Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Romány pouze pro ženy? Knižní čtvrtek

30.11.2023
Romány pouze pro ženy? Knižní čtvrtek

Foto: Se svolením Nakladatelství Beta-Dobrovský

Popisek: Výsek z obálky knihy Aletta, má dcera

RŮŽOVÁ KNIHOVNA Listopad nám přinesl nadílku spadaného listí a také na svém konci sníh a břečku, ale tak už to chodí. Hlava se mi točí kolem, co zase vyšlo krásných knih, a při té příležitosti jsem se rozhodl zvednout rukavici hozenou mi šéfredaktorkou. Jiří… nechceš vybrat nějaké novinky z románů pro ženy? A tak jsem šel do toho, protože si říkám, ženy prostě mají svoje sny, které činí svět krásnějším tak jako ony. A navíc nechápu, proč by měly být určeny pouze ženám. Copak muži snad netouží po lásce? Takže, pánové, neohrnujte nos, a zkuste se vcítit do tužeb vašich žen. A k tomu vám jistě mohou být nápomocny knihy, které rády čtou. A opravdu se jim nedivím. Alespoň tam na stránkách těch tzv. románů pro ženy si odpočinou od tzv. reality, která je někdy pěkně otravná a banální. Je na nás, kolik romantiky do ní vložíme, pánové.

Aletta, má dcera - Ellen Keithová

Aletta, má dcera je strhující román odehrávající se během druhé světové války. Je to příběh ženy, která nabídne útočiště židovskému sirotkovi určenému k deportaci, a její sestry, rozpolcené mezi loajalitou k rodině a vlastním bezpečím.

Amsterdam, 1941. Zpěvačka Johanna s hrůzou sleduje, jak je jejím židovským přátelům nejprve zakázáno vystupovat a později jim jde i o život. Společně s manželem pomáhá organizovat „umělecký odboj“, podzemní síť umožňující Židům vystupovat na domácích koncertech pořádaných jejich spojenci. Manžel Johanniny sestry Liesbeth je ovšem přesvědčeným nacistickým stoupencem. Liesbeth navíc okouzlí člen nizozemské fašistické strany, čímž se nesnáze jen prohloubí. Jak mezi sestrami stále přibývají tajemství, narušují jejich kdysi nerozbitné pouto a obě jsou nuceny učinit rozhodnutí, která navždy změní jejich životy.

Vydalo nakladatelství BETA Dobrovský (obálka s jeho svolením).

Někdy jsem na rozpacích při rozhodování, který román je pouze pro ženy a který pouze pro muže. Možná ten, kde se řeší různé rodinné vztahy a milostné vazby je ten pro ženy, ale Anna Kareninová není vlastně o ničem jiném. Každopádně dobrou knihu si může přečíst každý nehledě na nějaké zažité škatulkovaní. Nový román kanadské autorky Ellen Keith mezi ně rozhodně patří.

 

Čtenářský kroužek na konci světa - Frida Skybäck

Jednoho slunného květnového dne přijíždí Madeleine Greyová, dívka se švédskými kořeny, do vesničky Ljusskär ve Skåne na jihu Švédska jako nová praktikantka populárního sboru Svobodné církve. Její pobyt však náhle skončí, když si jednoho večera sbalí kufr a beze stopy zmizí. Když o třicet let později obdrží její sestra Patricia anonymní dopis s Madeleininým řetízkem, rozhodne se do té malé přímořské vesničky vydat a ještě naposledy se pokusit svou sestru najít.

Patricia se ubytuje v jediném zdejším hotelu Monin Bed, Breakfast & Books, do něhož mnozí z místních obyvatel chodí na kus řeči a na vyhlášené Monino domácí pečivo z chaluh. Patricia se záhy seznámí s několika ženami sdruženými ve čtenářském kroužku a během rozhovorů o literatuře, lásce a manželských neshodách se společně snaží přijít na kloub Madeleininu záhadnému zmizení. Všichni ale nejsou stejně vstřícní a Patricia poznává, že její otázky jitří staré rány.

Co se s Madeleine toho osudného večera pozdního léta stalo a co je to za temné tajemství, které lidé ve vesnici tak přísně střeží?

Vydalo nakladatelství Red (obálka s jeho svolením).

Novinka od švédské autorky bestselleru Knihkupectví na Riverside Drive nás skutečně společně s hlavní hrdinkou přivede do jednoho čtenářského klubu kdesi ve Švédsku. Ale návštěvy takového zdánlivě mírumilovného zařízení mohou otevřít dveře do minulosti, která není vždy zcela růžová...

 

Chci ukrást měsíc – poesie vomlácenejch fotek - Lisa-Anna Žáková

Poetická sbírka Chci ukrást měsíc obsahuje přes třicet básní a kratších textů, skrze jejichž surově něžnou poezii se všední okamžiky stávají nevšedními. Šedivé ulice města sice zůstanou šedivé, ale když se v nich člověk na chvíli ztratí, snad v té melancholii objeví i jejich kouzlo – tak jako jej v této sbírce objevuje autorka. Celá kniha je doplněna o řadu černobílých fotek, které jsou záměrně nepříliš kvalitní, „vomlácený“, aby každému čtenáři ponechaly dostatek prostoru pro vlastní fantazii.

Vydalo nakladatelství Pointa (obálka s jeho svolením).

 

 

K životu patří také poezie, která může být někdy něžná a někdy surová podobně tak jako láska. Prvotina mladé autorky doplněná fotografickými přílohami je toho jasným důkazem.

Zajímavá sbírka nejenom z typografického hlediska.

 

Červený a černý - Stendhal

Nové vydání jednoho z nejvýznamnějších klasických děl evropské literatury, označovaného za první francouzský psychologický román, je doplněno několika sty půvabných černobílých ilustrací, jejichž autorem je u nás dosud neznámý francouzský malíř Jean-Paul Quint.

Román Červený a černý, odehrávající se v době francouzské restaurace, vypráví příběh Juliána Sorela, nadaného a ctižádostivého mladíka, který se navzdory svému plebejskému původu rozhodne dobýt velký svět. Cílevědomě pracuje na tom, aby pronikl do vyšší společnosti, a využívá k tomu všechny své přirozené i získané přednosti: mládí, inteligenci, píli, houževnatost, odhodlanost a také půvab, kterým si snadno získává přízeň žen. Julián je mistrem přetvářky, který umně skrývá své city, pohnutky, vnitřní postoje i politické přesvědčení. Ve skrytu obdivuje Napoleona a sní o hrdinských gestech, ale protože revoluce a Napo­leonova doba minuly a čas heroismu patří nenávratně minulosti, neváhá obléknout „stejnokroj svého století“ – kněžskou sutanu a vydá se na dráhu duchovního. Ctižádostivého Juliána, v němž se pere duše vypočítavé- ho intrikána s duší romantického hrdiny, ovšem čeká záhuba, nakonec jej totiž zradí vlastní city…

Stendhal (1783–1842), vlastním jménem Henri Marie Beyle, patří k nejznámějším francouzským spisovatelům 19. století. Je považován za nejvýraznějšího představitele tzv. subjektivního realismu. Proslul zejména romány Červený a černý (1830) a Kartouza parmská (1839). Ačkoli za jeho života nebyly tyto romány náležitě oceněny, a to ani kritikou, ani čtenáři, ke konci 19. a v první polovině 20. století se Stendhal stal jedním z nejčtenějších světových autorů.

Vydalo nakladatelství Rybka Publishers (obálka s jeho svolením).

S klasickou literaturou to snad nebude tak zlé, když ji naši nakladatelé stále vydávají tak jako nakladatelství Rybka, které našim čtenářům poskytlo nové vydání velkolepého románu Le Rouge et le Noir, v němž se odehrává nadčasový příběh zrady a lásky mezi Juliánem Sorelem a paní de Rênal. A navíc se jedná o krásně upravenou knihu s pozoruhodnými ilustracemi.

Černá labuť - Helena Veličková

Román je zakotvený v reálné současnosti, přesahuje však běžně známou skutečnost do oblastí považovaných za tajemné a nepravděpodobné. Černá labuť je stará metafora pro události neočekávané a neuvěřitelné. Inspirováno obdobím covidu, ale s přesahem. Příběh mladé ženy, klavíristky, jejíž manžel působí jako lékař už řadu let v zemích Blízkého východu ve vojenských misích. Tereza žije osaměle se synem, indigovým dítětem, v nejmenovaném městě v České republice, které postihla záhadná epidemie. Nemoc změní život Tereze i jejímu devítiletému synovi, postihuje totiž především mozek. Tím se otevře nová dimenze jejich vnímání světa. Duchovní pouto s manželem a otcem umožní překvapivé vjemy, v psychologii dávno známé jako tzv. synchronicity. Do rodinných vztahů vstoupí další osoba, která změní situaci - podivný muž přezdívaný Faust. Dramatický příběh z těžké doby plné zlých událostí však přece jenom vyústí v pozitivní řešení pro ty, co přežili a změnili své vidění světa. Román obsahuje filozofický rozměr, nadhled a hlubokou znalost lidské psychologie. Je napsán bohatým a krásným jazykem, čímž i kruté události nabývají jisté míry poetičnosti. Nechybí ani jemný ironický humor, pro autorku charakteristický.

Vydalo nakladatelství Computer Media (obálka s jeho svolením).

Paní Veličková, mimo jiné autorka souboru detektivních povídek z první republiky Člověk je vinen, nám ve svém novém románu přesvědčivě dokazuje, že osudové zvraty života se nemusí vždy odehrávat někde v Miami Beach či v Neapoli, ale také zde v těch prozaických Čechách.

 

Candy - Baja Dolce

Vítejte ve vylepšeném klubu LocalX a ponořte se do jeho hříšných hlubin. Pozor! Vstup je možný pouze na vlastní riziko.

Do podniku neřestí zavane čerstvý, sladký vánek ‒ nový majitel Dorian, kterého přezdívají Candy. Nepočítal však s tím, že část podniku patří bývalé společnici Virginii. Nejdřív je odhodlaný zlomit ji, ale po jejich prvním setkání se zlomí pouze jeho odhodlání. Získat vstupenku do osobního pekla přes přitažlivou blondýnku by mohlo být jednodušší... A příjemnější.

Jenže co když se Dorianova vášnivá hra vymkne kontrole? A hřích získá tu nejsladší příchuť? Co když ho raněné modré oči svléknou donaha nejen v soukromí pokoje, ale rovnou před celým jeho světem?

Autorka Baja Dolce vám přináší pokračování bestsellerové dark romance série Habibi. Mladší knižní bratr Candy vás pohltí v neonovém světě plném svůdného tance, hříchu a vášně.

Vydalo nakladatelství Venupress (obálka s jeho svolením).

Druhý díl úspěšné knihy Habibi je zde. A ta sladkost hříchu se může ukázat jako pěkně hořká. Tak tomu prostě je a nová kniha Baja Dolce nás o tom více než výmluvně přesvědčí.

 

Až pravda zvítězí - Emily D. Beňová

Osud je rozdělil už navždy. Láska jeho života je nenávratně pryč a Collin si příliš pozdě uvědomil, jak moc ztratil. Výčitky jsou devastující a on potřebuje pustit minulost mezi prsty. Jenže co když nic není takové, jak se jeví na první pohled? Vzkříšení ztracené naděje a pravá tvář pravdy rozpoutá vlnu šokujících skutečností, které obrátí vzhůru nohama nejen Collinův život. Ve hře je mnohem víc, než si mysleli.

Vydala Emília Beňová (obálka s jejím svolením).

 

 

 

 

 

Třetí díl série Dokud nás pravda nerozdělí úspěšné slovenské spisovatelky je zde a jak již název napovídá, možná přinese odpověď na otázku, co se to asi stane Keď pravda zvíťazí.

Nechte se překvapit.

 

Andělem nikdo z nás není - Blízcí Boženy Němcové a Karoliny Světlé - Martina Bittnerová

Byl Karel Havlíček Borovský zamilovaný do Boženy Němcové? Kolik dětí měla Viktorka, a jak těžkou chorobou onemocněla? Co bránilo J. E. Helceletovi v tom, aby opětoval vášnivé city Boženy Němcové? Proč její vnuk skončil ve Slaném a kdo se tam o něj staral? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete na stránkách knihy Andělem nikdo z nás není, která představuje několik zapomenutých, avšak neobyčejných osudů. Příběhy těchto lidí i dalších osobností 19. století, na něž si už často nevzpomeneme, žijí dál.

Vydalo nakladatelství Talent Pro Art (obálka s jeho svolením).

Martinu znám již dlouho a vím, že si stejně jako každý z nás prošla svým, ale ani různé životní turbulence a nesnáze jí nevzaly chuť psát a tvořit. Její nová kniha vychází z jejího celoživotního zájmu o českou literaturu a dokazuje, že knihy o ní nemusí být  pouze suchopárnou čítankovou četbou.

 

 

Vložil: Jiří Kačur