RECENZE Jessa Maxwell, Zlatá vařečka. Agatha Christie v pořadu Peče celá země
30.10.2023
Foto: Krajské Listy
Popisek: Zlatá vařečka
Najít dobrou detektivku není poslední měsíce žádný problém. A to je skvělá zpráva v době, kdy se utahování opasků týká i těch, kteří žádný nepotřebují. Literatura je úžasná forma relaxace, odpočinku. Sem tam se člověk i něco dozví.
To se stalo mně v případě prvotiny americké autorky žijící v Jamestownu ve Virginii.
Jako první mě zaujala bezvadná obálka Lucie Vávrové. Je promyšlená a naprosto odpovídá ději. Až potom jsem si všiml, o jaký žánr jde. Nebudu lhát, původně jsem se opravdu domníval, že jsem narazil na knížku o vaření. Nikoli. Jde o strhující detektivku, na jejíž chuť ale musíte teprve přijít.
Pro šest amatérských pekařů a pekařek je účast v soutěži Týden pečení splněným snem a jsou připraveni udělat naprosto vše pro to, aby vyhráli. Jenže pro slavnou moderátorku Betsy Martinovou znamená toto klání mnohem víc. Panství Grafton, kde se koná, je domovem a dědictvím její rodiny. A Týden pečení je jejím životním dílem.
Obojí musí být i nadále úspěšné.
Ovšem jakmile soutěž odstartuje, začnou se dít podezřelé věci. Nejprve jde o drobné sabotáže. Kdosi vymění cukr za sůl. Příliš vysoká plotýnka… A když je objeveno mrtvé tělo, je jasné, že pro někoho zde je Zlatá vařečka cenou, pro kterou stojí za to zabíjet.
Forma psaní doposud neznámé autorky je poznamenána především faktem, že jde o debut. Jessa Maxwell rozdělila práci do několika bloků (kapitol) a taky do samostatných okýnek s hlavními postavami. Je jich skutečně šest a mně opakovaně pomohla úvodní charakteristika. Peter Cellar žije se svou rodinou, pracuje ve stavebnictví. Když zrovna nepracuje, najdete ho v kuchyni. Gerald pochází z Bronxu a pečení je pro něho něco jako život. Hannah Seversonová je chloubou místního bistra, kde pracuje jako servírka, cukrářka a pekařka.
Pochvala zmíněné charakteristiky je ale dvojsečná. Jak mi pomohla na straně jedné, tak mi ubrala přehled na té druhé. Tím, že každá další kapitola je popisována očima někoho z uvedené šestice soutěžících, mi autorka způsobila trochu galimatyáš a zastřela nadhled. Nakonec se však čtenář bude soustředit pouze na tři postavy a na moderátora a autorku projektu.
Závěr je opravdu silný a dobrý, i když mi někdy v polovině došel. Stalo se to přesně v okamžiku, kdy jedna z pekařek zavzpomínala na místo, kde vyrůstala. Šlo o hodně výraznou pomůcku.
Jinak ale debut Američanky považuji za nadprůměrný. Nabídl zábavu na několik hodin, ale především poučení, jak se co dělá. Mně je to sice k ničemu, protože jsem nešikovný, ale kdo ví, jestli se pro někoho recept na vraždu nestane receptem na dort.
V překladu Drahomíry Michnové vydává Kalibr. Dávám 65 procent.
Vložil: Zdeněk Svoboda