcípat, tak správně - Karel Šebek

Editor: Jakub Šofar

Pro českou poezii je Karel Šebek legendou. Dnes to vypadá, jako by Šebek před svým zmizením v roce 1995 patřil k českému poetickému betlému a jeho dílo obíhalo jako štafetový kolík díky stovkám opisů, ale prakticky byl znám jen velice úzké skupince lidí. Šebek nikdy nic ve svém díle nekoncipoval, nevybíral, nekonzultoval, nečetl korektury. Neměl žádného archiváře, všechny své rukopisy rozdal, poslal do dalšího oběhu či poztrácel. Po smrti rodičů neměl už ani žádný domov, jen „igelitovou tašku“.

Vydalo nakladatelství Dybbuk (obálka s jeho svolením).

 

 

Ambrose Bierce, jehož soubor aforistických definic plných sžíravé ironie nad lidskou slabomyslností Ďáblův slovník vyšel poprvé v roce 1911 a podruhé v roce 1996, zmizel za nevyjasněných okolností roku 1913. Roku 1995, tedy o rok dříve, než vyšel onen lexikon plný naprosto ojedinělých definic, zmizel tehdy téměř neznámý surrealistický básník Karel Šebek, který spatřil světlo světa roku 1941 a který svým životem, pobyty v blázincích, tvorbou a také svými obrazy a kresbami a také svým nevysvětleným zmizením dokázal, že žít surrealisticky není pouze o zakroucených navoskovaných knírech Salvatora Dalího. Kam zmizel tento osobitý duch nevím, ale vím, že nakladatelství Dybbuk nedávno vydalo výbor z jeho díla, které k vydání připravil pan Jakub Šofar.

  

Dny v knihkupectví Morisaki - Satoši Jagisawa

Hlavní hrdince Takako její přítel najednou oznámí, že chystá svatbu s jinou ženou. Zlomená Takako se doma trápí a nevydrží v práci neustále potkávat bývalého přítele a jeho snoubenku, tak dá výpověď. Svůj smutek řeší spánkem až do dne, kdy obdrží telefonát od strýčka Satorua. Neviděla se s ním od dětství a on jí teď nabízí, aby mu pomáhala s provozem knihkupectví Morisaki. Takako odjíždí do Tokijské čtvrti plné knihkupectví a antikvariátů, potkává nové přátele a zjišťuje, že knihy nejsou tak úplně k zahození… Strýček Satoru už pět let neslyšel o své manželce Momoko, když se tato jednoho dne zjeví před jeho knihkupectvím. Zdá se, že je vše opět v pořádku, ale Takako musí do jejich vztahu zasáhnout, aby zjistila, proč vlastně tehdy Momoko zmizela. A hlavně – proč se zrovna teď vrátila?

Vydalo nakladatelství Kontrast (obálka s jeho svolením).

Tak to vyšlo dobře. Inu, právě dnes se má na pultech knihkupectví tato novinka, která byla novinkou již v roce 2009, objevit v českém překladu. A světe div se, nejde o sofistikovaný labyrint přesofistikovaného jazykového zauzlence, k jehož rozluštění by jeden potřeboval doktorát ze světové literatury, ale ani nejde o nějaké převyprávěné mango, tedy typicky japonský komiks, ale o pozoruhodnou knihu s poselstvím. Každopádně se podle mého názoru kniha Satoši Jagisawy velice dobře hodí do mého výběru knih, které svým způsobem vybočují z řady.

  

Kočky - Marie Perčynská Říhová

Kniha vychází z autorčiných letitých zkušeností koček. Jejich chov je krásný, ale i nákladný koníček. V této knize se dočtete základní a důležité údaje o jejich chovu, krmení, nemocech i o základech genetiky. V závěru knihy je přehled plemen koček.

Vydalo nakladatelství Aventinum (obálka s jeho svolením).

 

 

 

 

 

 

 

Jistě, omlouvám se. Toto nové vydání 88 rad chovatelům koček bezpochyby nesmírně užitečné knihy, zejména pro milovníky kočičího plemene, opravdu v našem výběru nemá žánrově co pohledávat, jelikož obsahově nepatří ani omylem do beletrie, poezie či dětské literatury, ale za prvé jistě potěší všechny kočky domácí, neb jejich majitelé se v knize poučí, jak ještě více zlepšit jejich životní podmínky. A za druhé nám může posloužit k výcviku vlastního logického usuzování, které si můžeme procvičit na řešení otázky, proč je těch rad právě 88, a nikoli třeba 77 či 33, ačkoliv z numerologického hlediska mají všechna tato čísla svůj nezpochybnitelný půvab.

Mohl bych zdůvodnit uvedení této novinky tím, že miluji kočky, ale o tom mi není nic známo. Doufám, že se v radách pro chovatele také objevují rady, jak docílit toho, aby přemnožení jedinci neškodili chráněným druhům ptactva, kteréžto působení volně pobíhajících koček a kocourů způsobuje třeba v Austrálii opravdu nezměrné utrpení pro biodiverzitu a také pro místní ptactvo. Ale nic ve zlém a nic proti kočkám. Pouze doufám, že moje upřímná doporučení nezpůsobí u kočkofilů, že dopadnu jako nějaký ohrožený pták či hlodavec. Tuto neuveřejnitelnou etudu o chovatelství uvádím jako ukázku vybočení z řady, o čemž vlastně dnešní výběr novinek je. Ale uznávám, že příručka je užitečná, ale proč je těch rad jen a pouze 88, mne trápí.

 

Černočerné srdce - Robert Galbraith (pseudonym J. K. Rowlingové)

Virtuální svět, skutečná nenávist. Šestý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové.

Když do detektivní kanceláře vpadne rozrušená Edie Ledwellová, Robin Ellacottová neví, co si o nečekané návštěvě myslet. Spoluautorku animovaného seriálu Černočerné srdce prý neustále pronásleduje internetový uživatel s přezdívkou Anomie. Robin usoudí, že jí nemůže nijak pomoct, a vše pustí z hlavy. Za pár týdnů však přijde šok – mladou ženu totiž kdosi zavraždil na hřbitově Highgate, kde se celý seriál odehrává. Robin a Cormoran Strike se pouštějí do pátrání… a brzy objeví zcela nové podoby zla.

Vydalo nakladatelství Kniha Zlín (obálka s jeho svolením).

Jelikož jsem knihu zmínil v úvodu nebude od věci ji do našeho seznamu také zařadit, přestože se jedná o detektivku, a nutno poznamenat, že zdařilou a dlouho očekávanou, jelikož Černočerné srdce také vybočuje z řady, protože pod pseudonymem Robert Galbraith se skrývá slavná Joanne K. Rowlingová.

Nyní vychází již šestá kniha úspěšné řady, v níž se vyšetřování opět ujímá Cormoran Strike a Robin Ellacotová. Snad budou i tentokráte úspěšní a přivedou případ ke zdárnému konci.

 

Dceřina kletba - Tereza Bartošová

Další díl úspěšné detektivní série z Příbramska se sympatickými vyšetřovateli Tomášem Vyskočilem a Honzou Richterem. Od autorky detektivního románu Vodník. Poručík Tomáš Vyskočil má velký problém. Je blonďatý, rafinovaný a odhodlaný pořádně mu zavařit. Zatímco se Tomášovo manželství ocitá v ohrožení, je uprostřed Příbrami nalezen těžce podchlazený opilec, který po pár hodinách v nemocnici umírá. Taková smrt by kriminálku mohla nechat v klidu, kdyby se ovšem dotyčný nedávno nezmínil, že mu někdo usiluje o život. A tak se Tomáš s kolegou Honzou Richterem pouštějí do vyšetřování zločinu, po jehož vyřešení nikdo netouží.

Vydalo nakladatelství Motto (obálka s jeho svolením).

 

Přiznávám se bez mučení, Dceřina kletba, detektivní román MUDr. Terezy Barošové, jejíž životní motto je: „Neberte život příliš vážně, stejně z něho nevyváznete živí“, se žánrovou nezařaditelností nevyznačuje, ale vyznačuje se vybočováním z řady tím, že jedině tuto knihu v našem výběru napsala česká autorka. Koho zajímá, kdo byl onen těžce podchlazený muž nalezený v Příbrami, který po několika hodinách po převezení do nemocnice umírá, má příležitost zjistit pravdu, kterou se nikdo nechce dozvědět.

 

 

QRcode

Vložil: Jiří Kačur